“Ulotny zapach czereśni” - Magdalena Witkiewicz - Kot, kawa i książki
Flow,  Książki,  Literatura obyczajowa,  Witkiewicz Magdalena

“Ulotny zapach czereśni” – Magdalena Witkiewicz – recenzja

Mezalians – słowo to z pewnością kojarzy się starszym pokoleniom, niosąc ze sobą bagaż społecznych uprzedzeń i barier. W dobie XXI wieku, mezalianse tracą na znaczeniu, choć trzeba przyznać, że niekiedy słyszymy o uprzedzeniach związanych, chociażby z pochodzeniem. A jednak, nie tak dawno to kim byli nasi rodzice, jaki mieliśmy status, bądź skąd się wywodziliśmy miało wpływ na nasze życie. O miłości naznaczonej różnicami społecznymi i rodzinnymi postanowiła opowiedzieć Magdalena Witkiewicz w książce “Ulotny zapach czereśni”

Marianna, dojrzała kobieta, postanawia zacząć życie od nowa. Powraca do Łodzi, by załatwić parę spraw rodzinnych i zastanowić się co dalej. Wizyta ta budzi w niej wspomnienia pierwszej miłości, Michała, z którym nie dane jej było być razem. Oboje ułożyli sobie życie z innymi osobami ale może dawne uczucie znowu odżyje? Czyżby była szansa na odnalezienie szczęścia na nowo?  Elsa Zellmer, żyje w czasach wojennych. Pochodząca z zamożnej rodziny o niemieckich korzeniach, postanawia wbrew rodzinie wyjść za mąż za syna zubożałych polskich patriotów – Maksymiliana Brzozowskiego. Ich wielka miłość gotowa jest stawić czoła całemu światu, niestety ich szczęście zostaje przerwane. Czy po latach uda się dowiedzieć co takiego się stało a rodzinne tajemnice zostaną odkryte?  

“Ulotny zapach czereśni” to wzruszająca historia o miłości, stracie ale i sile rodzinnych więzi. Autorka umiejętnie łączy ze sobą wątki teraźniejszości, przeszłości i czasów wojennych. Z rozdziału na rozdział, poznajemy historię bohaterek i to z czym musiały się zmierzyć. Z jakimi uprzedzeniami i ograniczeniami się spotykały. To także historia rodzinnych tajemnic, tajemnic, o których się nie mówi, ale które wpływają na życie. To opowieść o niepoddawaniu się i o dążeniu do celu. To książka, która zachęca do refleksji nad ulotnością szczęścia a także kruchością życia.

Magdalena Witkiewicz na stronach swojej powieści porusza tematy, które budzą emocje. Miłość w różnych ujęciach, tęsknota za nią, ale także żal za utraconymi chwilami. Pogodzenie się i przebaczenie. To opowieść o rodzinie i więzach rodzinnych a także uprzedzeniach najbliższych, które mogą wpłynąć na nasze życie. Autorka umiejętnie buduje atmosferę nostalgii i wzruszenia. Język, opisy, postacie to wszystko pozwala nam zagłębić się w opowiadaną historię i poczuć emocje bohaterów. To opowieść o tym, że przeszłość wpływa na teraźniejszość, na nasze życie. Że unikanie jej, udawanie, że nie było, nie zawsze jest dobrym rozwiązanie. 

“Ulotny zapach czereśni” to wzruszająca lektura, która zapada w pamięci. To historia o miłości, rodzinnych tajemnicach i nie poddawaniu się. Wciągająca fabuła, pełna emocji a także nieoczekiwanych zwrotów akcja sprawia, że jest to idealna książka na chwilę odpoczynku i przyjemności.  

O książce:

Tytuł: Ulotny zapach czereśni
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Flow
Data premiery:  2024-04-24
Liczba stron:  300
Gatunek: Literatura obyczajowa

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Ulotny zapach czereśni” to wzruszająca lektura, która zapada w pamięci. To historia o miłości, rodzinnych tajemnicach i nie poddawaniu się. Wciągająca fabuła, pełna emocji a także nieoczekiwanych zwrotów akcja sprawia, że jest to idealna książka na chwilę odpoczynku i przyjemności.  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *