Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2017
Świat Literatury

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2017

23 kwietnia – data jak każda inna, niemniej kryjąca w sobie pewną tajemnicę. Mianowicie w ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Niby żadne święto ale większość bibliofilów się cieszy, w tym dniu (ale i nie tylko) księgarnie a także wydawcy kuszą promocjami i ofertami specjalnymi. Nic tylko ulegać i powiększać swoje zbiory. To nie wszystko, bo z roku na rok przybywa coraz to ciekawszych wydarzeń związanych z książkami i zlokalizowanymi w pobliżu tego dnia. Uczta dla duszy, jak nic.

23 kwietnia to także symboliczna data, w którym na świat przyszli wybitni pisarze bądź z nim się pożegnali. Na pewno słyszeliście o Miguel de Cervantes bądź Williamie Szekspirze, którzy  związani są z ową datą. Choć jak ktoś poszuka dokładniej to mogą wyjść pewne nieścisłości. Jeden dzień w tą czy w tamtą co to za różnica.

Międzynarodowy Dzień Książki swoje narodziny miał w 1926 roku w Katalonii a ojcem pomysłu był wydawca z Walencji Vicente Clavel Andres. A skoro już jesteśmy przy Katalonii to warto wspomnieć, że w tym dniu obchodzone jest święto narodowe, którego patronem jest Święty Jerzy. W ten dzień kobiety otrzymują czerwoną różę a mężczyźni podarunki z książek. Takim to dobrze.

Popularność tego święta sprawiła, że UNESCO stworzyło tytuł Światowej Stolicy Książki. W 2016 był to Wrocław, w tym roku jest to Konakryl (stolica Gwinei)

fot: pixabay.com 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *