Książki

Zanurz się w subiektywnym świecie literackich recenzji. Znajdziesz tu zbiór moich osobistych opinii na temat przeczytanych książek. Dzielę się swoimi wrażeniami, refleksjami i przemyśleniami na temat fabuły, bohaterów, języka autora i innych aspektów, które sprawiły, że dana książka była dla mnie wyjątkowa bądź wynudziły mnie.  

  • “Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” - Tomasz Patora - Kot, kawa i książki
    Książki,  Reportaż

    “Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” – Tomasz Patora – recenzja

    Przeszło dwadzieścia lat temu cała Polska, a przede wszystkim łodzianie, żyli tematem „łowców skór” – zabójczego układu, w który zaangażowani byli pracownicy pogotowia i przedsiębiorcy pogrzebowi. Wtedy to Tomasz Patora, Marcin Stelmasiak i Przemysław Witkowski rozpoczęli śledztwo nad jedną z największych afer w historii III RP. W 21. rocznicę ujawnienia afery, Tomasz Patora postanowił wrócić do tego tematu i oddać w ręce czytelników rozbudowaną i pogłębioną relację o aferze, która wstrząsnęła Polską – „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”. Książka przenosi czytelnika w mroczny świat polskiej służby zdrowia przełomu wieków. Opisuje przerażającą aferę łódzkich „łowców skór”, którzy dla zysku handlowali danymi zmarłych i, co gorsza, manipulowali przebiegiem zdarzeń, by…

  • “Łakome” - Małgorzata Lebda - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura piękna

    “Łakome” – Małgorzata Lebda – recenzja

    Są książki nieoczywiste. Skrywające w sobie ukryte piękno. Książki, które czyta się powoli, delektując się ich wielowarstwowością. Taką książką jest niewątpliwie „Łakome” Małgorzaty Lebdy, nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2024. To lektura, która porusza głębiny duszy czytelnika, zapraszając go w podróż przez krajobraz życia i śmierci, miłości i strachu. Powieść opowiada o rodzinie zmagającej się ze śmiercią. Akcja rozgrywa się na wsi, w domu położonym tuż przy ubojni, gdzie odgłosy życia i śmierci splatają się w jedną, niepokojącą całość. Bohaterka powraca do rodzinnego domu, by opiekować się chorą babką. Wśród szumu natury i odgłosów życia, rozpoczyna się walka o pogodzenie, przetrwanie ale i godne pożegnanie.  „Łakome” to opowieść o życiu,…

  • "Niebieski ogród" - Joanna Tekieli - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    „Niebieski ogród” – Joanna Tekieli – recenzja

    Czy macie ochotę udać się w niezwykłą podróż w przeszłość, gdzie miłość, strach i nadzieja splatają się w jedną, wzruszającą opowieść? Usiąść w pięknym ogrodzie, gdzie każdy kwiat emanuje miłością a szum liści otula smutkiem? Jeśli tak, to powinniście sięgnąć po powieść “Niebieski ogród” Joanny Tekieli, w którym to autorka z niezwykłą delikatnością i wrażliwością zabiera nas do małego miasteczka, gdzie życie toczy się swoim spokojnym rytmem, do czasu aż odkryte zostają tajemnice przeszłości. Śmierć Feliksa Starzeckiego, najstarszego mieszkańca miasteczka, staje się katalizatorem wydarzeń. Młody ksiądz, pani Danusia – historyk sztuki  oraz Kamil, maturzysta, która pomagała zmarłemu w ostatnich dniach życia, rozpoczynają inwentaryzacje jego majątku. Budzi ona sporo emocji. Feliks,…

  • „Arcana” - Anna Szumacher - Kot, kawa i książki
    Fantastyka,  Książki

    „Arcana” – Anna Szumacher – recenzja

    Gdy Viskond Ajin Trionfi zaprasza na bal z okazji powrotu swojej siostry do zamku Amorte, to nie wypada odmówić. Czas szykować balową suknie i niezwłocznie stawić się w wyznaczonym miejscu. Przecież to bal gdzie elitarne towarzystwo, smakować będzie znakomitej kuchni, zasłuchiwać się w plotkach, swatać a przede wszystkim świętować i witać Viskondessę Arcanę Trionfi. Tylko wiecie co Wam doradzę, lepiej nie wróżcie sobie z kart… “Arcana” Anny Szumacher przenosi nas w mroczny świat pełen tajemnic, intryg, gorsetów i magii. Viskondessa Arcana Trionfi wraca do rodzimej posiadłość po długiej nieobecności. Zamiast ciepłego, braterskiego powitania, otrzymuje trupi chłód. Jej brat przygotował dla niej nietypową niespodziankę, pozwolił się zamordować. Tak, oto zamiast brylować…

  • "W drodze do Nawii" - Magdalena Wala - Kot, kawa i książki
    Fantastyka,  Książki,  Literatura obyczajowa

    „W drodze do Nawii” – Magdalena Wala – recenzja

    Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby słowiańskie wierzenia były czymś więcej niż legendami? Gdyby demony i bóstwa były realną częścią naszego świata?  W powieści Magdaleny Wali „W drodze do Nawii” te pytania przestają być jedynie ciekawostką, a stają się fascynującą rzeczywistością. Nina, młoda studentka psychologii, przypadkiem trafia do tajemniczej firmy Raj & Co, zajmującej się organizacją imprez w słowiańskim stylu. Szybko okazuje się, że rzeczywistość firmy jest znacznie bardziej złożona, niż początkowo sądziła. Współpracownicy okazują się mieć z słowiańszczyzną coś więcej niż zwykli ludzie, a klienci firmy to nie tylko entuzjaści słowiańskiej kultury. Czasem wymagają niestandardowej umowy. Wciągnięta w ten niezwykły świat, Nina musi zmierzyć się nie tylko…

  • “Magiczny Świat Słowian” - Kamil Gołdowski - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    “Magiczny Świat Słowian” – Kamil Gołdowski – recenzja

    Coraz częściej w literaturze obyczajowej pojawia się motyw wierzeń słowiańskich. Dawne rytuały, bóstwa i słowiańska magia przyciągają uwagę czytelników. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naszych zwyczajów i obrzędów sięga korzeniami czasów, gdy wierzono w wielu bogów. To fascynujący temat, który kusi i sprawia, że chcemy wiedzieć więcej. Tym skuszonym z pomocą przychodzi Kamil Gołdowski. W swojej książce „Magiczny świat Słowian” zabiera nas w fascynującą podróż w świat naszych przodków, dzieląc się rzetelną wiedzą w przystępny sposób. “Magiczny świat Słowian” zabiera nas do przeszłości, w której to autor nie tylko opisuje wierzenia Słowian, ich bóstwa i demony ale pokazuje jak wiara przenikła w ich codzienne życie. Wpływała na sztukę, obrzędy…

  • “Morderstwo Menendezów. Historia Lyle’a i Erika" - Robert Rand - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura faktu

    “Morderstwo Menendezów. Historia Lyle’a i Erika” – Robert Rand – recenzja

    Czy mogła to być zbrodnia doskonała? Czy było to morderstwo popchnięte emocjami czy dokonane z zimną krwią? Czy motywem były pieniądze, czy też głęboko skrywane lęki? Pytania te przez lata nurtowały opinię publiczną, a sprawa morderstwa Menedezów do dziś pozostaje jedną z najbardziej bulwersujących w historii kryminalistyki.  W 1989 roku, w luksusowej willi w Beverly Hills, doszło do makabrycznego zdarzenia. Bracia Lyle i Erik Menendez pozbawili życia swoich rodziców. Robert Rand, doświadczony dziennikarz, od początku śledził tę sprawę, relacjonując wydarzenia na bieżąco. Efektem jego wieloletniej pracy jest książka „Morderstwo Menendezów. Historia Lyle’a i Erika”, w której zebrał wszystkie istotne informacje, przeprowadzone wywiady oraz szczegółowo opisał przebieg procesu sądowego. Książka Randa…

  • “Córka powietrza” - Dorota Gąsiorowska - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Córka powietrza” – Dorota Gąsiorowska – recenzja

    Są takie historie, które otulają czytelnika ciszą i spokojem, tworząc magiczną aurę, przenoszącą nas w świat wykreowany przez autora. Zaciekawiają i zauraczają, sprawiając, że zatapiamy się w losy bohaterów i na chwilę zapominamy o otaczającym nas świecie. Taką pozycją jest bez wątpienia “Córka powietrza” Doroty Gąsiorowskiej, opowiadającą historię kobiet, które mimo dzielących je lat, są ze sobą połączone niewidzialną nicią.  Ava, młoda i utalentowana pisarka, boryka się z chwilowym brakiem weny. W poszukiwaniu inspiracji udaje się do rodzinnego domu położonego w sercu Puszczy Zielonej. Tam, otoczona ciszą i spokojem natury, próbuje odnaleźć utracone słowa. Jednak los szykuje dla niej niespodzianki. Tajemniczy prezent – rzeźba pięknej kobiety, niezwykła ważka oraz tajemniczy…

  • “Exabor” - Patrycja Rydzińska -Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Exabor” – Patrycja Rydzińska – recenzja

    Macie może ochotę na intrygującą podróż do wnętrza ludzkiej psychiki? Może chcielibyście odwiedzić miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, a granice między tym, co realne, a tym co wyimaginowane, zacierają się? Udać się do krainy, w której będziecie bezpieczni i akceptowani? Jeśli tak to chwyćcie za rękę Patrycję Rydzińską i pozwólcie się zaprowadzić do niezwykłej krainy “Exabor”. Tylko uważajcie, bo gdy raz tam traficie, to możecie mieć problem z powrotem..  Roksana, główna bohaterka, to wrażliwa nastolatka, której życie diametralnie się zmienia. Kończy się nauka domowa a ona rozpoczyna nauczanie w szkole z innymi dziećmi. Wcześniejsza izolacja od świata zewnętrznego a także zmaganie się z paraliżującym lękiem, sprawiają, że każdy…

  • “Jak dawniej jadano” - Andrzej Fiedoruk - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    “Jak dawniej jadano” – Andrzej Fiedoruk – recenzja

    Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Różnorodność smaków i kuchni, potraw, produktów oraz fantazja kulinarna sprawiają, że nasze kubki smakowe nieustannie ucztują. Kuchnia włoska, chińska, śródziemnomorska i wiele innych cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać o naszej polskiej kuchni, która ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Jeśli chcielibyście ją poznać, spojrzeć na znane potrawy w nowym świetle lub odkryć smaki, które kiedyś królowały na polskich stołach, sięgnijcie po książkę Andrzeja Fiedoruka „Jak dawniej jadano”. Andrzej Fiedoruk, socjolog i historyk, zabiera nas w niezwykłą kulinarną podróż w przeszłość. „Jak dawniej jadano” to historia polskiej kuchni od czasów najdawniejszych po XX wiek. Od królewskich uczt po chłopski stół, od słowiańskiego zbieractwa…