Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Bez kategorii

Andrzej Dybczak Laureatem 16. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Andrzej Dybczak został ogłoszony laureatem 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za swój reportaż zatytułowany „Las Duchów”. Uroczysta gala finałowa odbyła się 18 maja w Warszawie, gromadząc wybitnych twórców reportażu z całego świata.

W finale tegorocznej edycji, obok Andrzeja Dybczaka i Macieja Pisuka („Staniemy się tacy jak on„) z Polski, znaleźli się również Patricia Nieto („Wybrani”) z Kolumbii, Pablo Trincia („Diabły z Bassa Modenese”)  z Włoch oraz Sam Knight („Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość”) z Wielkiej Brytanii. Wydarzenie uświetnił występ Bartka Wąsika, a cała ceremonia była transmitowana online, umożliwiając szerszej publiczności śledzenie rozstrzygnięcia. Honorowy patronat nad galą objęli Ambasador Republiki Kolumbii w Warszawie, Pan Assad José Jater Peña, oraz Ambasada Włoch w Warszawie, co podkreśliło międzynarodowy wymiar nagrody.

Na 16. edycję Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono aż 150 książek, co świadczy o rosnącym prestiżu i znaczeniu wyróżnienia w świecie reportażu. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 120 000 PLN, a tłumacz najlepszego reportażu – 25 000 PLN, co stanowi znaczące wsparcie dla twórców i promotorów literatury faktu.

źródło: kultura.um.warszawa.pl

 

Więcej o książkach:

 

 

„Las duchów” – Andrzej Dybczak

„Las duchów” - Andrzej Dybczak - okładkaWydawnictwo: Nisza

Opis: „Las duchów” to książka z gatunku literatury faktu. Jej kanwą jest poszukiwanie informacji o przedmiotach z tak zwanej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie, przywożonych w XIX wieku przez podróżników, zesłańców, ludzi interesu. W latach 2016-2019 autor kilkakrotnie jeździł na Syberię, rozmawiał z potomkami ludzi, do których takie rzeczy należały. Nieme przedmioty dały początek fascynującym historiom. O współczesnych i dawnych mieszkańcach tamtych terenów, o miejscach i kulturze od dziesięcioleci degradowanych na skutek decyzji podejmowanych w Moskwie. W centrum uwagi Dybczaka jest zawsze czujący człowiek na tle historii, natury, polityki albo czujące zwierzę, często od tego człowieka zależne.  

 


 

 

„Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość” – Sam Knight

„Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość” - Sam Knight - okładkaWydawnictwo: Czarne

Opis: 21 października 1966 roku młodą nauczycielkę z przedmieść Londynu wyrwało ze snu silne przeczucie, że wkrótce wydarzy się coś strasznego. Godzinę później w walijskim Aberfan doszło do tragedii – na górnicze miasteczko osunęła się część hałdy węglowej, zabijając ponad sto czterdzieści osób, w większości dzieci. Wśród lekarzy, którzy pojawili się na miejscu, był psychiatra John Barker.

To on – dla jednych szarlatan, dla innych innowator łączący naukowe podejście z otwartością na ezoterykę – wpadł na pomysł niecodziennego badania: postanowił zebrać świadectwa osób, które w jakiś sposób przeczuły tragedię. By je odnaleźć, założył we współpracy z dziennikiem „The Evening Standard” Biuro Przeczuć, które z czasem przekształciło się w bazę danych zawierającą sny i wizje, mające posłużyć jako ostrzeżenia.

Sam Knight brawurowo opisuje historię Barkera, jego współpracowników i podopiecznych – „żywych sejsmografów”, „ludzkich sensorów katastrof”. Biuro Przeczuć to również fascynująca opowieść o meandrach nauki i tajemnicza podróż do najbardziej niepokojących zakątków ludzkiego umysłu.


 

 

„Wybrani” – Patricia Nieto

„Wybrani” - Patricia Nieto - okładkaWydawnictwo: ArtRage

Opis: Na wschód od Medellín, nad rzeką Magdaleną, leży miasteczko, w którym najbrutalniejsza historia Kolumbii zderza się z myśleniem magicznym i religijnymi wierzeniami. Miasteczko nazywa się Puerto Berrío, a na jego cmentarzu, obok starego gnojownika tuż przy ścianie z grobami najbiedniejszych, pnie się inny wysoki mur, pełen kolorowych nisz. Zajmują je N.N., nomina nescio, partyzanci i bezimienni spływający rzeką Magdaleną od 1948 roku. Ciała, które zaplątują się w gałęzie i rybackie sieci i w końcu zostają zabrane przez Pacha, grabarza, zajmującego się nimi z czystego współczucia.

Kiedy mieszkańcy Puerto Berrío wybierają któregoś N.N., nadają mu nowe imię. Powierzają się jego opiece. Przychodzą, żeby dotrzymać mu towarzystwa. Rozmawiają z nim i zanoszą mu swoje prośby, a niektórzy mówią nawet, że czują jego ochronę. Pokrywają nagrobne tablice kolorową farbą, przyklejają dekoracje i kwiaty, zawsze jednak w taki sposób, żeby słowo „wybrany”, wypisane na grobie czarnymi literami, pozostawało widoczne niczym oskarżający, pełen grozy krzyk.

Patricia Nieto, postać kluczowa dla latynoamerykańskiego reportażu, napisała opowieść o ostatnich dekadach zbrojnego konfliktu w Kolumbii. Jej proza olśniewa i jednocześnie rozdziera serce. „Wybrani” prezentują się nam w skórze powieści, ale wewnątrz pulsuje krew wydarzeń i osaczonych głosów, którym grożą szlam i ołów.

 


 

 

„Staniemy się tacy jak on” – Maciej Pisuk

“Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy” - Maciej Pisuk - okładkaWydawnictwo: Cyranka

Opis: Brzeska to krótka ulica na tyłach bazaru Różyckiego. Skryła się między zrujnowanymi kamienicami – jest owiana złą sławą, przez lata uchodziła za najniebezpieczniejszą ulicę Warszawy. Jej mieszkańcy opowiadają historie pełne bólu, przemocy, niedostatku, ale także tęsknoty za zwyczajnym życiem i podmiotowością, którą im odebrano. Warto ich posłuchać, bo odkrywają przed czytelnikami rzeczywistość niewidoczną na pierwszy rzut oka. Ich głos ściska serce. Jest nie tylko prośbą o pomoc, ale też dojmującym świadectwem upadku wspólnoty, która odwraca oczy.

 

 

—– RECENZJA —–

 



 

„Diabły z Bassa Modenese” – Pablo Trincia

„Diabły z Bassa Modenese” - Pablo Trincia - okładkaWydawnictwo: Otwarte

Opis: Jedno z najgłośniejszych śledztw w historii Włoch!

Włochy. Dwie miejscowości. Szesnaścioro dzieci, które zostały odseparowane od swoich rodzin – i nigdy już do nich nie wróciły. W wyniku przesłuchań ich rodzice zostali oskarżeni o przynależność do satanistycznej sekty, która pod wodzą miejscowego księdza odprawiała rytuały seksualne. Z każdym kolejnym wyznaniem dziecka rósł krąg diabłów zamieszanych w sprawę.

Pięć różnych procesów. Oskarżenia o porwania, tortury, morderstwa. Zniszczone rodziny. Życia zakończone przedwcześnie.

Co tak naprawdę wydarzyło się w Bassa Modenese?

Czy to możliwe, aby w jednym miejscu zostało skrzywdzonych tak wiele dzieci?

Kto w tej historii jest prawdziwym diabłem?

W tym porywającym reportażu dziennikarz śledczy Pablo Trincia powraca na miejsce zbrodni, aby odkryć prawdę. Rezultaty okażą się szokujące.

 


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *