
Jak czytaliśmy w 2020 roku?
Dzisiaj, czyli 21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku. Przyznam, że czekałam na owy raport, ciekawa czy pandemia wpłynęła na czytelnictwo. Moje przypuszczenia okazały się słuszne, bo na pytanie o czytanie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy twierdząco odpowiedziało 42%, czyli o 3% więcej niż w 2019. To najlepszy wynik od sześciu lat. Czyli jest lepiej, choć nie można mówić ani o trendzie ani o tym czy to tak naprawdę pandemia na to wpłynęła.
Zagłębmy się zatem w owy raport i sprawdźmy co ciekawego można z niego wyczytać.
Kto czyta książki?
Tu zaskoczenia nie ma i podium zdobywają kobiety (51%), także płeć piękna czyta bardziej intensywniej bo aż (choć mam ochotę napisać tylko) 15% przeczytało co najmniej 7 książek w ciągu roku. Mężczyźni jakoś się ociągają z tym czytaniem.
Z badania wynika również, że im młodszy ankietowanych, tym większe prawdopodobieństwo, że czyta książki. W grupie 15-18 lat aż 76% potwierdziło, że czyta książki. W końcu podręczniki i lektury trzeba czytać. W grupie 60 plus to tylko 33% a 70 plus tylko 22%. A myślałam, że na emeryturze czasu na czytanie książek jest masa.
Również miejsce zamieszkania wpływa na czytanie książek. Najwięcej lekturze oddają się mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast, a najmniej na wsi.
Jak możecie się domyślić również sytuacja materialna ma wpływ na czytania. Częściej czytają Ci, którym starcza na wszystko (57%) i Ci, którzy odkładają na przyszłość (63%). Również więcej czytelników jest w domach, w których mieszkają dzieci i młodzież do 18 roku życia.
Nasze biblioteczki
Uwielbiam książki i nie wyobrażam sobie bez nich domu. W naszych małym mieszkanku piętrzą się wszędzie. Co prawda przesiadam się na ebooki ale papier to papier. Okazuje się, że należę zaledwie do 6% użytkowników, którzy gromadzą książki. To także uzależnione jest to od posiadania dzieci. Jeśli posiadamy to mamy ich więcej, książek oczywiście.
Książki w formatach cyfrowych
Jak wynika z badania, preferujemy książki papierowe. Tylko 5% osób zadeklarowało, że czytała książki na komputerze, czytniku bądź telefonie. Przyznam, że jestem dość mocno zaskoczona tym faktem bo myślałam, że coraz częściej przenosimy się w cyfrowy świat czytelnictwa. Niemniej musze się zgodzić z autorami raportu, że częściej i chętniej praktykujemy czytelnictwo w formie analogowej. W sumie gdybym czytała parę książek rocznie to pewnie też by były papierowe.
Skąd bierzemy książki?
W 2020 roku 97% Polaków deklarowało, że kupuje książki drukowane. Najczęściej kupują ją osoby lubiące czytać (87%) i chyba nikogo to nie nie dziwi oraz te, które mają w domu spore księgozbiory. Co ciekawe, zanotowano 4% wzrost zakupów książkowych. Na drugim miejscu pod względem pozyskiwania książek uklasyfikowały się prezenty (34%) i pożyczanie od znajomych i rodziny (32%).
Dużą popularnością w roku 2020 cieszy się czytanie książek w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej. Cóż, nie dziwi mnie to bo sama się w końcu przekonałam do tej formy czytania.
Skąd czerpiemy wiedzę o książkach?
No dobrze a skąd wiemy co czytać? Podium tutaj zajęło polecanie książek przez znajomych (49%) i rodzinę (38%). Internetowe informację o książkach pomogły 23% respondentom.
Co najchętniej czytamy?
Ilu czytelników tyle wyborów chciałoby się powiedzieć. Niemniej najpopularniejszym typem literackim, bez względu na zajmowaną pozycję społeczną jest literatura sensacyjno – kryminalna. Kobiety nie zawiodły i wśród nich popularna pozostaje literatura obyczajowo – romansowa, mężczyźni zaś częściej wybierali fantastykę.
Czytanie a pandemia?
Z raportu możemy wyczytać, że pandemia raczej nie wpływa w pierwszej kolejności na czytelnictwo Polaków, raczej to okoliczności przez nią powodowane wyostrzają różnice społeczne widoczne już wcześniej. Cóż, i znowu pozostaje człowiek w fazie domysłów, czy pomogła czy nie?
Który autor był najpopularniejszy w 2020 roku?
W raporcie nie zabrakło także listy najpoczytniejszych autorów według liczby czytelników. O to ona:
- Remigiusz Mróz
- Olga Tokarczuk
- Stephen King
- Harlan Coben
- Adam Mickiewicz
- Henryk Sienkiewicz
- Andrzej Sapkowski
- Szczepan Twardoch
- E.L. James
- Jo Nesbo
- J.K. Rowling
- Bianka Lipińska
- Heather Morris
- Michaił Bułhakow
- Camila Lackberg
- Katarzyna Nosowska
- Wojciech Chmielarz
- Sofokles
- Bolesław Prus
- Carlos Ruiz Zafon
- Dna Brown
- Alicja Sinicka
- Yuval Noah Harari
- Katarzyna Grochola
- Donald Tusk
- Guillaume Musso
- Zygmunt Miłoszewski
- Danielle Steel
- J.R.R Tolkien
- Laila Shukri
Szczegółowy raport z komentarzami znajdziecie tutaj.

