-
„Diablak” – Grzegorz Mirosław – recenzja
Byliście kiedyś w Beskidzie Żywieckim? Spacerowaliśmy ścieżkami Babiogórskiego Parku Narodowego i podziwialiście piękno przyrody? A czy przyszło Wam do głowy, że te urokliwe górskie tereny mogą być tłem dla morderczych rytuałów i starosłowiańskich bóstw? Że po tych samych ścieżkach co Wy chodzą członkowie tajnej organizacji, którzy nie zawahają się przed niczym? Czas udać się w podróż na Diablak, zwany też Babią Górą i poznać mroczną historię stworzoną przez Grzegorza Mirosława. Zuzanna Szczerbska znika w nocy z pensjonatu w Beskidzie Żywieckim. Kasia, jej przyjaciółka, zaniepokojona tym faktem dzwoni po pomoc do jej wujka. Strach o Zuzę przybiera na sile, gdy w Babiogórskim Parku Narodowym zostają znalezione zwłoki młodych kobiet. Niefortunne zbiegi…
-
“Pomroki” – Mariusz Kanios – recenzja przedpremierowa
Są historie, które potrafią wzbudzić silne emocje. Złość, niedowierzanie, oburzenie. Czytając pragniemy wierzyć, że to tylko fikcja literacka ale nasza podświadomość podpowiada nam, że to może być prawda. Właśnie taką historię przygotował dla czytelników Mariusz Kanios w swojej najnowszej książce “Pomroki”. To opowieść, która siłą ognia pragnie zabrać prawdę do grobu, pytanie czy jej się uda? W pożarze ginie starsza kobieta. Wszystko wskazuje, że mamy do czynienia z nieszczęśliwym wypadkiem ale działania prokuratorskie trzeba przeprowadzić. Do wyjaśnienia sprawy zostaje skierowany prokurator Michał Stróż, a wiedzcie, że jest człowiekiem, którym nie da sobą manipulować a wydobycie prawdy jest jego głównym celem. Sprawa na pozór wydawała się prosta, ale gdy nasz bohater…
-
“Anubis” – Przemysław Piotrowski – recenzja
Anubis, egipski bóg o głowie szakala, związany z mumifikacją i życiem pozagrobowym, postanowił zawitać do Zielonej Góry. To tu, pięć lat temu znaleziono zmumifikowane zwłoki. Akta sprawy zdążyły się zakurzyć w Archiwum X i pewnie dalej by się kurzyły gdyby nie meldunek z Interpolu. W Hurghady znaleziono zmumifikowane zwłoki a sprawa podobna jest do tej z Zielonej Góry. Czyżby te sprawy coś łączyło? Komendant Romuald Czarnecki postanawia oddelegować to sprawy, nie kogo innego jak Igora Brudnego. W ramach prowadzonego śledztwa, wysyła go do Egiptu aby dowiedział się czegoś więcej. Z naszym bohaterem ma lecieć aspirant Jagna Witos. Jak możecie się domyślić, nie podoba się to Julce Zawadzkiej. Czyżby obudziła się zazdrość,…
-
“Uważaj na siebie” – Jakub Bączykowski – recenzja
Gdy ciągle słyszysz “Uważaj na siebie” to czy powinieneś się bać? Czy urwana w połowie linia życia powinna budzić obawy? Czy przystojny wikary może namieszać w związku? Czy białe porsche przynosi kłopoty? No i dlaczego nikt nie chce jeść kimchi? Intrygujące pytania, nieprawdaż? Jeśli chcecie poznać na nie odpowiedzi to powinniście sięgnąć po książkę Jakuba Bączykowskiego “Uważaj na siebie”. Głównym bohaterem jest Paweł, którego mogliście poznać w “Stanie się coś złego”. Razem ze swoim partnerem Sebastianem postanawiają sprzedać swój dom mieszczący się w podwarszawskiej miejscowości i osiedlić się na Podlasiu. W końcu mają tam przyjemną chatkę. W tym sielskim otoczeniu mają zamiar rozpocząć spokojne życie, ale czy będzie im to…
-
“Szeptanka” – Karolina Głogowska – recenzja
Bywają książki nieoczywiste. Takie, które niepozornie otulają czytelnika swoją historią. Niczego nieświadomi, powoli wciągamy się w opowieść by za chwilę nie móc się od niej oderwać. Zaciekawieni, z przyspieszonym tętnem odkrywamy tajemnice przeszłości. Taka właśnie jest książka Karoliny Głogowskiej “Szeptanka”. Książka, która sprawia, że przepadniecie. “Szeptanka” zaczyna się dość zwyczajnie. Hela, piętnastoletnia, inteligenta dziewczyna zostaje wyrzucona z gdańskiego liceum. W międzyczasie jej mama Matylda nie tylko traci pracę ale otrzymuje telefon, który zmuszą obie bohaterki do wyjazdu na kociewską wieś. Do rodziny a dokładnie babci i prababci Heli. Nie zapowiada się to przyjemna wizyta bo relacje rodzinnie, delikatnie mówiąc są dość chłodne. Powiecie, i co w tym ciekawego? To śpieszę…
-
“Stanie się coś złego” – Jakub Bączykowski – recenzja
Domek w lesie, z dala od sąsiadów. Impreza andrzejkowa. Grupa znajomych i duuuuużo wina. Przyznajcie, już w głowie macie możliwe scenariusze. Od klasyki, czyli jeden trup i szukanie winnego, przez głupie wyzwania, po psychopatycznego mordercę, chcącego się zabawić. Wyobraźnia pracuje, ale myślę, że czegoś takiego jak wymyślił Jakub Bączykowski w “Stanie się coś złego” raczej nie przewidzieliście. Bo trup będzie oczywiście, ale on już był przed imprezą. Zaintrygowani? Poznajcie Pawła, trzydziestokilkulatka, mieszkające ze swoim partnerem Sebastianem pod Warszawą. Chwilowo bezrobotnego, bo korporacja dała mu popalić, a przy tym gustującego z zamiłowaniem w czerwonym winie. Otulony zwyczajną codziennością, nie zdaje sobie sprawy, że stanie się coś złego. Znalezione zostają zwłoki jego…
-
“Cienie dawnych grzechów” – Mieczysław Gorzka, Michał Śmielak – recenzja
Czy przeszłość może przejąć nasze życie? Stanąć obok nas i dyktować nam co mamy robić? Zaburzać myślenie, prowokować gonitwę myśli i wdawać się z nami w pogawędki? Czy dawne grzechy można pochować czy może wiecznie będą żywe w nas? Niech te filozoficzne pytania skuszą Was do sięgnięcia po książkę “Cienie dawnych grzechów”, w której Mieczysław Gorzka i Michał Śmielak łączą siły, by otulić nas mrokiem. We Wrocławiu rozpoczyna się upalne lato. Także strach na nowo zaczyna gościć w sercach jego mieszkańców. W te letnie miesiące, Kanalarz, nieuchwytny morderca rusza na żer. Podczas odwiedzania jednego z miejsc jego zbrodni, coś poszło nie tak i padł strzał. W związku z tym do…
-
“Mokosz” – Anna Sokalska – recenzja
Jeśli choć trochę interesujecie się mitologią słowiańską to Mokosz nie jest Wam obca. Słowiańska bogini, matka wilgotnej ziemi, opiekunka kobiet i ich losu. I w tych rolach będziemy mogli ją poczuć w książce Anny Sokalskiej “Mokosz”, która opowiada historię młodej kobiety, mocno doświadczonej przez los. Prokurator Marian Borys zostaje wezwany do ciała mężczyzny, który zmarł przy swoim domu. Osobą, która go znalazła jest jego żona, młoda kobieta, która ma coś w sobie. I choć nic nie wskazuje na zabójstwo to prokurator już wydał wyrok. Teraz tylko tak umiejętnie przesłuchać świadków, wyciągnąć brudy w zeznaniach i wizja niebezpiecznej kobiety wprost sama kreuje się w akcie oskarżenia. Mimo, że wydawałoby się to…
-
“Dom świateł” – Donato Carrisi – recenzja
Wyobraź sobie, że przeszłość niczym huragan uderza w Ciebie z całą siłą. Dawne wydarzenia odżywają i atakują Cię z każdej strony. Głęboko skrywany sekret wydostaje się na powierzchnię i przemawia głosem niewinnego dziecka. Czy to możliwe? Czy da się to racjonalnie wytłumaczyć? Czyżby dawno rozpoczęta i nigdy nieukończona gra w woskowe ludziki domagała się słowa “arimo”? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania to powinniście sięgnąć po książkę Donato Carrisi “Dom świateł” i przekonać się, co tym razem przygotował dla nas włoski mistrz thrillerów. “Dom świateł” to trzecia część cyklu o Pietrze Gerberze, psychologu dziecięcym, znany z prowadzenia terapii hipnozą. “Usypiacz dzieci”, bo tak go zwą, po wydarzeniach z poprzedniej…
-
“W umyśle mordercy. Cień bestii” – Łukasz Wroński – recenzja
Potwory? Często kojarzone z bajkami, straszone nimi dzieci, ale czy zdajemy sobie sprawę, że mogą czaić się tuż obok nas? Że potworem może okazać się miły pan ze sklepu, zawsze witający nas słowami “Dzień Dobry”? Dobrze ukryci, skrywający swoje prawdziwe oblicze, czekają tylko na okazję, na chwilę nieuwagi, na odpowiedni moment. Zdemaskować ich próbuje Łukasz Wroński w swojej książce “W umyśle mordercy. Cień bestii”. Dr Łukasz Wroński to psycholog specjalizujący się w psychologii sądowej, śledczej i klinicznej. W swojej pracy często zagląda w umysły przestępców, by poznać ich motywację, odkryć, co nimi kierowało. Tym razem zaprasza nas, czytelników, do tej mrocznej i niebezpiecznej wędrówki. Czy jesteście zatem gotowi aby sięgnąć…