Książki z okienkami i dziurami

Książki z okienkami i dziurami to prawdziwa gratka dla małych odkrywców. To nie tylko książki, ale interaktywne zabawki, które zachęcają do aktywnego uczestnictwa w czytaniu.

Czym charakteryzują się książki z okienkami i dziurami?

  • Okienka i dziury: Książki te zawierają różnego rodzaju okienka, przez które można zajrzeć do wnętrza obrazka, oraz dziury, które odsłaniają ukryte elementy.
  • Tematyka różnorodna: Znajdziemy tu książki o zwierzętach, pojazdach, przyrodzie, bajkach, a nawet o nauce.
  • Interaktywność: Dziecko może aktywnie uczestniczyć w czytaniu, odsłaniając okienka i odkrywając ukryte obrazki.
  • Kolorowe ilustracje: Książki są bogato ilustrowane, co pozwala dziecku lepiej wyobrazić sobie opisywane sytuacje.


  • Dlaczego warto sięgać po takie książki?
  • Rozwój ciekawości: Dziecko jest zachęcane do odkrywania, co kryje się za każdym okienkiem.
  • Rozwój spostrzegawczości: Dziecko musi uważnie przyglądać się obrazkom, aby znaleźć wszystkie ukryte elementy.
  • Rozwój logicznego myślenia: Dziecko uczy się łączyć ze sobą poszczególne elementy obrazka.
  • Zabawa: Czytanie takich książek to świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię.
  • Łatwiejsze zapamiętywanie: Dzięki interakcji z książką dziecko łatwiej zapamiętuje treść.
    • "Nie łaskocz LWA!" - Sam Taplin - seria Dotknij, naciśnij, posłuchaj - Kot, Kawa i Książki
      Książki  aktywizujące i interaktywne,  Książki dla dzieci,  Książki z elementami dźwiękowymi,  Książki z okienkami i dziurami

      „Nie łaskocz LWA!” – Sam Taplin – seria Dotknij, naciśnij, posłuchaj – recenzja

      Lubię gdy książeczki dla najmłodszych mają coś więcej niż same obrazki. I to nie dlatego, że mam coś do książeczek stricte obrazkowych ale z własnego doświadczenia wiem, że szybko się one niestety nudzą maluszkom. A takie, które kryją coś w sobie cieszą się o wiele większym i dłuższym zainteresowaniem. Przykładem takiej bogatej w dodatki książeczki jest “Nie łaskocz LWA! z serii Dotknij, naciśnij, posłuchaj.  “Nie łaskocz LWA!” to wykonana z grubego kartonu książeczka, która skrywa w sobie dwie niespodzianki dla małych czytelników. Pierwszą z nich są elementy sensoryczne, które zachęcają dzieci do dotykania. Mamy grzywę lwa, skórę zebry, rogi bawoła i ucho słonia. I choć umówmy się nie odwzorowują one…

    • “A kuku! Muu” - Jaye Garnett, Joy Steuerwald - Kot, kawa i książki
      Książki dla dzieci,  Książki z okienkami i dziurami

      “A kuku! Muu” – Jaye Garnett, Joy Steuerwald – recenzja

      Jest rzeczą wprost niepodważalną, że książeczka z okienkami zawsze wpadnie w gust maluszka. Choćby nie wiem co tam było i jak kreatywnego rodzicielskiego myślenia wymagało to jak są okienka to książeczka jest już na pozycji wygranej. Kierując się tą oczywistą prawdą, nie zastanawiałam się zbyt długo i wzbogaciłam naszą biblioteczkę o książeczkę (oczywiście z okienkami) “A kuku! Muu” autorstwa Jaye Garnetta i Joy Steuerwald.   “A kuku! Muu” to książeczka wykonana z grubego kartonu i jak przystało na pozycję dla małych maluszków, z zaokrąglonymi rogami. W środku znajdziemy sześć rozkładówek, a na każdej owe słynne okienka. Okienka są dość duże, dzięki czemu nawet najmniejsze paluszki dadzą sobie radę z odkrywaniem tajemnic,…

    • “Mali odkrywcy. Pojazdy” - Ruth Martin i Allan Sanders - Kot, kawa i książki
      Atlasy, encyklopedie, słowniki,  Książki dla dzieci,  Książki z okienkami i dziurami

      “Mali odkrywcy. Pojazdy” – Ruth Martin i Allan Sanders – recenzja

      Ostatnio nasz mały smyk upodobał sobie książeczki, w których są okienka. Uwielbia je otwierać i sprawdzać co się pod nimi kryje. Co za tym idzie, nasza biblioteczka powiększa się właśnie o takie pozycję. Jedną z nich są “Mali odkrywcy. Pojazdy” autorstwa Ruth Martin i Allan Sanders, w której znajduje się ponad 30 okienek. Jak możecie się domyślić stała się ona jedną z ulubionych książeczek, nie dość, że ma owe okienka to jeszcze jest o wszelkiej maści pojazdach. Czy może być coś lepszego? “Mali odkrywcy. Pojazdy” to książeczka, którą śmiało można określić jako tematyczny słownik obrazkowy. Wykonana z twardego kartonu, skrywa w sobie obrazki różnego rodzaju pojazdów, zarówno tych, które możemy…

    • “Dinozaury” z serii "Dotknij i znajdź" - Kot, kawa i książki
      Książki dla dzieci,  Książki kontrastowe i obrazkowe,  Książki z okienkami i dziurami

      “Dinozaury” z serii „Dotknij i znajdź” – recenzja

      Małe dzieci uwielbiają różnego rodzaju urozmaicenia. “Zwykłe” książeczki mogą się szybko nudzić, dlatego też wydawcy starają się zadowolić małych klientów i przemycają różnego rodzaju urozmaicenia. Czasem mamy okienka, czasem ruchome elementy a czasem różne struktury ukryte na kartach książeczki. Przykładem takiej pozycji są “Dinozaury” z serii “Dotknij i znajdź” od wydawnictwa Olesiejuk, w której znajdziemy zarówno okienka jak i struktury zachęcające do dotykania i poznawania.  Już sama okładka “Dinozaurów” zachęca do sięgnięcia po nią i dotknięcia. Sympatyczny tyranozaur aż prosi aby pogłaskać go po łuskowatej skórze. A to dopiero początek. W środku czekają na nas kolejne cztery dinozaury: tupiący stegozaur z filcową płytką kostną, głodny diplodok z gładką szyją, spinozaur…

    • "Gra luster" - Herve Tullet - Kot, kawa i książki
      Książki  aktywizujące i interaktywne,  Książki dla dzieci,  Książki z okienkami i dziurami

      „Gra luster” – Herve Tullet – recenzja

      Dla małego odkrywcy świat jest jedną wielką niewiadomą, którą trzeba odkryć, poznać i zobaczyć. Tyczy to się także samego siebie. Nic więc dziwnego, że odbicie w lustrze prawie zawsze powoduje uśmiech. Fakt ten postanowił wykorzystać znany ilustrator i autor książeczek dla dzieci Herve Tullet, który oddał w małe rączki “Grę luster”. Książeczka, która jak sama nazwa wskazuje jest pełna luster. “Gra luster” to prosta książeczka, która może swą prostotą zachwycać. Jej strony zostały pokryte srebrzystą folią, która imituje lusterka. Co prawa nie zaznamy w nich ostrego odbicia ale dla takiego maluszka jest on wystarczający. Na każdej stronie znajdziemy czarne kształty lub wzory, które urozmaicają lustrzaną przygodę. Do pełni szczęścia, w…

    • “A co to?” - Hector Dexet - Kot, kawa i książki
      Książki dla dzieci,  Książki z okienkami i dziurami

      “A co to?” – Hector Dexet – recenzja

      Stworzenie książeczki, która zainteresuje na dłużej ciekawskie maluszki jest nie lada wyzwaniem. Na rynku wydawniczym jest sporo różnych pozycji. Jedne zyskują akceptację tego wybrednego grona, drugie niekoniecznie. Do tej pierwszej grupy, należy na pewno “A co to?” autorstwa Hectora Dexeta, która podbija serduszka maluszków. No bo przyznajcie sami, kto nie lubi bawić się w chowanego? Już sama okładka zachęca do zabawy, bo co to się chowa w drzewie? “A co to?” to książeczka pełna zgadywanek. Ze strony na stronę maluszek zgaduje co takiego może się kryć na przykład w jajku albo kto schował się za serem? Kto to może nie spać w nocy albo co ukryło się w kapeluszu magika?…

    • “Kto zjadł biedronkę?” - Hector Dexet - Kot, kawa i książki
      Książki dla dzieci,  Książki z okienkami i dziurami

