-
“Łakome” – Małgorzata Lebda – recenzja
Są książki nieoczywiste. Skrywające w sobie ukryte piękno. Książki, które czyta się powoli, delektując się ich wielowarstwowością. Taką książką jest niewątpliwie „Łakome” Małgorzaty Lebdy, nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2024. To lektura, która porusza głębiny duszy czytelnika, zapraszając go w podróż przez krajobraz życia i śmierci, miłości i strachu. Powieść opowiada o rodzinie zmagającej się ze śmiercią. Akcja rozgrywa się na wsi, w domu położonym tuż przy ubojni, gdzie odgłosy życia i śmierci splatają się w jedną, niepokojącą całość. Bohaterka powraca do rodzinnego domu, by opiekować się chorą babką. Wśród szumu natury i odgłosów życia, rozpoczyna się walka o pogodzenie, przetrwanie ale i godne pożegnanie. „Łakome” to opowieść o życiu,…
-
“Czuwając nad nią” – Jean-Baptiste Andrea – recenzja przedpremierowa
Chodź, proszę. Usiądź obok mnie. Mój czas już się kończy. Zbyt długo milczałem a mam tak wiele do powiedzenia. “Widziałem fruwającego człowieka, leciał coraz szybciej i coraz dalej. Widziałem dwie wojny, upadek narodów, zrywałem pomarańcze na Sunset Boulevard”. O tym wszystkim co widziałem i przeżyłem a także o niej chcę Ci opowiedzieć. Nie czekaj czytelniku zbyt długo tylko usiądź wygodnie i posłuchaj mej historii. Niech Jean-Baptiste Andrea otuli Cię słowami, a “Czuwając nad nią” zabierze w podróż, która poruszy, zainspiruje i zapadnie w pamięci. Jean-Baptiste Andrea jest francuskim powieściopisarzem a także reżyserem i scenarzystą. Zadebiutował w 2017 roku powieścią “Ma Reine”, która zdobyła liczne nagrody literackie. W 2023 roku za swoją…
-
„Demon Copperhead” – Barbara Kingsolver – recenzja
Podobno “urodzenie się w czepku” zwiastuje ogromne szczęście. Cóż, w przypadku Demona Copperheada ta przepowiednia się nie spełniła. Chłopiec, który przyszedł na świat w worku owodniowym, już od pierwszych chwil staje w obliczu walki o przetrwanie. Czy jego narodziny rzeczywiście były “obietnicą od Boga, że nigdy nie utonie”, jak twierdziła Pani Peggot? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, to powinniście sięgnąć po książkę Barbary Kingsolver “Demon Copperhead”. Tytułowy bohater, Demon, od urodzenia nie miał łatwego życie. Urodzony w przyczepie przez uzależnioną od narkotyków matkę, od najmłodszych lat musiał walczyć o siebie a także opiekować się matką. Po ojcu, który zginął przed jego narodzinami odziedziczył rudę włosy i urodę a to przychylności…
-
“Kurewny” – Camila Sosa Villada – recenzja
“Kurewny” to mocny tytuł, który idealnie odzwierciedla brutalną rzeczywistość przedstawioną w tej książce. Powieść Camili Sosy Villady, wydana w 2019 i uznawana za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich książek, zabiera czytelnik do mrocznego świata argetyńskich transeseksualistek. Czy jesteście gotowi na tą podróż? “Kurewny” to historia, która z brutalną szczerością ukazuje codzienne życie osób transpłciowych w Argentynie. Główna bohaterka, Camila, od najmłodszych lat doświadcza odrzucenia i szykan ze względu na swoją odmienność. Uciekając przed brakiem akceptacji trafia do społeczności tytułowych kurewn. To w jej towarzystwie poznajemy ten świat, świat, w którym pełno jest przemocy, dyskryminacji ale i potrzeby miłości. Camila Sosa Vilada jest argentyńską pisarką, która urodziła się jako Cristian Omar. W…
-
“Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” – Hwang Bo-Reum – recenzja
Książkoholicy od dawna wiedzą o terapeutycznej mocy książek. Pozwalają one na chwilę uciec od rzeczywistości, zapomnieć o problemach, skłaniają do refleksji i odpoczynku. Nie wiem czy wiedzieliście ale w Korei, w latach 80. XX wieku powstał nurt literacki “healing”, poruszający tematykę uzdrawiania emocjonalnego poprzez lekturę? Właśnie w ten trend idealnie wpisuje się debiutancka powieść Hwang Bo- Reum “Witajcie w księgarni Hyunam-Dong”. “Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” opowiada historię Young-ju, kobiety wypalonej fizycznie i emocjonalnie, która postanawia spełnić swoje marzenia i otworzyć kameralną księgarnię w Seulu. Tak rozpoczyna się jej “terapia” w otoczeniu książek. Początkowe miesiące są raczej smutne, jednak z każdym dniem sytuacja emocjonalna Yeong-ju staje się coraz lepsza. Zatrudnia Min-juna,…
-
“Lekcje chemii” – Bonnie Garmus – recenzja
Cofnijmy się do lat 50.XX wieku. Świat nauki zdominowany jest przez mężczyzn, a kobiety traktowane są z przymrużeniem oka. Przecież nie nadają się do niczego innego jak prowadzenia domu i wychowywania dzieci. Uczyć się? Prowadzić badania? Być naukowcem? Podważać męskie słowo? No nie żartujcie! W tym świecie przyszło żyć Elizabeth Zott, bohaterce debiutanckiej powieści Bonnie Garmus “Lekcje chemii”. “Lekcje chemii” to historia życia kobiety, która wyprzedzała swoją epokę. Elizabeth jest inteligentną, pełną pasji kobietą, która wbrew przeciwnością i znanym standardom dąży do realizacji swoich marzeń. Mimo trudności nie poddaje się i na równi z mężczyznami prowadzi badania. W jej umyśle zakochuje się Calvin Evans, wybitny geniusz. Ich wspólne życie jest…
-
Kurwa, kurwa, kurwa – Linn Strømsborg – recenzja
Kto z nas nie był kiedyś porządnie wkurzony? Kto nie pragnął krzyczeć ze złości? Kto nie dał się ogarnąć niczym niepohamowanej wściekłości? Czasem dajemy ujść tej furii od razu a czasem gromadzimy w sobie. Napełniamy siebie nieustającym wkurzeniem aż … aż przychodzi taki moment, że wybuchamy. Tracimy kontrolę i żale wypływają z nas z siłą wodospadu. Tak właśnie było z Britt, bohaterką książki Linn Strømsborg “Kurwa, kurwa, kurwa”. Britt jest wściekła. Wściekła na swoje życie, na męża, na macierzyństwo, na siebie. Na decyzje, które podejmuje i na te, które podejmowane są za nią. Ta złość towarzyszy jej każdego dnia, niszcząc ją od środka. W końcu jednak przychodzi dzień kiedy wybucha.…
-
„Stany splątane” – Janusz Leon Wiśniewski – recenzja
Słyszeliście o stanach splątanych fotonów? Pewnie się zastanawiacie o co chodzi z tym splątaniem i zapewne pierwsza myśl jaka Wam przychodzi to, że się poplątały. Ale chodzi o coś innego, splątanie to splecenie, to połączenie dwóch fotonów tak, że oddziaływają na siebie będąc nawet daleko od siebie. Do tej pory zjawisko to jest niewyjaśnione, tak jak niewyjaśnione są czasem ludzkie emocje. Jak oddziaływają w nie do końca zrozumiały sposób, jak są splątane z jakimś zapachem, miejscem czy wydarzeniem. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś o tych stanach splątanych to zapraszam Was na emocjonalną podróż, którą przygotował Janusz Leon Wiśniewski w swoim najnowszym zbiorze opowiadań “Stany splątane”. “Stany splątane” to pięć…
-
„Córka ziemi” – Dorota Gąsiorowska – recenzja przedpremierowa
W otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się pewien dom. Dom, w którym wprawne ręce rzeźbiarki tworzą rzeźby pełne życia. Nieoszlifowanym kamieniom nadają nie tylko kształt ale i duszę, tworząc połączenie wręcz idealne. I może by nie było w tym wszystkim nic nadzwyczajnego, w końcu historia zna wielu uzdolnionych artystów ale tu kryje się tajemnica. Nasza bohaterka posiada pewien dar, umie wsłuchać się w cichy szept kamieni i wydobyć to co jest w nich ukryte. Czyżby to on nadawał jej talentowi pewnej magiczności? Przyznajcie, jesteście zainteresowani. Czas zatem sięgnąć po “Córkę ziemi” Doroty Gąsiorowskiej. To właśnie tu poznacie historię rzeźbiarki, historię, która Was uwiedzie. Weronika, tworząc zapomina o całym świecie. Spod…
-
„Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” – Jess Zimmerman – recenzja
Czy zastanawialiście się dlaczego potworami są często kobiety? Złe charaktery w baśniach, mityczne stwory w mitologii? Czy tak bardzo bano się kobiet, że przypisuje się im to co najgorsze? Czemu wciąż kobiety muszą walczyć o swoje? Czemu stawia się przed nimi tak wiele wymagań i oczekiwań, zakazów i nakazów? Jess Zimmerman, amerykańska autorka, postanowiła wziąć na tapetę starożytne mity i ubrać je w feministyczne aspekty. Jesteście ciekawi co z tego wyszło? Jeśli tak to sięgnijcie po książkę “Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii”. “Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii” to zbiór przemyśleń i odczuć autorki. Zabiera nas do swoich felietonów mieszając mitologię z teraźniejszością. Meduza, sfinga, syrena czy…