• “Jak dawniej jadano” - Andrzej Fiedoruk - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    “Jak dawniej jadano” – Andrzej Fiedoruk – recenzja

    Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Różnorodność smaków i kuchni, potraw, produktów oraz fantazja kulinarna sprawiają, że nasze kubki smakowe nieustannie ucztują. Kuchnia włoska, chińska, śródziemnomorska i wiele innych cieszą się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać o naszej polskiej kuchni, która ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Jeśli chcielibyście ją poznać, spojrzeć na znane potrawy w nowym świetle lub odkryć smaki, które kiedyś królowały na polskich stołach, sięgnijcie po książkę Andrzeja Fiedoruka „Jak dawniej jadano”. Andrzej Fiedoruk, socjolog i historyk, zabiera nas w niezwykłą kulinarną podróż w przeszłość. „Jak dawniej jadano” to historia polskiej kuchni od czasów najdawniejszych po XX wiek. Od królewskich uczt po chłopski stół, od słowiańskiego zbieractwa…

  • “Ludowa historia kobiet” pod redakcją Przemysława Wielgosza
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    “Ludowa historia kobiet” pod redakcją Przemysława Wielgosza – recenzja

    Historia kobiet jest dość burzliwa, pełna przemilczanych fragmentów czy skromnych informacji. Jak zauważa Małgorzata Kołacz – Chmiel, autorka jednego z artykułów, “dzieje spisywana przez ówczesnych rocznikarzy i kronikarzy to przede wszystkim historia tworzona przez mężczyzn i dla mężczyzn”. Dlatego każdy kto postanawia się jej przyjrzeć bliżej, poznać jak kształtowała się pozycja kobiet w społeczeństwie ma nie lada wyzwanie. Tego wyzwania podjęło się czternastu autorów i pod redakcja Przemysława Wielgosza przygotowało zbiór artykułów, w których to kobieta a dokładnie jej historia jest bohaterką.  “Ludowa historia kobiet” to właśnie zbiór prac, które mają nam przybliżyć dzieje kobiet z ludu. To jak kształtował się ich status, jak traktowane były w patriarchalnym społeczeństwie i…

  • “Mitologia słowiańska” - Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona - Kot, kawa i książki
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    “Mitologia słowiańska” – Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona – recenzja

    “Zakrawa na paradoks, że współczesny Polak dysponuje prawdopodobnie znaczniejszym zasobem wiadomości na temat mitologii greckiej, rzymskiej, być może nawet egipskiej czy mezopotamskiej, niż mitologii słowiańskiej, najbliższej mu kulturowo”. Takim oto cytatem rozpoczyna się książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony “Mitologia słowiańska” i, cóż trudno się z nim nie zgodzić. W szkole uczą nas mitologii greckiej i rzymskiej ale o naszej słowiańskiej już nie. A to przecież z niej wywodzi się wiele naszych tradycji, zwyczajów a i legend. Czasem gdzieś ktoś usłyszy o leszym, wodniku czy strzydze ale czy wie kto to i skąd się wywodzą? Wątpię. Pewnie zasługą tego jest brak dużej ilości źródeł, a pozycje, które znajdziemy są stricte…

  • “Homo deus. Krótka historia jutra” - Yuval Noah Harari
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    “Homo deus. Krótka historia jutra” – Yuval Noah Harari – recenzja

    Czy zastanawialiście się co nas czeka za pięć, dziesięć czy pięćdziesiąt lat? Co będziecie robić i jak będzie wyglądał świat wokół nas? Czy zmienią się znane nam schematy? Czy pokonamy choroby i inne problemy obecnego wieku? Czy ludzkość będzie wiodła taki sam byt czy może przestanie istnieć? Przyszłości nie da się przepowiadać ale można snuć przypuszczenia. Swoją wiedzą na temat jutra człowieka podzielił się Yuval Noah Harari w książce “Homo deus. Krótka historia jutra”. Yuval Noah Harari jest izraelskim historykiem i profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Specjalizuje się w historii świata i procesach makroekonomicznych. W swoim dorobku ma wiele książek i artykułów, w tym dwa bestsellery. Pierwszy…

  • "Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyka" – Mary Roach
    Książki,  Literatura popularnonaukowa

    „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyka” – Mary Roach – recenzja

    W mediach pojawił się delikatny szum medialny na temat książki Mary Roach – „Bzyk”. Ponieważ z reguły działają na mnie takie zabiegi marketingowe postanowiłam zakupić jej trzy książki aby mieć co czytać w weekendy. Choć co prawda nie preferuje w książkach typu reportaże / felietony / popularno – naukowe to jednak zrobiłam wyjątek, w końcu trzeba wszystkiego spróbować. Pierwszą książką jaką wzięłam na tapetę był tytułowy „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków” i szczerze przyznam, że nie żałuje jej zakupu. Książka co prawda podchodzi pod dziedzinę popularno – naukowych to jednak napisana jest bardzo prostym, lekkim językiem a więc czytanie jej sprawia nam przyjemność. Mówię oczywiście o czytaniu w sensie czytaniu a nie tematyce,…