"Jedna kropla deszczu" - Joanna Szarańska - kot kawa i ksiazki
Czwarta Strona,  Książki,  Literatura obyczajowa,  Szarańska Joanna

„Jedna kropla deszczu” – Joanna Szarańska – recenzja

Czy macie takie miejsca, które chcielibyście ponownie odwiedzić? Miejsca, z których wspomnienia ciągle w Was żyją. Ponownie zobaczyć ową dolinę, przejść się konkretnym szlakiem czy pospacerować uliczkami małego miasteczka? Jeśli gdzieś w skrytości planujecie taką podróż po już odwiedzonych wcześniej miejscach to nie czekajcie zbyt długo bo nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro. Przekonała się o tym Berenika, bohaterka powieści Joanny Szarańskiej “Jedna kropla deszczu”

 

„Spotykają nas różne rozczarowania, jedne strząsa my z siebie jak krople deszczu, inne rozbijają nas na kawałki. W tym drugim przypadku musimy znaleźć coś, co poskleja nas na nowo. Podróż wspomnień, nowe hobby. Albo opustoszały ośrodek, który zamieszkują jedynie duchy.”

 

Berenika i Jan to małżeństwo z pięknym bo 50-letnim stażem. Zakochani i oddani sobie. Wiodą spokojne życie i planują wspólną podróż śladami młodości. Skrzętnie notują miejsca, które chcą odwiedzić, miejsca, które mają dla nich szczególne znaczenie. Niestety los bywa przewrotny i śmierć bez pytania wkracza w ich plany. Samotna Berenika wpada w marazm i coraz bardziej oddala się od życia. Ewa, wnuczka Bereniki postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać babcię w wymarzoną podróż. Podróż pełną sentymentów i wzruszeń. Podróż do przeszłości. Tak o to te dwie kobiety wyruszają przed siebie by odnaleźć przeszłość a może i przyszłość…

 

„Wszyscy przed czymś uciekamy. Albo za czymś gonimy. Najtrudniej zatrzymać się w miejscu i tak po prostu cieszyć zwyczajnym tu i teraz.”

 

Joanna Szarańska stworzyła prostą powieść, w której nie ma narwanej akcji, nie ma szalonych zwrotów akcji a jednak wciąga i zatrzymuje czytelnika. Pełna emocji i wzruszeń, zachęca do zadumy, powoduje, chwilowe zatrzymanie się w biegu. Łączy w sobie teraźniejszość i przeszłość, przeplata wątki i tworzy z nich zgrabną całość. Odkrywa przed nami sekrety, które nie do końca chcą być poznane. Pokazuje piękną więź między wnuczką a babcią. Ale to nie tylko historia życia Bereniki. To także historia Ewy, która zaczyna patrzeć inaczej na różne sprawy. To historia zbiegów okoliczności. I choć jest to sentymentalna podróż pełna różnych uczuć to zdarzają się w niej momenty powodujące uśmiech. To przyjemna książka, którą czyta się szybko, która pozostaje z nami po skończeniu i która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia. 

 

„Każdy musi znaleźć sposób na siebie i swoje zgryzoty. Lekarstwo dla duszy.”

 

“Jedna kropla deszczu” to sentymentalna podróż, w której miesza się teraźniejszość i przyszłość. To historia o wielkiej miłości, o przyjaźni między wnuczką a babcią i o tym, że nie zawsze jest kolorowo. To piękna opowieść, która porusza czułe struny i powoduje zadumę. Jeśli więc szukacie lekkiej historii z głębią to będzie to idealna pozycja.

O książce:
Tytuł: Jedna kropla deszczu
Autor: Joanna Szarańska

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data wydania: 2023-02-22
Liczba stron: 312
Gatunek: Literatura obyczajowa

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
4

Podsumowanie:

“Jedna kropla deszczu” to sentymentalna podróż, w której miesza się teraźniejszość i przyszłość. To historia o wielkiej miłości, o przyjaźni między wnuczką a babcią i o tym, że nie zawsze jest kolorowo. To piękna opowieść, która porusza czułe struny i powoduje zadumę. Jeśli więc szukacie lekkiej historii z głębią to będzie to idealna pozycja.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *