Kot i kawa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Święto Literatury i Różnorodności

23 kwietnia to wyjątkowy dzień dla miłośników książek na całym świecie. Obchodzimy wtedy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku. Data ta nie jest przypadkowa – 23 kwietnia to rocznica śmierci lub urodzin kilku wybitnych pisarzy, m.in. Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa i Inki Garcilaso de la Vegi.

W tym roku święto to nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ odbywa się pod hasłem „Czytaj po swojemu”. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na różnorodność językową i kulturową oraz zachęcenie do czytania książek w językach ojczystych.

Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO, w swoim liście z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich podkreśla: „Książki są zaproszeniami do podróży i spotkań z innymi: z każdą przewróconą stroną naszym oczom ukazuje się inny świat. W tym roku pragniemy uczcić moc i piękno książek. Książki we wszystkich postaciach pozwalają nam się uczyć i zdobywać informacje. Dostarczają nam także rozrywki i pomagają zrozumieć świat, a jednocześnie dają okno na inność. Aby książki mogły uwolnić swój pełny potencjał, konieczne jest, aby odzwierciedlały językową różnorodność naszego świata.”

W Polsce Dzień Książki obchodzony jest z dużym rozmachem. W bibliotekach i księgarniach odbywają się liczne spotkania autorskie, kiermasze książki, wystawy i konkursy literackie. Organizowane są również akcje promujące czytelnictwo, takie jak „Cała Polska Czyta Dzieciom” czy „Noc Bibliotek”.

W 2024 roku Światową Stolicą Książki został mianowany Strasburg. Miasto to słynie z bogatego dziedzictwa literackiego i zaangażowania w promowanie czytelnictwa. W ciągu roku organizowane będą liczne wydarzenia związane z książką, m.in. wystawy, koncerty, spektakle teatralne i warsztaty.

 W poprzednich latach światowymi stolicami był: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018), Szardża (2019), Kuala Lumpur (2020), Tbilisi (2021), Guadalajare (Meksyk) (2022) i Accra (Ghana).

W ramach Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zobaczmy co jest u nas na czytelniczym topie:

Bestsellery miesiąca kwietnia w Empik.com

  1. „Diament. Rodzina Monet. Tom 4. Część 2” – Marczak Weronika (więcej o książce)
  2. „I Wanna Fall. Dark Side. Die. Tom 2” – Aleksandra Nil (więcej o książce)
  3. „Paderborn” – Mróz Remigiusz (więcej o książce)
  4. „Rzeźbiarz łez. Wersja z barwionymi brzegami” – Erin Doom (więcej o książce)
  5. „Dark Agony. Hellish. Tom 5” – Weronika Plota (więcej o książce)
  6. „Venom. W otchłani chaosu. Tom 2” – Aleksandra Kondraciuk (więcej o książce)
  7. „Początek wszystkiego” – Marianna Gierszewska (więcej o książce)
  8. „Glukozowa rewolucja” – Jessie Inchauspe (więcej o książce)
  9. „Venom” – Aleksandra Kondraciuk (więcej o książce
  10. „I Wanna Fall. Bright Side. Die. Tom 1” – Aleksandra Nil (więcej o książce)

Top 2024 w Empik.com:

  1.  „Venom. W otchłani chaosu. Tom 2” – Aleksandra Kondraciuk (więcej o książce)
  2. „Extinguish the Heat. Runda finałowa” – Herytiera „pizgacz” P.S. (więcej o książce)
  3. „Diament. Rodzina Monet. Tom 4. Część 2” – Marczak Weronika (więcej o książce)
  4. „Venom” – Aleksandra Kondraciuk (więcej o książce)
  5. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Kuciel-Frydryszak Joanna (więcej o książce)RECENZJA
  6. „I Wanna Fall. Bright Side. Die. Tom 1” – Aleksandra Nil (więcej o książce)
  7. „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” – Goggins David (więcej o książce)
  8. „Glukozowa rewolucja „- Jessie Inchauspe (więcej o książce)
  9. „Unique. Students. Tom 4” – Aleksandra Negrońska (więcej o książce)
  10. „Hellish Heat” – Weronika Plota (więcej o książce)

