Nagrody Magellana 2025 rozdane na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie
Świat Literatury

Nagrody Magellana 2025 rozdane na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Magellana 2025, przyznawanych przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” najlepszym publikacjom turystycznym wydanym w ubiegłym roku kalendarzowym. Celem konkursu jest wyróżnienie najcenniejszych pod względem merytorycznym i edytorskim książek, przewodników, atlasów i innych wydawnictw poświęconych podróżom i turystyce.

Ceremonia wręczenia nagród, która miała miejsce 15 maja w Muzeum Sztuki Nowocześniej, zgromadziła autorów, wydawców oraz miłośników literatury podróżniczej. Nagrody Magellana od lat stanowią ważne wyróżnienie na polskim rynku wydawniczym, promując publikacje wysokiej jakości, które inspirują do odkrywania świata i Polski.

Zwycięzcy w kluczowych kategoriach:

Przewodnik Kieszonkowy:

Nagroda główna:

Przewodnik Tekstowy:

Nagroda główna:

  • „Wenecja. Oblicza miasta na wodzie” – Beata i Paweł Pomykalscy, wyd: Bezdroża (więcej o książce)

Wyróżnienia:

Przewodnik Ilustrowany:

Nagroda główna:

  • „Święta Francja”   Dariusz Sekuła

Wyróżnienia:

  • „Łotwa – ilustrowany przewodnik historyczny. Inflanty Polskie i Kurlandia” – Mirek Osip-Pokrywka, wyd. Jedność (więcej o książce)
  • „Dolny Śląsk po królewsku. 50 najpiękniejszych zamków i pałaców” – Mikołaj Gospodarek,  wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Przewodnik dla Aktywnych:

Nagroda główna:

  • „Wędrówki z psem. 87 psiolubnych miejsc w Polsce” – Oliwia Dobrzyńska, wyd. Znak Literanova (więcej o książce)

Wyróżnienia:

  • „Australia Przewodnik 3w1”- Antoni Cichy, wyd. ExpressMap Polska (więcej o książce)
  • „Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt”- Andrzej Marcisz, wyd. Bezdroża (więcej o książce)

Mapa, Plan i Atlas Turystyczny:

Nagroda główna:

Album:

Nagroda główna:

  • „Historia zapisana w krajobrazie Mazur. Cmentarze ewangelickie”, tekst: Krzysztof Wittbrodt, Beata Zaborowska, zdjęcia Waldemar Bzura, wyd. Mazurski Park Krajobrazowy

Wyróżnienie:

  • „Tokio. Mały atlas hedonistyczny” –  Johann Fleuri, Pierre Javelle, tłum. Agnieszka Dywan, wyd. Znak Koncept (więcej o książce)

 

Przewodnik dla Dzieci:

Nagroda główna:

  • „Kraków. Przewodnik dla dużych i małych” – Barbara Gawryluk, Łucja Malec-Kornajew, il. Przemek Liput, Wydawnictwo Literackie (więcej o książce)

Wyróżnienia:

  • „Książka o górach” – Robb Maciąg, il. Patricija Bliuj-Stodulska, wyd. Agora dla dzieci (więcej o książce)
  • „Maj pen raj! Tajlandia dla dociekliwych”  – Dawid Zastrożny, il. Nina Budzyńska, wyd. Dwie Siostry (więcej o książce)

Przewodnik Kulinarny:

Wyróżnienia:

  • „Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki” –  Anya von Bremzen, tłum. Aleksandra Czwojdrak, wyd. Bo.wiem / Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (więcej o książce)
  • „Zrozumieć ramen. Twój przewodnik po świecie ramenu: Historia, sekrety i najlepsze przepisy” – Wojtek TOPGAR Grabowski (więcej o książce)
  • „Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni” – Bartek Kieżun, wyd. Buchmann (więcej o książce)
  • „Małopolska. Zasmakuj w podróży. Przewodnik turystyczno-kulinarny” – Zofia Jurczak, Bartosz Piziak, Jakub Niziński, Ewa Wachowicz, wyd. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Przewodnik Literacki:

Nagroda główna:

Wyróżnienie:

  • „Kraków. Spacerownik literacki” – Agnieszka Konior, Anna Hojwa, wyd. Bezdroża (więcej o książce)

Książka Podróżnicza:

Nagroda główna:

  • „Atlas dźwięków odległych” – Victor Terrazas, tłum. Bartłomiej Kaftan, wyd. Wielka Litera (więcej o książce)

Wyróżnienia:

Książka Reportażowa:

Nagroda główna – ex eaquo:

  • „Ozland. Przestrzeń jest wszystkim” – Agnieszka Burton, wyd. Dowody (więcej o książce)
  • „Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach, łąkach, starorzeczach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” – Maciej Cmoch, wyd. Paśny Buriat (więcej o książce)

Wyróżnienia:

  • „Turcja. Na wschód od Zachodu” – Marcelina Szumer-Brysz, wyd. Muza (więcej o książce)
  • „Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy” – Bernadette McDonald, tłum. Andrzej Górka, wyd. Agora (więcej o książce)
  • „Sycylijki” – Gaetano Savatteri, tłum. Barbara Bardadyn, wyd. Bo.wiem / Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (więcej o książce)

 

Tytuł Podróżnika Roku otrzymała  Ewa Chwałko, autorka książek „Pod niebem obcych bogów” (więcej o książce), „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” (więcej o książce),  wyd. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 

źródło: rynek-ksiazki.pl 

 

Więcej o książkach:


 

„Apulia, Kalabria i Bazylikata” – Tomasz Duda

„Apulia, Kalabria i Bazylikata” - Tomasz Duda - okładkaWydawnictwo: ExpressMap Polska

Opis: Oliwą i winem płynąca Apulia zaprasza do tajemniczych domków trulli, romańskich bazylik i barokowych katedr. Kusząca smakiem fig i peperoncino Kalabria pozwala poznać unikatową mieszankę kulturową włoskiego Południa. Wciąż nieodkryta i autentyczna Bazylikata fascynuje wykutym w skale miastem i starożytną historią. W tych pełnych słońca krainach, gdzie życie toczy się wolniej, czekają także monumentalne zamki, arcydzieła dawnych wieków i żywe tradycje w malowniczych miasteczkach. Turystów przyciągają również dzika przyroda wśród górskich szczytów i wąwozów, skaliste klify i jaskinie oraz najpiękniejsze plaże trzech mórz. W tak niewielkim formacie udało się zawrzeć to, co niezbędne, by zaplanować ciekawe wakacje.

Odkryj Apulię, Kalabrię i Bazylikatę z wyjątkową serią przewodników light. To prawdziwy niezbędnik w podróży. Konkretne i zajmujące opisy zarówno głównych atrakcji, jak i mniej znanych, ale wartych uwagi miejsc, układają się w gotowe trasy zwiedzania. Ciekawostki z różnych dziedzin są idealnym dopełnieniem całości. Sprawdzone informacje praktyczne pozwolą zaplanować udany urlop, a szczegółowe i rzetelne mapy pomogą odnaleźć się w każdym miejscu. Do publikacji dołączona jest również dwustronnie laminowana, składana mapa opracowana specjalnie na potrzeby przewodnika.

 


 

 

„Wenecja. Oblicza miasta na wodzie” – Beata i Paweł Pomykalscy

„Wenecja. Oblicza miasta na wodzie” - Beata i Paweł Pomykalscy - okładkaWydawnictwo: Bezdroża

Opis: Wenecja ma wiele nieznanych obliczy. W naszej książce zabieramy Czytelnika w niezwykłą podróż po wyjątkowym mieście na wodzie.

W Arsenale, którym inspirował się Dante piszący Boską komedię, zobaczymy, jak w średniowieczu powstała taśma produkcyjna i jak budowano flotę przesądzającą o znaczeniu Wenecji. W Harry’s Bar przekonamy się, jacy malarze wpłynęli na stworzenie drinka Bellini i przekąski carpaccio, a także, kto po Wenecji przechadzał się z gepardem na smyczy. Opowiemy o tym, dlaczego portret jednego doży został zamalowany na czarno, gdzie otwarto pierwsze na świecie „okno życia”, czym była „kwarantanna”, dlaczego św. Marka obłożono kawałkami wieprzowiny i jak to się stało, że Wenecja dała światu słowo „getto”.

I dalej: skąd wzięło się publiczne oświetlenie, dlaczego w jednym sotoportego (charakterystycznym przejściu) leży marmurowa płytka, na którą Wenecjanie nigdy nie nadeptują, i co oznaczają płyty z dużą ilością tekstu rozsiane po całym mieście albo skrzynki z otwartą paszczą lwa. Będzie o Casanovie, o Veronesem, który tak namalował Ostatnią wieczerzę, że groziła mu ekskomunika, o chórze sierot prowadzonym przez Vivaldiego i o Morosinim, który uszkodził ateński Akropol. Zajrzymy do najstarszej kawiarni i pierwszego na świecie show roomu, który w latach 60. XX wieku otworzyła marka Olivetti (producent maszyn do pisania).

Wyjaśnimy dlaczego miasto budowano na mokradłach laguny i jak to technicznie było możliwe, jak się w Wenecji dostarcza towary codziennego użytku, jak się transportuje chorych i dlaczego worek ze śmieciami spuszcza się po sznurku. A także dlaczego Woody Allen nie kupił Ca’ Dario, a wielki koncert Pink Floyd doprowadził do zjawiska znanego obecnie jako overtourism.

Całość uzupełniamy czarno-białymi, klimatycznymi zdjęciami, które są dla nas przeciwwagą dla krzykliwych, idealnie pięknych weneckich „widokówek”. Przy okazji przemycamy nieco wskazówek, jak i kiedy zwiedzać to miasto, by trochę lepiej je zrozumieć i w pełni docenić jego wspaniałość.


 

„Paryż. Przewodnik literacko-historyczny” –  Krzysztof Lubczyński

„Paryż. Przewodnik literacko-historyczny” -  Krzysztof Lubczyński - okładkaWydawnictwo: Iskry

Opis: Proponuję Państwu wędrówkę po Paryżu z niniejszym przewodnikiem w ręce. Został on pomyślany w sposób nieco odmienny niż większość przewodników po tym niezwykłym mieście, jakie pojawiają się na polskim, a pewnie i europejskim rynku księgarskim. Są w nim ślady moich indywidualnych fascynacji i zainteresowań. Starałem się jednak, aby nie zdominowały one treści przewodnika i by czytelnik oraz turysta dostał do ręki przede wszystkim pożyteczne narzędzie, ułatwiające mu zwiedzanie miasta.

 


 

„Łotwa – ilustrowany przewodnik historyczny. Inflanty Polskie i Kurlandia” – Mirek Osip-Pokrywka

„Łotwa – ilustrowany przewodnik historyczny. Inflanty Polskie i Kurlandia” - Mirek Osip-Pokrywka - okładkaWydawnictwo: Jedność

Opis: Cztery krainy historyczne rozciągające się na terenie współczesnej Łotwy. Kurlandia na zachodzie, centralnie Semigalia, Liwlandia na północy, Łatgalia na południowym wschodzie – historycznie określana jako Polskie Inflanty, oraz stołeczna Ryga, najważniejsze miasto średniowiecznych Inflant. Każda z krain zilustrowana szczegółową mapą, a w przypadku Rygi planem miasta – ułatwiającymi orientację w terenie i precyzyjną lokalizację.

Ponad 100 miejscowości bogato zilustrowanych autorską fotografią (700 zdjęć!), w tym około pół tysiąca historycznych obiektów – ze szczegółowym opisem tych, które cechują związki z polskim dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów I i II Rzeczypospolitej.

Średniowieczne warownie rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, biskupie zamki i rezydencje, pałace i ogrody książęce, szlacheckie dwory i ziemiańskie majątki, ryskie secesyjne kamienice, świątynie i nekropolie, miejsca pamięci i chwały oręża.

Siedziby i fundacje starych polsko-inflanckich rodów: Borchów, Hylzenów, Kierbedziów, Korffów, Manteufflów, Mohlów, Platerów, Ryków, Sołtanów, Szadurskich, Tyzenhauzów, Zyberków itd. Miejsca emigracji i nauki słynnych rodaków w czasach braku polskiej państwowości.

Przewodnik opisuje:

  • krainy geograficzne i historyczne rozciągające się na terenie współczesnej Łotwy, szczególnie związane z polskim dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów I i II Rzeczypospolitej.
  • ponad 100 miejscowości, biskupie zamki i rezydencje, pałace i ogrody książęce, szlacheckie dwory i ziemiańskie majątki, ryskie secesyjne kamienice, świątynie i nekropolie, miejsca pamięci i chwały oręża.
  • wszystko zilustrowane autorską fotografią – ponad 700 kolorowych zdjęć.

 


 

 

„Wędrówki z psem. 87 psiolubnych miejsc w Polsce” – Oliwia Dobrzyńska

„Wędrówki z psem. 87 psiolubnych miejsc w Polsce” - Oliwia Dobrzyńska - okładkaWydawnictwo: Znak Literanova

Opis: Szukasz pomysłu na wycieczkę z czworonogiem, a wszędzie widzisz tylko tabliczki „zakaz wprowadzania psów”?

Oto 87 pomysłów na weekendowe wyjazdy w miejsca, gdzie ty i twój pupil będziecie mile widziani!

  • Odetchnijcie od miasta nad Jeziorkami Duszatyńskimi.
  • Odkryjcie ruiny Zamku Ogrodzieniec i pałacu w Zatoniu.
  • Wyszalejcie się na psiej plaży w Jastarni.
  • Sprawdźcie szlak na Sine Wiry, Halę Rycerzową i Wielką Sowę.

Trasy, atrakcje i noclegi – na każdą porę roku i na każdą kieszeń!

Niezależnie od tego, czy wolisz krótkie spacery, górskie szlaki, zwiedzanie zabytków czy wypoczynek nad wodą – w tym przewodniku znajdziesz propozycje wyjazdów po całej Polsce na każdą porę roku i na każdą kieszeń. Trasy zawierają wszystkie niezbędne informacje: opis spaceru lub szlaku, mapkę, szczegóły dojazdu, koszty i czas zwiedzania oraz propozycje noclegów w psiolubnych miejscach.

Oliwia Dobrzyńska jest autorką instagramowego konta @wedrowkizpsem. Od 2019 roku, wraz z mężem i fotografem Łukaszem oraz ich czworonożnymi psyjaciółmi – Boną i Colą – podróżują kampervanem, odkrywają nieoczywiste miejsca i pokazują, że wycieczki z psem są naprawdę dla każdego.

Ruszaj w drogę, psigoda czeka!

 


 

„Australia Przewodnik 3w1”- Antoni Cichy

„Australia Przewodnik 3w1”- Antoni Cichy - okładkaWydawnictwo: ExpressMap Polska

Opis: Wielka Rafa Koralowa widziana z kosmosu, Great Ocean Road – kultowa nadoceaniczna droga z zapierającymi dech widokami i Uluru – największy monolit świata oraz święte miejsce rdzennych mieszkańców Australii. Kosmopolityczne Sydney z ikoniczną operą i Harbour Bridge, Melbourne słynące ze sportu, wybornej kawy i sztuki street art oraz Canberra – stolica Australii i muzeum architektury pod gołym niebem. Zwiedzanie dla aktywnych: rajskie plaże z krystalicznie czystą wodą, nadmorskie szlaki ze spektakularnymi krajobrazami, wędrówki przez lasy deszczowe śladami rdzennych mieszkańców, a dla wytrawnych wędrowców – trekking w australijskich górach. Przewodnik „Australia” z serii 3w1 to zarówno bogaty i przejrzysty informator o kraju, jak i fascynująca opowieść o jego losach. Nowa jakość wśród przewodników – wyjątkowe połączenie barwnych opisów i szczegółowych map: mapy tras zwiedzania przedstawiające lokalizację wszystkich opisywanych miejsc, bogata treść – historia i kultura, przyroda i tradycje, ciekawostki i anegdotki, przydatne informacje praktyczne – dni i godziny otwarcia obiektów, ceny biletów, transport publiczny, noclegi, pogoda, informacje o lokalnej kuchni, pomysły na wieczór i miejsca na udane zakupy, kalendarium najważniejszych imprez cyklicznych, przejrzysty układ graficzny umożliwiający łatwe wyszukiwanie informacji, laminowana mapa dołączana do przewodnika, schemat komunikacji. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 


 

„Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt”- Andrzej Marcisz

„Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt”- Andrzej Marcisz - okładkaWydawnictwo: Bezdroża

Opis: Najsłynniejszym szlakiem uzbrojonym w żelazne zabezpieczenia jest Orla Perć. To jedyny znakowany szlak w Tatrach ściśle wytyczony granią na długości wielu kilometrów, wymagający doskonałego przygotowania kondycyjnego. Aby umożliwić wszystkim podziwianie tej trasy ― „najpiękniejszej wśród pięknych” ― autor podzielił ją na kilka odcinków. W rejon Orlej Perci prowadzi kilka ubezpieczonych szlaków, także opisanych w tym przewodniku. Podobnie, czyli z podziałem na odcinki, zaprezentowana jest w nim Grań Rohaczy, zwana często Orlą Percią Tatr Zachodnich.

Przewodnik zawiera opisy 32 szlaków w Tatrach Zachodnich i Wysokich, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia w postaci stalowych klamer, drabin i łańcuchów. Rysy, Świnica, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka czy Jagnięcy Szczyt to tylko wybrane nazwy, które powodują szybsze bicie serca u każdego pasjonata tatrzańskich wędrówek.

Andrzej Marcisz opisuje szlaki na podstawie własnych doświadczeń ― przeszedł każdą z opisanych tras. Niewątpliwą zaletą przewodnika są udostępnione przez autora zdjęcia praktycznie ze wszystkich zakątków Tatr, przez co szlaki i doliny można oglądać z perspektywy niedostępnej dla turysty. Mapy, oparte na najnowszej technologii Lidar, udostępnił zawodowy kartograf i tatrzański hobbysta Rafał Jońca.

 


 

„Cypr. Comfort! Map&guide” – Piotr Jabłoński

„Cypr. Comfort! Map&guide” - Piotr Jabłoński - okładkaWydawnictwo: ExpressMap Polska

Opis:

  • Barwne, starożytne mozaiki i ruiny zamków
  • Góry Troodos kryjące kościoły sprzed wieków
  • Flamenco, tapas i małpy w Gibraltarze

Gdzie są najpiękniejsze plaże na wyspie? Jakie niezwykłe kształty natura wyrzeźbiła w Wąwozie Avgas? Jak żyje się w Nikozji, ostatniej – oprócz Jerozolimy – podzielonej stolicy na świecie? Dlaczego warto udać się wgłąb Cypru, w Góry Troodos? Wyspa Afrodyty skrywa wiele niespodzianek.

Map&guide XL „Cypr” pomoże je odkryć. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno na krótki wyjazd, jak i dłuższe wakacje:

  • wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika
  • trwałość i wygoda użytkowania
  • łatwa nawigacja: atrakcje z przewodnika ponumerowane i zaznaczone na mapie
  • poręczny format pozwalający na spacerowanie z przewodnikiem w dłoni
  • opisy kilkudziesięciu najciekawszych miejsc
  • przydatne informacje: godziny otwarcia obiektów, ceny biletów, transport, kuchnia
  • mapa Cypru 1: 200 000
  • plany miast: Pafos 1: 16 000 i Nikozji 1: 10 000

 


 

„Tokio. Mały atlas hedonistyczny” –  Johann Fleuri, Pierre Javelle

„Tokio. Mały atlas hedonistyczny” -  Johann Fleuri, Pierre Javelle - okładkaWydawnictwo: Znak Koncept

Opis: Zapierająca dech w piersiach podróż do TOKIO,

podczas której odkryjesz różnorodność tego miejsca – futurystyczne drapacze chmur, kultowe bary karaoke, kolorowe targi, małe alejki i romantyczne parki.

Spaceruj po dzielnicach tego niezwykłego miasta od Shinjuku po Shibuyę i Chiyodę.

Ta imponująca ilustrowana książka podróżnicza pozwoli ci poczuć klimat japońskiego archipelagu i zrozumieć sekrety japońskiej duszy. Strona po stronie, dzięki niezwykłym zdjęciom i ekscytującym opisom, daj się uwieść atmosferze, która powstaje na styku fascynującej tradycji i krzykliwej nowoczesności.

  • odkryj historię Tokio w okresie Edo
  • skosztuj kulinarnych specjałów z różnych dzielnic
  • weź kąpiel w tradycyjnej łaźni sento
  • podziwiaj święty mecz zapaśników sumo
  • weź udział w przedstawieniu teatru nō
  • odwiedź najstarszą świątynię buddyjską w mieście

Zanurz się w kolorowej stolicy Japonii! Poczuj klimat miasta z wygodnej sofy lub znajdź inspiracje na następne wakacje w Tokio.

 


 

„Kraków. Przewodnik dla dużych i małych” – Barbara Gawryluk, Łucja Malec-Kornajew, il. Przemek Liput

„Kraków. Przewodnik dla dużych i małych” - Barbara Gawryluk, Łucja Malec-Kornajew, il. Przemek Liput - okładkaWydawnictwo Literackie

Opis: Tatry, Podhale, Bałtyk… w naszej serii podróżniczej dla dzieci nie mogło zabraknąć Krakowa – miasta, które każdy Polak i Polka choć raz musi odwiedzić podczas szkolnej wycieczki.

Co ciekawego w Krakowie można robić z dziećmi? Dlaczego miasto jest tak chętnie odwiedzane przez turystów?

W podróż po królewskim mieście zabierze pisarka Barbara Gawryluk, krakowska przewodniczka Łucja Malec-Kornajew (znana jako Detektywka Fishka), a także dwunastoletnia Jadzia – wnuczka wawelskiego dzwonnika.

„Kraków to oczywiście zabytki, kościoły, muzea, wybitne postacie i ważne wydarzenia. Tak! Ale w naszej książce chcemy wam też pokazać Kraków pełen ciekawostek, tajemnic, legend, atrakcyjnych zakamarków i zielonych miejsc – piszą autorki książki.”

  • Gdzie w Krakowie zobaczysz grób wampirzycy?
  • Kim był Ferdynand Wspaniały?
  • Jaka legenda wiąże się z krakowskimi gołębiami?
  • Ile osób potrzeba do rozbujania wawelskiego dzwonu?
  • Gdzie najlepiej słuchać hejnału?
  • Do kogo należały Błonia?
  • Kto zaprojektował pomnik Dżoka i co ma wspólnego ze Smokiem Wawelskim?

Dzięki tej książce twoje dziecko polubi podróżowanie, a lekcje historii staną się ciekawą przygodą. Będzie też doskonałym prezentem dla ciekawskich dzieciaków. Całość dopełniają wspaniałe ilustracje autorstwa Przemysława Liputa.

Może krakowskie historie zainspirują was do zorganizowania rodzinnego quizu? Jednego jesteśmy pewni, Polska skrywa wiele tajemnic i atrakcji, które pomoże odkryć nasza seria podróżnicza. Z nami wycieczki staną się fajniejsze!

 


 

„Książka o górach” – Robb Maciąg

„Książka o górach” - Robb Maciąg - okładkaWydawnictwo: Agora dla dzieci

Opis: „Książka o górach” jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.

Cześć, człowieku gór.

Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyną, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gór są dla siebie przyjaciółmi i mówią sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego lądu na Ziemi to góry? Wyobraź sobie, że 100 tysięcy szczytów wciąż nie ma nazwy – nikt na nich nie był.

Czyżby czekały na ciebie? A może zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Też wspaniale. W górach jest miejsce dla każdego.

„Turyści po przyjściu do schroniska siadają razem przy długim stole. Nie ma znaczenia, czy się znają, skąd pochodzą i dokąd zmierzają – tutaj są wspólnotą. Tak działa magia gór, którą Robb Maciąg zgłębia w tej książce. Po lekturze kolejnych stron, nabierzecie ochoty by ruszyć w drogę i odnaleźć swoją własną historię zapisaną na górskim szlaku!”

Marta Krzeptowska kierowniczka Schroniska Górskiego PTTK w dolinie Pięciu Stawów Polskich, założycielka Szkoły Górskiej 5+

„Miałem dużo szczęścia, bo pierwsze kroki w górach stawiałem w towarzystwie starszego brata, wtedy już ratownika TOPR. Pierwsze zjazdy w Tatrach, wspinaczki były dla mnie bardzo ekscytujące i niesamowite.

Nie każdy ma tyle szczęścia, dlatego jeśli myślicie o tym, by wybrać się w góry, to warto przeczytać tę książkę. Znajdziecie w niej mnóstwo praktycznych wskazówek. I pamiętajcie – bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu :).”

Andrzej Bargiel skialpinista

 

 

„Maj pen raj! Tajlandia dla dociekliwych”  – Dawid Zastrożny

„Maj pen raj! Tajlandia dla dociekliwych”  - Dawid Zastrożny - okładkaWydawnictwo: Dwie Siostry

Opis: Jedenasty tom serii „Świat dla Dociekliwych” – kolorowy przewodnik po kulturze Tajlandii, krainy uśmiechu.

Żyją tu motyle wielkie jak nietoperze i rosną największe kwiaty świata. Słonie są pod opieką króla, a małpy to prawdziwi gangsterzy. Tu płaci się batami, jeździ tuk-tukami i je się ryż na śniadanie. Mieszkańcy Tajlandii wierzą, że życie jest snem, a obok swoich domów stawiają domki dla duchów. Przez cały rok chodzą w klapkach, w poniedziałek ubierają się na żółto i nigdy nie mówią sobie po imieniu. Są zawsze uśmiechnięci i nigdy się nie złoszczą. Kiedy coś pójdzie nie po ich myśli, mówią: „Maj pen raj!” – „Nic się nie stało!”.

Chcecie ich poznać? W drogę.

 


 

„Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki” –  Anya von Bremzen

„Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki” -  Anya von Bremzen - okładkaWydawnictwo: Bo.wiem / Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Opis: Opowieści ukryte w smaku Wszyscy mamy jakieś wyobrażenia o jedzeniu francuskim, japońskim czy meksykańskim. Skąd jednak wzięły się te przekonania? Co decyduje o tym, że danie staje się „narodowe”? Anya von Bremzen wyrusza na poszukiwanie prawdy ukrytej za popularnym frazesem: „jesteśmy tym, co jemy”. Wyprawę rozpoczyna w Paryżu, gdzie zgłębia znaczenie wyrafinowanego smaku kuchni francuskiej. W Neapolu przygląda się mitom narosłym wokół pizzy oraz włoskiej duszy. Podczas dalszej podróży odkrywa tajemnice ramenu, zanurza się w tradycji hiszpańskich tapas i poznaje przepisy na mole, będące urzeczywistnieniem meksykańskiej różnorodności kulturowej. W Stambule bada kulinarne dziedzictwo dawnego imperium osmańskiego, by skończyć podróż w Queens, gdzie przyrządza ukraiński barszcz, symbolizujący bogactwo kulinarnych tradycji i tożsamości.

W Kuchni narodowej von Bremzen przygląda się najbardziej fascynującym i sztandarowym kulturom kulinarnym świata, po mistrzowsku splatając smaki, historię i politykę. Rozmawia z mistrzami kuchni, zagląda do garnków gospodyniom domowym i odwiedza lokalne sklepy oraz targowiska. Ta podróż pozwala dostrzec, jak naród tworzy swoją kuchnię i jak kuchnia tworzy naród.

 


 

„Zrozumieć ramen. Twój przewodnik po świecie ramenu: Historia, sekrety i najlepsze przepisy” – Wojtek TOPGAR Grabowski

„Zrozumieć ramen. Twój przewodnik po świecie ramenu: Historia, sekrety i najlepsze przepisy” - Wojtek TOPGAR Grabowski - okładkaWydawnictwo: Yuki

Opis: Zrozumieć ramen jest pozycją nie tylko dla tych, którzy pragną robić wspaniały ramen w domu, ale również dla jego miłośników, którzy uwielbiają go jeść, ale niekoniecznie chcą przygotowywać go samodzielnie.

Po lekturze książki zrozumienie historii, aspektów społeczno-kulturowych i różnic pomiędzy poszczególnymi jego rodzajami sprawi, że wizyta w restauracji z ramenem będzie przyjemniejszym i pełniejszym doświadczeniem. A dzięki zawartych w niej szczegółowych przepisach wyniesiesz swój domowy ramen na zupełnie inny poziom.

Jest to pozycja dla Ciebie zarówno, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ramenem jak również jeśli jesteś już zaawansowanym kucharzem i stworzyłeś dotychczas wiele misek. Książka napisana została w taki sposób, aby była odpowiednia dla każdego.

 


 

„Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni” – Bartek Kieżun

„Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni” - Bartek Kieżun - okładkaWydawnictwo: Buchmann

Opis: Bartek Kieżun, autor bestsellerowej serii książek podróżniczo-kulinarnych, powraca z nowym projektem. W pierwszej odsłonie nowej serii łakomym okiem spogląda na jedno z najbardziej nieoczywistych miast słonecznej Italii – Neapol. Zaprasza na spacery po placach i uliczkach snując opowieści o ciekawych ludziach, dziwacznych zwyczajach, czy niezwykłych dziełach sztuki i architektury. Ale ponieważ nie samą kulturą człowiek żyje czytelnik odnajdzie w przewodniku sprawdzone tropy kulinarne – adresy restauracji, pizzerii i kawiarni, sklepów, które autor odwiedził i szczerze poleca. A do tego wszystkiego to, za co czytelnicy kochają Bartka Kieżuna – niebanalne przepisy kulinarne, które pozwalają odtworzyć zapachy i smaki gorącego Neapolu we własnej kuchni.

 



 

„Przy stoliku w Czytelniku” – Jarosław Molenda

„Przy stoliku w Czytelniku” - Jarosław Molenda - okładkaWydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opis: Czytelnikowski stolik ani nie był jedynym, ani tym bardziej pierwszym stolikiem literackim bądź artystycznym czy w ogóle towarzyskim – jak zwał, tak zwał – w dziejach polskich kawiarni. Być może siłę kawiarni Czytelnika stanowiła zachowana tam równowaga między polityką a kulturą. Główne Osoby: Autor, Krytyk, Senator, Redaktorka i – najważniejszy z nich – Wielki Aktor na scenie i przy stoliku. Wszyscy wybitni. Kiedy umarł Gustaw Holoubek, przy stoliku też wszystko umarło. Oto najlepszy przykład roli jednostki w historii (nawet w historii stolika). Fenomen tej kawiarni tkwi w tym, że nie zasłynęła z rewelacyjnej kawy czy firmowego ciasta, ale została unieśmiertelniona dzięki swoistej arytmetyce, bo gdyby pozbierać nazwiska wszystkich, którzy przez te cztery dekady tutaj przesiadywali, powstałby indeks ludzi, bez których polska kultura nie mogłaby istnieć. To setki, jeśli nie więcej, wyjątkowych nazwisk.

 



 

„Kraków. Spacerownik literacki” – Agnieszka Konior, Anna Hojwa

„Kraków. Spacerownik literacki” - Agnieszka Konior, Anna Hojwa - okładkaWydawnictwo: Bezdroża

Opis: Kraków. Spacerownik literacki

Gdzie Czesław Miłosz jadał steki? Które z mieszkań Wisławy Szymborskiej było nazywane szufladą? Jakie skarby kryją biblioteki klasztorne? Która z knajp jest najczęściej opisywana we współczesnej literaturze? Gdzie Stanisław Lem kupował swoje ulubione kremówki? Któremu z krakowskich literatów poświęcono najwięcej murali? Gdzie odbyło się wesele Henryka Sienkiewicza? Która z Krakowskich księgarń działa nieprzerwanie od ponad 150 lat?

Odpowiedź na te i wiele więcej pytań znajdziecie w blisko 30 autorskich trasach. Kraków. Spacerownik literacki dedykowany jest zarówno przyjezdnym, jak i mieszkańcom. Zapraszamy na spacer, w trakcie którego przekonacie się, że Kraków w pełni zasłużył na tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Autorki od 2014 roku wspólnie oprowadzają po literackich ścieżkach Krakowa w ramach cyklu Spacery Literackie, organizowanego w ramach projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO Krakowskiego Biura Festiwalowego. Przez ponad 10 lat opracowały blisko 50 autorskich tras, którymi oprowadzały ponad 100 razy, częścią z nich dzielą się z czytelnikami w tym spacerowniku.

 


 

„Atlas dźwięków odległych” – Victor Terrazas

„Atlas dźwięków odległych” - Victor Terrazas - okładkaWydawnictwo: Wielka Litera

Opis: Pieśni morza, lodu, pustyni i gwiazd.
Jak brzmi muzyka z najdalszych zakątków Ziemi?

Miasto duchów, w którym narodziła się ABBA, zaginione pieśni z wulkanicznej wyspy, hawajskie echa, które uwiodły Elvisa, fortepianowa elegia Einaudiego dla topniejącej Arktyki, elektryczny blues afrykańskiej pustyni, śpiew joik, który zainspirował Björk, muzyka podróżująca w przestrzeni międzygwiezdnej.

Ta literacka medytacja nad samą istotą słuchania skłania do głębszego i uważniejszego spojrzenia na otaczający nas świat – na dźwiękowe pejzaże jego różnych stron, od szumu stepów Azji po śpiew amazońskich ptaków. Terrazas z pasją dokumentuje, jak te ulotne odgłosy kształtują tożsamość ludzi i miejsc. Odkrywa przed nami bogactwo brzmień, często umykających naszej uwadze – a niekiedy będących wołaniem o ocalenie znikających kultur i ekosystemów.

 


 

„Rzym. Miasto nad miastami” – Piotr Kępiński

„Rzym. Miasto nad miastami” - Piotr Kępiński - okładkaWydawnictwo: Wielka Litera

Opis: „Rzym jest labiryntem, w który najlepiej wejść bez mapy. Trochę na oślep. Bez planów i przygotowań. Trudno się tutaj zgubić. Zawsze ktoś wskaże drogę, nawet jeżeli nie będzie znał żadnego języka obcego.”

„Rzym. Miasto nad miastami” to nie metodyczne przedstawienie najważniejszych, najczęściej odwiedzanych przez turystów rzymskich zabytków, lecz raczej zapis osobistych wędrówek autora po wiecznym mieście, w którym mieszka od ponad dziesięciu lat. Wędrówek wydawałoby się bez żadnego scenariusza, a jednak dających obraz Rzymu i, co ciekawe, jego współcześnie żyjących mieszkańców. To oni, parafrazując słowa autora, ciągle opowiadają mu miasto i tworzą w jego wyobraźni kolejne labirynty stolicy, bo przecież historyczne zabytki, pałace i domy to tylko dekoracje, które czasem się rozpadają.

Książka ma charakter bardzo osobisty, autor nie opisuje w niej klasycznych i sztandarowych zabytków Rzymu, jak Koloseum czy bazylika Świętego Piotra, lecz to, co – jego zdaniem – jest warte obejrzenia: stadion sportowy, dawna Wioska Olimpijska, Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku Maxxi, kompleks sal koncertowych Auditorium Parco della Musica, nietypowa „galeria poezji” na Tybrem, architektura z okresu faszyzmu, Regina Coeli, jedno z najstarszych i najcięższych więzień we Włoszech, lub w czym osobiście uczestniczył: interesujący spektakl teatralny podczas trzęsienia ziemi, święto Zakonu Kawalerów Maltańskich. Innym niezwykle interesującym elementem jest staranność autora w wyszukiwaniu, gdzie to tylko możliwe, polskich akcentów.

W Rzymie nie można śnić. Trzeba brać to, co jest, i stąpać twardo po ziemi. Bo to miasto kocha swoje korzenie, ruiny i tradycje, ale nie zastyga w muzealnej formie, tylko intensywnie żyje. I jest z tego życia zadowolone. Nawet jeżeli nie jest ono perfekcyjne.

 


 

„Indie. W moim hinduskim domu”  –  Aleksandra Zalewska

„Indie. W moim hinduskim domu"  -  Aleksandra Zalewska - okładkaWydawnictwo: Pascal

Opis: Od krótkiej wycieczki po ślub w hinduskiej świątyni. Codzienność Polki mieszkającej w Indiach

Święte krowy, monumentalny Tadż Mahal, bogowie o wielu twarzach, ubóstwo slumsów kontrastujące z bogactwem i przepychem pałaców. Tak kojarzą się Indie, ale dla mnie są zupełnie inne.

Zapraszam cię w wyjątkową podróż. Zajrzymy do kuchni mojej teściowej, opowiem ci, jak wygląda hinduski ślub, odkryjemy niezwykłe bogactwa kultury, zwiedzimy niecodzienne miejsca, spróbujemy ulicznego jedzenia.

Indie to nie tylko budzący kontrowersje punkt na mapie świata – to mój dom. Pozwól, że otworzę przed tobą jego drzwi, rozgość się.

Dla Indusów spore znaczenie zdaje się mieć ich męskość wyrażona w seksualności. W społeczeństwie takim jak to indyjskie, mimo dawnych tradycji związanych z Kamasutrą, seks jest nadal tematem tabu.

Nie każdy wie, że na terenie Indii wciąż żyją społeczności praktykujące matriarchat, system, w którym to kobieta jest ważniejsza w hierarchii od mężczyzny. Istotny przykład stanowi ludność Khasi licząca około półtora miliona członków.

 


 

„Włóczęga z Archipelagu. Opowieści podróżne. Indonezja” – Grzegorz Kapla

"Włóczęga z Archipelagu. Opowieści podróżne. Indonezja” - Grzegorz Kapla - okładkaWydawnictwo: Kontynenty

Opis: Jest gdzieś wyspa zamieszkała przez poetów. I przez wieloryby – pisze niestrudzony podróżnik Grzegorz Kapla w swej najnowszej książce „Włóczęga z Archipelagu”. Książce, która zabiera w podróż po wyspach Indonezji: wielkich, oczywistych, i takich, które trudno wypatrzeć nawet na najdokładniejszych mapach.

 

 

 


 

„Ozland. Przestrzeń jest wszystkim” – Agnieszka Burton

„Ozland. Przestrzeń jest wszystkim” - Agnieszka Burton - okładkaWydawnictwo: Dowody

Opis: Kraina, czyli Country, jest dla australijskich Tradycyjnych Właścicieli najważniejsza: wszystko dla niej, o niej, dzięki niej.

Ozland to opowieść o Australii. O miłości do swojego miejsca na ziemi. O łasych pelikanach skuszonych przez terra incognita, czyli dziki, niczyj ląd zamieszkany przecież od dziesiątek tysięcy lat przez najstarszą, nadal istniejącą kulturę na świecie. O ekscentrycznych Europejczykach omamionych gorączką złota i polowaniach na warkoczyki Chińczyków. O Starych Ludziach wykradzionych z miejsc wiecznego spoczynku na potrzeby europejskiej nauki i muzealnych wystaw. O walce z przemysłem wydobywczym i o katastrofie klimatycznej, przez którą każdego roku giną miliony zwierząt. O tym, że – jak wierzą Rdzenni Australijczycy – jedno wypływa z drugiego i wszystko jest jednością.

Aby opowiedzieć o jakimś miejscu, trzeba w nim żyć, stać się jego częścią, nie wystarczy wpaść na rok lub dwa lata. Agnieszka Burton, mieszkająca od dwudziestu lat w Melbourne, zdziera z mapy Down Under, Oz, Edenu, Elizjum wypolerowaną warstwę lucky country. Powłokę nagromadzoną na australijskiej historii od czasów kolonizacji. Pisze o dwóch Australiach, bo oto spod angielskich nazw geograficznych wychodzą te rdzenne. Między płotami farmerskich stacji wiją się pradawne Ścieżki Śnienia, na mapie wykwitają żółte kropki w miejscach kolonialnych masakr. Dla Pierwszych Narodów przestrzeń od zawsze była źródłem mądrości i darzyły ją one nieskończonym szacunkiem, podczas gdy przybyli na okrętach biali chcieli ją posiąść i sobie podporządkować. Za wszelką cenę.
Burton pojechała na daleki Outback, do tasmańskich lasów deszczowych, do zrujnowanego miasteczka, które w czasach gorączki złota było „królową zachodu”. Spędziła godziny na „przędzeniu słów” z Pierwszymi Narodami. Wysłuchała opowieści o skradzionych kościach Przodków i Skradzionych Pokoleniach, o drzewach narodzin, drzewach kajakach i drzewach przewodnikach, o językach, które trzeba obudzić, o nieustępliwych ekowojownikach, o duchach, spirits, widmach, o prastarych Śnieniach i gwiazdach, które pokazują ludziom, jak żyć, aby nie zniszczyć Krainy.

Ponieważ ludzie nie posiadają Krainy – to ona posiada ludzi.

 


 

„Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach, łąkach, starorzeczach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” – Maciej Cmoch

„Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach, łąkach, starorzeczach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” - Maciej Cmoch - okładkaWydawnictwo: Paśny Buriat

Opis: „Bug kojarzył mi się głównie ze wspomnieniami starszych członków rodziny. Ten rzeczywisty płynął gdzieś daleko i widywałem go jedynie okazyjnie, najczęściej z mostu. Dopiero zainteresowania przyrodnicze sprawiły, że zacząłem regularnie pojawiać się w dolinie. Z lornetką, aparatem, autem, pieszo bądź kajakiem…
Co jest w tej rzece szczególnego? Przede wszystkim jest duża – długa i szeroka – a jednocześnie dzika, nieokiełznana. To ewenement na skalę europejską. Jest też rzeką graniczną – stanowi faktyczną granicę między trzema państwami – a jednocześnie osią pogranicza kulturowego. Różnorodność kulturowa idzie w parze z różnorodnością biologiczną. Dzika rzeka tworzy wyspy, piaszczyste ławice, odsypiska, namuliska, starorzecza i strome skarpy. Rozlewa się na łąki, mokradła i cieniste łęgi. Tworzy ogrom siedlisk dla wielkiej liczby organizmów, od grzybów przez rozmaite bezkręgowce, płazy, ptaki – zarówno drobniuteńkie (strzyżyk), jak i wielkie (bocian czarny) – na ssakach pokroju dzika czy łosia kończąc.
Łęgi, piachy, łąki, starorzecza i mokradła ciągną się wzdłuż doliny na przemian z polami, wioskami i miasteczkami. Wszystko to się w krajobrazie wzajemnie zaplata i zrasta, więc czasem trudno oddzielić jeden element od drugiego. Macka starorzecza dosięga wsi, pastwisko łagodnie przechodzi w nadbrzeżne odsypisko, a łęg w piaszczystą wyspę bądź w bujną kolorową łąkę. Rzeka i człowiek tworzą krajobraz niezwykle dynamiczny, zmienny w czasie i przestrzeni.
Pisząc tę książkę, starałem się na przykładzie Bugu pokazać, jak rzeka wpływa na obszar, przez który płynie, na ludzi, którzy zdecydowali się osiedlić w sąsiedztwie wody, na świat roślin i zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Oddziaływania rzeki mogą być subtelne – jak unosząca się w dolinie mgła – bądź gwałtowne – niczym letnia powódź. Przedstawiłem tu moje osobiste spojrzenie na te relacje – spojrzenie fotografa przyrody, ornitologa i domorosłego regionalisty.
Zapraszam Państwa do podróży…”

Maciej Cmoch

 


 

„Turcja. Na wschód od Zachodu” – Marcelina Szumer-Brysz

„Turcja. Na wschód od Zachodu” - Marcelina Szumer-Brysz - okładkaWydawnictwo: Muza

Opis: Turcja – jak mosty na Bosforze, łączące Europę z Azją, spaja ze sobą różne światy, kultury i sposoby myślenia. Poczuciu narodowej dumy coraz częściej towarzyszy tęsknota za dawną potęgą imperium – skutecznie podsycanaprzez seriale historyczne. Autorka pokazuje nam to, co w ostatnich latach najbardziej angażuje umysły Turków. Historięosmańskiej świetności, żywe przywiązanie do świeckiej republiki, a jednocześnie mentalny i „urzędowy” zwrot ku islamowi.

Co boli Turcję? Czy jest gotowa na zmiany? Jakie są jej kompleksy, lęki i pragnienia? Czy pisząc o niej, można uniknąć powszechnych na Zachodzie stereotypów? Autorka udowadnia, że można, ukazując przy tym nie tylko barwne obyczaje i ciekawych ludzi, ale przede wszystkim rozdźwięk między rzeczywistością a wyobrażeniem, rozdarcie między tradycją a nowoczesnością, codziennymi sprawami a świątecznym uniesieniem.

Konia z rzędem temu, kto po lekturze nie zapragnie lepiej poznać tego fascynującego kraju.

„Uwaga: ta książka to wyznanie miłości! A przy tym niezwykle uważny, wnikliwy i wciągający niczym serial portret Turcji – tej dawnej, którą znamy ze Wspaniałego stulecia i tej współczesnej, o której wciąż wiemy za mało. Marcelina Szumer-Brysz z reporterską dociekliwością pisze o kraju, który kocha i który zna od podszewki. Razem z nią udamy się tam, gdzie zatrzęsła się ziemia, zatańczymy na weselach, pogadamy o polityce, pogodzie, religii i prawach kobiet, a nawet dowiemy się, co turecki Sąd Najwyższy uważa w sprawie trzymania butów na klatkach schodowych.”

