“Godzina zagubionych słów” - Natasza Socha - kot kawa i ksiazki
Książki,  Literackie,  Literatura obyczajowa,  Socha Natasza

“Godzina zagubionych słów” – Natasza Socha – recenzja

Święta Bożego Narodzenia mają w sobie coś niezwykłego. Niosą w sobie specyficzną magię, która sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i uczuciowi. Ten świąteczny czas powoduje, że nasze emocje na chwile uwalniają się ze szczelnie zamkniętych drzwi, chętniej pomagamy, szczerzej rozmawiamy i łatwiej przychodzi nam przebaczenie. To także czas, który zachęca nas do zatrzymania się na chwilę, pozostawienia wyścigu szczurów z boku i poświęceniu chwili czasu na refleksję. A jeśli już o nich mowa, to świąteczną pozycją, która skłoni Was mocno do refleksji jest “Godzina zagubionych słów” Nataszy Sochy. Książka, która poruszy Wasze serca. 

“Godzina zagubionych słów” to historia pięciu bohaterów, któremu poświęcone jest jedno opowiadanie. Katarzyna, Marcin, Anna, Aleks i Borys to ludzie, tacy jak my. Mający swoje życie i problemy. Niby nic ich nie łączy, ot mijają się się na ulicy czy kawiarni, czasem zamienią, ze sobą parę słów.  I choć są dla siebie całkowicie obcy to jednak coś ich do siebie ciągnie bo “…smutni ludzie od razu przyciągają podobnych sobie. Szczęście przyciąga szczęście, a melancholia szybciej zauważy inną bolesną duszę…”. Na drodze każdego z nich stanęła śmierć, zabierając bez zapowiedzi kogoś bliskiego. “Śmierć jest egoistką. Nikogo nie przygotowuje, nie tłumaczy się z tego, co robi. Przychodzi, zabiera, odchodzi i nikt nie może złożyć reklamacji. Jest minimalistyczna w swoich działaniach. Gasi oddech. Zamyka oczy. I ucina rozmowę w połowie zdania.” Spowodowała w ich życiu pustkę i niezrozumienie, z którym nie mogą się pogodzić. I choć wszystko wydaje się stracone to jednak magia świąt zadziała i dostali do losu cudowną szansę. Jedną godzinę, tylko czy to wystarczy by zrozumieć, dowiedzieć się, wybaczyć?

Natasza Socha stworzyła książkę obok, której nie da się przejść obojętnie. Powołała do życia bohaterów, z którymi możemy się utożsamić. Postawiła ich w obliczu śmierci, powołując do życia emocje i niezrozumienie. Ukazała nam jak różna i skomplikowana jest miłość. Miłość matki i córki, w której więcej niedopowiedzenia niż zrozumienia. Miłość brata i siostry, zatracona w dzieciństwie. Miłość w małżeństwie zagubiona i porzucona. Miłość przyjacielska, wystawiona na próbę, której nie przetrwała. Miłość porzuconego dziecka pełnego niezrozumienia. Każda z tych historii budzi w nas różnego rodzaju emocje, otwiera oczy i zmusza do refleksji. Obnaża naszą egoistyczną naturę, niechęć do zrozumienia drugiej osoby a także bezpodstawne ocenianie. Pokazuje jak ciężko nam wszystkim na odbycie szczerej i spokojnej rozmowy, jak trudno zadać, niektóre pytania a jeszcze trudniej na nie odpowiedzieć. Bohaterowie dostali szansę na taką rozmowę, na pogodzenie się i zrozumienie. My możemy takiej nie dostać, więc może czasem warto zebrać w sobie siłę i w ten świąteczny czas porozmawiać?

“Godzina zagubionych słów” to pozycja, która potrafi wzruszyć. Obudzić w nas emocje i zmusić do myślenia. Do spojrzenia na to jak kruche jest nasze życie i to, że nie znamy ani dnia ani godziny, w której może się rozpaść. Do zastanowienia się jak niezrozumienia czy niedopowiedzenia wpływają na kontakty z bliskimi i ich odbiór. “Człowiek ciągle na coś czeka. Skreśla dni w kalendarzu i idiotycznie cieszy się z tego, że przepadł kolejny wtorek, minęła środa i niedziela. Gdzie tak się spieszy? Na własny pogrzeb?”. Jak wiele tracimy przez to ciągłe spieszenie się, tyle spraw, tyle chcemy zrobić a czasu tak mało. Zapominamy o drobiazgach, o małych gestach, o poświęceniu chwili uwagi bliskiej osobie, wpadamy w irytację i niepotrzebnie się złościmy gdy ktoś próbuje zburzyć dopracowany do idealności harmonogram. Każda opowiedziana historia, każda opisana godzina niesie za sobą przesłanie, morał, który mobilizuje nas do zastanowienia się nad życiem. Może to właśnie te święta będą dobrym czasem na pierwszy krok, na przeprowadzenie trudnej rozmowy czy wybaczenie?

Książka Nataszy Sochy jest mocną pozycją, która uderza w nas z dużą siła. Gra na emocjach, wwierca się w uczucia i potrząsa nami. Wszystko po abyśmy otworzyli oczy, zatrzymali się na chwilę, zaryzykowali, zanim będzie za późno. To nie słodka historia, to szczera i mądra książka, która pozostawi nas z refleksjami na długo.

O książce:


Tytuł: Godzina zagubionych słów
Autor: Natasza Socha

Wydawnictwo: Literackie

Data wydania:28-10-2020
Liczba stron: 304
Gatunek: Literatura obyczajowa

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Godzina zagubionych słów” to mocna pozycja, która uderza w nas z dużą siła. Gra na emocjach, wwierca się w uczucia i potrząsa nami. To nie słodka historia, to szczera i mądra książka, która pozostawi nas z refleksjami na długo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *