-
“Glukozowa rewolucja” – Jessie Inchauspé – recenzja
W gąszczu poradników na temat diet i zdrowego odżywiania wyróżnia się jedna pozycja. “Glukozowa rewolucja. Kontroluj poziom cukru we krwi, odzyskaj energię i jedz to, na co masz ochotę” Jassie Inchauspe, międzynarodowy bestseller, przetłumaczony na ponad 40 języków. Autorka, znana francuska influencerka i biochemiczka, dzieli się w nim wiedzą i doświadczeniem, oferując praktyczne wskazówki dotyczące kontroli poziomu cukru we krwi. Zobaczymy zatem jak bardzo rewolucyjna jest ta pozycja? “Glukozowa rewolucja” podzielona jest na trzy części. Pierwsza “Czym jest glukoza” to przystępny wstęp do tematu owej glukozy. Autorka wyjaśnia nam działania glukozy czy też jej wpływ na organizm. Drugi rozdział porusza kwestię tego, czemu skoki cukru są niezdrowe i jakie mogą…
-
“Cztery tysiące tygodni” – Oliver Burkeman – recenzja
Jak mądrze wykorzystać ograniczony czas, jaki mamy do dyspozycji? Z tym fundamentalnym pytaniem mierzy się Oliver Burkeman w książce “Cztery tysiące tygodni”. Autor odrzuca popularne, ale nieskuteczne strategie zarządzania czasem, takie jak dążenie do produktywności za wszelką cenę czy multitasking. Zamiast tego proponuje podejście oparte na świadomości ograniczeń i akceptacji niepewności. “Cztery tysiące tygodni” to poradnik, który zachęca nas do refleksji nad naturą czasu i sensem życia ale także do tego jak zmienić swoje myślenie i organizację czasu. Burkeman opiera się na filozoficznym stoicyzmie i innych nurtach myślowych, aby przeformułować podejście do czasu. Sugeruje, że zamiast walczyć z upływającym czasem, warto się z tym pogodzić i skupić na tym co…
-
“Jak pokonać swoje zmęczenie” – Karina Antram – recenzja
Żyjemy w zabieganych czasach, ciągle gdzieś biegniemy, ciągle mamy masę spraw na głowie. Nie ma co się dziwić, że zmęczenie towarzyszy nam na co dzień. Czasem jest ono chwilowe i po przespanej nocy czy weekendowym odpoczynku mija a czasem… No właśnie, czasem trwa i trwa i nic nie daje się z tym zrobić. Wtedy powinna zapalić się nam czerwona lampka, że coś jest nie tak skoro nasz organizm tak się buntuje. Wtedy warto sięgnąć po poradnik Kariny Antram “Jak pokonać swoje zmęczenie”, który przybliży nam owe zjawisko zmęczenia a także pomoże z nim zawalczyć. Karina Antram jest dyplomowaną dieteczką i absolwentką College of Naturopathic Medicine. Jej własne problemy zdrowotne sprawiły,…
-
“Opowieści Kota Jaśniepana” – Magdalena Gałęzia – recenzja
Kot, to dość niezwykłe stworzenie. Te owiane tajemnicą, niezależne czworonogi od wieków towarzyszą ludziom. Z uniesionym pyszczkiem dumnie kroczą na swoich łapkach przez świat. A to, że opacznie zostawią swoje ślady na manuskrypcie albo postanowią odciskiem zatwierdzić jakość wypalanych cegieł bądź urządzą sobie spacer po świeżych dachówkach, to przecież nic złego. One tylko niechcący chciały się zapisać na kartach historii a historia zna o wiele więcej takich kocich bohaterów, które w ten, bądź w inny sposób zapisali się w niej. Jesteście ciekawi? Magdalena Gałęzia, ilustratorka i graficzka a także wierna służąca kotów oddała czytelnikom kolejną książkę z kocimi historiami. “Opowieści Kota Jaśniepana” zabierają nas w ciekawą podróż w czasie, by…
-
„Kot w domu. Instrukcja obsługi” – Barbara Sieradzan – recenzja
Kot, stworzenie budzące różnego rodzaju emocje. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez nich a drudzy… jeszcze nie poznali swojego kota. Chodzący swoimi ścieżkami, wielki indywidualista, który łaskawie godzi się dzieli z nami lokum, potrafi podbić swoim mruczeniem wiele serc i uwieść niepowtarzalnym wdziękiem. O tych uroczych czworonogach powstało wiele poradników i książek, które mają pomóc nam a to we wspólnej egzystencji a to w poznaniu owych futrzaków. Tym razem mam dla Was książkę, która nie jest poradnikiem o wychowaniu kota, bo kto widział by próbować go wychować? “Kot w domu. Instrukcja obsługi”, bo to o niej mowa, to książka, która ma pomóc Wam zrozumieć kota i pomóc w dogadaniu się…
-
“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” – Mikołaj Marcela – recenzja
Stając się rodzicem nagle musimy przestać myśleć egoistycznie. Stajemy się odpowiedzialni za małego człowieka i to od nas zależy kim stanie się w przyszłości. To my przekażemy mu swoje mądrości, nauczymy życia i obdarzymy miłością. Jest jeszcze jeden istotny element, który możemy dać naszemu maluchowi. To edukacja. I choć nie mamy na nią bezpośredniego wpływu (bo jak tu zmienić odgórny program nauczania) to jednak pośrednio możemy coś zrobić. Właśnie o tym jest książka Mikołaja Marcela “Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”. Mikołaj Marcela jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Śląskim a także pisarzem i autorem tekstów piosenek. Można powiedzieć, że temat edukacji i…
-
“Sekretny język kotów” – Susanne Schotz – recenzja
Koty, jedne z bardziej tajemniczych czworonogów, które towarzyszą człowiekowi. Chodzące własnymi ścieżkami, niezależne i piękne, zaszczycają nas swoją obecnością. Chętne do zabawy, mruczące z zadowolenia czy miauczące na przywitanie zyskują ogromną rzeszę miłośników. Ich zachowanie często staje punktem badań naukowców, którzy chcą rozszyfrować ich tajemnice. Jedną z nich jest koci język, który fascynuje prawie każdego. Stał się on również inspiracją dla Susanne Schotz, profesor szwedzkiego Uniwersytetu w Lund, która postanowiła zbadać kocią mowę od strony fonetyki. “Sekretny język kotów” to dość nietypowy poradnik, w którym miłośniczka kotów Susanne Schotz podeszła do tematu kociej mowy od strony naukowej a dokładnie fonetycznej. Nie ona pierwsza postanowiła zgłębić świat owych mruknięć i miauczeń,…
-
„Jeszcze czego! Nie ma miłości bez równości” – Paulina Młynarska – Moritz – recenzja
Chciałoby się napisać, że Paulinę Młynarską zna każdy, ale byłaby to pewnego rodzaju hipokryzja z mojej strony, gdyż ja owej autorki (celebrytki?) niestety nie znam. Może gdzieś nazwisko w połączeniu z tym imieniem mi się obiło o uszy ale bardzo słabo. Ja wiem, to przejaw pewnego rodzaju arogancji z mojej strony, ale cóż poradzę, że świat telewizyjnych celebrytów nie jest mi bliski ani fascynujący. Niemniej gdy usłyszałam, że pojawiła się jej nowa książka i do tego, że to polecana pozycja, mój alarm mola książkowego się włączył. Nie minęło dużo czasu a ja już zasiadałam w fotelu z jej pozycją w ręku. „Jeszcze czego! Nie ma miłości bez równości” to siódma…
-
„Kot: Święty i Przeklęty” – Bogda Balicka – recenzja
Szperając w Internecie trafiłam przez przypadek na książkę o ciekawym tytule „Kot: Święty i Przeklęty”, a ponieważ ostatnio mam małego bzika na punkcie kotów postanowiłam ją mieć. Autorka Bogda Balicka sama określa ją jako „Biblia dla kociarzy i nie tylko” . Wydaje się to lekka przesadą to jednak może coś w tym jest? Pisarka zebrała w jedną całość różne odniesienia, opisy a także fragmenty, w których pojawia się kot. Poczynając od starych wierzeń i przesądów, przechodząc przez historię popularności kotów a kończąc na przykładach w literaturze. „Koty i kociarze – jako indywidualiści – chcą być kochani bez rozgłosu, intymnie i wiernie.” Książka podzielona jest na 9 rozdziałów, z których każdy…