Katarzyna Kobylarczyk

 


 

„Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy” – Bernadette McDonald, tłum. Andrzej Górka

„Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy" - Bernadette McDonald, tłum. Andrzej Górka - okładkaWydawnictwo: Agora

Opis: Powrót uwielbianej w Polsce autorki bestsellerowych książek o wspinaniu w górach wysokich. Tym razem Bernadette McDonald przygląda się wyczynom nie przybyszów z innych kontynentów, ale przedstawicieli lokalnych społeczności.

W dotychczasowych książkach Kanadyjki ci współtwórcy polskich i światowych sukcesów w górach występowali na drugim i trzecim planie. Jednak już od początku XX wieku Szerpowie, Baltowie, Ladakhowie, Hunzowie czy Bothiowie pełnili na wyprawach najróżniejsze funkcje: od wynoszenia na plecach sprzętu i zaopatrzenia w miejsca, gdzie nie mogły iść zwierzęta, przez bycie przewodnikami, kucharzami i prywatnymi „adiutantami” europejskich zdobywców szczytów Himalajów i Karakorum, po współorganizację wypraw. Niektórzy z nich – z gorszymi niż zachodnie butami, ubraniem i sprzętem – brali udział w atakach szczytowych ramię w ramię z Europejczykami.

Najsłynniejszy z nich Tenzing Norgay w 1953 roku wraz z Edmundem Hillarym jako pierwszy człowiek postawił stopę na szczycie Everestu. Może sławą dorównają mu członkowie 10-osobowej nepalskiej grupy, która – wyprzedzając sportowców z całego świata – dokonała w 2021 roku pierwszego zimowego wejścia na niezdobyty wcześniej szczyt K2?

Trzeba również pochylić głowę przed tymi, którzy mimo ogromnych dokonań, mężnej postawy i szacunku dla gór zostali w nich na zawsze – często tylko dlatego, że musieli podporządkować się decyzjom białych.

 


 

„Sycylijki” – Gaetano Savatteri

„Sycylijki” - Gaetano Savatteri - okładkaWydawnictwo: Bo.wiem / Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Opis: Pierwsze i ostatnie, czczone i znienawidzone, święte i czarownice Utrwalony przez literaturę i kino obraz Sycylijki przywodzi na myśl kobietę ubraną na czarno, zdystansowaną i całkowicie oddaną mężczyźnie – jako wierna żona, matka lub córka. Prawdziwa twarz sycylijskiej kobiety wymyka się jednak temu stereotypowi. Gaetano Savatteri, przyglądając się przez lata marginalizowanym i niesłyszanym mieszkankom wyspy, oddaje im głos. Przybliża biografie prawdziwych oraz fikcyjnych Sycylijek i jak z rozsypanych puzzli układa ich wielobarwny portret. Od św. Rozalii, patronki Palermo, po Francę Violę, będącą symbolem emancypacji kobiet. Od Guliany Saladrino, dziennikarki i polityczki, po Giovannę Bonanno, trucicielkę nazwaną „octową staruszką”. Portretując je, pokazuje ich niezależność, determinację, a także odwagę.

To kobiety, które potrafią przeciwstawić się mafii, a niekiedy przetrwać w jej strukturach, walczyć o specyficznie rozumianą sprawiedliwość i zmieniać krzywdzące je zwyczaje. Przeplatając historię ze współczesnością, Savatteri nakreśla kulturowy i społeczny portret wyspy. Sycylijki to literacka opowieść o kobietach, które chcą odmienić swój los, ukazująca ich wielowymiarowość i siłę.

 


 

„Pod niebem obcych bogów. Samotne przejście Gór Skandynawskich” – Ewa Chwałko

„Pod niebem obcych bogów. Samotne przejście Gór Skandynawskich” - Ewa Chwałko - okładkaWydawnictwo: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Opis: Oto książka o wielkiej przygodzie, jaką było samotnie przejście Półwyspu Skandynawskiego, którego Ewa Chwałko dokonała w 2023 r. Od Nordkappu do Lindesnes. Przez 105 dni przeszła ponad 2900 kilometrów i 124,5 tysiąca metrów przewyższeń, doświadczając – mimo astronomicznego lata – wszystkich pór roku i każdej pogody. Gdy 14 września stanęła na mecie, czyli przy latarni morskiej w Lindesnes, patrząc na Morze Północne, wiedziała, że powiodła się niezwykła wyprawa szlakiem reniferów i lapońskich myśliwych. Norwedzy nazywają to Norge på langs, czyli „Norwegia wzdłuż” i są niezwykle poruszeni, gdy ktoś decyduje się go pokonać. Na 560 stronach podróżniczka barwnie opowiada świat północnej Europy – swoją własną przygodę, ale i mity, tradycje, warunki przyrodnicze, zawiłości historyczne Saamów, Norwegów, Finów i Szwedów.
Każdy, kto zna pierwszą książkę Ewy Chwałko, poświęconą przejściu Łuku Karpat, wie, że czeka go literacka uczta.

 


 

„Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” – Ewa Chwałko

„Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” - Ewa Chwałko - okładkaWydawnictwo: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Opis: Ewa Chwałko jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie przeszła samotnie Łuk Karpat. Szlakiem przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację, głównie szczytami gór, w 84 dni przemierzyła blisko 2400 km – trasą, którą sama ułożyła, nie korzystając z depozytów i suportu. Początkiem i końcem jej wędrówki były przełomy Dunaju – pierwszy przy Żelaznych Wrotach w Rumunii, zaś drugi przy Bramie Devińskiej u ujścia Morawy na Słowacji, zwanej też Bramą Hainburską.
Efektem jej podróży jest barwna opowieść o podróży pełnej przygód, czasem zabawnych, czasem niebezpiecznych. Czytelnik znajdzie tu mapy z zaznaczoną trasą przejścia, zgrabnie wplecioną dawkę wiedzy historycznej i przyrodniczej o przemierzanych regionach – autorka niczego nie pozostawia bez kontekstu. Całość okraszają znakomite zdjęcia.

Autorka została doceniona Wyróżnieniem KOLOSÓW 2021 roku w kategorii Wyczyn.

Natomiast książka zdobyła nagrody: Kolosa za najlepszy debiut podróżniczy roku 2022, wyróżnienie Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2022.

 


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *