-
“Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” – Tomasz Patora – recenzja
Przeszło dwadzieścia lat temu cała Polska, a przede wszystkim łodzianie, żyli tematem „łowców skór” – zabójczego układu, w który zaangażowani byli pracownicy pogotowia i przedsiębiorcy pogrzebowi. Wtedy to Tomasz Patora, Marcin Stelmasiak i Przemysław Witkowski rozpoczęli śledztwo nad jedną z największych afer w historii III RP. W 21. rocznicę ujawnienia afery, Tomasz Patora postanowił wrócić do tego tematu i oddać w ręce czytelników rozbudowaną i pogłębioną relację o aferze, która wstrząsnęła Polską – „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”. Książka przenosi czytelnika w mroczny świat polskiej służby zdrowia przełomu wieków. Opisuje przerażającą aferę łódzkich „łowców skór”, którzy dla zysku handlowali danymi zmarłych i, co gorsza, manipulowali przebiegiem zdarzeń, by…
-
“Siostry. O nadużycia w żeńskich klasztorach” – Monika Białkowska – recenzja
O siostrach zakonnych wciąż krąży wiele stereotypów i uprzedzeń. Ich życie skryte za murami klasztorów często budzi skrajne emocje – od fascynacji po niechęć. Ta swoista aura tajemnicy wokół ich powołania a także codziennego życia, sprawia, że naturalnie wzrasta w nas ciekawość. Pragniemy poznać, co kieruje ich decyzją o poświęceniu życia Bogu i jak ma to się do życia w klasztorze. Reportaż Moniki Białkowskiej “Siostry. O nadużycia w żeńskich klasztorach” odkrywa nam rąbka tajemnicy dotyczącą sióstr zakonnych i to niekoniecznie tej dobrej części. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, przeprowadziła wywiady z byłymi siostrami zakonnymi i umieściła je w swojej książce. Znajdziemy tu historię kobiet, które przebywały w klasztorze od kilku…
-
„Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego” – Piotr Matysiak – recenzja
Czy zastanawiacie się jak wygląda życie kuratora sądowego? Z jakimi przypadkami się musi zmierzyć? W jakie miejsce dotrzeć i jaką patologię zobaczyć? Czy daję radę łączyć pracę z życiem prywatnym i jak to co widzi wpływa na jego życie emocjonalne i psychologiczne? Z jakimi absurdami i przepisami musi się zmagać? Jeśli jesteście ciekawi to powinniście sięgnąć po książkę Piotra Matysiaka “Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego”. Piotr Matysiak był kuratorem sądowym do spraw nieletnich a także autorem bloga namarginesie.blogspot.com. W swojej książce “Patożycie. Z notatnika kuratora sądowego” przybliża nam ponad dwadzieścia spraw, które trafiły na jego biurko i którymi musiał się zająć. Subiektywnie opisuje realia swojej pracy,nie ubarwiając i nie oszczędzając…
-
„Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków?” – Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik – recenzja
Czy podobacie się sobie? Czy może macie jakieś mankamenty, które chcielibyście poprawić? A to opadająca powieka, a to zbyt duży nos a może zbyt duża oponka na brzuchu bądź za mała pupa czy piersi? Ciekawe ilu z Was zastanawiało się nad medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną? Pewnie część korzystała z niektórych zabiegów, część zbiera na operację a część stwierdza, że mnie nie stać i idzie dalej. To co kiedyś było dużym tabu, bo przecież jak oficjalnie przyznawać się do poprawiania matki natury, dziś staje się czymś normalnym. Żyjemy szybko i chcemy szybko poprawiać mankamenty ciała. Dłużej chcemy cieszyć się młodym wyglądem, w szczególności kiedy to on stanowi nasze źródło utrzymania.…
-
„Seksualne życie Polaków” – Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik – recenzja
Powiedzmy sobie szczerze, seks jest tematem tabu. I choć usilnie próbuje wydostać się z czterech kątów sypialni to i tak gdy jakoś mu się uda to raczej wpada w strefę przyciemnionego światła i ściszonego głosu. A gdy już wychodzi poza szeroko rozumiany klasycyzm staje się niewidoczny. I właśnie o nim Magda i Piotr Mieśników postanowili zrobić reportaż. “Seksualne życie Polaków” zabierze nas do świata seksu, o którym raczej na co dzień nie mówimy. “Seksualne życie Polaków” zaprasza nas do zapoznania się z tym niekonwencjonalnym, często przemilczanym życiem seksualnym. Nie dowiemy się co prawda z tej książki jaki procent lubi taką a nie inną pozycję ale przyjrzymy się bliżej wykorzystywaniu kamerek…
-
„Też tak mam” – Magdalena Kostyszyn – recenzja
Życie kobiety nie jest łatwe. Z góry stawiane są nam wymagania, podążają za nami narzucające się stereotypy, wiecznie jesteśmy oceniane a gdy mówimy nie, budzimy powszechne niezadowolenie. Podcinanie skrzydeł, narzucanie konkretnych ról czy nie przyjmowanie sprzeciwu to tylko wycinek kobiecej codzienności. Często temu wszystkiemu towarzyszy uczucie, że jesteśmy same, że tylko ja tak mam a prawda jest całkowicie inna. Magdalena Kostyszyny postanowiła pokazać, że historii podobnych do naszych jest całkiem sporo. W swej książce “Też tak mam” zebrała historię kobiet takich jak ja czy Ty. Magdalena Kostyszyn, znana jest przede wszystkim jako Chujowa Pani Domu. Na swoim fanpagu pokazała, że nie trzeba gonić za idealnością, że każdemu z nas towarzyszy…
-
“Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel – Frydryszak – recenzja
Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić, że sto lat temu rodzina kilkuosobowa albo kilkunastoosobowa żyła w jednej izbie? Że zapałkę dzieliło się na czworo, buty były czymś niezwykłym a głód był zawsze? Że dziewczyna była tyle warta ile jej posag i, że nie miała nic do powiedzenia? Trochę trudno w to uwierzyć ale tak właśnie wyglądała wieś w okresie międzywojennym. Wieś, w której rodziły się bohaterki – kobiety, pracujące od świtu do zmierzchu bo przecież “babskimi” pracami mężczyzna się nie zajmie. oddała w ręce czytelników reportaż “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, w którym zabiera nas na dawną wieś. Wieś, z której pochodzi większość naszych prababć. Kobiet, których życie nie były…
-
„Oko w oko ze śmiercią” – Louis Cataldie – recenzja
Czy wiecie na czym polega praca koronera? Czym się zajmuje? Co należy do jego obowiązków? Pewnie pierwsza myśl, która Wam się pojawi to to, że jest wzywany do zwłok. I macie racje ale czy przeprowadza sekcję? Określa okoliczności śmierci? Bierze udział w śledztwie? Jest patologiem, lekarzem medycyny sądowej czy zwykłym urzędnikiem? Czy wiedzieliście, że w niektórych stanach USA odpowiada za badanie kwestii zdrowia psychicznego? Jeśli owe pytania obudziły w Was odrobinę zainteresowania to powinniście sięgnąć po książkę “Oko w oko ze śmiercią”. Dr Louis Cataldie jest koronerem z wieloletnim doświadczeniem. Brał udział w wielu śledztwach mogących budzić grozę, w tym znanego seryjnego mordercę Baton Rouge – Derricka Todd Lee. Wzywany…
-
„Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu” – David Nott – recenzja
Czy zastanawialiście się jak wygląda praca lekarzach na terenach objętych konfliktem zbrojnym? Z jakimi niebezpieczeństwami musi się mierzyć, w jakich warunkach pracuje i czy nie drży mu ręka, gdy wokół słychać strzały? Czy myśleliście nad tym co pcha go w środek wojennej zawieruchy, do miejsc, w których ich życie jest zagrożone? Czy to chęć niesienie pomocy i oddanie pasji? Czy może uzależnienie od adrenaliny? Jeśli choć jedno z tych pytań przeszło Wam przez myśl i rozbudziło Waszą ciekawość to powinniście bez zastanowienia sięgnąć po książkę Davida Notta “Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu”. David Nott jest lekarzem specjalizującym się w chirurgii ogólnej i naczyniowej. Na co dzień pracuje w londyńskich…
-
“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” – Christopher Berry – Dee – recenzja
Sięgając po książkę o seryjnych mordercach zastanawiacie się co Was w nich ciekawi? Co skłania Was do poświęcania czasu na czytanie o bestialskich czynach? Odkrywaniu morderczych zapędów i psychopatycznych umysłów? Nie wiecie? Może w odpowiedzi pomogą słowa Jamesa Berretta, wielokrotnie nagradzanego oficera policji, który w swojej książce z 1932 roku napisał: “Przestępstwa budzą powszechne zainteresowanie. Zawsze tak było i będzie. Dla milionów zwykłych ludzi stanowią symbol tego, co niezwykłe, pogardzane ale fascynujące. Lubimy czytać i słuchać o zbrodniach”. Jeśli zatem należycie do tych milionów, którzy lubią czytać o czynach psychopatów to trafiliście idealnie. Oto “Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”, w której to Christopher Berry – Dee zabierze Was na…