-
Nominacje do konkursu Najpiękniejsze Polskie Książki 2024
Konkurs Najpiękniejsze Polskie Książki 2024 to już 65. edycja prestiżowego wydarzenia, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek (PTWK). Jego celem jest uhonorowanie wydawców z Polski za te publikacje, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami edytorskimi i są dziełem polskich projektantów. Jury konkursu ocenia staranność wydania, typografię, ilustracje, jakość druku i oprawy graficznej. Nominacje do Nagród i Wyróżnień zostały wyłonione przez jury wstępne w składzie: Magdalena Frankowska, Tomasz Fudala, Ryszard Kryska, Filipka Rutkowska, Agata Szydłowska, Aleksandra Toborowicz, Andrzej Tomaszewski. Nominacje w kategorii Literatura piękna „Ale” – Daniel Odija , Wydawnictwo Warstwy „Córy” – Kamila Janiak, Wydawnictwo Warstwy ” Korespondencja 1965-2003″ – Czesław Miłosz, Tymoteusz Karpowicz, Wydawnictwo Warstwy „Dekameron” – Giovanni Boccaccio, Wydawnictwo…
-
Poznaj nominowanych do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”
Literacka Nagroda Warmii i Mazur „Wawrzyn” to prestiżowe wyróżnienie, które co roku honoruje najlepsze książki związane z regionem Warmii i Mazur. Jej celem jest promocja literatury regionalnej oraz uhonorowanie twórców, którzy w swoich dziełach ukazują piękno i bogactwo kulturowe tego wyjątkowego obszaru Polski. Z przyjemnością ogłaszamy nominacje do 21. edycji Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” 2025. Oto lista 10 książek, które powalczą o to zaszczytne wyróżnienie: Karolina Ćwiek Rogalska – „Ziemie. Historie odzyskiwania z utratą” Barnadetta Darska – „Małgorzata Szejnert Szczegół” Anna Dziewit Meller – „Juno” Eliza Kącka – „Wczoraj byłaś zła na zielono” Anna Maziuk – „Niedźwiedź szuka domu” Bartosz Panek – „Zboże rosło jak las: pamięć o…
-
Książki, do których wracamy – refleksje książkoholiczki
Ostatnio naszła mnie ochota na zanurzenie się w prozie Lucy Maud Montgomery, a dokładniej odwiedzenie Wyspy Księcia Edwarda i spotkanie małej, rudowłosej dziewczynki o imieniu Ania. Ponownie wzięłam do ręki stare wydanie, które posiadam i zanurzona w pożółkłe kartki odkrywałam uroki słowa pisanego. To właśnie ta podróż jakoś zachęciła do paru refleksji, które zaczęły kształtować szkic tego wpisu. Refleksja pierwsza – książki, do których wracamy Prawie każdy książkoholik ma w swoim zestawieniu ulubione książki, do których chętnie wraca albo, które zapadły mu w pamięci. Im przeczytana biblioteczka większa tym i wybór potrafi być trudniejszy. Zaczęłam się zastanawiać nad swoją ulubioną powieścią i jako analityczny umysł, chciałam podejść do tego według…