“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki
Atlasy Encyklopedie Słowniki,  Książki dla dzieci

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki – uczta dla małego poligloty – recenzja

Kapitan Nauka postanowił zadbać o swoich małych wychowanków żądnych wiedzy i oddać im w ręce kolorowe słowniki obrazkowe do nauki języków obcych. “Księga angielskich słówek”, “Księga niemiecki słówek”, “Księga francuskich słówek” i “Księga hiszpańskich słówek” to pozycje, które otwierają przed dzieckiem świat słówek w czterech różnych językach, poznawanych dzięki ciekawym ilustracjom i zabawie.

Twarda okładka z narysowanym kolorowym krajem wprowadza nas do świata słownikowych ilustracji Katarzyny Kołodziej, absolwentki wrocławskiej ASP. Ponad 600 słówek i wyrażeń zostały pogrupowane tematycznie. Językową przygodę rozpoczynamy od urodzinowej imprezy dziadka, na której otwiera się wachlarz słówek związanych z rodziną, jak i popularnymi zwrotami. Kolejne strony zabierają nas w podróż po otaczającym świecie. Odwiedzimy dom i szkołę, gdzie poznamy poszczególne pomieszczenia i przedmioty. Poznamy popularne hobby a także słownictwo związane ze sportami. Gdy zgłodniejemy, udamy się do restauracji, wcześniej poznając słówka związane z owocami i warzywami. W końcu warto wiedzieć co zamawiać. W owej restauracji Kapitan Nauka przygotował dla małych uczniów niespodziankę i opisał popularne potrawy z danego kraju (tym elementem różnią się oczywiście poszczególne książeczki).

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

Najedzeni możemy kontynuować dalej naszą językową podróż. Wybierzemy się zatem do szpitala i na lotnisko a także odwiedzimy miasteczko, w którym poznamy słówka związane z pojazdami i zawodami. Odwiedzimy także sklep odzieżowy aby wiedzieć jak nazywają się w danym języku poszczególne ubrania. Ostatnią wycieczkę odbędziemy w towarzystwie zwierząt, które spotkamy w lesie, na wsi i w zoo. Nie zabrakło także pupili, które mogą pojawić w domu. Ale to nie koniec zabawy, przed nami jeszcze kolory i kształty a także liczby i pory roku.

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

Każdemu z tematów poświęcone są dwie strony, na których może znaleźć całostronicowe ilustracje a także pojedyncze obrazki. Znajdziemy tutaj poszczególne słówka związane z przedmiotami (np. salon, ołówek, zupa)  ale także popularne zwroty (np. Na zdrowie, Ile to kosztuje, Potrzebuje pomocy), zdania i pytania (np. Moim hobby jest.., Czy mogę prosić o menu?, Podoba mi się tutaj). Znajdziemy tu także dużo czasowników, przymiotników, przyimków i przysłówków. Przy każdym znajdziemy polskie tłumaczenie. Całość skonstruowana jest tak aby zachęcić małego ucznia do zabawy. Szukamy poszczególnych elementów na obrazkach czy też namawiamy do opowiadania z użyciem nowo poznanych słówek. Do każdej “Księgi słówek” dostępne są do pobrania nagrania mp3, która zadbają o prawidłową wymowę.

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

Na ostatniej stronie zaś czeka niespodzianka dla głodnych wiedzy maluszków. Mamy ilustrację przedstawiająca kontury danego kraju a na niej ciekawostki z danego regionu. Znajdziemy tu nie tylko informacje o atrakcjach turystycznych ale także dotyczące mieszkańców danego kraju. W “Księdze angielskich słówek” poznamy między innymi ulubiony napój Brytyjczyków i dowiemy się co kryje w jeziorze Loch Ness. “Księga niemieckich słówek” odpowie na pytanie ile Niemcy znają gatunków kiełbas i jakie zwierze mają w herbie? “Księga francuskich słówek” przybliży nam na przykład upodobania Francuzów i tego ile znają gatunków. “Księga hiszpańskich słówek” opowie nam czym jest flamenco i pokaże skąd pochodzą “potwory”, z którymi walczył Don Kichot.

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

“Księgi słówek” to książki, które otworzą przed małym uczniem językowy świat. Wydawca co prawda podaje, że książeczka jest dla dzieci od 7 roku życia, ja jednak uważam, że nadaje się także dla mniejszych dzieci, które wesoło spędzą z nią czas. Bo czy jest coś lepszego od nauki przez zabawę? Jeśli tylko Wasz smyk ma w sobie odrobinę poligloty to idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch (a może wszystkich) książeczek z owej serii. Otwiera się wtedy przed Wami świat zabawy pod tytułem “A jak to brzmi po  angielsku / niemiecku / francusku /hiszpańsku?”

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

“Księga angielskich słówek”, “Księga niemieckich słówek”, “Księga francuskich słówek” i “Księga hiszpańskich słówek” to obrazkowe słowniki, które wprowadzą małego smyka w świat nauki języków obcych. Pomocne zarówno przy nauce jak i językowej zabawie. To od Waszej wyobraźni zależy jak je wykorzystacie (a możliwości jest wiele) i zachęcicie smyka do poznawania jeszcze obco brzmiących słów. Nie pozostaje Wam nic innego aby rozpocząć ową przygodę a mi życzyć Wam szczęśliwej podróży! / Have a good trip! / Gute Reise! / Bon voyage! / ¡BUen viaje!.

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

O książkach:
Tytuł: „Księga angielskich słówek”
Opracowanie językowe: Andy Edwins,
Tytuł: „Księga niemieckich słówek”
Opracowanie językowe: Ewa Sołtysik,
Tytuł: „Księga francuski słówek”
Opracowanie językowe: Agnieszka Wrzesińska,
Tytuł: „Księga hiszpańskich słówek”
Opracowanie językowe: Joanna Ostrowska,
Ilustracje: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Kapitan Nauka
Data wydania: 2018
Liczba stron: 32

 

Za egzemplarze serdecznie dziękuje:

Kapitan Nauka

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

„Księga angielskich słówek”

„Księga niemieckich słówek”

„Księga francuskich słówek”

„Księga hiszpańskich słówek”

 

“Księgi słówek” od Kapitana Nauki - Kot, kawa i książki

Ocena:

Podsumowanie:

“Księga angielskich słówek”, “Księga niemieckich słówek”, “Księga francuskich słówek” i “Księga hiszpańskich słówek” to obrazkowe słowniki, które wprowadzą małego smyka w świat nauki języków obcych. Pomocne zarówno przy nauce jak i językowej zabawie. To od Waszej wyobraźni zależy jak je wykorzystacie (a możliwości jest wiele) i zachęcicie smyka do poznawania jeszcze obco brzmiących słów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *