„Bardzo głodna gąsienica” – Eric Carle – recenzja
W 1969 roku Eric Carle powołał do życia “Bardzo głodną gąsienicę”, która szturmem wdarła się do dziecięcych bibliotek podbijając przy tym świat. Do tej pory doczekała się kilkudziesięciu tłumaczeń na różne języki a my dzięki wydawnictwu Tatarak możemy się cieszyć naszym rodzimym językiem polskim.
Eric Carle, urodzony w 1929 roku, jest amerykańskim ilustratorem i autorem książeczek dla dzieci. Na swoim koncie ma przeszło 70 pozycji mieszkających w dziecięcych bibliotekach. W 2003 roku otrzymał nagrodę Medal Laury Ingalls Walder, przyznawaną przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich za długoletni wkład wniesiony do literatury amerykańskiej. Jego najpopularniejszą pozycją jest właśnie “Bardzo głodna gąsienica”.
“Bardzo głodna gąsienica” to książeczka dość mała ale zawartość dodaje jej wielkości. Wykonana z foliowanego kartonu o zaokrąglonych rogach, zawiera dwadzieścia sześć stron, z których niektóre są dość nietypowe. Opowiada ona historię małego robaczka, owej gąsienicy, którą poznajemy od momentu bycia jajeczkiem i towarzyszymy w podróży aż do stania się pięknym kolorowym motylem. Owa podróż trwa tydzień a każdego dnia razem z naszą mała bohaterką zjadamy coraz to więcej owoców aż w sobotę napychamy nasze brzuszki innymi produktami takimi jak lody, lizak czy kiełbaska. Aż palce lizać. Jak już wspomniałam część stron książeczki jest dość nietypowa, ponieważ nie są na całą szerokość a są wielkości ilości produktów, którego danego dnia zjadła gąsienica. Dodatkowo każdy z owoców ma dziurkę, w końcu gąsienica się przez niego przegryzała.
Książeczka poza historią przemiany gąsienicy w motyla niesie za sobą inne dydaktyczne pomoce. Uczy dziecko dni tygodnia, nazw owoców i rzeczy do jedzenia a także liczenia do pięciu, chodź w sobotę w jadłospisie gąsienicy znalazło się aż dziesięć produktów. “Bardzo głodna gąsienica” cieszy się dość dużą popularnością, nie ma co się zatem dziwić, że na rynku pojawiło się z wiele innych produktów tematycznych. Mamy śliniaczki z naszą bohaterką, różnego rodzaju puzzle a nawet domino. Doczekała się też kilku różnych wydań. Na polskim rynku poza małą wersją jest także wersja XL. Mnie zaś urzekło angielskie wydanie gdzie można historia biedronki została przedstawiona w obrazkach przestrzennych. Zapewne jak się trafi okazja to pojawi się u nas taka wersja.
Książeczka zawitała w naszej biblioteczce dość wcześnie a zainteresowanie nią z miesiąca na miesiąc rosło. Najpierw oczywiście ciekawiły dziurki, w które można było wkładać paluszki, teraz jesteśmy na etapie poznawania owoców a już za chwile zacznie się pewnie czytanie historyjki. Patrząc na obecne zainteresowanie pewnie stanie się jedną z ulubionych pozycji. Jeśli chodzi o walory artystyczne to trudno mi to określić. Z wiekiem podobają nam się coraz to bardziej doskonałe obrazki a tu mamy odwzorowanie, o którym można by rzec, że jest tworzone ręką dziecka. Niemniej owe obrazki mają coś w sobie i przyciągają wzrok. Można by się przyczepić do małej czcionki jak na książeczkę dla dziecka, jednak nie ma co ukrywać, że bardziej rodzic będzie wzrok męczył niż maluszek.
Na ostatniej stronie książeczki mamy stwierdzenie, że nawet największy niejadek, w towarzystwie żarłocznej, zielonej gąsienicy skusi się na małe co nieco. Cóż u nas jeszcze ten problem nie występuje więc ciężko mi się do tego odnośnie. Warto jednak dodać, że w necie jest masa kreatywnych zabaw związanych z ową gąsienicą, z których warto skorzystać bo przypuszczam, że zabawa będzie przednia.
“Bardzo głodna gąsienica” to pozycja, która zasługuje na miano bardzo udanej książeczki dla dzieci. Czy jest to swoistego rodzaju fenomen czy też stoi za nią udany marketing, ciężko mi stwierdzić jednoznacznie. Na pewno warta jest kupienia, bo czas spędzony przy niej będzie udany dla maluszka.
O książce:
Tytuł: Bardzo głodna gąsienica
Tytuł oryginalny: The Very Hungry Caterpillar
Autor: Eric Carle
Wydawnictwo: Tatarak
Data wydania: 2010
Liczba stron: 26
Wiek: 0 – 2 lat
Zobacz jak wygląda książeczka:
Ocena:
Podsumowanie:
“Bardzo głodna gąsienica” to pozycja, która zasługuje na miano bardzo udanej książeczki dla dzieci. Czy jest to swoistego rodzaju fenomen czy też stoi za nią udany marketing, ciężko mi stwierdzić jednoznacznie. Na pewno warta jest kupienia, bo czas spędzony przy niej będzie udany dla maluszka.