• Najpiękniejsze Polskie Książki 2024
    Bez kategorii

    Nominacje do konkursu Najpiękniejsze Polskie Książki 2024

    Konkurs Najpiękniejsze Polskie Książki 2024 to już 65. edycja prestiżowego wydarzenia, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek (PTWK). Jego celem jest uhonorowanie wydawców z Polski za te publikacje, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami edytorskimi i są dziełem polskich projektantów. Jury konkursu ocenia staranność wydania, typografię, ilustracje, jakość druku i oprawy graficznej. Nominacje do Nagród i Wyróżnień zostały wyłonione przez jury wstępne w składzie: Magdalena Frankowska, Tomasz Fudala, Ryszard Kryska, Filipka Rutkowska, Agata Szydłowska, Aleksandra Toborowicz, Andrzej Tomaszewski. Nominacje w kategorii Literatura piękna „Ale” – Daniel Odija , Wydawnictwo Warstwy „Córy” – Kamila Janiak, Wydawnictwo Warstwy ” Korespondencja 1965-2003″ – Czesław Miłosz, Tymoteusz Karpowicz,  Wydawnictwo Warstwy „Dekameron” – Giovanni Boccaccio, Wydawnictwo…

  • Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur, źródło: facebook.com (https://www.facebook.com/profile.php?id=61574095160249)
    Bez kategorii,  Świat Literatury

    Poznaj nominowanych do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”

    Literacka Nagroda Warmii i Mazur „Wawrzyn” to prestiżowe wyróżnienie, które co roku honoruje najlepsze książki związane z regionem Warmii i Mazur. Jej celem jest promocja literatury regionalnej oraz uhonorowanie twórców, którzy w swoich dziełach ukazują piękno i bogactwo kulturowe tego wyjątkowego obszaru Polski. Z przyjemnością ogłaszamy nominacje do 21. edycji Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” 2025. Oto lista 10 książek, które powalczą o to zaszczytne wyróżnienie: Karolina Ćwiek Rogalska – „Ziemie. Historie odzyskiwania z utratą” Barnadetta Darska – „Małgorzata Szejnert Szczegół” Anna Dziewit Meller – „Juno” Eliza Kącka – „Wczoraj byłaś zła na zielono” Anna Maziuk – „Niedźwiedź szuka domu” Bartosz Panek – „Zboże rosło jak las: pamięć o…

  • Książki, do których wracamy - refleksje książkoholiczki
    Bez kategorii,  Świat Literatury

    Książki, do których wracamy – refleksje książkoholiczki

    Ostatnio naszła mnie ochota na zanurzenie się w prozie Lucy Maud Montgomery, a dokładniej odwiedzenie Wyspy Księcia Edwarda i spotkanie małej, rudowłosej dziewczynki o imieniu Ania. Ponownie wzięłam do ręki stare wydanie, które posiadam i zanurzona w pożółkłe kartki odkrywałam uroki słowa pisanego. To właśnie ta podróż jakoś zachęciła do paru refleksji, które zaczęły kształtować szkic tego wpisu.  Refleksja pierwsza – książki, do których wracamy Prawie każdy książkoholik ma w swoim zestawieniu ulubione książki, do których chętnie wraca albo, które zapadły mu w pamięci. Im przeczytana biblioteczka większa tym i wybór potrafi być trudniejszy. Zaczęłam się zastanawiać nad swoją ulubioną powieścią i jako analityczny umysł, chciałam podejść do tego według…