“Ted Bundy. Umysł mordercy” - Max Czornyj - Kot, kawa i książki
Biografia, autobiografia, pamiętnik,  Czornyj Max,  Filia,  Książki

“Ted Bundy. Umysł mordercy” – Max Czornyj – recenzja

Czy zastanawialiście się kiedyś, co kryje się w umyśle mordercy? Co popycha go do makabrycznych czynów? Jeśli tak, to pewnie macie za sobą wiele pozycji popularnonaukowych analizujących sylwetki największych złoczyńców. Ale czy któraś z nich pozwolił Wam poczuć na swojej skórze, jak to jest być mordercą? Wniknąć w jego umysł i razem z nim wybrać się na łowy? Jeśli nie, to powinniście sięgnąć po książkę “Ted Bundy. Umysł mordercy” Maxa Czornyja, która sprawi, że bliżej seryjnego mordercy już nie będziecie. No chyba, że staniecie się jego ofiarą…

Ted Bundy, postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców, grasujących w USA w latach 70. XX wieku. Wielokrotnie opisywany i analizowany zbrodniarz, doczekał się wielu publikacji. Tym razem jego życiorys został przedstawiony w formie pamiętnika, spowiedzi prowadzonej w narracji pierwszoosobowej. Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję wejść do jego umysłu, poznać jego myśli, motywacje i mroczne fantazje.. Razem z nim popełniamy zbrodnie, które przyprawiają o dreszcze, a niekiedy o mdłości. Czekają nas opowieści pełne makabrycznych scen, chorych preferencji seksualnych (w tym nekrofilii) i narcyzmu. 

Max Czornyj stworzył pozycję, która zabiera nas do wnętrza psychiki jednego z najbardziej brutalnych seryjnych morderców w historii. Autorowi udało się wcielić w postać Teda Bundy’ego i poprowadzić narrację z jego perspektywy. Stajemy się bezpośrednimi odbiorcami jego czynów, a opisy zbrodni nie pozostawiają nam złudzeń – mamy do czynienia z bestią. Autor nie unika drastycznych szczegółów więc jeśli jesteście wrażliwi to uważajcie.  W sposób unikalny oddaje nie tylko morderczą naturę Bundy’ego ale także jego inne umiejętności: zdobywanie zaufania, manipulowanie i przejmowanie kontroli. To właśnie czyniło go tak niebezpiecznym. 

“Ted Bundy. Umysł mordercy” odkrywa przed nami mroczne zakamarki psychiki tego mordercy.  Pokazuje jego charyzmatyczną fasadę, zimny i wyrafinowany umysł oraz pragnienia, które nim kierowały. To nie tylko książka o morderstwach, ale swego rodzaju analiza psychologiczna, która ma na celu próbę zrozumienia, dlaczego Bundy stał się tak okrutnym mordercą. Ukazuje całokształt postaci, środowisko społeczne, dzieciństwo i wydarzenie, które kształtowały jego osobowość. Od narodzin aż po śmierć poznajemy kolejne etapy z życia Teddiego i próbujemy zrozumieć, choć uwierzcie ciężko.  

Nie jest to łatwa lektura, którą czyta bez zastanowienia. Nie da się też jej określić jako lekkiej, choć trzeba przyznać, że autor ubrał tę historię w przystępny język i na pewno czyta się ją lepiej niż lektury popularnonaukowe. Jeśli interesujecie się seryjnymi mordercami i macie ochotę zajrzeć do umysłu jednego z najbardziej znanych i tajemniczych zbrodniarzy, który  przyznał  się do zabicia 30 kobiet (oficjalnie, bo nieoficjalnie mogło być ich znacznie więcej), to będzie to pozycja dla Was. Nawet jeśli znacie już jego historię to narracja pierwszoosobowa pozwala spojrzeć na nią zupełnie inaczej. 

“Ted Bundy. Umysł mordercy” to książka, która zabierze Was w podróż w głąb umysłu seryjnego mordercy. To nie tylko historia Bundy’ego ale także próba wyjaśnienia, co przyczyniło się do narodzin takiego zła. To mocna uczta czytelnicza, idealna dla miłośników tego gatunku literatury.

O książce:

Tytuł: Ted Bundy. Umysł mordercy
Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Data premiery:  2024-03-13
Liczba stron:  384
Gatunek: Biografia, autobiografia, pamiętnik 

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
3

Podsumowanie:

“Ted Bundy. Umysł mordercy” to książka, która zabierze Was w podróż w głąb umysłu seryjnego mordercy. To nie tylko historia Bundy’ego ale także próba wyjaśnienia, co przyczyniło się do narodzin takiego zła. To mocna uczta czytelnicza, idealna dla miłośników tego gatunku literatury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *