“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” - Hwang Bo-Reum - Kot, kawa i książki
Albatros,  Bo-reum Hwang,  Książki,  Literatura piękna

“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” – Hwang Bo-Reum – recenzja

Książkoholicy od dawna wiedzą o terapeutycznej mocy książek. Pozwalają one na chwilę uciec od rzeczywistości, zapomnieć o problemach, skłaniają do refleksji i odpoczynku. Nie wiem czy wiedzieliście ale w Korei, w latach 80. XX wieku powstał nurt literacki “healing”, poruszający tematykę uzdrawiania emocjonalnego poprzez lekturę? Właśnie w ten trend idealnie wpisuje się debiutancka powieść Hwang Bo- Reum “Witajcie w księgarni Hyunam-Dong”

“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” opowiada historię Young-ju, kobiety wypalonej fizycznie i emocjonalnie, która postanawia spełnić swoje marzenia i otworzyć kameralną księgarnię w Seulu. Tak rozpoczyna się jej “terapia” w otoczeniu książek. Początkowe miesiące są raczej smutne, jednak z każdym dniem sytuacja emocjonalna Yeong-ju staje się coraz lepsza. Zatrudnia Min-juna, baristę szukającego również swojej drogi w życiu. Organizuje spotkania autorskie, kółka czytelnicze i sprawia, że księgarnia tętni życiem, a ona sama odzyskuje siły. 

Powieść Hwang Bo – Reum może wydawać się specyficzna dla osób nieobeznanych z tym nurtem literackim. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji ani rozbudowanej fabuły. Zamiast tego obserwujemy codzienne życie bohaterów, ich zmagania z problemami a także jak odkrywają siebie i znajdują swoją ścieżkę życiową. To opowieść, która zapewnia nam spokój, otula ciepłem i napawa optymizmem. Czytając doświadczamy razem z bohaterami, uzdrawiającej mocy książek. 

Było to moje pierwsze spotkanie z koreańską literaturą i owym nurtem literackim, i przyznam, że zaczęłam się nudzić. Pewnego rodzaju monotonia i brak dynamicznej akcji sprawiały, że nie byłam do tej książki przekonana. Zagłębiając się jednak w lekturę (bo jak zawsze czytam do końca), odkryłam jej specyfikę i mogę nawet powiedzieć, że spodobała mi się w pewnym stopniu. Spokój płynący z jej kart i poczucie nadziei sprawiły, że wciągnęłam się w tę historię, w której pozornie nic się nie dzieje. To pozycja, która skłania do zwolnienia tempa i przemyślenia, czy warto ciągle gnać do przodu. Przypomina i pokazuje, że książki mogą pomóc. Pozwalają uciec od codzienności, pocieszają a także mogą zainspirować do zmian.

“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to książka pełna ciepła. To poruszająca opowieść o ludzkich relacjach, dążeniu do marzeń i sile literatury. Polecam ją tym, którzy szukają czegoś spokojnego, a zarazem głębokiego. Czegoś, co można czytać powoli i delektować się tym.

O książce:


Tytuł: Witajcie w księgarni Hyunam-Dong
Tytuł oryginalny: 어서 오세요, 휴남동 서점입니다
(ang. Welcome to the Hyunam-Dong Bookshop)
Autor: Hwang Bo-reum
Tłumaczenie: Dominika Chybowska – Jang
Wydawnictwo: Albatros
Data premiery:  2024-01-24
Liczba stron:  416
Gatunek: Literatura piękna

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
3

Podsumowanie:

“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to książka pełna ciepła. To poruszająca opowieść o ludzkich relacjach, dążeniu do marzeń i sile literatury. Polecam ją tym, którzy szukają czegoś spokojnego, a zarazem głębokiego. Czegoś, co można czytać powoli i delektować się tym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *