“Homo deus. Krótka historia jutra” - Yuval Noah Harari
Harari Yuval Noah,  Książki,  Literackie,  Literatura popularnonaukowa

“Homo deus. Krótka historia jutra” – Yuval Noah Harari – recenzja

Czy zastanawialiście się co nas czeka za pięć, dziesięć czy pięćdziesiąt lat? Co będziecie robić i jak będzie wyglądał świat wokół nas? Czy zmienią się znane nam schematy? Czy pokonamy choroby i inne problemy obecnego wieku? Czy ludzkość będzie wiodła taki sam byt czy może przestanie istnieć? Przyszłości nie da się przepowiadać ale można snuć przypuszczenia. Swoją wiedzą na temat jutra człowieka podzielił się Yuval Noah Harari w książce “Homo deus. Krótka historia jutra”.

Yuval Noah Harari jest izraelskim historykiem i profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Specjalizuje się w historii świata i procesach makroekonomicznych. W swoim dorobku ma wiele książek i artykułów, w tym dwa bestsellery. Pierwszy z nich to “Sapiens: od zwierząt do bogów”, która analizuje całą historię ludzkości, druga to, omawiana “Homo deus. Krótka historia jutra”, w której autor porusza się po tak niepewnym temacie jak przyszłość człowieka.

“Homo deus. Krótka historia jutra” to książka dość sporych rozmiarów, która przenosi nas na salę znanego wykładowcy i zamienia w ambitnych słuchaczy. Harari otwiera przed nami swoją wiedzę na temat historii ludzkości i tego co może nas czekać w najbliższej przyszłości i to takiej, która tak naprawdę dzieje się od wczoraj. Przybliży nam to jak kształtowała się obecna ludzkość i wyjaśni dlaczego to my homo sapiens jesteśmy “bogami” ziemi a nie zwierzęta. Pokaże jak udało nam się zwalczyć trzy największe zagłady ludzkości i jak nasz rozwój może ewoluować. Fakt, że z ochrony życia będziemy dążyć do jego poprawy czy wręcz doskonalenia nas samych by stać się homo deus, wydaje się coraz bardziej oczywisty. Przebrniemy przez erę humanizmu i zahaczymy o dataizm, który coraz to większym kręgiem szerzy się w społeczeństwie. Zahaczymy o sztuczną inteligencję i algorytmy, które mogą przejąć nad nami władzę i to na nasze własne życzenie.

“Homo deus. Krótka historia jutra” mimo poruszanego tematu jest powieścią lekką. Autor snuje swoją opowieść w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika. Znajdziemy tu masę odwołań, dygresji i ciekawostek, które ubarwiają opowieść Harari. Krok po kroku wprowadza nas w świat swojej tezy i tego co może się stać z ludzkością. Podkreśla też, że to tą tylko przypuszczenia. Niemniej czytając jego wywód mamy wrażenie, że to się już dzieje i bardzo prawdopodobne, że taki właśnie czeka nas los. Czy doczekamy tego? Trudno przewidzieć.

Podczas czytania “Homo deus. Krótka historia jutra” w telewizji leciał film “Elizjum”. Pomijając ocenę samego filmu to trzeba przyznać, że autorowi owego obrazu udało się uchwycić coś co wypływa z książki Yuval Noah Harari. Super ludzie a tak naprawdę Ci, którzy mają pieniądze mogą żyć w luksusie i cieszyć się zdrowiem. Roboty, algorytmy, technologia, która działa na potrzeby wybranych przedstawicieli gatunku ludzkiego. Bardzo widoczna przepaść między bogatymi i biednymi. Choć wizja jest dość ponura to jednak patrząc na otaczający nas świat, czyż nie zmierza w tym kierunku?

Przyznam się, że sięgając po ową książkę spodziewałam się troszkę czegoś innego. W “Homo deus. Krótka historia jutra” autor porusza się dość powierzchownie po omawianych tematach. Coś gdzieś zajawi, coś opowie ale aby zgłębić temat trzeba skorzystać z odesłań. Tak jak napisałam na początku, nasuwa mi się skojarzenie wykładów studenckich, na których czegoś się dowiemy ale jak chcemy coś więcej to musimy już sami poszukać w fachowej literaturze. Książka ta jest idealnym startem w historię ludzkości jak i jej przyszłość. To dobry początek aby poszerzyć swoje poglądy. Dla tych, którzy są w owym temacie i interesują się podobnymi zagadnieniami może wydawać się dość płytka.

Harari w swojej książce stawia tezę i to pod nią nakierowuje czytelnika. Choć robi to lekko i przyjemnie to jednak nie jest to książka na chwilę, Wymaga zaangażowania od czytelnika, zastanowienia się i przemyślenia. Autor wymaga od czytelnika pewnego rodzaju skupienia.  Jak to bywa z takimi pozycjami, czasem pochłonięcie zostaniemy przez mówcę, czasem jego wywody zaczną nas przynudzać. “Homo deus. Krótka historia jutra” to pozycja dla tych co chcą zagłębić się w temat dążenia ludzkości do boskości i dataizmu. Niemniej nie uważam aby to była pozycja dla wszystkich.

O książce:
Tytuł: Homo deus. Krótka historia jutra
Tytuł oryginału: Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Autor: Yuval Noah Harari
Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Literackie

Data wydania: 18-04-18
Liczba stron: 552

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
5

Podsumowanie:

“Homo deus. Krótka historia jutra” to pozycja dla tych co chcą zagłębić się w temat dążenia ludzkości do boskości i dataizmu.  Jest idealnym startem w historię ludzkości jak i jej przyszłość. To dobry początek aby poszerzyć swoje poglądy. Dla tych, którzy są w owym temacie i interesują się podobnymi zagadnieniami może wydawać się dość płytka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *