Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla 2023 źródło: https://www.facebook.com/Nagroda.Zajdla/
Świat Literatury

Ogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla 2023

15 czerwca 2024 roku, podczas trwającego Festiwalu Fantastyki Pyrkon, ogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2023.  Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, znana również jako Nagroda Zajdla, to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie najlepszym polskim utworom fantastycznym. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.

Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla 2023
źródło: https://www.facebook.com/Nagroda.Zajdla/

Kandydaci do Nagrody Zajdla w kategorii powieść:

  • „Agla 2: Agla. Aurora” – Radek Rak, Wydawnictwo Powergraph
  • „Algorytm wojny 7: Gra o sumie niezerowej” – Michał Cholewa, Wydawnictwo Warbook
  • „Cyberpunk 2077. Bez przypadku” – Rafał Kosik, Wydawnictwo Powergraph
  • „Dwie i pół duszy. Folk noir” –  Justyna Hankus, Wydawnictwo Powergraph
  • „Lagrange. Listy z Ziemi”- Istvan Vizvary, Wydawnictwo IX

Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla 2023
źródło: https://www.facebook.com/Nagroda.Zajdla/

Kandydaci do Nagrody Zajdla w kategorii opowiadanie:

  • „Sabotaż funkcji celu” – Michał Cholewa, fahrenheit.net.pl
  • „Świerszcze w soli” –  Agnieszka Hałas –  „Świerszcze w Soli” SQN
  • „Siedem wrót ki-gal” –  Kamila Regel – „Obcość”, „Zapomniane Sny”
  • „Było warto” –  Istvan Vizvary, „Dzień po najczarniejszej nocy”, „Atelier improwizacji”

Zwycięzców poznamy we wrześniu na  Festiwal Fantastyki Copernicon w randze Polconu.

źródło: zajdel.art.pl/

 

Więcej o książkach:

 

„Agla. Aurora” – Radek Rak

Wydawnictwo: Powergraph

Opis: Radek Rak kolejny raz porywa czytelnika w świat swojej wyobraźni. „Agla. Aurora” to trzaskająca przejmującym mrozem, pełna oryginalnych i wielowymiarowych postaci historia o wolności i rewolucji, o micie założycielskim i o przeobrażeniu się.

Rak ma wielki dar pisania z wdziękiem i humorem o sprawach fundamentalnych, często smutnych i brutalnych, a czasem lirycznych i zabawnych. Wspaniałym, pełnym neologizmów językiem (a Zorzynek z Rzeżuchowa wiedzie tu prym) opowiada o brawurowych przygodach Sofji Kluk i Tymiana Drakowa.

Sofja, zesłana na Daleką Północ, pozna prawdę o dramatycznych losach ekspedycji naukowej swojego ojca. W rzeczywistości, w której liczy się po prostu przetrwanie, Sofja musi zachować w sobie iskrę człowieczeństwa. Przede wszystkim będzie musiała zmierzyć się z pragnieniami swego serca. Tymian zaś za wszelką cenę chce udowodnić, że nie jest tchórzem, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oboje nie są już tymi samymi osobami, co na początku pierwszego tomu (Agla. Alef). Przechodzą złożone wewnętrzne metamorfozy – odmieniają się i zmieniają świat wokół siebie.

„Agla. Aurora” to książka o tym, jak dobrzy ludzie przez przypadek budują totalitaryzm. I o tym, że odpowiedzi na nasze pytania brzmią często inaczej, niż sobie życzymy. Radek Rak przygodową opowieścią zajmująco, dowcipnie i pięknie mówi o tym, że nie trzeba być uwięzionym, by żyć w zniewoleniu.

 

 

„Gra o sumie niezerowej. Algorytm wojny. Tom 7” – Michał Cholewa

Wydawnictwo: Warbook

Opis: Świata przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość.

Ludzie jednak przetrwali, wygrali z oszalałymi maszynami i walczą o utracone dziedzictwo.

Prym wiedzie współpracujące z SI azjatyckie Imperium. Sojusz zmęczonych konfliktem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych rzuca wszystko na jedną szalę.

Czwarta Flota dowodzona przez genialnego admirała Nijala Kuertena uderza na centralny system Imperium.

Czy siłom specjalnym pułkownika Brisbane’em i oddziałowi Marcina Wierzbowskiego uda się zakończyć wojnę?

Algorytm Wojny, ogromne kosmiczne bitwy, walki wywiadów i sił specjalnych. Genialni bohaterowie i zaskakujące zmiany akcji.

Ostatni tom cyklu Algorytm Wojny przynosi wiele odpowiedzi… i pytań, na które musimy odpowiedzieć sobie my, ale też kolejne pokolenia.

 

 

„Cyberpunk 2077. Bez przypadku” – Rafał Kosik

Wydawnictwo: Powergraph

Opis: Powieść Rafała Kosika osadzona jest w uniwersum bestsellerowej gry Cyberpunk 2077, stworzonej przez polskie studio CD PROJEKT RED. Ukazuje się jednocześnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Szóstka nieudaczników, na pozór zwykłych ludzi, zostaje zaszantażowana i zmuszona do przeprowadzenia napadu niemożliwego. Nie znają się nawzajem, nie wiedzą, co mają ukraść. Powoli odkrywamy, kim tak naprawdę są: były żołnierz, tancerka z nocnego klubu, korporatka negocjatorka, sześciopalczasty chirurg, marzący o życiu gangstera urzędnik i nastoletni nerd. W mroku złych dzielnic i w jasnych światłach luksusowych wieżowców Night City stają oni przeciwko brutalnym przestępcom o ciałach zmodyfikowanych wszczepami, bezwzględnym korporacjom i skorumpowanej policji.

Bez przypadku to turnpager, pełen zwrotów akcji thriller SF. Rafał Kosik miesza cyberpunk z romansem i sensacją i zabiera nas do przyszłości, w której zacierają się granice pomiędzy człowiekiem a technologią. Porusza najgorętsze dziś tematy: niebezpieczeństw ze strony sztucznej inteligencji, ucieczki od rzeczywistości w światy wirtualne, eksploracji granic ludzkiego poznania. Rafał Kosik pokazuje, że w świecie zdominowanym przez technologie, zagrożonym wojną i katastrofą ekologiczną, w ludziach wciąż drzemie wielka potrzeba bliskości i miłości.

 

 

„Dwie i pół duszy. Folk noir”-  Justyna Hankus

Wydawnictwo: Powergraph

Opis: Dwie dusze – to za dużo na jednego człowieka.
Jedna dusza – to za mało na dwoje.

Dwie dusze Mateusza Kusego zakłócają rytm życia mieszkańców Rutek nad jeziorem Ruty, a jedna dusza Wiedźmawy musi wystarczyć na dwoje – na nią i na Upa. To historia tajemniczych losów trojga bohaterów i trzech dusz zagubionych w lasach, wśród jezior, mokradeł i przydomowych sadów.

Justyna Hankus w „Dwie i pół duszy. Folk noir” oswaja metafizykę współczesnego świata, bez nadawania mu statusu magii. Przywołując Wodnika, martwca i topielice, sięga do tradycji i wierzeń ludowych, którymi tka poruszającą opowieść o podwójnym życiu zawieszonym pomiędzy dobrem a złem, o namiętności, trudnej miłości i skomplikowanym macierzyństwie. I o chłopcu, który z powodu swojej inności zostaje napiętnowany przez zamkniętą społeczność małej miejscowości.

 

 

„Lagrange. Listy z Ziemi” –  Istvan Vizvary

Wydawnictwo: IX

Opis: Rok 2069. Katastrofa ekologiczna pozbawiła człowieka złudzeń o panowaniu nad Ziemią. Jednak marzenia o kolonizacji planet wokół innych gwiazd wciąż żyją. ESS „Steropes” udaje się z trzyosobową załogą w próbny rejs w okolice Saturna, aby przy pomocy myślorostu Plejone zbadać oceany jego księżyców i starą, opuszczoną stację kosmiczną. Szybko jednak test nowych technologii zmienia się w próbę dla człowieka, a nieznane, które zdawało się czekać dopiero w gwiazdach, okazuje się czaić tuż za progiem.

Czy prawda istnieje, czy może zawsze jest tylko opowieścią? Czy skutek może poprzedzać przyczynę? Czy człowieczeństwo jest przekleństwem czy błogosławieństwem. I jeszcze: czy szept może być purpurowy?

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *