“Awers” - Adrian Bednarek, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Marta Matyszczak, Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Mariusz Zielke, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Żarski
Bednarek Adrian,  Ćwirlej Ryszard,  Czwarta Strona,  Greń Hanna,  Guzowska Marta,  Janiszewska Izabela,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki,  Małecki Robert,  Matyszczak Marta,  Rogala Małgorzata,  Stachula Magda,  Szczygielski Bartosz,  Żarski Przemysław,  Zielke Mariusz

“Awers” – Adrian Bednarek, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Marta Matyszczak, Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Mariusz Zielke, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Żarski – recenzja

Dwunastu polskich autorów kryminalnych postanowiło oddać w ręce swoich czytelników dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia. Tyle możemy się dowiedzieć z opisu książki “Awers”, która zaprasza nas na “brawurową wyprawę w głąb bezlitosnej miejskiej dżungli, pełnej niewyjaśnionych zbrodni i niesamowitych historii, niemal pulsujących od zawartego w nich zła”. Aż nie wypada nie sięgnąć po ową pozycję i zanurzyć się w twórczość owych autorów. 

Przyznam się już na początku, że nie jestem fanką opowiadań ale systematycznie próbuje się do nich przekonywać i po nie sięgać. Wynika to z tego, że zawsze mi czegoś w nich brakuje, mam niedosyt opowiadanej historii. Nie jestem także miłośniczką kryminałów a co za tym idzie twórczość autorów w owej antologii jest mi dość obca, choć nazwiska znane. Niemniej w życiu trzeba wszystkiego próbować a owa krótka forma pozwoli mi liznąć stylu i stwierdzić czy warto posmakować dalej czy nie. Wróćmy jednak do książki. 

“Awers” rozpoczyna opowiadanie Adriana Bednarka “Nieznajoma”, które uderza w nas mocno i brutalnie. Chwilę później Ryszard Ćwirlej przenosi nas do “Niebiańskiego domu”, do którego żadne z nas na starość by trafić nie chciało. Hanna Greń w “Czarnym niebie” przenosi nas na komendę, gdzie okaże się, że czasem nie ma nic do stracenia. “Maryjka” Marty Guzowskiej to rozmowa gospodyni plebanii z Bogiem, którą przyznaje trudno zapomnieć. W “Prawdzie o kłamstwie” Izabeli Janiszewskiej poznamy najlepszego ludzkiego wykrywacza kłamstw w Europie. Robert Małecki w “Cierniach” przybliża nam dochodzenie policjantki Skalskiej, w której nic nie jest oczywiste. Kolejnym opowiadaniem jest “Telefon z zaświatów” Marty Matyszek, które dość mocno zakręcone sprawia, że wolimy nie odbierać dzwoniącego telefonu. “Usługa (najkrótsze śledztwo Górskiej i Tomczyka)” Małgorzaty Rogali przeniesie nas do niewyjaśnionej zbrodni w zamkniętym od środka mieszkaniu. Magda Stachula w swojej “Pradze” rzuci nas w wir psychologicznych emocji w związku i zaufania. Bartosz Szczygielski dość mocno uderzy w nas “Przystawką” zaś Mariusz Zielke w “W Kampinosie nie ma żmij” przekona nas, że jednak żmije są. Antologię zakończy opowiadanie Przemysława Żarskiego “Desperacja”, w którym to przeżyjemy momenty grozy gdy porwane zostanie dziecko. 

Jak to bywa w antologiach, poziom opowiadań jest różny. Jedne są bardzo dobre i pozostają w pamięci, drugie zaś należą do kategorii tych słabszych ale jak dla mnie dalej trzymających poziom. Jedno co mogę powiedzieć to każde od pierwszego zdania trzyma czytelnika w napięciu, podnosi ciśnienie i sprawia, że na wstrzymanym oddechu oczekujemy końca. Jak już mówiłam, nie przepadam za kryminałami jednak w tej krótkiej formie sprawiają, że nabieram na nie ochoty. Kusi mnie i pewnie skusi sięgniecie po pozycje autorów, z którymi miałam możliwość się tu spotkać i którzy tym krótkim fragmentem swojej twórczości mnie kupili. Chyba właśnie dlatego przekonuje się do opowiadań by zasmakować przystawki i stwierdzić czy mam ochotę na główne danie w tym klimacie czy jednak podziękuje. 

“Awers” to dwanaście opowiadań, które Was porwą do dość brutalnego świata. Przeniosą w miejsca znane a historie opisane sprawią, że zastanowimy się czy nie czytamy przypadkiem kroniki kryminalnej bo śmiało mogłyby się wydarzyć w rzeczywistości. Książkę czyta się szybko a czytający otrzymuje odpowiednią dawkę adrenaliny. Zmusza także do wysiłku umysłowego, przecież wypada rozwiązać sprawę przed zakończeniem. Polecam bo miło spędzicie przy niej czas. 

O książce:
Tytuł: Awers
Autor: Adrian Bednarek, Hanna Greń,
Marta Guzowska, Izabela Janiszewska,
Marta Matyszczak, Robert Małecki,
Małgorzata Rogala, Magda Stachula,
Bartosz Szczygielski, Mariusz Zielke,
Ryszard Ćwirlej, Przemysław Żarski

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data wydania: 14-10-2020
Liczba stron: 432

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Awers” to dwanaście opowiadań, które Was porwą do dość brutalnego świata. Książkę czyta się szybko a czytający otrzymuje odpowiednią dawkę adrenaliny. Zmusza także do wysiłku umysłowego, przecież wypada rozwiązać sprawę przed zakończeniem. Polecam bo miło spędzicie przy niej czas. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *