"Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne" – Katarzyna Surmiak – Domańska - Kot, kawa i ksiazki
Książki,  Reportaż,  Surmiak - Domańska Katarzyna,  W.A.B

„Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne” – Katarzyna Surmiak – Domańska – recenzja

„Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne” nie jest na pewno książką, po którą sięgnęłabym bez wahania albo zwróciła jakąkolwiek uwagę. Przypadek jednak chciał, że koleżanka z pracy ową pozycję mi pożyczyła. No dobrze, tytuł jest intrygujący i zaczepny ale czy dobrze odzwierciedla zawartość? Oto opis od wydawcy: wbrew temu, co sugeruje podtytuł, nie jest to książka o uprawianiu seksu. To zbiór biografii mieszkających w Polsce i poza jej granicami transwestytów, prostytutek, transseksualistów homoseksualistów wychowujących dzieci. Bohaterów z reportaży Surmiak – Domańskiej łączy odrzucenie przez większość społeczeństwa.”

Katarzyna Surmiak – Domańska jest polską dziennikarką, która piszę reportaże i przeprowadza wywiady, głównie o tematyce społeczno – obyczajowej. Jej publikacje często ukazują się na łamach Gazety Wyborczej.  W „Beznadziejnej ucieczce przed Basią…” autorka skupiła się na ludziach, którzy nawet na obecne czasy wzbudzają duże kontrowersje wśród społeczeństwa.

Książka składa się z czterech części, w których zebrane są opowiadania opisujące prawdziwe historię ludzi, których możemy spotkać wszędzie. Pierwsza część rozpoczyna się opowiadaniem „W nie swojej skórze”, w której poznajemy mężczyznę, który po kryjomu zmienia się w blondynkę o imieniu tytułowej Basi. Naszej autorce opowiada o swoim życiu, problemach i rozterkach.  Poznajemy także Anię, która przeszła nieudany zabieg zmiany płci i teraz wegetuje jako ni kobieta ni mężczyzna. Spotykamy także dwójkę osób, którzy odnaleźli szczęście dopiero po zmianie płci i spotkaniu siebie. Czytamy o ich walce o dzieci z poprzednich małżeństw i o tym jakie mają problemy. W opowiadaniu „Poszukiwana, poszukiwany” poznajemy nieprawdopodobną historię Laury, która podaje się za wybitną panią psychiatrę. Mimo braku doświadczenia w tej dziedzinie dostaje wysokie stanowiska w szpitalach psychiatrycznych zarówno w Polsce jak i w Nowej Zelandii. Muzę przyznać, że to opowiadanie mnie najbardziej zainteresowało a przez głowę wiele razy przeszło pytanie: czy to prawda?

W drugiej części, zatytułowanej „Najbardziej kobieca profesja” spotykamy się z historiami kobiet, które uprawiają najstarszy zawód świata – prostytucję. Autorka pokazuje nam jak zaczęła się ich przygoda z tą pracą, dlaczego to robią, jak postrzegają je rodziny. W tych wywiadach zawarte są fakty, w których brakuje jakiekolwiek oceny za strony autora. Bohaterki opowiadań przedstawione są tak jak same o sobie mówią a ich emocje i odczucia są uwypuklone.

W kolejnej części, „Oprawcy i ofiary” mamy dwa opowiadania, w których bohaterami są osoby, które dopuściły się przemocy i okrucieństwa wobec innych, słabszych. Powiem szczerze, że najmniej przypadły mi te opowiadania, może sposób ich opisania a może same historię mnie zniesmaczyły. Czym innym są zmagania dwojga ludzi o dziecko a czym innym morderstwo czy molestowanie słabszych.

Ostatnia, czwarta części, „Normalni i nienormalni” opowiada o parach homoseksualistów, którzy mają własne dzieci, bądź też starają się bardzo aby je posiadać. Ukazane są ich problemy i zmagania z życiem codziennym. To jak odbierani są przez otoczenie i to jak muszę ukrywać swoje preferencję.

Katarzyna Surmiak – Domańska pisze w bardzo obiektywny sposób, nikogo nie osądza ani nie ocenia. Prostym językiem opisuje to co usłyszała od swoich bohaterów. Pokazuje czyste fakty, poparte danymi statystycznymi, przez co reportaże jeszcze bardziej do nas trafiają. Niema to jak liczby. Książka na pewno wzbudza różnego rodzaju pytania i emocje, przez co zostaje w pamięci.

Czy można ja polecić każdemu? Trudno powiedzieć, warto ją przeczytać może po to aby spojrzeć na niektóre rzecz inaczej a nie tak ja mówią nam stereotypy. Ciężko powiedzieć czemu autorka wybrała takie a nie innej historię do swojej książki, może chce zachęcić nas do dyskusji. Na pewno można powiedzieć, że styl autorki jest bardzo dobry, i każdy zainteresowany podobnymi tematami jak i miłośnik reportaży nie powinien się czuć zawiedziony.

O książce:
Tytuł: Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne
Autor: Katarzyna Surmiak – Domańska

Wydawnictwo: W.A.B

Data wydania: 04-01-2007
Liczba stron: 236

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
4

Podsumowanie:

„Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne” to książka opisująca historię dość nietypowych ludzi. Widzimy z jakimi problemami się spotykają, jak sobie radzą. Autorka prostym językiem i w sposób obiektywny przedstawia nam świat widziany ich oczami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *