“Sekretny język kotów” – Susanne Schotz – recenzja
Koty, jedne z bardziej tajemniczych czworonogów, które towarzyszą człowiekowi. Chodzące własnymi ścieżkami, niezależne i piękne, zaszczycają nas swoją obecnością. Chętne do zabawy, mruczące z zadowolenia czy miauczące na przywitanie zyskują ogromną rzeszę miłośników. Ich zachowanie często staje punktem badań naukowców, którzy chcą rozszyfrować ich tajemnice. Jedną z nich jest koci język, który fascynuje prawie każdego. Stał się on również inspiracją dla Susanne Schotz, profesor szwedzkiego Uniwersytetu w Lund, która postanowiła zbadać kocią mowę od strony fonetyki.
“Sekretny język kotów” to dość nietypowy poradnik, w którym miłośniczka kotów Susanne Schotz podeszła do tematu kociej mowy od strony naukowej a dokładnie fonetycznej. Nie ona pierwsza postanowiła zgłębić świat owych mruknięć i miauczeń, bo jak możemy się dowiedzieć już wcześniej powstawały pracę na ten temat. Przykładem może być chociaż podział na trzy główne kategorie opracowany przez Mildred Moelk, który wykorzystywany jest do teraz. Autorka w swojej książce mocno skupiła się na dokładnej analizie fonetycznej kociego dźwięku. Wprowadza nas w znany sobie dobrze świat, zapisuje kocie dźwięki fonetyczne, opisuje jak powstają i co mogą oznaczać. Otwiera przed nami świat odgłosów, który nie do końca jest znany nawet miłośnikom tych czworonogów. Bo co innego domyślać się co oznacza a co innego wiedzieć jak powstaje.
W książce Susanne Schotz znajdziemy nie tylko wzmianki o kociej fonetyce ale także dowiemy się o co nie co o kociej komunikacji, które opiera się na wzroku, dotyku a także zapachu. Znajdziemy tu także trochę porad, które mogą być pomocne dla początkujących kocich opiekunów. Wszystko to połączone anegdotami autorki odnośnie jej własnych pupili, a ma ich pięcioro. Bardzo fajnym dodatkiem jest możliwość posłuchania dźwięków kocich. Wystarczy wejść na podaną w książce stronę aby usłyszeć wszystko to o czym pisze autorka. Książka jest wzbogacona także wykresami i rysunkami nawiązującymi do treści a na jej końcu znajdziemy słowniczek kocich wyrazów.
“Sekretny język kotów” to poradnik, który może budzić różnego rodzaju emocje. Ci, którzy poszukiwali typowego poradnika mogą czuć się mocno zawiedzeni a wręcz znudzeni czytając o fonetycznym aspekcie kociej mowy. Ci, którzy szukali czegoś nowego, chcą dowiedzieć się więcej będą zadowoleni. Autorka w sposób lekki prowadzi swojego czytelnika, nieznane zagadnienia fonetyki opisuje w sposób przyjemny i nie wymagający magistra z fonetyki. Dzięki temu czyta się ją bardzo szybko i jest miłym oderwaniem od standardowych poradników na temat kotów.
Książka Sussane Schotz to pozycja dla każdego miłośnika kotów. Może nie dowiedzieć się z niej czegoś nowego ale na pewno spojrzycie na paletę kocich dźwięków inaczej. Co prawda nie nauczycie się kociej mowy ale może spróbujecie pogadać ze swoim kotem, może opowie Wam ciekawą historię, która do tej pory kryła się pod zwykłym miau. Kto wie.
O książce:
Tytuł: Sekretny język kotów
Autor: Susanne Schotz
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 13-11-2019
Oficjalna recenzja portalu:
Sprawdź, gdzie kupić:
Ocena:
Podsumowanie:
“Sekretny język kotów” to pozycja dla każdego miłośnika kotów. Może nie dowiedzieć się z niej czegoś nowego ale na pewno spojrzycie na paletę kocich dźwięków inaczej. Co prawda nie nauczycie się kociej mowy ale może spróbujecie pogadać ze swoim kotem, może opowie Wam ciekawą historię, która do tej pory kryła się pod zwykłym miau. Kto wie.