Mądra Książka Roku 2023 - znamy zwycięzców!
Świat Literatury

Mądra Książka Roku 2023 – znamy zwycięzców!

23 maja 2024 roku, podczas Copernicus Festival 2024: Maszyna!, ogłoszono wyniki konkursu „Mądra Książka Roku 2023”. Celem konkursu, organizowanego od 2016 roku, jest promowanie najlepszej literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim.

Zwycięzcy w głównych kategoriach:

  • Mądra Książka Roku 2023: „Historia naturalna przyszłości”  – Rob Dunn – Wydawnictwo Copernicus Center Press (więcej o książce)
  • Mądra Książka Roku 2023 dla dzieci: „Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą” Adam Mirka i Katarzyna Cerazy – Wydawnictwo Znak Emotikon  (więcej o książce)

Nagrody dodatkowe:

  • Nagroda społeczności akademickiej UJ: „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel-Frydryszak – Wydawnictwo Marginesy (więcej o książce)
  • Nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej: „Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki” – Adam Zbyryt – Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)

Konkurs „Mądra Książka Roku” to ważna inicjatywa, która promuje wartościową literaturę popularnonaukową i pomaga czytelnikom w dokonywaniu trafnych wyborów książkowych. Inicjatywa organizowana jest przez Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki, partnerem jest po raz kolejny Copernicus Festival.

W tym roku do nagrody „Mądrej Książki Roku 2023″ nominowanych było 15 książek:

Książki dla dorosłych

  • „Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów” – Lars Chittka, tłum. Szymon Drobniak, Wydawnictwo Copernicus Center Press (więcej o książce)
  • „Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka” – Rob Dunn, tłum. Krzysztof Skonieczny, Wydawnictwo Copernicus Center Press (więcej o książce)
  • ” Jak powstało życie na Ziemi” – January Weiner i January Weiner 3, Wydawnictwo Copernicus Center Press (więcej o książce)
  • „Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości” – Walter Isaacson, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis (więcej o książce)
  • „Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość” – Merlin Sheldrake, tłum. Urszula Gardner, Wydawnictwo Insignis (więcej o książce)
  • „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy (więcej o książce)
  • „Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków” – Elsa Panciroli, tłum. Bartosz Sałbut, Wydawnictwo Prószyński i S-ka (więcej o książce)
  • „Muzeum. Historia światowa, t. 1-2” – Krzysztof Pomian, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria (więcej o książce)
  • „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy” – Marek Węcowski, Wydawnictwo Iskry (więcej o książce)
  • „Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki” – Adam Zbyryt, Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)

Książki dla dzieci i młodzieży

  • „Mądre zwierzęta. Sprytne stworzenia w królestwie zwierząt” – Michael Holland, ilustracje Daniela Olejnikova, tłum. Adam Pluszka, Wydawnictwo Kropka (więcej o książce)
  • „Atlas kosmosu” – Tom Jackson, ilustracje Ana Djordjevic, tłum. Bohdan Widła, Wydawnictwo Kropka (więcej o książce)
  • „Wnętrza zwierząt. Sprawdź, co kryje się w ich ciałach” – Barbara Taylor, ilustracje Margaux Carpentier, tłum. Grażyna Winiarska, Wydawnictwo Kropka (więcej o książce)
  • „Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą” – Adam Mirek, ilustracje Katarzyna Cerazy, Wydawnictwo Znak Emotikon (więcej o książce)
  • „Co uczucia robią nocą?” – Tina Oziewicz, ilustracje Aleksandra Zając, Wydawnictwo Dwie siostry (więcej o książce)

 

źródło: madraksiazkaroku.uj.edu.pl/

 

Więcej o książkach:

 

„Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów” – Lars Chittka

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Opis: Pszczoły są niezwykle inteligentne, potrafią rozpoznawać kwiaty i ludzkie twarze, okazywać emocje, liczyć, posługiwać się prostymi narzędziami, rozwiązywać problemy i uczyć się, obserwując innych. Ich maleńki, ale niezwykle złożony system nerwowy nie ma sobie równych w królestwie zwierząt. Niezwykle rozwinięta pamięć przestrzenna sprawia, że pszczoły są także doskonałymi nawigatorami. Potrafią wrócić do swojego ula nawet z bardzo odległych łąk i pól. Pszczoły są świadome, czują i myślą, boją się i cierpią, a nawet mają wątpliwości i dylematy etyczne.

Lars Chittka zaprasza nas na niezwykły spacer w głąb pszczelego umysłu. Opowiada o życiu i zachowaniach pszczół, o inteligencji roju i tworzących go jednostek, o ich myślach i uczuciach oraz wyjątkowych osobowościach.

Chittka przypomina, że bez pszczół wymarłoby wiele innych gatunków, w tym także i my. Traktujmy więc te niezwykłe stworzenia z szacunkiem, na jaki zasługują.

 

 

„Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka” – Rob Dunn

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Opis:  Gdyby wrony uprawiały rolę, w jaki sposób by to robiły? Jak z maleńkich koników brykających w prehistorycznym upale wyewoluowały wielkie domowe konie? Dlaczego stajemy się bardziej brutalni, kiedy robi się cieplej?

Odpowiedzi na te pytania stały się punktem wyjścia do napisania jedynej w swoim rodzaju historii przyszłości, i to w dwóch scenariuszach: z człowiekiem i bez niego. Który jest bardziej realny? O tym zadecydują nasze działania. Aby przeżyć, musimy wykorzystać swoją ogromną wiedzę na temat innych gatunków do zrozumienia praw natury i życia w zgodzie z nimi. A te prawa działają zawsze i wszędzie – Dunn tropi ich ślady w doborze naturalnym, w uodparnianiu się organizmu na antybiotyki oraz w ewolucji nowych, coraz groźniejszych wirusów.

Historia naturalna przyszłości ostrzega przed konsekwencjami działań wbrew prawom natury i zachęca do całkowitej zmiany naszego sposobu myślenia. Nie jesteśmy skazani na wymarcie. Musimy tylko przyznać, że człowiek to zaledwie jeden z wielu gatunków, i zacząć doceniać resztę życia na Ziemi, a także wiedzę, która płynie ze zrozumienia tego życia.

Nie ma granicy między nami a naturą. Jesteśmy tak samo dzicy jak zawsze – dotyczy to zarówno naszych ciał, jak i naszych umysłów. Jesteśmy zrodzeni z natury. I w tym tkwi nasza nadzieja.

 

 

„Jak powstało życie na Ziemi” – January Weiner i January Weiner 3

Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Opis: Cztery miliardy lat temu, na pewnej martwej planecie, krążącej wokół niepozornej gwiazdy na obrzeżach Drogi Mlecznej, pojawiło się życie. Skąd się tam wzięło? Czy powstało spontanicznie? A może przybyło z innych planet?

Autorzy, biologowie ewolucyjni, od dawna zafascynowani zagadką powstania życia na Ziemi, zabierają nas w podróż do korzeni Drzewa Życia – opowiadają o tym, co wiemy (bardzo niewiele) i czego się domyślamy (całkiem sporo). Opisują warunki, jakie panowały miliardy lat temu na Ziemi, oraz rekonstruują kolejne etapy powstawania życia na podstawie DNA współczesnych nam istot. Unikają przy tym fachowego żargonu i obszernie objaśniają konieczne naukowe pojęcia.

Jak powstało życie na Ziemi to napisana z pasją i rozmachem historia Ziemi, a także przewodnik po najnowszych osiągnięciach współczesnej nauki. Książkę zilustrował znakomity artysta, współtwórca Piwnicy pod Baranami, Kazimierz Wiśniak.

 

 

„Kod życia. Jennifer Doudna, edycja genów i przyszłość ludzkości” – Walter Isaacson

Wydawnictwo: Insignis

Opis: Nowa znakomita książka wybitnego biografa, autora bestsellerów Steve Jobs i Leonardo da Vinci. Pasjonująca opowieść o noblistce Jennifer Doudnie i innych wybitnych naukowcach, którzy odkrywają niesamowite tajemnice natury i życia, by pchnąć jeszcze dalej rozwój ludzkości. Zwroty akcji, emocje, rywalizacja grup badawczych i ważne pytania z pogranicza filozofii, etyki i moralności.

Pewnego dnia uczennica szóstej klasy Jennifer Doudna po powrocie do domu ze szkoły odkryła, że tato zostawił jej na łóżku książkę „Podwójna helisa”. Ucieszyła się, myśląc, że to jeden z tych kryminałów, które tak uwielbia. Kiedy zaczęła ją czytać w deszczową sobotę, odkryła, że w pewnym sensie miała rację. Okazało się, że książka Jamesa Watsona to fascynująca, intensywna i pełna zwrotów akcji opowieść o rywalizacji, której stawką było odkrycie tajemnicy życia: jego elementów składowych. I chociaż doradca zawodowy z liceum powiedział Jennifer, że „nauka nie jest dla dziewcząt”, ona postanowiła – między innymi pod wpływem „Podwójnej helisy” – że zostanie naukowczynią.

Kierowana pasją zrozumienia, jak działa natura, i przekształcania badań podstawowych w wynalazki, Jennifer Doudna przyczyniła się do odkrycia, które sam James Watson określił mianem najważniejszego biologicznego osiągnięcia od czasu poznania struktury DNA. Doudna i jej współpracownicy przekuli ciekawość i pasję badaczy w innowację, która z pewnością zmieni losy ludzkości: w łatwe w użyciu i skuteczne narzędzie, za pomocą którego można precyzyjnie edytować kod życia, DNA. Owo narzędzie – znane pod akronimem CRISPR – otwiera na oścież bramy wiodące do nowego, odważnego świata medycznych cudów i… sprawia, że mnożą się pytania z pogranicza filozofii, etyki i moralności.

Rozwój CRISPR oraz biotechnologiczny wyścig naukowy i komercyjny przyspieszy transformację naszego społeczeństwa, które już wkrótce stanie na progu kolejnej wielkiej rewolucji. Poprzednie półwiecze to era cyfrowa, napędzana przez mikroprocesory, komputery i internet. Obecnie przechodzimy do przewrotu w naukach o życiu. Do dzieci, które uczą się programowania komputerów, dołączą te, które poznają i zaprogramują kod życia.

Czy powinniśmy wykorzystać nowe możliwości, dające kontrolę nad naszą ewolucją, aby uczynić się odpornymi na wirusy? To przecież bezdyskusyjne dobrodziejstwo! A co z zapobieganiem depresji? A czy na przykład powinniśmy pozwolić rodzicom – jeśli będzie ich na to stać – na zwiększanie wzrostu, siły mięśni lub potencjału intelektualnego ich dzieci?

Po odkryciu CRISPR Doudna stała się niekwestionowanym liderem w zmaganiach z podobnymi moralnymi problemami. A w roku 2020 wraz ze swoją współpracowniczką Emmanuelle Charpentier otrzymała Nagrodę Nobla z chemii.

Historia Jennifer Doudny to porywająca opowieść – zupełnie jak pasjonująca książka detektywistyczna, tyle że dotycząca najgłębiej skrytych cudów i tajemnic natury, od początków życia po przyszłość naszego gatunku.

 

 

„Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość” – Merlin Sheldrake

Wydawnictwo: Insignis

Opis: Błyskotliwa i urzekająca podróż do świata grzybów, nadzwyczajnych organizmów, które wciąż nas zdumiewają. Kiedy myślimy o grzybach, prawdopodobnie myślimy tylko o tym, co na powierzchni. Tymczasem są to zaledwie owocniki – tak jak jabłka na drzewach. Rzeczywiste życie grzybów toczy się poza zasięgiem naszego wzroku. Tworzą one niezwykle zróżnicowane królestwo organizmów, które wspierają w zasadzie każde istnienie na świecie. Grzyby stanowią klucz do zrozumienia planety, na której żyjemy, a także tego, w jaki sposób myślimy, czujemy i zachowujemy się.

Grzyby to mistrzowie metabolizmu, producenci gleby, kluczowi gracze większości procesów życiowych. Mogą zawładnąć naszym umysłem, uzdrowić nasze ciało, a także pomóc nam w walce ze skutkami katastrof ekologicznych. Sheldrake bada grzyby na ich własnych warunkach i ujawnia, jak te nadzwyczajne  organizmy – i nasza relacja z nimi – mogą zmienić to, co do tej pory myśleliśmy o naturze życia.

 

 

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel-Frydryszak

Wydawnictwo: Marginesy

Opis: Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

—– RECENZJA –—-

„Bestie, które żyły przed nami. Nowa historia pochodzenia i ewolucji ssaków” – Elsa Panciroli

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Opis: Zwykło się uważać, że historia ewolucji ssaków rozpoczęła się dopiero po katastrofie, w której wyginęły dinozaury. Tymczasem naukowcy odkrywają wciąż nowe skamieniałości i badając je z wykorzystaniem nowych metod, obalają ten mit.

W książce „Bestie, które żyły przed nami” paleontolog Elsa Panciroli wyjaśnia, że drogi gadów i ssaków rozeszły się ponad 300 milionów lat temu, zatem przodkowie dzisiejszych ssaków istnieli na długo przed tym, zanim dinozaury zaczęły stąpać po Ziemi. Zwierzęta te powstały w permie, a potem rozwijały się w triasie. Początkowo były duże i włochate, z czasem jednak ich metabolizm przyspieszał, a ewolucja zaczęła eksperymentować z miniaturyzacją.

Ta książka to zupełnie nowa opowieść o przodkach dzisiejszych ssaków. Obala mit o potężnych dinozaurach, które zdominowały malutkie ssaki. Przekonuje, że pierwsze ssaki nie tylko dały początek czemuś nowemu, ale przede wszystkim same były czymś nowym.

 

 

„Muzeum. Historia światowa, t. 1-2” – Krzysztof Pomian

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Opis: Tom 1: Od egipskich czy chińskich grobowców, przez królewskie skarbce, gabinety osobliwości, prywatne kolekcje i „etnograficzne” zbiory kolonizatorów, po dzisiejszy Luwr – upłynie wiele wieków, zanim skrystalizuje się forma muzeum i jej funkcja, polegająca na przechowywaniu, badaniu i eksponowaniu obiektów. Tymczasem światowa historia muzeum – polityczna, społeczna i kulturowa – nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.

Pierwszy tom tego monumentalnego przedsięwzięcia kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób – i w jakim zakresie – oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.

Tom 2: Rewolucja francuska otwiera nowy rozdział w historii światowych muzeów. Swobodny dostęp do arcydzieł sztuki urasta do rangi jednego z praw człowieka i obywatela. Dziewiętnastowieczne muzeum, którego prototypem jest Luwr, uczestniczy w procesie demokratyzacji społeczeństw i staje się atrybutem dziedzictwa narodowego.

W Europie powszechnie inwentaryzuje się państwowe bogactwa sztuki i kultury. Zakładane są najważniejsze publiczne zbiory – Prado w Madrycie, National Gallery w Londynie czy Gliptoteka i Pinakoteka w Monachium. Ale muzeum bywa też instrumentem sprawowania i narzucania władzy. Przyczynia się do legitymizacji suwerena. Uwikłane jest w polityki historyczne i tożsamościowe. Bierze udział w konfliktach między mocarstwami, które dokonując grabieży dóbr kulturalnych na rywalach, umacniają swoje międzynarodowe pozycje.

Drugi tom dzieła Muzeum. Historia światowa poświęcony jest krótkiemu, lecz burzliwemu okresowi, który rozpoczyna się około 1789 roku, a kończy w 1850. To właśnie wtedy – w momencie rozkwitu idei wolnościowych i nacjonalistycznych – powstaje nowoczesne muzeum.

 

 

„Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy” – Marek Węcowski

Wydawnictwo: Iskry

Opis: Wielka groźna historia wróciła. Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys liberalnej demokracji. Ta książka powstała z przekonania, że razem ze starożytnymi Grekami możemy lepiej zrozumieć nasz świat. To z ich cywilizacji wyrosła nasza. Przyjrzyjmy się z bliska ich kulturze, religii, teatrowi, rozrywkom, a także wojnom, polityce, demokracji. Od Homera do Aleksandra Wielkiego. Poznajmy sposoby radzenia sobie Greków z kryzysami i… uczmy się na ich błędach.

 

 

 

„Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki” – Adam Zbyryt

Wydawnictwo: Poznańskie

Opis: Jak ptaki dbają o zdrowie i urodę?
Które gatunki zażywają narkotyki?
Czy istnieją rośliny polujące na ptaki? Albo ryby? 
Jak często ptaki tworzą pary jednopłciowe?
Kiedy ptaki drapieżne objadają się owocami?

To wszystko wydaje się niemożliwe? A jednak! Świat przyrody nie przestaje nas zaskakiwać.

Adam Zbyryt, popularyzator nauki i przyrodnik, wprowadza nas w fascynujący świat ptaków – czasem egzotycznych i rzadkich, ale przede wszystkich tych, które każdego dnia możemy spotkać w lasach i w miastach. Jego książka to nie tylko wyborna porcja rzetelnej ptasiej wiedzy, ale też świetna zachęta do rozpoczęcia własnych obserwacji. 
Autor przedstawia nieznane fakty i ciekawostki, opisuje nietypowe zachowania i zwyczaje, a nieraz… sam stara się do ptaków upodobnić, żeby sprawdzić, jak mogą odbierać świat. I okazuje się, że my, ludzie, wcale tak bardzo od tych pierzastych stworzeń się nie różnimy. Tylko nam czasem trochę trudniej oderwać się od ziemi…

 

 

„Mądre zwierzęta. Sprytne stworzenia w królestwie zwierząt” – Michael Holland, ilustracje Daniela Olejnikova

Wydawnictwo: Kropka

Opis: Jak bawią się niektóre zwierzęta? Czy potrafią posługiwać się narzędziami? Jak rozwiązują problemy?

Mądre zwierzęta odpowiadają na te i wiele innych pytań, a ponadto pokazują ośmiornice poruszające się po labiryntach, szczury przechytrzające ludzi, delfiny, które nadają sobie imiona, przyjaźniące się ze sobą orangutany, tańczące pszczoły miodne i znacznie więcej.

Przygotuj się na spotkanie z najwspanialszymi umysłami z królestwa zwierząt!

 

 

„Atlas kosmosu” – Tom Jackson, ilustracje Ana Djordjevic

Wydawnictwo: Kropka

Opis: Jak żyje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Czy możemy przetrwać na Marsie? Dlaczego Pluton nie jest już planetą? I w ogóle jak wielki jest Wszechświat?

Atlas Kosmosu odpowiada na te i wiele innych pytań, zgłębiając odległe zakątki przestrzeni pozaziemskiej, od naszej planety aż po kwazary oddalone o miliardy lat świetlnych.

Z tej wyjątkowej książki dowiesz się wszystkiego, co chcesz wiedzieć o Wszechświecie, odbywając przy tym zapierającą dech w piersiach podróż przez gwiazdy. Znaczące miejsca w przestrzeni kosmicznej są dokładnie przedstawione dzięki oszałamiającym ilustracjom, zdjęciom kosmosu, zestawieniom interesujących faktów, diagramom i informacjom o osiągnięciach nauki.

Atlas Kosmosu dogłębnie przedstawia Słońce, Ziemię, Układ Słoneczny, czarne dziury, gwiazdy neutronowe i Drogę Mleczną. Prezentuje zestaw niesamowitych rysunków i fotografii, ożywiając przestrzeń kosmiczną w piękny i pouczający sposób.

 

 

„Wnętrza zwierząt. Sprawdź, co kryje się w ich ciałach” – Barbara Taylor, ilustracje Margaux Carpentier

Wydawnictwo: Kropka

Opis: Czy wiesz, że serce żaby przestaje bić, gdy zapada ona w zimowe odrętwienie? Ząb trzonowy słonia waży więcej od cegły, a mózg strusia jest mniejszy od jego gałki ocznej?

W tej książce znajdziesz 21 rysunków, dzięki którym zajrzysz do wnętrza ciał różnych zwierząt i dowiesz się, gdzie i jakie narządy się w nich znajdują. Niektóre, jak mózg, serce i płuca, występują u niemal wszystkich zwierząt. Inne narządy są tak wyspecjalizowane, że niektórym zwierzętom umożliwiają przetrwanie w ich środowisku naturalnym. Każdemu rysunkowi towarzyszą krótkie, ale pełne faktów notki dotyczące budowy i funkcji szkieletu, mięśni i innych narządów wewnętrznych.

Wertuj kolejne strony poświęcone ssakom, ptakom, gadom, płazom, rybom i stawonogom, by dowiedzieć się, co dzieje się w ciałach tych stworzeń.

Ta książka to doskonały prezent dla czytelników chcących poznać tajemnice zwierząt!

 

 

„Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą” – Adam Mirek, ilustracje Katarzyna Cerazy

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Opis: Twoje ciało to zagadkowa maszyna. Coś w nim stuka, huczy, kłuje. Czasem nie chce robić tego, co mu się każe (znasz to?). Dziwnie pachnie. Ma włosy w niektórych miejscach, a w innych jest zupełnie łyse.

Chodź, zajrzymy do wnętrza twojego organizmu. Uroczyście przysięgam: nie cofniemy się przed niczym, żadna (nawet najbardziej obleśna!) tajemnica ludzkiego ciała nas nie powstrzyma. Wślizgniemy się z lupą w sam środek twoich bebechów.

Dowiesz się:

  • dlaczego twój oddech pachnie czasami jak oddech zombiaka,
  • kiedy twój mózg przypomina rollercoaster,
  • jak to się dzieje, że nawet najpyszniejsze lody zamieniają się w… no wiesz, w co,
  • dlaczego męczysz się nad nauką, ale nie wtedy, kiedy oglądasz seriale.

Odkryj wybebeszone tajemnice ludzkiego ciała!

 

 

„Co uczucia robią nocą?” – Tina Oziewicz, ilustracje Aleksandra Zając

Wydawnictwo: Dwie siostry

Opis: Co dzieje się w świecie uczuć nocą? Kontynuacja bestsellerowych książek „Co robią uczucia?” i „Co lubią uczucia?”.

Małe, pękate, puchate, długouche, ogoniaste, z oczami jak koraliki. Co to za stworki? Na pewno je znacie! To uczucia. Co robią nocą? Śpią? Niektóre tak. Na przykład Szczęście ma głęboki sen. W łóżkach? O, niekoniecznie! Beztroska śpi w hamaku. Są też takie uczucia, które nie mogą zasnąć. I mnóstwo takich, które nie chcą spać, bo mają ciekawsze zajęcia!

Poetycki, pełen uważności i czułości tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z pełnymi wdzięku ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza, zachęca do refleksji i zaprasza do empatycznego przyjrzenia się temu, co czujemy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *