„Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” – Diane Ducret – recenzja
„Brama, przez którą diabeł dostał się na ziemię. Siedlisko niebezpiecznej kobiecej żądzy. Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet. Tymczasem … to tylko wagina!”. Owiana mitami, będąca jednym wielkim tabu, skazywana na zapomnienie i zamykająca usta wielu, kontrowersyjna a zarazem budząca ciekawość. Ciekawość, która skusiła francuską pisarkę Dianę Ducret, na tyle aby zgłębić ten temat w swojej najnowszej książce „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”.
W „Zakazanym ciele. Historia męskiej obsesji” autorka porusza temat kobiecej intymności, czyli żeńskich narządów płciowych. Diana Ducret zabiera nas w podróż w czasie aby przypatrzeć się jak zmieniało się na przestrzeni wieków postrzeganie owej intymności. Jakie panowały wtedy obyczaje z nią związane, jak wielką tajemnicą była a także jaka ją zła sława owiała. Czy wiedzieliście, że dla „Platona wagina to wierzgające zwierzę. Da Vinci pomija ją na anatomicznych szkicach. Do 1948 r. jest wymazywana z podręczników medycyny, ale już 30 lat później pornograficzny film Głębokie gardło podbija Cannes. W 1960 r. zdesperowane mieszkanki Kamerunu obalają rząd, publicznie obnażając sromy. W 2006 r. Kolumbijki przez „strajk zaciśniętych ud” rozbrajają mafię narkotykową. W XIX w. kolonizatorów Afryki szokuje rytuał wydłużania warg sromowych, ale dziś w USA i Europie na zabiegi modelowania narządów płciowych wydaje się miliony dolarów.“ ?
A to tylko nieliczne z wielu ciekawostek jakimi raczy nas autorka. Poczytamy o tym jak zmieniało się postrzeganie kobiet przez lata, jak niski bywał ich status i jak były traktowane. Jak duże znaczenie miało owłosienie łona a także jakie zbrodnie popełniano na łechtaczce. Poznamy historię powstania antykoncepcji i środków higienicznych dla kobiet. I mogłabym bym tak wymieniać w nieskończoność bo informacji związanych z kobiecą waginą w tej książce jest bardzo dużo.
Autorka prowadzi nas przez kolejne losy kobiet w sposób lekki i ciekawy. Od starożytności po współczesność dowiadujemy się jak postrzegany były narządy płciowe kobiet i jaki pryzmat rzucały na ich życie. Raz potrafiły mieć przeogromną władzę a raz być złem w oczach mężczyzn. Znajdziemy tu wiele historii, które czasem spowodują u nas uśmiech a czasem wywołają oburzenie. Będzie nam trudno uwierzyć, że tak było i to nie tak dawno temu. Książka przybliża nam drogę jaką musiały wywalczyć sobie kobiety aby mieć to co mają teraz. Jak wiele zawdzięczamy tym, które chciały walczyć i walczyły o lepsze jutro dla kobiet. Najgorsze w tym, że mimo wiedzy jaką posiadamy dziś i praw to dalej kobiety muszą borykać się z dziwnymi zabobonami, krzywdzącymi rytuałami i wieloma niesprawiedliwościami.
Książkę czyta się w miarę szybko, choć muszę przyznać, że pojawiają się momentu zachęcające do ziewania. Pierwszą rzeczą jaka rzuciła mi się po przeczytaniu owej pozycji to pewnego rodzaju powierzchowność. Autorka odrobiła swoją „prace domową” bardzo dobrze, zalała czytelnika wieloma faktami i informacjami ale odniosłam wrażenie, że w dużej mierzy jest to subiektywne. Na przykład sporo historii dotyczy Francji. Jest to zrozumiałe, że kraj ten bliski autorce ale ja chyba chciałabym więcej różnorodności i informacji jak było to gdzieś indziej. Dodatkowym, małym zarzutem, jest fakt, że niektóre tematy zostały tylko liźnięte. Pojawiło się zaszczepienie iskry zainteresowania i natychmiastowe zgaszenie. Powodowało u mnie to rodzaj pewnego niedosytu i lekkiego zawodu. Zdaje sobie jednak sprawę, że skupienie się na tylu faktach, spowodowało, że zamiast 382 stron mielibyśmy z 10 raz więcej.
Czytając „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” otrzymujemy pewnego rodzaju przekrój informacji związanych z kobietami i ich waginą. Znajdziemy tu wiele historii związanych z kobiecością. Prześlizgujemy się po tematach szybko, angażując się w stopniu jaki przewidziała autorka. Po przeczytaniu mam mieszane uczucia, gdyż chyba oczekiwałam czegoś innego. Niby jest sporo faktów, można się wiele dowiedzieć ale po przeczytaniu i tak pozostaje duży niedosyt. W szczególności, gdy owy temat nie jest nam całkiem obcy i zapoznawaliśmy się z podobną literaturą. Cóż wybieranie zakresu do książki leży w kwestii autora, nam może się to spodobać albo i nie. Mi niestety spodobało się średnio. Jak dla mnie to przeciętna pozycja, płytka i mało angażująca ale pełna informacji (bo to trzeba podkreślić). Choć może taki był zamiar autorki, pozostawić w czytelniku niedosyt wiedzy, tak aby sam zgłębił dalej wiedzę. Nie wiem…
O książce:
Tytuł: Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji
Tytuł oryginalny: La Chair interdite
Autor: Diane Ducret
Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 17-02-2016
Liczba stron: 382
Sprawdź, gdzie kupić:
Ocena:
Podsumowanie:
„Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” to książka zawierająca przekrój informacji o kobiecie i ich narządach płciowych. Czyta się ją szybko, a ilość faktów sprawia, że jest to bardzo urozmaicona i ciekawa pozycja.