Książki
Zanurz się w subiektywnym świecie literackich recenzji. Znajdziesz tu zbiór moich osobistych opinii na temat przeczytanych książek. Dzielę się swoimi wrażeniami, refleksjami i przemyśleniami na temat fabuły, bohaterów, języka autora i innych aspektów, które sprawiły, że dana książka była dla mnie wyjątkowa bądź wynudziły mnie.
-
“Exabor” – Patrycja Rydzińska – recenzja
Macie może ochotę na intrygującą podróż do wnętrza ludzkiej psychiki? Może chcielibyście odwiedzić miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, a granice między tym, co realne, a tym co wyimaginowane, zacierają się? Udać się do krainy, w której będziecie bezpieczni i akceptowani? Jeśli tak to chwyćcie za rękę Patrycję Rydzińską i pozwólcie się zaprowadzić do niezwykłej krainy “Exabor”. Tylko uważajcie, bo gdy raz tam traficie, to możecie mieć problem z powrotem.. Roksana, główna bohaterka, to wrażliwa nastolatka, której życie diametralnie się zmienia. Kończy się nauka domowa a ona rozpoczyna nauczanie w szkole z innymi dziećmi. Wcześniejsza izolacja od świata zewnętrznego a także zmaganie się z paraliżującym lękiem, sprawiają, że każdy…
-
“Jak dawniej jadano” – Andrzej Fiedoruk – recenzja
Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Różnorodność smaków i kuchni, potraw, produktów oraz fantazja kulinarna sprawiają, że nasze kubki smakowe nieustannie ucztują. Kuchnia włoska, chińska, śródziemnomorska i wiele innych cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać o naszej polskiej kuchni, która ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Jeśli chcielibyście ją poznać, spojrzeć na znane potrawy w nowym świetle lub odkryć smaki, które kiedyś królowały na polskich stołach, sięgnijcie po książkę Andrzeja Fiedoruka „Jak dawniej jadano”. Andrzej Fiedoruk, socjolog i historyk, zabiera nas w niezwykłą kulinarną podróż w przeszłość. „Jak dawniej jadano” to historia polskiej kuchni od czasów najdawniejszych po XX wiek. Od królewskich uczt po chłopski stół, od słowiańskiego zbieractwa…
-
“Czuwając nad nią” – Jean-Baptiste Andrea – recenzja przedpremierowa
Chodź, proszę. Usiądź obok mnie. Mój czas już się kończy. Zbyt długo milczałem a mam tak wiele do powiedzenia. “Widziałem fruwającego człowieka, leciał coraz szybciej i coraz dalej. Widziałem dwie wojny, upadek narodów, zrywałem pomarańcze na Sunset Boulevard”. O tym wszystkim co widziałem i przeżyłem a także o niej chcę Ci opowiedzieć. Nie czekaj czytelniku zbyt długo tylko usiądź wygodnie i posłuchaj mej historii. Niech Jean-Baptiste Andrea otuli Cię słowami, a “Czuwając nad nią” zabierze w podróż, która poruszy, zainspiruje i zapadnie w pamięci. Jean-Baptiste Andrea jest francuskim powieściopisarzem a także reżyserem i scenarzystą. Zadebiutował w 2017 roku powieścią “Ma Reine”, która zdobyła liczne nagrody literackie. W 2023 roku za swoją…
-
„Diablak” – Grzegorz Mirosław – recenzja
Byliście kiedyś w Beskidzie Żywieckim? Spacerowaliśmy ścieżkami Babiogórskiego Parku Narodowego i podziwialiście piękno przyrody? A czy przyszło Wam do głowy, że te urokliwe górskie tereny mogą być tłem dla morderczych rytuałów i starosłowiańskich bóstw? Że po tych samych ścieżkach co Wy chodzą członkowie tajnej organizacji, którzy nie zawahają się przed niczym? Czas udać się w podróż na Diablak, zwany też Babią Górą i poznać mroczną historię stworzoną przez Grzegorza Mirosława. Zuzanna Szczerbska znika w nocy z pensjonatu w Beskidzie Żywieckim. Kasia, jej przyjaciółka, zaniepokojona tym faktem dzwoni po pomoc do jej wujka. Strach o Zuzę przybiera na sile, gdy w Babiogórskim Parku Narodowym zostają znalezione zwłoki młodych kobiet. Niefortunne zbiegi…
-
“Pomroki” – Mariusz Kanios – recenzja przedpremierowa
Są historie, które potrafią wzbudzić silne emocje. Złość, niedowierzanie, oburzenie. Czytając pragniemy wierzyć, że to tylko fikcja literacka ale nasza podświadomość podpowiada nam, że to może być prawda. Właśnie taką historię przygotował dla czytelników Mariusz Kanios w swojej najnowszej książce “Pomroki”. To opowieść, która siłą ognia pragnie zabrać prawdę do grobu, pytanie czy jej się uda? W pożarze ginie starsza kobieta. Wszystko wskazuje, że mamy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem ale działania prokuratorskie trzeba przeprowadzić. Do wyjaśnienia sprawy zostaje skierowany prokurator Michał Stróż, a wiedzcie, że jest człowiekiem, którym nie da sobą manipulować a wydobycie prawdy jest jego głównym celem. Sprawa na pozór wydawała się prosta, ale gdy nasz bohater…
-
“Szamanka od umarlaków” – Martyna Raduchowska – recenzja
Są takie książki, na które trafia się dopiero gdy na rynku pojawia się kolejne wydanie. Sięga, czyta i po skończonej uczcie czytelniczej zastanawia się, dlaczego tak późno trafił na tą pozycję. Tak było ze mną i “Szamanką od umarlaków” Martyny Raduchowskiej. Dopiero trzecie wydanie rzuciło mi się w oczy i postanowiłam po nie sięgnąć. Żałuje, że ta późno się to stało. “Szamanka od umarlaków” jest debiutem literackim Martyny Raduchowskiej, który miał miejsce w 2011 roku, czyli trzynaście lat temu. Teraz mamy okazję podziwiać trzecie wydanie, które wyróżnia się od pozostałych. Zostało poszerzone o niepublikowane dotychczas opowiadanie “Maszkarada” a także dopracowane graficznie. Barwione brzegi i mieniąca się okładka kuszą artystyczne dusze.…
-
“Anubis” – Przemysław Piotrowski – recenzja
Anubis, egipski bóg o głowie szakala, związany z mumifikacją i życiem pozagrobowym, postanowił zawitać do Zielonej Góry. To tu, pięć lat temu znaleziono zmumifikowane zwłoki. Akta sprawy zdążyły się zakurzyć w Archiwum X i pewnie dalej by się kurzyły gdyby nie meldunek z Interpolu. W Hurghady znaleziono zmumifikowane zwłoki a sprawa podobna jest do tej z Zielonej Góry. Czyżby te sprawy coś łączyło? Komendant Romuald Czarnecki postanawia oddelegować to sprawy, nie kogo innego jak Igora Brudnego. W ramach prowadzonego śledztwa, wysyła go do Egiptu aby dowiedział się czegoś więcej. Z naszym bohaterem ma lecieć aspirant Jagna Witos. Jak możecie się domyślić, nie podoba się to Julce Zawadzkiej. Czyżby obudziła się zazdrość,…
-
“Co wiedzą umarli” – Barbara Butcher – recenzja
Zawód medyka sądowego z jednej strony ciekawi a z drugiej odpycha. Codzienna styczność ze zwłokami w różnym stopniu rozkładu przeradza i obrzydza, z drugiej strony odkrywanie przyczyny śmierci, dochodzenie jak do niej doszło i czy miały udział osoby trzeci kusi i pociąga. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zmarły może powiedzieć, wystarczy go tylko dobrze słuchać a to potrafi Barbara Butcher, która przez dwadzieścia trzy lata pracowała w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku. Jako medyk sądowy ustala przyczyny zgonu ponad 5500 osób, w tym 650 ofiar morderstw. W swojej książce “Co wiedzą umarli” podzieliła się tym jak słuchać by usłyszeć zmarłych. Książka “Co wiedzą umarli” przybliża nam pracę medyka…
-
“Kuratorka sądowa. Patologia, przemoc i dramaty w polskich domach” – Hanna Flara – recenzja
Są takie zawody, o których wiemy mało. Gdzieś coś usłyszymy, gdzieś coś dopowiemy a także stereotypy swoje zrobią. Ale czy to co myślimy jest prawdą? Czy możemy powiedzieć o dobrych i złych stronach danej pracy? Czy może tylko poznaliśmy wierzchołek góry lodowej? Coraz częściej możemy naszą wiedzę zweryfikować sięgając po książki, w których to pracujący w danym zawodzie dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Starają się napisać prawdę, bez ubarwiania choć bez emocjonalnego wydźwięku się nie obejdzie. Przykładem takiej książki jest “Kuratorka sądowa. Patologia, przemoc i dramaty w polskich domach”, w której to Hanna Flara pokazuje nam pracę kuratora sądowego. Hanna Flara jest kuratorką sądową z pionu karnego, która postanowiła…
-
“Uważaj na siebie” – Jakub Bączykowski – recenzja
Gdy ciągle słyszysz “Uważaj na siebie” to czy powinieneś się bać? Czy urwana w połowie linia życia powinna budzić obawy? Czy przystojny wikary może namieszać w związku? Czy białe porsche przynosi kłopoty? No i dlaczego nikt nie chce jeść kimchi? Intrygujące pytania, nieprawdaż? Jeśli chcecie poznać na nie odpowiedzi to powinniście sięgnąć po książkę Jakuba Bączykowskiego “Uważaj na siebie”. Głównym bohaterem jest Paweł, którego mogliście poznać w “Stanie się coś złego”. Razem ze swoim partnerem Sebastianem postanawiają sprzedać swój dom mieszczący się w podwarszawskiej miejscowości i osiedlić się na Podlasiu. W końcu mają tam przyjemną chatkę. W tym sielskim otoczeniu mają zamiar rozpocząć spokojne życie, ale czy będzie im to…