Świat Literatury
Zanurz się w fascynującym świecie literatury! W tej kategorii znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami literackimi i odkryć nowe wspaniałe książki. Znajdziesz tu informację o nagrodach literackich, wydarzenia a także zestawienia polecanych książek i bestselletów.
Poznaliśmy nominacje do jubileuszowej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłosiło nominacje do dziesiątej, jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda ta, przyznawana za debiut prozatorski, czyli pierwszą lub drugą książkę danego autora, niezmiennie budzi duże zainteresowanie w polskim świecie literackim. W tym roku o to prestiżowe wyróżnienie ubiegało się blisko sto tytułów. Kapituła, w skład której wchodzą wybitni literaturoznawcy, pisarze i krytycy – pod przewodnictwem Ewy Graczyk oraz w składzie: Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Piotr Sadzik i Justyna Sobolewska, a także sekretarz Tomasz Tyczyński – ogłosiła nazwiska nominowanych podczas 47. Radomskiej Wiosny Literackiej. Nominowani do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza: Barbara Elmanowska, „Woliera”, Wydawnictwo J (więcej o książce) Joanna…
Poznaj nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2025
Kapituła Nagrody Literackiej Nike ogłosiła listę dwudziestu książek nominowanych do tegorocznej, 29. edycji tego prestiżowego wyróżnienia. Wśród wybranych tytułów, które staną do walki o miano najlepszej książki roku, dominują wydawnictwa Czarne i Karakter, zdobywając po cztery nominacje. Po dwie nominacje przypadły Wydawnictwu Literackiemu, Warstwom i a5. Tegoroczna lista nominowanych książek wyróżnia się sporą różnorodnością gatunkową i obecnością nowych talentów. Wśród dwudziestu pozycji znalazły się aż trzy debiuty literackie: „Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy” Kory Tei Kowalskiej, „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” Jula Łyskawy oraz „Saros” Sonii Nowackiej. To znak, że kapituła z uwagą śledzi nie tylko ugruntowane głosy, ale także odkrywa świeże spojrzenia na literaturę. Na liście…
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznana
Znamy już laureatów jednej z najbardziej prestiżowych nagród w polskiej literaturze kryminalnej – Nagrody Wielkiego Kalibru 2025! Tegoroczna edycja, która odbyła się w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Weronika Mathia to bez wątpienia największa zwyciężczyni tegorocznej gali. Jej książka „Szept” (Wydawnictwo Czwarta Strona) podbiła serca zarówno czytelników, jak i jury, zapewniając autorce podwójne wyróżnienie! Mathia odebrała statuetki Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru oraz najważniejszej – Nagrody Wielkiego Kalibru. To niezwykłe osiągnięcie, które potwierdza, że „Szept” to pozycja obowiązkowa dla fanów kryminału. Podczas uroczystej gali we wrocławskim Starym Klasztorze wręczono również inne ważne wyróżnienia. Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej powędrowała do Macieja Rożena za książkę „Zła krew” (Wydawnictwo Znak). Honorową Nagrodę…
Nagroda Żółtej Ciżemki 2024 – znamy laureatów IX Edycji
Biblioteka Kraków ogłosiła laureatów Nagrody Żółtej Ciżemki za rok 2024. W tegorocznej, dziewiątej już edycji konkursu, który honoruje wybitne polskie książki dla dzieci i młodzieży, kapituła postanowiła wyróżnić dwie pozycje w odrębnych kategoriach: tekstu i grafiki. Decyzja ta podkreśla złożoność procesu tworzenia literatury dziecięcej, gdzie zarówno warstwa narracyjna, jak i wizualna odgrywają kluczową rolę. W kategorii „tekst” nagrodę otrzymał Paweł Beręsewicz za książkę „Dziewięć czerwonych iksów”. Paweł Beręsewicz to doświadczony autor, znany z bogatego dorobku literackiego dla dzieci i młodzieży, a także z tłumaczeń książek. Jest laureatem wielu nagród literackich i wyróżnień, w tym Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W kategorii „grafika” wyróżnienie powędrowało do Aleksandry Czudżak za ilustracje do…
Poznajcie Mądre Książki Roku 2024
Ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu „Mądra Książka Roku 2024”, którego celem jest wyróżnienie najcenniejszych publikacji popularnonaukowych, jakie ukazały się w minionym roku na polskim rynku wydawniczym. To inicjatywa, która promuje rzetelną wiedzę i inspiruje do pogłębiania zrozumienia otaczającego nas świata. Przyjrzyjmy się bliżej laureatom tegorocznej edycji! Nagroda Główna „Mądra Książka Roku 2024” Tytuł „Mądrej Książki Roku 2024” powędrował do Siddharthy Mukherjee za książkę „Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny”. Pozycja ta, wydana przez Wydawnictwo Czarne i przetłumaczona przez Jana Dzierzgowskiego, w przystępny sposób przybliża rewolucję w medycynie, jaką przyniosło poznanie komórek. Nagroda Główna „Mądra Książka Roku 2024 dla dzieci” Nie zapomniano także o młodych czytelnikach. Tytuł „Mądrej Książki Roku 2024 dla dzieci”…
Nagrody Magellana 2025 rozdane na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie
Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Magellana 2025, przyznawanych przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” najlepszym publikacjom turystycznym wydanym w ubiegłym roku kalendarzowym. Celem konkursu jest wyróżnienie najcenniejszych pod względem merytorycznym i edytorskim książek, przewodników, atlasów i innych wydawnictw poświęconych podróżom i turystyce. Ceremonia wręczenia nagród, która miała miejsce 15 maja w Muzeum Sztuki Nowocześniej, zgromadziła autorów, wydawców oraz miłośników literatury podróżniczej. Nagrody Magellana od lat stanowią ważne wyróżnienie na polskim rynku wydawniczym, promując publikacje wysokiej jakości, które inspirują do odkrywania świata i Polski. Zwycięzcy w kluczowych kategoriach: Przewodnik Kieszonkowy: Nagroda główna: „Apulia, Kalabria i Bazylikata”, wyd: ExpressMap Polska (więcej o książce) Przewodnik Tekstowy: Nagroda…
Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2025 ogłoszone
Jury Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej dla najlepszej polskojęzycznej powieści kryminalnej lub sensacyjnej roku, ogłosiło krótką listę siedmiu nominowanych tytułów, które powalczą o statuetkę w tegorocznej edycji konkursu. Wyboru dokonano spośród 17 książek, które znalazły się wcześniej na tzw. długiej liście, wyselekcjonowanej spośród 203 zgłoszeń. W gronie nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2025 znaleźli się: Jakub Ćwiek. Dosłownie. – „Sues Dei” (Wydawnictwo Pulp Books) Tomasz Duszyński – „Człowiek bez przyszłości”(Wydawnictwo SQN) Weronika Mathia – „Szept”(Wydawnictwo Czwarta Strona) Jędrzej Pasierski – „Kły” (Wydawnictwo Czarne) Jędrzej Pasierski – „Źródło” (Wydawnictwo Czarne) – Jest to pierwszy w historii nagrody przypadek, gdy jeden autor otrzymał dwie nominacje w tej samej edycji. Maciej Rożen – „Zła…
Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2025 przyznana
Podczas uroczystej gali z okazji Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek ogłoszono laureatów drugiej edycji Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wyróżnienie, o którego przyznaniu decydują bezpośrednio czytelnicy z regionu, zostało wręczone w dwóch kategoriach. W kategorii literatury dla dorosłych nagrodę otrzymała Magdalena Grzebałkowska za książkę „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” (Wydawnictwo Znak). Czytelnicy docenili pogłębione spojrzenie na postać jednej z najważniejszych polskich pisarek. Laureatem w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży został Cezary Harasimowicz, wyróżniony za powieść „Chłopiec z lasu” (Wydawnictwo Agora dla dzieci). Książka ta zdobyła uznanie młodych odbiorców i osób pracujących z literaturą dziecięcą. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest inicjatywą Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury…
Nagrody Pulitzera 2025 przyznane
5 maja ogłoszono laureatów prestiżowych Nagród Pulitzera za rok 2025, honorujących wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki z roku kalendarzowego 2024. Ceremonia ogłoszenia wyników odbyła się na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W dziedzinach związanych z literaturą, dramatem i muzyką uhonorowano następujących twórców i ich dzieła: Proza (Fiction): Percival Everett za powieść „James”,” (polski przekład Kaja Gucio, wydawnictwo Marginesy) Dramat (Drama): Branden Jacobs-Jenkins za sztukę „Purpose” Historia (History): Nagrodę przyznano ex aequo: Eddzie L. Fields-Black za „Combee: Harriet Tubman, the Combahee River Raid, and Black Freedom During the Civil War” oraz Kathleen DuVal za „Native Nations: A Millennium in North America” Biografia (Biography): Jason Roberts za książkę…
Znamy Laureatów Nagród Edgara Allana Poego 2025
Świat literatury kryminalnej świętował 1 maja 2025 roku podczas 79. ceremonii wręczenia Nagród Edgara Allana Poego. Te prestiżowe wyróżnienia, przyznawane co roku przez stowarzyszenie Mystery Writers of America (MWA), honorują najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie literatury kryminalnej, literatury faktu, a także produkcji telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Nagrody, nazwane na cześć pioniera gatunku, amerykańskiego pisarza Edgara Allana Poego, są jednymi z najbardziej cenionych wyróżnień w świecie kryminału. Tegoroczna gala, która odbyła się w Nowym Jorku, przyniosła rozstrzygnięcia w wielu kategoriach, wyłaniając najlepsze dzieła, które trzymały czytelników i widzów w napięciu przez ostatni rok. Oto niektórzy ze zwycięzców: W najważniejszej kategorii – Najlepsza Powieść – statuetka powędrowała do Charlotte Vassell za książkę „The…
„Mała książka – wielki człowiek” – nowe książki dla najmłodszych w drodze do przedszkolaków
Program „Mała książka – wielki człowiek”, największa inicjatywa typu bookstartowego w Europie, od ośmiu lat nieustannie wspiera rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych Polaków. Realizowany przez Instytut Książki, program co roku wyposaża dzieci w specjalnie przygotowane wyprawki czytelnicze, promując jednocześnie ideę wspólnego czytania w rodzinie i budowania trwałego nawyku obcowania z literaturą od najwcześniejszych lat życia. W tym roku program skierowany do przedszkolaków w wieku 4-6 lat zyskał nową formułę. Po raz pierwszy tytuły, które trafią do dzieci, zostały wyłonione w trybie konkursowym. Poznaliśmy właśnie twórców i wydawców książek, które zasilą tegoroczne wyprawki czytelnicze. 24 kwietnia 2024 r. w Warszawie zebrała się komisja konkursowa, która dokonała wyboru trzech zwycięskich projektów spośród zgłoszonych…
Ogłoszono nominacje do 18. Nagrody Literackiej Warszawy
Warszawa, jako znaczący ośrodek polskiej kultury, przygotowuje się do uhonorowania literackich osiągnięć minionego roku. 23 kwietnia ogłoszono nominacje do 18. Nagrody Literackiej Warszawy. O miano najlepszej książki 2024 roku w pięciu kategoriach powalczy 15 wyłonionych tytułów. Do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Warszawy zgłoszono łącznie 739 publikacji wydanych w 2024 roku (niektóre w więcej niż jednej kategorii): 293 powieści, 211 tomów poezji, 130 książek dla dzieci, 37 komiksów i powieści graficznych oraz 79 książek o tematyce warszawskiej. Nominacje w kategoriach proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej oraz komiks i powieść graficzna ogłosili Justyna Sobolewska, przewodnicząca jury, oraz juror Piotr Sadzik. Proza: Marta Hermanowicz, „Koniec”, Wydawnictwo ArtRage (więcej o książce)…
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2025 – magia literatury i siła praw autorskich
Dzień 23 kwietnia każdego roku to wyjątkowa data dla miłośników literatury i twórców na całym świecie – obchodzimy wtedy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. To doskonała okazja, by zatrzymać się i pomyśleć o niezwykłej mocy słowa pisanego, o tym, jak książki kształtują nasze życie i jak ważne jest, by chronić prawa tych, którzy je tworzą. Od wieków książki są dla nas bezcennym źródłem wiedzy, inspiracji i czystej przyjemności. Dzięki nim możemy podróżować w czasie i przestrzeni, poznawać inne kultury i spojrzeć na świat z różnych perspektyw. To właśnie w książkach często znajdujemy myśli, które nas kształtują i otwierają nam oczy na nowe idee.…
Czytelnictwo w Polsce w 2024 roku – ponad 40% Polaków sięga po książki
Najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2024 roku przynosi ciekawe wnioski. Badania pokazują, że 41% Polaków zadeklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To wynik zbliżony do roku 2023, co sugeruje stabilizację poziomu czytelnictwa na poziomie wyższym niż przed rokiem 2023. Niestety, tylko 7% respondentów przeczytało w ciągu roku siedem lub więcej książek. Raport wskazuje na wpływ czynników społecznych na nawyki czytelnicze. Presja związana z edukacją lub pracą, jak również osobiste preferencje, odgrywają istotną rolę. Uczniowie i studenci czytają więcej – 67% z nich sięga po książki, a 12% czyta co najmniej siedem książek rocznie. Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (47% vs. 35%), a…
Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za Rok 2024 ogłoszone
Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ogłosiła listę 19 książek nominowanych do tegorocznej edycji. Decyzja ta zapadła podczas obrad, które odbyły się w sobotę, 12 kwietnia. Spośród tych propozycji w czerwcu zostanie wyłonionych pięć finalistek. Nagroda im. Witolda Gombrowicza wyróżnia autorów za ich debiutanckie lub drugie książki prozatorskie, które wnoszą istotny wkład w polską literaturę, wskazując interesujące i obiecujące głosy współczesnej prozy. Ustanowiona została w 2015 roku przez samorząd Radomia, a po raz pierwszy wręczono ją rok później. Lista nominacji X edycji Nagrody Gombrowicza 2025: 1. Dorota Borodaj, „Szkodniki. O ludziach, maszynach i drzewach w Puszczy Białowieskiej”, Dowody (więcej o książce) 2. Agnieszka Burton, „Ozland. Przestrzeń jest wszystkim”, Dowody (więcej…