Top w portalu Lubimyczytac.pl (w marcu):

  1. „Problem trzech ciał” – Cixin Liu (więcej o książce)
  2. „Diuna” – Frank Herbert (więcej o książce)
  3. „Iron Flame. Żelazny płomień” – Rebecca Yarros (więcej o książce)
  4. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel-Frydryszak (więcej o książce) – RECENZJA
  5. „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło” – Rebecca Yarros (więcej o książce)
  6. „Amantes” – Katarzyna Grzegrzółka (więcej o książce)
  7. „Smolarz” – Przemysław Piotrowski (więcej o książce)
  8. „Krew w piach „- Katarzyna Bonda (więcej o książce)
  9. „Paderborn” – Remigiusz Mróz (więcej o książce)
  10. „Demon Copperhead” – Barbara Kingsolver (więcej o książce)

 

Czytaliście pozycję z „topów”? Ja przyznaje, że mam już za sobą „Smolarza” i „Chłopki.Opowieść o naszych babkach”. Obydwa tytuły gorąco Wam polecam.

 

Informacje o książkach:

 

Bonda Katarzyna – „Krew w piach”

Wydawnictwo: Muza S.A., Wielka Litera

Opis: Szukały miłości. Znalazły śmierć.

Miał hipnotyzujące oczy i ujmującą aparycję. Wysoki, barczysty, zawsze dobrze ubrany. Życie z nim było niekończącą się bajką. Miał apetyt na wszystko i rozbuchane ambicje. Kochały go młode dziewczyny i ich dojrzałe matki, nieszczęśliwe mężatki i poważne urzędniczki. Mężczyzna idealny. Spełnienie marzeń.

Randka z diabłem.

Gdy Wanda Rudecka poznała Adama Szulca, nie szukała miłości, a wspólnika. To miał być pewny interes, który pozwoli stanąć na nogi. Szybko jednak uległa komplementom i plany biznesowe zamieniła na planowanie ślubu. Wspólną przyszłość z nadmorskim casanovą projektowały w tym czasie również Justyna Świeczka, Zofia Miłkowska, Olga Basicz, Katarzyna Iwanowska i Dominika Woźniak. Niektóre z nich za tę miłość zapłaciły życiem.

Powieść kryminalna na kanwie prawdziwych wydarzeń.

Jednocześnie potrafił prowadzić kilkanaście romansów. Większość z nich trwała latami. Przynajmniej trzy z kobiet, z którymi sypiał, zginęły. Zabijał z zimną krwią chwilę po tym, jak wcześniej czule całował. Mordował bez hamulców i poczucia winy. I choć 14 czerwca 2023 roku pierwowzór Adama Szulca został skazany na dożywocie, sprawa „Krwawego Tulipana” wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.

 

 

Doom Erin – „Rzeźbiarz łez. Wersja z barwionymi brzegami”

Wydawnictwo: Flow Books

Opis: Wyjątkowe wydanie specjalne „Rzeźbiarza łez”. Edycja limitowana z barwionymi brzegami.

„W Grave mieliśmy wiele opowieści. Szeptane historyjki, bajki na dobranoc… Legendy opowiadane półgłosem przy blasku świecy. Najsłynniejsza była ta o rzeźbiarzu łez…”

Nica. Dojmująco piękna, delikatna niczym motyl, o oczach w kolorze płaczącego nieba.

Rigel. Wcielony koszmar z jej najskrytszych snów. Zagadkowy, cyniczny i zwodniczy jak wilk.

Nica, od zawsze pragnęła tylko jednego: mieć rodzinę. Kiedy ma siedemnaście lat, Milliganowie postanawiają ją adoptować, a odległe marzenie wydaje się wreszcie spełniać. Przewrotny los nie pozwala jej się jednak zbyt długo tym cieszyć – z Grave, sierocińca, w którym się wychowywała, razem z nią adoptowany zostaje Rigel, chłopak, który do tej pory budził w niej wyłącznie niepokój.

Wydaje się, że mimo łączącej ich przeszłości, pełnej cierpienia i samotności, nic nie będzie w stanie zbliżyć do siebie tej dwójki, a mieszkanie pod jednym dachem przysporzy jedynie więcej bólu. Nica jest jednak zdeterminowana, by ochronić swoje marzenie przed każdym, kto zapragnie je zniszczyć. Nawet jeśli ma dwoje czarnych oczu i płonące spojrzenie.

„Byliśmy popękani, połamani, zepsuci. Ale lśniło w nas światło jasne jak tysiąc gwiazd. Miało siłę wilka. I delikatność motyla. A ja nie mogłam uwierzyć, że coś tak pięknego i prawdziwego mogłoby być jednocześnie złe”.

 

 

Gierszewska Marianna – „Początek wszystkiego”

Wydawnictwo: Otwarte

Opis: Gdzie jest „początek wszystkiego”?

Przy mamie i tacie. W ich zbliżeniu i jakiejś miłości. Pięknej, trudnej, bliskiej lub dalekiej.

Początek wszystkiego jest przy bijącym sercu opiekunki i we wspólnym z nią doświadczaniu narodzin. Początek wszystkiego jest w historii pierwszych miesięcy i lat życia.

O tym, że dzieciństwo ma znaczenie, wiemy już wszyscy.

A gdyby tak popatrzeć jeszcze bardziej wstecz?

„Początek wszystkiego” to książka, która analizuje wpływ czasu prenatalnego i okołoporodowego na nasze późniejsze życie, która poddaje pod dyskusję związek naszych pierwszych doświadczeń z relacjami, chorobami, myślami, a nawet wyborami w życiu dorosłym. To książka dla dzieci swoich rodziców i dla rodziców swoich dzieci.

Bo początek ma znaczenie.

Jaki jest Twój?

 

 

Goggins David – „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu”

Wydawnictwo: Galaktyka

Opis: Dla Davida Gogginsa dzieciństwo było koszmarem: naznaczone ubóstwem, dyskryminacją i maltretowaniem fizycznym. Jednak dzięki samodyscyplinie, odporności psychicznej i ciężkiej pracy Goggins całkowicie się zmienił. Ten popadający w depresję, otyły młody mężczyzna bez przyszłości stał się z czasem ikoną amerykańskich sił zbrojnych i jednym z najlepszych sportowców wytrzymałościowych na świecie. Jako jedyny człowiek w historii przeszedł elitarne szkolenie Navy SEAL, Army Ranger i Air Force Tactical Air Controller, a następnie ustanawiał rekordy podczas wielu zawodów sportowych i wydarzeń o charakterze wytrzymałościowym. Redakcja magazynu „Outside” nazwała go najsprawniejszym (prawdziwym) mężczyzną w Ameryce.
W książce „Nic mnie nie złamie” dzieli się niezwykłą historią swojego życia i stwierdza, że większość z nas wykorzystuje tylko 40 procent swoich możliwości. Goggins nazywa to regułą 40%, a jego opowieść wyznacza drogę, którą może podążyć każdy, kto chce się uporać się z bólem, pokonać strach i osiągnąć pełnię swoich możliwości.

 

 

Grzegrzółka Katarzyna – „Amantes”

Wydawnictwo: Novae Res

Opis: Rodzina Domańskich zostaje brutalnie zamordowana we własnym domu. Nie ma żadnych świadków zdarzenia, jest za to mnóstwo krwi i tajemnicze znaki na ścianach mieszkania. Śledztwem zajmuje się komisarz Jan Bury wraz ze swoją ekipą, do której przynależy Franek Staniszewski. Młody, bo taki jest jego pseudonim, dopiero wraca do pracy po podróży poślubnej i nie spodziewa się nadchodzącej katastrofy.
Pewnego dnia przychodzi do domu i nie zastaje w nim swojej żony. Czuje niepokój, a jego obawy się sprawdzają, gdy niespodziewanie otrzymuje wiadomość z nieznanego numeru. Okazuje się, że Agnieszka została porwana, a jedyną szansą na jej odzyskanie jest relacjonowanie postępów w śledztwie dotyczącym rodziny Domańskich.
Przerażony mężczyzna postanawia grać na zwłokę, jednak pojawiają się kolejne ofiary, a porywacz zaczyna tracić cierpliwość. Ulice miasta spływają krwią i nikt nie może czuć się bezpiecznie…

 

Herbert Frank – „Diuna”

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Opis: Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

 

 

Herytiera „pizgacz” P.S. – „Extinguish the Heat. Runda finałowa”

Wydawnictwo: BeYa

Opis: Życie nauczyło Victorię Clark, że aby przetrwać, musi przywdziewać maski i zbroić się w tarcze ochronne. Znała cierpienie, ból po stracie najbliższych, spustoszenie, jakie poczyniła choroba w jej własnej głowie. Znała apatię, chłód, nienawiść. Myślała, że równie doskonale zna swoje życie, ale los nie przygotował jej na to, że będzie się musiała od nowa uczyć człowieka, którego obraz od prawie pięciu lat miała zapisany w żyłach.

Do tej pory Nathaniel Shey budował wokół siebie mur tak wysoki i gruby, że nie przedarł się przez niego nawet jeden promień słońca. Victoria nie wiedziała, że od ich pierwszego spotkania powoli, jedna za drugą, wyciągała wypalone z krzywd i bólu cegły ze ściany, która oddzielała go od świata. Nie była przygotowana na to, że kiedy wyciągnie ostatnią, ujrzy zupełnie nowego Nathaniela. Zranionego, bezbronnego i nagiego. Młodego mężczyznę, który nie chowa się za pustką i chłodem, który nie ma w sobie gniewu, którego oczy nie błyszczą furią. Nowy Nate jest inny, nieznany i gotowy, by zerwać wszystkie maski z jej twarzy.

W chaosie uczuć i nowych emocji młoda kobieta musi się mierzyć z konsekwencjami kłamstw swojej rodziny. Wie, że ani ona, ani jej bliscy nie zaznają spokoju, dopóki z Giselle Clark, biologicznej matki dziewczyny, nie wypłynie ostatnia kropla krwi. Kolejne tajemnice Culver City wychodzą na jaw. Grzechy się mnożą, a ich długie korzenie coraz mocniej zaciskają się na szyjach Nathaniela i Victorii. Tylko od nich zależy, czy zdołają przeciąć pęta. Oboje wiedzą, że finałowa bitwa nadchodzi. Ostatnia z ostatnich.

 

 

Inchauspe Jessie – „Glukozowa rewolucja”

Wydawnictwo: Marginesy

Opis: Nawet dziewięćdziesiąt procent z nas doświadcza gwałtownych skoków glukozy – i nie ma o tym pojęcia. Symptomy? Zachcianki żywieniowe, ciągłe zmęczenie, mgła mózgowa, zaburzenia snu, obniżona odporność, trądzik… A z czasem choroby przewlekłe takie jak cukrzyca typu 2, nowotwory czy demencja.

Autorka Glukozowej rewolucji w przystępny sposób omawia przełomowe odkrycia naukowe i pokazuje, jak zadbać o zdrowie bez konieczności wprowadzania radykalnych zmian. Na podstawie przeprowadzonych na sobie eksperymentów i dziesięciu prostych hacków uczy między innymi:

  • w jakiej kolejności spożywać produkty
  • co zjeść na śniadanie, by nie doświadczać spadków energii w ciągu dnia
  • jak jeść słodycze, by nie doprowadzać do skoków glukozy.

 

 

Kingsolver Barbara – „Demon Copperhead”

Wydawnictwo: Filia

Opis: „Demon Copperhead” to genialna powieść, która zachwyca, przykuwa uwagę i porusza do głębi, opisując niezwykłą podróż młodego bohatera ku dojrzałości.

Rozgrywająca się w południowych Appalachach powieść „Demon Copperhead”, to historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie mieszkalnej, który nie ma nic poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą, zjadliwym dowcipem i nieposkromionym darem przetrwania. Demon opisuje własnym, bezlitośnie szczerym głosem problemy współczesnego świata, doświadczenia opieki zastępczej, pracę dzieci, zaniedbane szkoły, sukcesy sportowe, uzależnienia, zgubne miłości i druzgocące straty. Jednocześnie musi zmierzyć się z tym, że sam pozostaje niewidzialny w kulturze popularnej, bo nawet superbohaterowie opuścili prowincję i wolą wielkie miasta.

Wiele pokoleń wstecz Charles Dickens przy pisaniu „Davida Copperfielda” posiłkował się własnym doświadczeniem, bo z pierwszej ręki znał zjawisko ubóstwa i jego szkodliwy wpływ na dzieci. Problemy nękające współczesne mu społeczeństwo po dziś dzień pozostają nierozwiązane.

Przenosząc wiktoriańską powieść w realia współczesnego amerykańskiego Południa, Barbara Kingsolver odwołuje się do gniewu i współczucia dziewiętnastowiecznego autora, a przede wszystkim do jego wiary w to, że dobra historia może odmienić rzeczywistość.

„Demon Copperhead” przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych chłopców i tych wszystkich osób urodzonych w pięknych, choć przeklętych miejscach, których nie potrafią opuścić.

 

 

Kondraciuk Aleksandra – „Venom”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Siedemnastoletnia Vivian Davis ma na głowie zdecydowanie więcej trosk niż przeciętna nastolatka. Jej siostra właśnie została zamordowana, a policja wstrzymała śledztwo i nic nie wskazuje na to, żeby morderca miał zostać szybko odnaleziony.

Tymczasem do miasta wrócił znany policji przestępca – Venom. Popchnięta chęcią zemsty na sprawcy Vivian wpada na pomysł, by zaproponować nieznajomemu mężczyźnie umowę, w wyniku której ma znaleźć mordercę jej siostry. W końcu on jak nikt inny zna przestępczy świat tego miasta.

Dziewczyna nie jest jednak przygotowana na to, czego Venom będzie chciał w zamian, a już szczególnie nie jest gotowa na uczucie, które się między nimi zrodzi.

Kłamstwa zaczynają wychodzić na jaw, a Vivian zaczyna dostrzegać, jak wiele tajemnic mają ludzie wokół niej.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej szesnastego roku życia.

 

 

Kondraciuk Aleksandra – „Venom. W otchłani chaosu. Tom 2”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Drugi tom bestsellerowej serii!
Historia lubi się powtarzać, Vivian przekonuje się o tym na własnej skórze. Dziewczyna nie ma kontaktu z Venomem od czterdziestu trzech dni, w czasie których próbuje wrócić do normalnego życia i zapomnieć o tym, co łączyło ją ze znanym przestępcą. Jednak doskonale zdaje sobie sprawę, że nadal potrzebuje jego pomocy.

Pewne tajemnice nadal nie zostały odkryte, a świat Vivian wciąż pozostaje pełen kłamstw i chaosu, który opanować może tylko jeden człowiek.

Tymczasem w mieście dochodzi do brutalnych morderstw, a głównym podejrzanym staje się Venom. Niespodziewanie drogi tej dwójki po raz kolejny się przecinają, co doprowadza do tego, że ponownie zawierają umowę. Tym razem stawka jest zbyt wysoka, by popełnić błąd.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej szesnastego roku życia.

 

 

Kuciel-Frydryszak Joanna – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”

Wydawnictwo: Marginesy

Opis: Autorka „Służących do wszystkiego” wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

—– RECENZJA —–

 

 

Liu Cixin – „Problem trzech ciał”

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Opis: Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA.

Pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Chiński bestseller, który zyskał ogromny rozgłos w USA.

W 2015 roku książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, po raz pierwszy

w historii przyznanej tłumaczonemu tekstowi. Znalazła się także w finale nagród Nebula, Prometeusza, Locusa, Johna W. Campbella. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, wybrał ją jako jedną z najbardziej wartych przeczytania książek 2015 roku, a prezydent Barack Obama zabrał ją na urlop na Hawajach.

Tajny chiński projekt z czasów Mao przynosi przerażające konsekwencje kilkadziesiąt lat później. Początek XXI wieku ‒ po serii samobójstw wybitnych fizyków śledztwo prowadzi do tajemniczej sieciowej gry Trzy ciała, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Świat tej gry nie jest jednak fikcją…

 

 

Marczak Weronika – „Diament. Rodzina Monet. Tom 4. Część 2”

Wydawnictwo: You&YA

Opis: Jeśli twoja wizja relacji ogranicza się do kupowania mi kwiatków i zabierania na kolacje, ale jednocześnie zatajania przede mną swoich problemów, bo są zbyt poważne, by zawracać nimi moją słodką małą główkę, to przepraszam, ale nie ma szans, byśmy się dogadali. Nie szukam kolejnego starszego braciszka, mam już takich pięciu.

Hailie Monet. Dla swoich pięciu braci jest skarbem. Dla ojca – królewną. Obcy nazwali ją perełką. Dla niego stała się diamentem.

Jaka historia może zacząć się od słowa nic? Jaką moc ma sznur pereł zawieszony na szyi i ciążący niczym błędy przeszłości? Czy Vincent, Will, Dylan, Shane i Tony nadal są w stanie chronić siostrę przed każdą krzywdą tego świata? I jak poradzą sobie z faktem, że w życiu Hailie pojawił się Adrien?

Finałowy tom historii, którą pokochały miliony czytelniczek i czytelników na całym świecie.

 

 

Mróz Remigiusz – „Paderborn”

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Opis: Prokurator z Chyłki na tropie seryjnego mordercy, który pozostaje bezkarny dzięki astrologii.

 

 

 

 

 

 

Negrońska Aleksandra – „Unique. Students. Tom 4”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Czwarty tom bestsellerowej serii autorki „Friends”!

Nieoczekiwane wyjście z więzienia Taylora Williamsa sprawia, że Zayden zaczyna obawiać się o bliskich. Martwi się, że jego ojciec będzie próbował zemścić się na nim i Rosannie za to, że przed rokiem doprowadzili do jego aresztowania.

Rosie wspiera chłopaka, mimo że sama ma podobne obawy, które szybko okazują się słuszne. Sam Taylor kontaktuje się z dziewczyną, przekazując jej, że chce spotkać się z synem.

Zayden z początku nie planuje brać udziału w tym spotkaniu, jednak zaczyna dostrzegać coraz więcej podejrzanych sytuacji. Po stłuczce samochodowej Rosie Zayden jest przekonany, że jego ojciec miał z tym coś wspólnego i decyduje się stanąć z nim twarzą w twarz.

Nad Zaydenem i Rosie krążą czarne chmury zwiastujące, że wkrótce wydarzy się coś bardzo złego.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej szesnastego roku życia.

 

 

Nil Aleksandra – „I Wanna Fall. Bright Side. Die. Tom 1”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Lea Shelton wraz z bratem bliźniakiem i najlepszą przyjaciółką wyjeżdża na studia do Nowego Orleanu. Ma nadzieję, że w końcu uwolni się spod kontroli nadopiekuńczej matki pragnącej mieć wpływ na każdy aspekt jej życia.

Dziewczyna szybko wpada w wir nowych znajomości i imprez. Na jednej z nich, zorganizowanej w miejscu, gdzie odbywają się nielegalne wyścigi samochodowe, poznaje Raise’a – chłopaka, o którym krążą legendy.

Ze względu na swoje osiągniecia w wyścigach jest nazywany Królem Nowego Orleanu. Wkrótce okazuje się, że Raise zamieszkał z bratem Lei w akademiku i wykorzystuje to, aby lepiej ją poznać. Raise ukazuje Lei swój świat i zakorzenia w niej miłość do samochodów oraz nielegalnych wyścigów, ale co najważniejsze, i do siebie.

Jednakże umyka mu pewna tajemnica, która ponownie daje o sobie znać. Ale tym razem z podwójną siłą.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej osiemnastego roku życia.

 

 

Nil Aleksandra – „I Wanna Fall. Dark Side. Die. Tom 2”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Kontynuacja historii bohaterów z I Wanna Fall. Bright Side

Po wypadku Raise’a świat Lei zupełnie się zmienia. Chłopak wydaje się kimś zupełnie innym. Jest zimny, niedostępny, obcy. Dziewczyna nie wie, co ma o tym wszystkim myśleć. Jedyne, co czuje, to ból złamanego serca.

Jakby tego było mało, oskarżenia i podejrzenia, kto może być odpowiedzialny za wypadek, rozchodzą się falą wśród znajomych. Najbardziej podejrzanym jest były przyjaciel chłopaka Max, który – wiadomo – szukał zemsty.

To nie koniec kłopotów Lei. Dziewczyna wciąż dostaje wiadomości od „nieznanego numeru” i jest pewna, że Max ponownie próbuje zakłócić jej spokój. Wydaje się, że nic już nie będzie dobrze, a ona i Raise zmierzają do ciemnego, ponurego tunelu, gdzie nic nie przełamuje ciężkiego, duszącego mroku.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej osiemnastego roku życia.

 


 

Piotrowski Przemysław – „Smolarz”

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis: Powraca przerażająca bieszczadzka legenda.

W Bieszczadach dochodzi do zaginięcia dwóch turystek. Z powodu tragedii ożywa legenda o ponurym smolarzu. Dręczony wyrzutami sumienia Igor Brudny, który w górach próbował odzyskać spokój, wbrew sobie angażuje się w sprawę. Gdy podejrzenie pada na jego sąsiada, zajmującego się wypałem drewna Samuela, komisarz jako jedyny kwestionuje jego winę. Przeciwko sobie ma nie tylko tajemniczego mordercę, lecz także miejscowy układ sił, na którego czele stoi polityk będący dla mieszkańców niemal bogiem. Szukając sprawcy, Brudny odkryje tajemnicę, przy której straszna legenda okaże się jedynie bajeczką dla dzieci…

 

 

Plota Weronika – „Dark Agony. Hellish. Tom 5”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Piąty tom serii ,,Hellish’’!

Tę historię można czytać, nie znając poprzednich tomów. Pierwszy tom dylogii „Agony”, historii najmłodszego z braci Scott. „A kiedy twoja dusza zostanie pożarta, pamiętaj, że cię przed tym ostrzegałem”. Aiden Scott wraz z rodzeństwem odziedziczył wielki spadek, w tym Akademię Six. Chłopak musi się zmierzyć z rolą, którą wyznaczyli mu starsi bracia. Staje się dyrektorem szkoły dla płatnych zabójców i złodziei. To spełnienie jego najgorszych koszmarów.

Jednak tym razem jego powrót do Akademii różni się od poprzednich. Już pierwszej nocy spędzonej w szkole dochodzi do brutalnego morderstwa. Esmeray Moon, córka założyciela wrogiej organizacji, staje się kluczową postacią w rozwikłaniu tajemniczego zabójstwa. Tylko ona może pomóc Aidenowi ułożyć wszystkie kawałki układanki w całość. Jednak niespodziewanie do gry wkracza pożądanie, co w zestawieniu z nienawiścią, jaką do siebie czują, sprawia, że Esmeray i Aiden zapominają o swoim pierwotnym celu. Zabójca nadal ukrywa się w Akademii i nie zamierza przestać mordować. Czy wrogowie zdołają połączyć siły, zanim kolejna osoba padnie jego ofiarą? A może sami staną się celem bezwzględnego zabójcy?

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej osiemnastego roku życia.

 

Plota Weronika  – „Hellish Heat”

Wydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Czasami człowiek nie wie, że zło nie znajduje się w nim, ale obok niego.

Aurora Devis rozpoczyna ostatni rok szkoły. Miał on w żaden sposób nie różnić się od poprzednich, a jednak od pierwszych dni stało się jasne, że zmieni się wszystko. Jej brat znajduje brutalne dowody na kłamstwa ich matki i wciąga dziewczynę do swojego świata, w którym króluje nieustanna obsesja na punkcie tajemnic. Dziewczyna zostanie postawiona przed niemożliwym wyborem. On albo matka.

Jeden wieczór przewróci życie Aurory do góry nogami. Na imprezie dziewczyna wpada na tajemniczego chłopaka. Po chwili rozmowy ma nadzieję, że nigdy więcej go nie spotka. Tymczasem pewnego dnia pod jej drzwiami pojawia się nieznajomy z tamtego wieczoru, a w ramionach trzyma jej pijanego brata. Aurora, wpuszczając go do domu, nie ma pojęcia, co ją czeka. 

 

 

Yarros Rebecca – „Iron Flame. Żelazny płomień”

Wydawnictwo: Filia

Opis: Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym niemożliwym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o słabej woli, niemających szczęścia i niegodnych.

Teraz zacznie się prawdziwy trening i Violet już się zastanawia, jak to przetrwa. Nie chodzi o to, że jest wyczerpujący czy wyjątkowo brutalny albo stworzony do tego, by przesuwać próg bólu kadetów do granic wytrzymałości. Problem stanowi nowy wicekomendant, który postawił sobie za punkt honoru udowodnienie Violet, że jest bezsilna – chyba że zdradzi mężczyznę, którego kocha. Mimo że ciało Violet jest słabsze i bardziej kruche niż innych, dziewczyna wciąż ma spryt… oraz żelazną wolę. A dowództwo zapomniało o najważniejszej lekcji, jakiej nauczył ją Basgiath: jeźdźcy smoków tworzą własne zasady. Niestety w trakcie tego roku sama determinacja nie wystarczy.

Ponieważ Violet zna prawdziwy sekret ukrywany przez Uczelnię Wojskową Basgiath – i być może nic, nawet smoczy ogień, nie będzie w stanie ich uratować.

 

 

Yarros Rebecca  – „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło”

Wydawnictwo: Filia

Opis: Smok bez swojego jeźdźca cierpi. Jeździec bez swojego smoka ginie. (Artykuł Pierwszy, Ustęp Pierwszy, Kodeks Jeźdźców Smoków)

Oto brutalny, elitarny świat wojskowej uczelni dla jeźdźców smoków autorstwa bestsellerowej autorki Rebeki Yarros.

Dwudziestoletnia Violet Sorrengail miała trafić do Kwadrantu Skrybów i wieść spokojne życie pośród książek i historii. A teraz głównodowodząca, znana również jako jej bezkompromisowa matka, nakazała Violet dołączyć do setek kandydatów pragnących zostać elitą Navarry – jeźdźców smoków.

Kiedy jednak nie grzeszysz wzrostem, a twoje ciało jest kruche, śmierć czyha tuż za rogiem… ponieważ smoki nie wiążą się z „kruchymi” ludźmi. One ich eliminują.

Smoków chętnych do wytworzenia więzi jest mniej niż kadetów, toteż większość chce zabić Violet, aby zwiększyć swoje szanse. Reszta życzy jej śmierci przez to, kim jest jej matka – na przykład Xaden Riorson, najpotężniejszy i najbardziej bezwzględny dowódca skrzydła w Kwadrancie Jeźdźców.

Violet będzie musiała polegać na swoim sprycie i inteligencji, żeby przetrwać.

Mimo to z każdym mijającym dniem tocząca się na granicach wojna się zaostrza i zbiera coraz większe żniwa, a bariery chroniące królestwo słabną. Co gorsza Violet zaczyna podejrzewać, że dowódcy ukrywają przed wszystkimi straszną tajemnicę.

Przyjaciele, wrogowie, kochankowie… wszyscy uczęszczający do Wojskowej Uczelni w Basgiacie mają swój cel, ponieważ jeśli już się tam znajdziesz, możesz opuścić ją na dwa sposoby… albo ją ukończysz, albo umrzesz.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *