• “Piastunka letnich snów” - Joanna Szarańska - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Piastunka letnich snów” – Joanna Szarańska – recenzja

    Tęskniliście za Granicami? Za sielskim klimatem i pięknem przyrody? A może jesteście ciekawi jak idą pracę nad odnawianiem “Malarki wiosennych łąk”? Jeśli tak to powinniście sięgnąć po drugą część serii “Leśne pejzaże” – „Piastunka letnich snów” i pozwolić aby Joanna Szarańska ponownie otuliła Was słowem.  Maria, którą poznaliśmy w “Malarce wiosennych łąk” wraca do Granic by kontynuować pracę nad rekonstrukcją rysunków. Tym razem, mieszka w domku Krystynki. To tu w starym domostwie, smakując prostych potraw gotowanych przez domowniczkę i w otoczeniu pięknej natury, maluje i odpoczywa. Ale nie bójcie się, nie siedzi tylko nad sztalugą. Poznaje nowe osoby, a także jej znajomość z Kacprem Kosińskim i jego córką zaczyna nabierać…

  • “Kaszubska ziemia, żuławski wiatr” - Daria Kaszubowska, Sylwia Kubik - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Kaszubska ziemia, żuławski wiatr” – Daria Kaszubowska, Sylwia Kubik – recenzja

    Czy masz ochotę przespacerować się po kaszubskiej ziemi? A może wolisz poczuć żuławski wiatr we włosach? Otulić się pięknem malowniczych zakątków Pomorza? Jeśli tak to mam dla Was propozycję powieści, która opowie o miłości, tradycji, wyborach i pięknie Kaszub i Żuław. Daria Kaszubowska pochodząca z serca Kaszub i ambasadorka Żuław Sylwia Kubik, postanowił połączyć siły i stworzyć historię, która porwie czytelnika. Gotowi na lekturę “Kaszubska ziemia, żuławski wiatr”?  Poznajcie dumnego Kaszuba – Konrada, który prowadzi pensjonat oraz charakterną Żuławiankę – Ilonę, która uwiecznia piękno chwili aparatem. Ich pierwsze spotkanie nie należy do udanych, ale sprawy biznesowe spowodują, że tych spotkań będzie więcej. Czyżby zaczynało iskrzyć między ową dwójką? Cóż, gdy…

  • “Nawłoć jeszcze nie kwitnie” – Agnieszka Kulig - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Nawłoć jeszcze nie kwitnie” – Agnieszka Kulig – recenzja

    Nawłoć, z jej intensywnym zapachem i złocistymi kwiatami, staje się w powieści Agnieszki Kulig metaforą nadziei, odrodzenie i nowego początku. Bo choć jeszcze nie zakwitła to kto wie czy za chwilę nie ubarwi łąk? Jeśli więc macie ochotę udać się na Podlasie, z dala od gwaru miasta i zobaczyć czy zazłocą się łąki to powinniście sięgnąć po książkę  “Nawłoć jeszcze nie kwitnie”  i oddać się chwili zapomnienia.  Autorka zabiera nas na malownicze Podlasie, gdzie poznajemy Alinę, kobietę szukającą nowego początku po tragicznej stracie. To tu, po przeniesieniu z miasta, postanawia na nowo budować swoje życie. I choć smutek jej nie opuszcza to sielska codzienność sprawia, że coraz chętniej się uśmiecha.…

  • “Wyzwania Dębowego Uroczyska” - Joanna Tekieli - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Wyzwania Dębowego Uroczyska” – Joanna Tekieli – recenzja

    Tęskniliście za Dębowym Uroczyskiem? Za szumem lasu, otaczającym spokojem i “wyzwaniami” Niny? Joanna Tekieli ponownie zabiera nas do tego urokliwego miejsca, gdzie czwórka przyjaciół stara się sprostać wyzwaniom, które stawia przed nimi los. Gotowi na kolejną literacką podróż? “Wyzwania Dębowego Uroczyska” to kontynuacja powieści “Dębowe Uroczysko”, które zauroczyło czytelników. Ponownie zanurzamy się w wykreowanym przez autorkę świecie, gdzie sielska atmosfera miesza się z problemami życia codziennego. Alina i Przemek wciąż starają się o dziecko. Eryk zmaga się ze stresem przed habilitacją, a Nina rozwija swój pomysł z wyzwaniami, walcząc jednocześnie z demonami przeszłości. Pojawi się także nietypowy, nowy mieszkaniec pensjonatu a z torem przeszkód zmierzy się znany celebryta, który spróbuje…

  • “Mała draka w fińskiej dzielnicy" - Marta Kisiel - Kot, kawa i książki
    Fantastyka,  Książki,  Literatura obyczajowa

    “Mała draka w fińskiej dzielnicy” – Marta Kisiel – recenzja

    Stare Deszczno niczym szczególnym się nie wyróżnia spośród innych małych miasteczek. No dobrze, posiada kopiec całkiem zwyczajny, choć dość duży i starą stodołę. Nie ma tu dyskontów, ale za to jest fińska dzielnica, a dokładniej mówiąc, dzielnica zbudowana z fińskich domków. I choć na pierwszy rzut oka to ona powinna przyciągają uwagę to jednak jej mieszkańcy budzą o wiele większe zainteresowanie. Mieszkają tam nietuzinkowe babcie, skrywające spory bagaż tajemnic. I tak się składa, że gdy zjeżdżają do nich wnuczęta, zaczynają dziać się dziwne rzeczy: ot zorza polarna nad miastem, latające po dzielnicy kiwi z morderczymi zamiarami i gadające chodniki. Zaintrygowani, prawda? Więc, na co czekacie – sięgajcie po książkę Marty…

  • “Znachorka” - Małgorzata Starosta - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Znachorka” – Małgorzata Starosta – recenzja

    Czy słyszeliście o Barbarze Zdunk? Ostatniej kobiecie w Europie straconej na stosie, rzekomo za czary? Jej legenda wciąż unosi się nad Reszlem, a historia zatoczyła koło w powieści Małgorzaty Starosty “Znachorka”. Czyżby wśród potomków czarownicy tliła się jeszcze magia? Jesteście ciekawi?  Igor, ambitny dziennikarz pragnący prestiżowej nagrody, porzuca wszystko i wyrusza na Warmię, gdzie ma zamiar zebrać materiał na swój reportaż. Osiada w Zagrodziu, gdzie poznaję Lenę, prowadzącą sklep “Pełnia”. Nie jest to taki zwykły sklep, bo poza ziołami i tajemniczymi miksturami, skrywa w sobie odrobinę magii. Tak o wkraczamy w świat słowiańskich tradycji, gdzie granica między rzeczywistością a magią staje się coraz bardziej niewyraźna. Czy Igorowi uda się zebrać…

  • “Do zobaczenia za rok” - Joanna Szarańska - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Do zobaczenia za rok” – Joanna Szarańska – recenzja

    Spotkanie na górskim szlaku, przypadkowa rozmowa i wspólna wędrówka. Rzucona na odchodne obietnica spotkania za rok. Czyż nie brzmi zachęcają i ciekawie? Jeśli tak to powinniście sięgnąć po książkę Joanny Szarańskiej „Do zobaczenia za rok”, która zabiera nas w podróż nie tylko po Tatrach ale i ludzkich emocjach.  Daria, u progu nowego etapu życia, postanawia zaznać chwili samotności i wybiera się na wycieczkę po górach. Tam, na szlaku spotyka Dawida, który ratuje ją z opresji. Ich drogi krzyżują się ponownie w schronisku, gdzie przy kubku ciepłej herbaty rozmawiają. Lata mijają, a życie Darii i Dawida toczy się własnym tempem. Ona wychodzi za mąż, on rozwija się zawodowo. Mimo upływu czasu…

  • “Ulotny zapach czereśni” - Magdalena Witkiewicz - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    “Ulotny zapach czereśni” – Magdalena Witkiewicz – recenzja

    Mezalians – słowo to z pewnością kojarzy się starszym pokoleniom, niosąc ze sobą bagaż społecznych uprzedzeń i barier. W dobie XXI wieku, mezalianse tracą na znaczeniu, choć trzeba przyznać, że niekiedy słyszymy o uprzedzeniach związanych, chociażby z pochodzeniem. A jednak, nie tak dawno to kim byli nasi rodzice, jaki mieliśmy status, bądź skąd się wywodziliśmy miało wpływ na nasze życie. O miłości naznaczonej różnicami społecznymi i rodzinnymi postanowiła opowiedzieć Magdalena Witkiewicz w książce “Ulotny zapach czereśni”.  Marianna, dojrzała kobieta, postanawia zacząć życie od nowa. Powraca do Łodzi, by załatwić parę spraw rodzinnych i zastanowić się co dalej. Wizyta ta budzi w niej wspomnienia pierwszej miłości, Michała, z którym nie dane…

  • "Dębowe uroczysko" - Joanna Tekieli - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura obyczajowa

    „Dębowe uroczysko” – Joanna Tekieli – recenzja

    Czasami los kieruje nas na ścieżki, których nigdy byśmy nie wybrali. Czasem za zakrętem chowa się smutek a droga usłana jest kłodami a kiedy indziej otacza nas piękno leśnej przyrody a słońce otula nas swym ciepłem i radością. Czasem zepsuty autobus jest początkiem nowej przygody. Tak właśnie było z Niną, bohaterką powieści Joanny Tekieli “Dębowe uroczysko”, która przez przypadek, trafiła do małego miasteczka a, że nie wierzy w przypadki to postanowiła sprawdzić co tym razem przyszykował dla niej los. Nina, ma za sobą trudną przeszłość, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Pragnąc zacząć od nowa, wsiada i rusza w Bieszczady. W końcu nie bez powodu mówi się “rzuć wszystko i…

  • “Mszczuj” - Katarzyna Berenika Miszczuk - Kot, kawa i książki
    Fantastyka,  Książki,  Literatura obyczajowa

    “Mszczuj” – Katarzyna Berenika Miszczuk – recenzja

    Tęskniliście za magiczną atmosferą Bielin, w których to słowiańskie wierzenie wiodą prym? A może chcielibyście się dowiedzieć co słychać u szeptuchy, która igrała ze Swarożycem? Jeśli tak to powinniście sięgnąć po kolejny, siódmy już tom cyklu “Kwiat paproci” – “Mszczuj”. Katarzyna Berenika Miszczuk po raz kolejny zaprasza nas na niezwykłą podróż do świata słowiańskich bóstw i wierzeń. “Mszczuj” zabiera nas w podróż w czasie. Cofamy się do młodzieńczych lat Jagi, do czasu przesilenia zimowego, kiedy to Weles opuścił zaświaty a z czeluści puszczy zaczęły wyłania się potwory i demony. Jak przystało na szeptuchę, Jaga próbuje zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, walcząc z mrocznymi siłami. Aby urozmaicić jej zmagania musi jeszcze radzić sobie…