      “Kto zjadł biedronkę?” – Hector Dexet – recenzja

      Na rynku wydawniczym jest sporo pozycji, które kuszą małych czytelników kolorowymi obrazkami, zabawą i nietypowymi elementami. Jedną z takich pozycji jest “Kto zjadł biedronkę?” autorstwa francuskiego ilustratora Hextora Dexeta. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej. “Kto zjadł biedronkę?” to historia o biedroneczce, a dokładnie o poszukiwania owego małego owada, gdyż podobno został on zjedzony. Sprawa jest niecierpiąca zwłoki a więc nie ma na co czekać, tylko trzeba rozpocząć poszukiwania. Czyżby to biały niedźwiedź ją zjadł? A może żółty lew w niej zasmakował? Podobno też różowy flaming miał na nią ochotę? Jesteście ciekawi? Książeczka jest wykonana z grubego kartonu. Na jej stronach znajdziemy wesołe obrazki przedstawiające wybrane, kolorowe zwierzęta. Nie jest to…

    • "Bardzo głodna gąsienica" - Eric Carle - Kot, kawa i książki
      Książki dla dzieci,  Książki kontrastowe i obrazkowe,  Książki z okienkami i dziurami

      „Bardzo głodna gąsienica” – Eric Carle – recenzja

      W 1969 roku Eric Carle powołał do życia “Bardzo głodną gąsienicę”, która szturmem wdarła się do dziecięcych bibliotek podbijając przy tym świat. Do tej pory doczekała się kilkudziesięciu tłumaczeń na różne języki a my dzięki wydawnictwu Tatarak możemy się cieszyć naszym rodzimym językiem polskim. Eric Carle, urodzony w 1929 roku, jest amerykańskim ilustratorem i autorem książeczek dla dzieci. Na swoim koncie ma przeszło 70 pozycji mieszkających w dziecięcych bibliotekach. W 2003 roku otrzymał nagrodę Medal Laury Ingalls Walder, przyznawaną przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich za długoletni wkład wniesiony do literatury amerykańskiej. Jego najpopularniejszą pozycją jest właśnie “Bardzo głodna gąsienica”. “Bardzo głodna gąsienica” to książeczka dość mała ale zawartość dodaje jej wielkości.…

    • "Zabawa w oczka" - Herve Tullet - Kot, kawa i książki
      Książki  aktywizujące i interaktywne,  Książki dla dzieci,  Książki z okienkami i dziurami

      „Zabawa w oczka” – Herve Tullet – recenzja

      Książeczki dla najmłodszych powinny uczyć, aktywizować a przede wszystkim bawić. Bo czy jest coś lepszego od śmiechu małych szkrabów? Z takiego założenia wyszedł francuski ilustrator Herve Tullet, który tworzy zachęcające do zabawy bestsellery. Tym razem przyjrzyjmy się książeczce, która już samym tytułem zachęca do figlów “Zabawy w oczka”. “Zabawy w oczka” jest kartonową książeczką, w której jest dziura. Dziura w kształcie oczka, wyróżniająca ją z tłumu innych pozycji i budząca zaciekawienie. Po zajrzeniu wszystko staje się jasne. Książeczka jest tak naprawdę zbiorem kolorowych masek różnych postaci, a owa dziura pozwala dzieciom albo rodzicom stać się na chwilę kimś innym. Dzięki niej możemy stać się chłopczykiem albo dziewczynką, kotem czy też…

    • "Dziura" - Bohdan Butenko - Kot, kawa i książki
      Książki dla dzieci,  Książki kontrastowe i obrazkowe,  Książki z okienkami i dziurami

      „Dziura” – Bohdan Butenko – recenzja

      Była sobie mała dziura a tej dziurze szara myszka, co to chciała iść na spacer. Był też rudy kocur co to dziury tej pilnował i na myszkę wciąż polował. Lecz pewnego razu dobry piesek przyszedł, kota wnet przepędził i małą myszkę uratował. Taką oto prostą historię opowiedział Bohdan Butenko w swojej książeczce “Dziura”. Bohdan Butenko jest polskim ilustratorem oraz autorem książek i komiksów, projektował także lalki i dekoracje do teatrów lalkowych. Pracował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasz Księgarnia. W swoim dorobku ma szereg znanych pozycji książkowych, między innymi serię z Gapiszonem. Jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień zarówno polskich jak i zagranicznych. “Dziura” jest kartonową książeczką, która posiada…