“Gerda. Historia wieloryba” - Peter Kavecky i Adrian Macho - Kot, kawa i książki
Bajki Opowiadania Wiersze,  Książki dla dzieci

“Gerda. Historia wieloryba” – Peter Kavecky i Adrian Macho – recenzja

Dobra książka dla dzieci powinna nie tylko zachwycać słowem czy obrazem ale także nieść za sobą wartościowe przesłanie. Przydatne rady, które choć trochę pomogą w budowaniu odpowiednich wartości i przygotują nasze szkraby na trudną przygodę jaką jest dorosłe życie. Przykładem takiej książeczki jest “Gerda. Historia wieloryba” autorstwa Petera Kevecky, w której to znajdziecie zarówno uroczą historię o podróży życia małego wieloryba, prześliczne ilustracje Adriana Macho, które chwytają za serca ale co najważniejsze wiele przydatnych porad, zachęcających do dyskusji z dzieckiem.

“Gerda. Historia wieloryba” - Peter Kavecky i Adrian Macho - Kot, kawa i książki

“Gerda. Historia wieloryba” jak możecie wywnioskować z tytułu, opowiada historię małego wieloryba o imieniu Gerda. Gerda wiedzie szczęśliwe życie wraz z rodziną i starszym bratem Larsem. Niestety, pewnego dnia zostaje całkowicie same. Pełna wielorybiego smutku i tęsknoty rusza w samotną podróż, z nadzieją, że uda jej się odnaleźć swoich bliskich. Przemierzając wodne głębiny spotyka inne zwierzęta, które czasem służą pomocą i przyjacielską radą a czasem stanowią oderwanie od samotności. Mimo, że czas mija, Gerda nie poddaje się. Czy uda jej się znaleźć to czego szuka? Musicie się sami przekonać.

“Gerda. Historia wieloryba” - Peter Kavecky i Adrian Macho - Kot, kawa i książki

W swojej książce, Peter Kevecky zawarł wiele wskazówek i porad, tak ważnych w dorosłym życiu. Czytając historię Gerdy, przenosimy się w głębiny oceanu, odkrywamy wodny świat i wpływamy na trudne tematy. Samotność i smutek to emocje, które potrafią przysłonić radość i chęć do życia a jednak na przykładzie Gerdy możemy pokazać, że mimo wszystko warto mieć nadzieję, nie poddawać się i dążyć do celu. Nie warto się załamywać tylko być otwartym na świat, na życie bo nie wiadomo kogo możemy spotkać i co może się wydarzyć. To także opowieść o rodzinie i miłości, o tym, że dom jest tam gdzie jego najbliżsi. Dom to nie miejsce, to więź i uczucie.  

“Gerda. Historia wieloryba” - Peter Kavecky i Adrian Macho - Kot, kawa i książki

Na stronach swej powieści autor poruszył także kwestie dobrego zachowania, szacunku do innych czy też tego, że nie powinniśmy oceniać kogoś pochopnie. Na przykładzie niektórych ilustracji możemy porozmawiać o globalnych problemach takich jak połowy wielorybów czy zaśmiecanie wód. Mimo, że to tematy dla trochę starszych czytelników, to jednak warto od małego mówić o szacunku do otaczającego świata. “Gerda. Historia wieloryba” to także książeczka, która zabiera małego czytelnika w podróż po morskich głębinach. Dla miłośników morskie fauny będzie to pozycja idealna bo mogą poczytać o swoich ulubieńcach,  dla pozostałych może stanowić pierwszy krok do odkrycia piękna wodnego świata.

“Gerda. Historia wieloryba” - Peter Kavecky i Adrian Macho - Kot, kawa i książki

“Gerda. Historia wieloryba” to książeczka dedykowana dzieciom od lat czterech ale myślę, że i mniejsze szkraby odkryją w niej piękno. Co prawda rodzice pewnie będą więcej opowiadać niż czytać, niemniej wodna przygoda na pewno będzie należeć do udanych. To także pozycja, która zachęca do rozmowy z dzieckiem.  Razem z nim wkraczamy w świat emocji świat emocji, odkrywania smutku i tęsknoty ale i nadziei, wiary oraz otwartości na świat. Towarzyszymy małej bohaterce i razem z nią odkrywamy piękno życia. Jak dla mnie jest to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce. Porusza zarówno małego jak i dużego czytelnika, otwiera świat dyskusji a także zachwyca głębią oceanu. Szczerze polecam.

O książce:
Tytuł: Gerda. Historia wieloryba
Tytuł oryginalny: Gerda. Banginukes istorija
Autor: Peter Kavecky, Adrian Macho
Tłumaczenie: Joanna Partyka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2019
Liczba stron: 32
Rodzaj: Bajki, opowiadania, wiersze
Wiek: 3 – 5 lat

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

“Gerda. Historia wieloryba” - Peter Kavecky i Adrian Macho - Kot, kawa i książki

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książeczka zainteresowała nas:
  • Ilustracje zaciekawiły nas:
  • Wydanie urzekło nas:
  • Treść uwiodła nas:
4

Podsumowanie:

“Gerda. Historia wieloryba” to  książeczka, która zabiera małego czytelnika w podróż po morskich głębinach. Dla miłośników morskie fauny będzie to pozycja idealna bo mogą poczytać o swoich ulubieńcach,  dla pozostałych może stanowić pierwszy krok do odkrycia piękna wodnego świata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *