Kostyszyn Magdalena,  Książki,  Reportaż,  W.A.B

„Też tak mam” – Magdalena Kostyszyn – recenzja

Życie kobiety nie jest łatwe. Z góry stawiane są nam wymagania, podążają za nami narzucające się stereotypy, wiecznie jesteśmy oceniane a gdy mówimy nie, budzimy powszechne niezadowolenie. Podcinanie skrzydeł, narzucanie konkretnych ról czy nie przyjmowanie sprzeciwu to tylko wycinek kobiecej codzienności. Często temu wszystkiemu towarzyszy uczucie, że jesteśmy same, że tylko ja tak mam a prawda jest całkowicie inna. Magdalena Kostyszyny postanowiła pokazać, że historii podobnych do naszych jest całkiem sporo. W swej książce “Też tak mam” zebrała historię kobiet takich jak ja czy Ty. 

Magdalena Kostyszyn, znana jest przede wszystkim jako Chujowa Pani Domu. Na swoim fanpagu pokazała, że nie trzeba gonić za idealnością, że każdemu z nas towarzyszy pech i roztargnienie. Kilka lat temu ukazał się jej antyporadnik “Ch…owa Pani Domu”, który miał nam pokazać, że do życia warto podchodzić z dystansem i humorem a nie wiecznie gonić za doskonałością. Tym razem autorka postanowiła odpuścić żart i wzbudzić w czytelniku inne emocje. Zebrała historię kobiet, które poruszają, powodują emocjonalną huśtawkę i nasuwają stwierdzenia “też tak mam” czy “mam podobnie”.

“Też tak mam” to swoistego rodzaju reportaż, w którym poznamy różne historie kobiet, które postanowiły podzielić się z autorką najskrytszymi myślami. To opowieści o trudzie macierzyństwa, depresji i samotności. O walce we własnej głowie i tym jak ciężko poradzić sobie z własnymi myślami. O tym, że jest się ciągle ocenianym i nieważne co się zrobi i tak dotknie nas hejt. To opowiadania o braku zrozumienia i pomocy, bo przecież jesteś kobietą więc ma boleć. To historię mierzące się z poniżaniem i molestowaniem, walką o równość nie tylko na polu zawodowym ale także ekonomicznym. To spisane słowa kobiet, które odważyły się opowiedzieć o tym z czym się borykają, z czym walczą w cichej samotności. Pozbyły się wstydu i podzieliły się tym, z czym większość kobiet miała do czynienia. Bo czy nie spotkaliście się z pewnego rodzaju szuflatkowaniem? Czasem większym, czasem mniejszym, czasem go olałyście a czasem przeżyłyście. 

Magdalena Kostyszyn stworzyła książkę o kobietach i dla kobiet. To historię o samotności i wstydzie ale także o tym jak kobiety dają sobie radę. To nie tylko opowieści to także wyciągnięte komentarze pod zdjęciami, wpisami. Często oceniające i krzywdzące. Autorka ukazała, że często to my kobiety przodujemy w tym ocenieniu i zakrzywianiu rzeczywistości na idealną. Same sobie potrafimy zadać cierpienie, tylko dlatego, że myślimy inaczej, mamy inne doświadczenia a może nie chcemy się same przed sobą przyznać, że też tak mamy. Mottem książki jest cytat Hanny Samson “Nie jesteś sama, może są nas miliony” i to jest chyba najlepsze przesłanie. 

“Też tak mam” to książka mówiąca o trudnych sprawach, nie oceniająca i nienarzucająca. Pokazująca prawdę, często skrytą głęboko bo wstyd zwycięża. To także pozycja, która może podnieść na duchu, pokazuje, że nie jesteśmy same w tym stereotypie kobiecości. To nie tylko historia dla kobiet, które na co dzień walczą ze swoimi demonami w skrytości ukazując światu uśmiechniętą twarz ale także dla tych, którzy dostarczają owych demonów.

O książce:

Tytuł: „Też tak mam”
Autor: Magdalena Kostyszyn
Wydawnictwo: W.A.B
Data premiery: 2021-11-10
Liczba stron:304
Gatunek: Reportaż

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
4

Podsumowanie:

“Też tak mam” to książka mówiąca o trudnych sprawach, nie oceniająca i nienarzucająca. Pokazująca prawdę, często skrytą głęboko bo wstyd zwycięża. To także pozycja, która może podnieść na duchu, pokazuje, że nie jesteśmy same w tym stereotypie kobiecości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *