"Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii" - Jess Zimmerman - kot kawa i ksiazki
Książki,  Literatura piękna

„Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” – Jess Zimmerman – recenzja

Czy zastanawialiście się dlaczego potworami są często kobiety? Złe charaktery w baśniach, mityczne stwory w mitologii? Czy tak bardzo bano się kobiet, że przypisuje się im to co najgorsze? Czemu wciąż kobiety muszą walczyć o swoje? Czemu stawia się przed nimi tak wiele wymagań i oczekiwań, zakazów i nakazów? Jess Zimmerman, amerykańska autorka, postanowiła wziąć na tapetę starożytne mity i ubrać je w feministyczne aspekty. Jesteście ciekawi co z tego wyszło? Jeśli tak to sięgnijcie po książkę “Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii”.

“Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” to zbiór przemyśleń i odczuć autorki. Zabiera nas do swoich felietonów mieszając mitologię z teraźniejszością. Meduza, sfinga, syrena czy harpia to tylko niektóre z potworów opisane przez Jess Zimmerman. W swoich tekstach pokazuje wielowymiarowy wizerunek kobiet i tego z czym muszą się mierzyć. Wykorzystując mitologiczne archetypy, swoje przeżycia a także to co obserwuje próbuje ukazać nam jak ciężkie jest życie kobiety. Jak wiele musi z siebie dawać, jak wiele poświęca i jak wiele się od niej oczekuje. Pokazuje nam jaki obraz kobiety idealnej jest tworzony przez współczesność a gdy tylko zaczyna od tego odbiegać, jaką staje się potworą. 

Jess Zimmerman stworzył dość mocną, feministyczną pozycję. Zachęca do bycia sobą, choć wie jakie to trudne. Do pewnego rodzaju buntu przeciwko narzuconym wytycznym i nie stawania się kimś innym. Podważa “standardowe” role w społeczeństwie czy też “wymagane” zachowania. Porusza temat piękna i tego jak łatwiej jest żyć tym uznawanym za ładniejsze. Pokazuje mierzenie się z współczesnym portretem kobiety, dziewczyny w okresie dojrzewania i nie tylko. Tego jak trudno żyć gdy nie spełnia się określonych kryteriów. Kryteriów wymyślonych przez kogo? 

“Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” to książka ciekawa. Z jednej strony czyta się ją szybko, autorka wciąga nas do swojego świata, z drugiej strony jest to dość specyficzna pozycja, z mocnym przesłaniem. Ukazuje świat z feministycznego punktu, który może budzić różne odczucia. Od tych, że to “dość naciągane” do tych “faktycznie tak jest”. Pozwala spojrzeć na niektóre rzeczy inaczej, z częścią łatwiej przychodzi się zgodzić z innymi może mniej. Jest to pozycja dla kobiet i powinny ją przeczytać, bo pokazuje, że nie są same, że problemy, z którymi się mierzą dotykają wiele innych kobiet i może czas coś z tym zrobić?

O książce:
Tytuł: Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii
Autor: Jess Zimmerman
Tłumaczenie: Hanna Pustuła – Lewicka
Wydawnictwo: Czarne

Data wydania: 2023-02-22
Liczba stron: 280

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
3

Podsumowanie:

“Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” to książka ciekawa. Z jednej strony czyta się ją szybko, autorka wciąga nas do swojego świata, z drugiej strony jest to dość specyficzna pozycja, z mocnym przesłaniem. Jest to pozycja dla kobiet i powinny ją przeczytać, bo pokazuje, że nie są same, że problemy, z którymi się mierzą dotykają wiele innych kobiet i może czas coś z tym zrobić?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *