"Zabić drozda" - Harper Lee
Książki,  Lee Harper,  Literatura piękna,  Rebis

„Zabić drozda” – Harper Lee – recenzja

„Drozdy nic nam nie czynią poza tym, że radują nas swoim śpiewem. Nie niszczą ogrodów, nie gnieżdżą się w szopach na kukurydzę, nie robią żadnej szkody, tylko śpiewają dla nas z głębi swoich ptasich serduszek. Dlatego właśnie grzechem jest zabić drozda.”  Grzechem jest także nie przeczytanie powieści, z której owy cytat pochodzi czyli „Zabić drozda” autorstwa Harper Lee, amerykańskiej pisarki. Jest to powieść o dorastaniu, tolerancji i byciu w zgodzie z samym sobą. Klasyka literatury charakteryzująca się piękną ucztą dla ducha.

Nelle Harper Lee w swoim dorobku literackim ma tylko dwie powieści, ale za to jakie. Jedną z nich jest „Zabić drozda”, które ukazało się w 1960 roku. Za owy debiut literacki, rok później, została uhonorowana Nagrodą Pulitzera, którą przyznaje się za wybitne dokonania w dziedzinie literatury, dziennikarstwa i muzyki. Ale to nie wszystko. W 2007 roku odznaczona została Prezydenckim Medalem Wolności za wkład w literaturę, a trzy lata później otrzymała National Medal of Arts. Ekranizacja jej powieści, która ukazała się w 1962 roku, zdobyła trzy Oscary.

„Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.”

„Zabić drozda” przenosi nas do małego miasteczka Maycomb w stanie Alabama do lat trzydziestych dwudziestego wieku. Poznajemy dwójkę małych bohaterów: Jean Louise, zwaną Smyk oraj jej brata Jeremiego.  Wychowywani przez ojca, miejscowego adwokata Atticusa Fincha i niani korzystają z uroków dzieciństwa. Smyk, spędza głównie czas ze swoim bratem i przyjacielem Dillem. Razem z nimi bierzemy udział w zabawach, wyzwaniach ale także popadamy w tarapaty. To dzięki Smykowi, który prowadzi nas przez powieść, poznajemy ową małą miejscowość, jej mieszkańców, ich zwyczaje i poglądy. Strona po stronie zagłębiamy się w świat stworzony przez autorkę.

„Myślę, że jest tylko jeden rodzaj ludzi. Ludzie.”

Lata trzydzieste dwudziestego wieku to czas rasizmu i prześladowań czarnoskórych mieszkańców. Życie murzynów bywało bardzo ciężkie a przemiany na lepsze zachodziły bardzo powoli. Właśnie ten wątek postanowiła wpleść w karty powieści autorka, tworząc z niego tło dzieciństwa rodzeństwa. Atiicus podejmuje się obrony Afroamerykanina Toma Robinsona, który został oskarżony o zgwałcenie białej kobiety – przestępstwo niewybaczalne. Jesteśmy świadkami niesprawiedliwego procesu, gdzie zeznania oskarżających są farsą. Autorka pokazuje z jakimi konsekwencjami musi się mierzyć Finch i jego rodzina, przez to, że podjął się takiej sprawy.

„Jeśli istnieje tylko jeden rodzaj ludzi, to dlaczego nie możemy żyć ze sobą w pokoju? Skoro wszyscy są tacy podobni, czemu schodzą czasem z dobrej drogi i zaczynają gardzić sobą nawzajem?”

Harper Lee ukazała świat oczami dziecka – Smyka. To dzięki niej bierzemy udział w małomiasteczkowym życiu a także dojrzewamy. Uczymy się tolerancji i szacunku do otaczającego świata, siebie i innych. Jesteśmy w samym centrum konfliktu na tle rasowym, który dzieli ludzi i pokazuje ich od najgorszej strony. Hipokryzja, przekonania o swojej wyższości, rasizm i nienawiść, to tylko jedne z nielicznych wad z jakimi się spotykamy w powieści.

„Odważny jest ten, kto wie, że przegra zanim jeszcze rozpocznie walkę, lecz mimo to zaczyna i prowadzi ją do końca bez względu na wszystko.”

„Zabić drozda” jest na pewno poruszającą. Przeczytana historia na długo zostanie w naszej pamięci, budząc różnego rodzaju emocje. Jest to powieść ponadczasowa, która pokazuje nierówną walkę w społeczeństwie gdzie panują uprzedzenia i rasizm. Pierwszoosobowa narracja prowadzi na ze rękę i sprawia, że ciężko nam się oderwać od niej. Razem z bohaterką dojrzewamy, ucząc się świata i tego, że trzeba wierzyć we własne przekonania i sumiennie ich bronić. Ważne aby być w zgodzie ze sobą i własnymi myślami.

„Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia (…) dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie”

Książka Harper Lee to klasyka, klasyką, którą powinno się przeczytać. To powieść ponadczasowa, która niesie przesłanie. Autorka dostała nagrody za jej napisania, dla nas będzie nagrodą jej przeczytanie.

O książce:
Tytuł: Zabić drozda
Tytuł oryginalny: To kill a mockingbird
Autor: Nelle Harper Lee

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis

Data wydania: 2014
Liczba stron: 424
Cykl: Zabić drozda (tom 1)

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Zabić drozda” to klasyka, klasyką, którą powinno się przeczytać. To powieść ponadczasowa, która niesie przesłanie. Autorka dostała nagrody za jej napisania, dla nas będzie nagrodą jej przeczytanie. Warta poświęconego jej czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *