-
“Szeptucha. Jestem twoim domem” – Bianka Kunicka – recenzja
Powrót do XVII-wiecznego Nowogródka, krainy spowitej mgłą tajemnic, gdzie prastare wierzenia i zabobony wciąż kształtują życie, a rytuały wyznaczają rytm codzienności, staje się faktem dzięki Biance Kunickiej i jej powieści „Szeptucha. Jestem twoim domem”. To kontynuacja losów Nawojki, dziewczyny obdarzonej niezwykłym darem, którą poznaliśmy w pierwszej części cyklu („Na ołtarzu ciszy”). Jeśli tęskniliście za tą atmosferą pradawnych wierzeń i magii, za spacerami po uliczkach ówczesnego Nowogródka, to ta książka powinna Was zadowolić. W „Jestem twoim domem” śledzimy dalsze losy Nawojki, której droga do prawdy o tragicznej śmierci młodej kobiety i jej dziecka prowadzi z bezpiecznej leśnej głuszy prosto do zgiełku i labiryntu ulic Nowogródka. To właśnie w tym tętniącym życiem,…
-
“Szeptucha. Na ołtarzu ciszy” – Bianka Kunicka – recenzja
Czy macie ochotę odbyć literacką podróż w czasie i przestrzeni? Czy czujecie dreszcz ciekawości na myśl o zanurzeniu się w XVII-wiecznym Nowogródku i jego malowniczych, lecz pełnych tajemnic okolicach? To właśnie tam, gdzie prastare tradycje splatają się z nieuchwytną magią, a ludzkie życie pulsuje w rytmie natury i dawnych wierzeń, rozgrywa się poruszająca opowieść o młodej dziewczynie obdarzonej niezwykłym darem. Jeśli Wasza wyobraźnia już podąża za tym zaproszeniem, jeśli ciekawość historii splecionej z folklorem budzi Wasz czytelniczy apetyt, a losy bohaterów uwikłanych w sieć pradawnych wierzeń Was intrygują, to bez wahania powinniście sięgnąć po książkę Bianki Kunickiej „Szeptucha. Na ołtarzu ciszy”. W sercu tej opowieści poznajemy Nawoję, dziewczynkę z podnowogródzkiej…
-
„Caryca” – Ellen Alpsten – recenzja
Czy znacie historię carycy i imperatorowej Rosji – Katarzyny I? Przypuszczam, że raczej niewielu z Was. A słyszeliście może o losach Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant z XVIII-wiecznej Rosji? Obawiam się, że tą wiedzę, również może posiadać niewielka grupa osób. Pewnie zadajecie sobie pytanie, co te dwie osoby mają ze sobą wspólnego? Ano cóż, to jest jedna i ta sama osoba. Zdziwienie? Jak to napisał wydawca, mamy do czynienia z „Pretty woman XVIII wieku”, czyli historię chłopki, która stała się najważniejszą kobietą Rosji. Jeśli ten krótki wstęp Was zaciekawił i chcielibyście sobie odrobinę przybliżyć ową historię a lubicie czytać to śmiało możecie sięgnąć po książkę Ellen Alspten „Caryca”. Autorka postanowiła…
-
„Pod Piracką Flagą” – Michael Crichton – recenzja
Ahoj przygodo! Nie wiem jak Wy ale ja czasem lubię się zaszyć w jakąś książkową przygodę, stać się jednym z bohaterów a gdy jeszcze ta przygoda potrafi budzi emocje to więcej do szczęścia mi nie potrzeba, no może jeszcze dobra herbata albo lampka wina. Będąc na zakupach trafiłam akurat na premierę pośmiertnej książki Michaela Crichtona – „Pod Piracką Flagą”. Czyżby zapowiadała się ciekawa przygoda i to jeszcze piracka przygoda! Autora przedstawiać mi nie trzeba było, bo chyba każdy wie kto napisał „Park Jurajski” czy „Kongo”. Tak więc wiadome już było, że wieczorem razem z bohaterami odpłynę na szerokie morza, zagłębiając się w ową piracką wyprawę. Książka przenosi nas do drugiej…