Bajki, Opowiadania, Wiersze
Książki z kategorii "Bajki, Opowiadania, Wiersze" to prawdziwa skarbnica historii, które rozbudzają wyobraźnię i przenoszą dzieci w magiczne światy. To właśnie dzięki nim mali czytelnicy poznają różne postacie, przeżywają niezwykłe przygody i uczą się ważnych wartości.
Dlaczego warto czytać dziecku bajki, opowiadania i wiersze?
Rodzaje książek dla dzieci:
-
“Wścibscy” – Dorota Gellner – recenzja
„Zuzia, lalka nieduża, I na dodatek cała ze szmatek, W kratkę stara spódniczka, Łzy na policzkach, A w główce marzeń sto” chyba każdy słyszał ową piosenkę i spokojnie może ją zanucić. Ale czy wiecie kto jest autorem jej słów? Nie kto inny jak Dorota Gellner. Polska poetka, autorka ponad stu książek i słuchowisk dla dzieci. Napisała ponad dwieście tekstów piosenek dla dzieci, bajek muzycznych i sztuk dla Teatru Lalek GULIWER. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (1999 r). Otrzymała Order Uśmiechu (2005 r.) a także srebrny medal ” Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007 r.) i medal „Serce Dziecku” (2008 r.). Spod jej pióra wyszła także książka „Wścibscy”, na której się skupimy.…
-
“Przygody Grzebcia” – Michał Borowski – recenzja
Czasem ciekawość popycha nas do czynów, których później żałujemy. Mimo zakazów i ostrzeżeń działamy bez zastanowienia, nie zważając na konsekwencję. Czasami nic się nie dzieje, ale bywa też, że nasze nieodpowiedzialne decyzję prowadzą do uzależnienia i zaciemniają rzeczywistość. Podobnie dzieje się z uzależnieniami od wirtualnego świata. Wciąga nas on obietnicą spełnienia pragnień i przeżycia ekscytujących przygód. O tym, jak niszczące może być takie uzależnienie postanowił opowiedzieć Michał Borowski. W swej niepozornej książeczce “Przygody Grzebcia” zabiera nas na barwną planetę Śmiechałków, gdzie poznajemy historię mieszkańców, tajemniczego znaleziska i niebezpiecznego uzależnienia. Tytułowy Grzebcio, uznawany za najodważniejszego mieszkańca Śmiechałków, życzliwy i chętny do pomocy innym. W głębi serca pragnie jednak czegoś więcej –…
-
“Julian Tuwim. Wielka Księga Wierszy. Abecadło rymów” – Julian Tuwim, Marcin Bruchnalski
„Wielka Księga Wierszy. Abecadło rymów” Juliana Tuwima z ilustracjami Marcina Bruchnalskiego to prawdziwa gratka dla miłośników poezji, zarówno tych małych, jak i dużych. Wydawnictwo Papilon stworzyło przepiękny tom, w którym znalazły się najpiękniejsze utwory Tuwima, od „Abecadła” do „Zosi Samosi”. Już sama okładka zachwyca kolorami i zabawnymi ilustracjami, które oddają charakter wierszy Tuwima. W środku czeka na nas prawdziwa uczta dla zmysłów – piękne wydanie, duże, wyraźne litery oraz wspomniane, barwne ilustracje Marcina Bruchnalskiego, które idealnie oddają klimat wierszy i bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. W książce znajdziemy wszystkie najbardziej znane utwory Tuwima, takie jak „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski”, „Okulary” czy „Dyzio Marzyciel”. Wiersze są pouczające, zabawne, wzruszające…
-
“Gdzie się zwierzę spać wybierze” – Marcin Brykczyński – recenzja
Wiek dziecięcy ma w sobie pasję do odkrywania i zwyczaj zadawania masy pytań o wszystko. Tak więc gdy małe szkraby usłyszą znaną piosenkę “stary niedźwiedź mocno śpi” to możecie być pewnie, że za chwilę usłyszycie pytanie “A gdzie?”. No właśnie gdzie śpią różnego rodzaju zwierzęta? Czy wiecie kto swoje legowisko ma w gawrze? żeremiu? jamie albo norze? No dobrze, nie będę Was męczyć i dam Wam pomocną dłoń. O to książeczka “Gdzie się zwierzę spać wybierze?” autorstwa Marcina Brykczyńskiego, która zabierze nas do świata zwierzęcych sypialni. Tylko bądźcie cicho by nie zbudzić mieszkańców. Marcin Brykczyński, z wykształcenia ekonomista, jest tłumaczem i autorem poezji dla dzieci. Jak możecie się domyślić, w…
-
“Ratunku! Najmilszy smok na świecie” – Jonny Lambert – recenzja
Z czym Wam się kojarzą smoki? Z potworami ziejącymi ogniem? Atakującymi niewinnych i burzącymi wszystko? Ale czy na pewno zawsze takie są? Czy smok nie może być miły? Może jest taki, który “nie lubi burzyć zamków ani porywać księżniczek”? Wątpicie? To poznajcie Saffi, bohaterkę książki o najmilszym smoku na świecie autorstwa Jonny Lambert. “Ratunku! Najmilszy smok na świecie” to historia smoczycy Safii, która różni się od pozostałych smoków. Pewnego dnia postanawia ruszyć na poszukiwanie lepszego miejsca i tak trafia do leśnego domu. Jak możecie się domyślić, nie została zbyt miło przejęte przez jego mieszkańców. Przecież to smok, który nie dość, że bucha ogniem to jeszcze wszystko niszczy. Próby zawarcia przyjaźni…
-
„Pucio na wsi” – Marta Galewska – Kustra – recenzja
Jednym z ważniejszych etapów w rozwoju małych szkrabów jest wchodzenie w świat dźwięków i mowy. Poczynając od prostego naśladowania odgłosów, po wyczekiwane pierwsze słowa a kończąc na zdaniach tworzących opowiadania. Jest to dość długa droga, która wymaga wsparcia i zaangażowania rodziców. Na szczęście, od sześciu lat możemy rozwijać umiejętność mowy z sympatycznym chłopcem Puciem, który pomaga naszym szkrabom dumnie wkraczać w świat dźwięków i mowy. Do grona, znanej serii dołącza kolejna część “Pucio na wsi”, która, jak możecie się domyślić, zabiera nas na wieś. Gotowi na wycieczkę? Dr n. hum Marta Galewska – Kustra, logopedka i pedagożka dziecięca, a także mama małego Krasnala, stworzyła serię “Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać”…
-
„Zimowa zabawa” – Anita Bijsterbosch – recenzja
No dobrze, proszę się tu przyznać szybciutko. Kto z Was nie lubi zimowych zabaw? Tak jak myślałam, nikt! W końcu w każdym z nas jest dziecko i nie ważne ile lat wskazuje dowód. Ta ukryta ochota złapania na język śnieżynki czy rzucenie w kogoś śnieżką? Znacie to? Zapewne, jednak hamujecie owe odruchy, w końcu nie wypada. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy w gronie pojawiają się dzieciaki, wtedy pewnie jeszcze przed nimi lecicie lepić bałwana. Jeśli jednak jesteście ciepłolubi albo owy śnieg nie dopisuje to zawsze możecie oddać się zimowej zabawie w zaciszu swojego domostwa. Pomoże w tym książka Anity Bijsterbosch “Zimowa zabawa”. Anita Bijsterbosch zdobyła moje i mojego synka czytelnicze…
-
“Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” – Marta Galewska – Kustra – recenzja
Pucio na dobre zamieszkał w naszej biblioteczce. Ten sympatyczny chłopczyk podbił serce naszego smyka, który często sięga po książeczki z nim. Co rusz pyta kiedy pojawią się nowe pozycję do czytania. Na odpowiedź, że powoli staje się na nie za duży, sprytnie odpowiada, że będą przecież dla siostrzyczki. I jak tu wybrnąć? Na szczęście, niedawno zawitała do nas szósta, najnowsza część cyklu o Puciu: “Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” autorstwa Marty Galewskiej – Kustry. Będzie chwila spokoju 🙂 W najnowszej pozycji o Puciu czeka nas masa wrażeń. Będziemy mieli przyjemność wybrać się z całą rodziną na wystawę cioci. Zanim to oczywiście nastąpi, potrzebne są odpowiednie…
-
“Strachy! Magiczne koło” – Agnese Baruzzi, Gabriele Clima – recenzja
No dobrze, kto jest na tyle odważny by zakręcić magicznym kołem? Poczuć tą chwilę niepewności co może wyczarować. Pewnie myślicie, że nie ma czego się bać ale powiem Wam w sekrecie, że owe koło skrywa w sobie straszne strachy… Boicie się? To dobrze, ale mam nadzieję, że nabierzecie trochę odwagi i zakręcicie owym kołem i wyczarujecie… no właśnie, ciekawi co? “Strachy! Magiczne koło” skrywa w sobie aż pięć strasznych tajemnicy. Do ich odszyfrowania potrzebne są dwie rzeczy, odrobina odwagi i paluszek, który to wprawi koło w ruch. Już pierwsza strona sprawi, że nakryjecie się kocem po sam nos bo o to straszna wiedźma na miotle się tam skrywa. Chwilę potem…
-
“Kolorowy potwór idzie do przedszkola” – Anna Llenas – recenzja
Pójście do przedszkola to niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń zarówno dla małego smyka jak i rodziców. W przygotowaniu do tego momentu pomocne mogą okazać się książeczki. Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele różnorodnych pozycji, które przybliżą brzdącowi owy tajemny przedszkolny świat. Dziś, jednak, chciałabym przedstawić Wam książeczkę, która do tematu przedszkola podchodzi z kolorowym uśmiechem i dość nietypowo. Mowa o “Kolorowy potwór idzie do przedszkola” autorstwa Anny Llenas. “Kolorowy potwór idzie do przedszkola” jak możecie się domyślić opowiada o pierwszym dniu w przedszkolu potwora. Zaczynamy od przygotowań i wyjaśnień czym jest przedszkole oraz co trzeba zabrać, bo na przykład maść na nietoperze się nie przyda. W końcu przekraczamy próg przedszkola i…