Kot i kawa

Idziemy do szkoły! – 25 książek, dla tych, którzy zaczynają przygodę ze szkołą

Tegoroczny 4 września zapiszę się u nas w kalendarzu. Pierworodny rozpoczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jak możecie się domyślić budzi to pewnego rodzaju emocje i obawy to jednak z uśmiechem oczekujemy poniedziałku. W końcu to kolejne wyzwanie, któremu musimy wspólnie podołać.

Będąc myślami właśnie o szkole postanowiłam przygotować subiektywne zestawienie książek dla dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Kolejność przypadkowa. Ciekawa jestem co byście jeszcze dodali do tej listy?

 

 

1. „Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy” – Ewa Borkowska

Data premiery: 26-04-2023

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Opis: „Szkoła i ja” – nowa seria dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole!

Szkoła jest dla was nowym i zupełnie obcym miejscem? Aby pomóc wam poczuć się lepiej i pewniej, zapraszamy do podstawówki, w której uczą się Iga i Filip. Razem z tą sympatyczną dwójką pierwszoklasistów zajrzycie w różne zakamarki i poznacie panujące w szkole zwyczaje.

Wierzę, że ta lektura rozwieje wiele obaw i że dzięki niej rozpoczęcie edukacji szkolnej stanie się wyczekiwanym i radosnym wydarzeniem. Trzymam za was kciuki. Powodzenia!

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

2. „W szkole jest fajnie” – Anna Korycińska

Data premiery: 05-07-2023

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Opis: Witamy w szkole!

Wspaniała propozycja dla wszystkich dzieci, które niebawem skończą edukację przedszkolną i pójdą do szkoły – do zerówki lub pierwszej klasy. Dzięki tej lekturze będą miały okazję oswoić się z nowym miejscem, dowiedzą się, że pójścia do szkoły nie należy się obawiać, bo w szkole jest po prostu fajnie!

Książka przedstawia kadrę i pracowników, zapoznaje dziecko z budynkiem i boiskiem szkolnym, salami lekcyjnymi, zajęciami oraz ważnymi wydarzeniami.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

3. „1,2,3 … do szkoły” – Marianne Dubuc

Data premiery: 26-08-2022

Wydawnictwo: Entliczek

Opis: Bogato ilustrowana książka obrazkowa, w której ciepło i z humorem ukazane są uroki szkolnego życia. Duży format. Dla przedszkolaków i pierwszoklasistów.

W przyszłym roku Pom idzie do szkoły. Bardzo się niecierpliwi i już nie może się doczekać! Postanawia więc odwiedzić szkoły swoich przyjaciół.

W Szkole Małych Skoczków króliki uczą się czytać, pisać i liczyć.
W Szkole Kumatków żabki tworzą wspaniałe dzieła sztuki.
W Szkole Puchatych Ogonów lisy trenują cały dzień.

A może w swojej wymarzonej szkole Pom znajdzie to wszystko razem?
JEDNO JEST PEWNE – SZKOŁA TO WSPANIAŁA PRZYGODA!

„1, 2, 3… do szkoły” to najnowsza książka znanej i cenionej ilustratorki, Marianne Dubuc. Charakterystyczne dla autorki zabawne, pełne detali ilustracje wciągną do lektury czytelników w każdym wieku.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

4. „Hurra, idę do szkoły!” – Uebe Ingrid

Data premiery: 13-04-2022

Wydawnictwo: Debit

Opis: Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy.

Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z I a. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników, ale także przekaże ważne informacje o funkcjonowaniu szkoły, podpowie jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach i doda otuchy przed zbliżającym się szkolnym debiutem.
Z niej dzieci dowiedzą się między innymi: jak będzie wyglądał pierwszy dzień w szkole, co kryje się w dużych tekturowych tubach wręczanych pierwszoklasistom, czym jest ślubowanie, jak wyglądają lekcje i kim jest wychowawca.

Sympatyczny nastrój książki doskonale budują także wesołe ilustracje i śmieszne grafiki, przypominające stylem rysuneczki na marginesach szkolnych zeszytów.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

5. „Asy z naszej klasy” –  Patrycja Zarawska

Data premiery: 12-06-2012

Wydawnictwo: SBM Renata Gmitrzak

Opis: Asy z naszej klasy to zabawne przygody trójki przyjaciół: Julka, Kuby i Maćka. Chłopcy właśnie idą do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dowiedz się, jak potoczyły się ich losy. Zostań przyjacielem nieustraszonych asów!

 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

6. „Nudzimisie idą do szkoły” – Rafał Klimczak

Data premiery: 24-09-2013

Wydawnictwo: Skrzat

Opis: Wszystko, co dobre, szybko się kończy… Wakacje minęły, a Szymek został pierwszoklasistą! Jak możecie się domyślać, przyjaciele z Nudzimisiowa nie zostawili chłopca samego w tak ważnym dla niego momencie. W piątej części przygód sympatycznych stworków przeczytacie o tym, jak wygląda szkoła w krainie nudzimisiów, kogo Szymek spotkał w pierwszej klasie i jak poradził sobie z nowymi obowiązkami. Oczywiście nie zabraknie śmiechu, zabawy i mnóstwa sposobów na odnudzanie.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

7. „Basia i szkoła” – Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Data premiery: 23-03-2022

Wydawnictwo: HarperCollinsPolska

Opis: Basia chciałaby chodzić do szkoły i nauczyć się pisać. Janek uważa jednak, że siostra jest na to jeszcze za mała. Z kolei kuzyn Antek tak bardzo nie lubi siedzenia w szkolnej ławce, że postanawia uciec. Przekonajcie się, co z tego wyniknie…
Kolejny tom przygód rezolutnej pięciolatki Basi – ulubionej bohaterki przedszkolaków! 

 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

8. „Zuzia idzie do szkoły” – Liane Schneider

Data premiery: 09-08-2023

Wydawnictwo: Media Rodzina

Opis: Zuzia bardzo się cieszy, bo wkrótce idzie do szkoły! Do tego czasu wydarzy się jeszcze wiele ekscytujących rzeczy, na przykład zapisy w sekretariacie i wizyta u miłej lekarki. Podczas dnia otwartego Zuzia poznaje swoją wychowawczynię i pozostałych uczniów. Najfajniejszy jest jednak pierwszy dzień szkoły!

Ten tomik serii Mądra Mysz przygotowany został z myślą o przyszłych pierwszoklasistach przygotowujących się do wielkiej życiowej zmiany.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

9. „Co to jest szkoła?” – Luca Tortolini Soma Marco

Data premiery: 22-04-2022

Wydawnictwo: Tako

Opis: Szkoła to otwarta przestrzeń, nawet gdy znajduje się w budynku. Jest to miejsce pełne słów i pomysłów, gdzie wszyscy mogą wymieniać się myślami, długopisami, przekąskami, a czasem uściskami. Gdzie nauczycielki i nauczyciele uczą marzyć, popełniać błędy, żyć. To cenny skarb, który należy chronić i kochać.

Piękna poetycka książka obrazkowa opowiadająca o otwartej, wolnej i autentycznej szkole, w której dzieci i nauczyciele są tak samo szanowani i w której jest miejsce na emocje.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

10. „Pierwszaki z kosmosu” – Rafał Witek

Data premiery: 03-10-2014

Wydawnictwo: BIS

Opis: Pola właśnie rozpoczyna naukę w pierwszej klasie. A razem z nią w szkole zjawiają się przybysze z kosmosu – Titi i Toto. Tym wesołym stworkom trudniej niż innym dzieciom przyswoić sobie szkolne reguły i zwyczaje. Niekiedy wpadają w tarapaty, ale zawsze jest z nimi wesoło. Doskonała lektura dla każdego pierwszoklasisty.

 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

11. „Kostka i Bruno. Szkolne przygody” – Dominika Słomińska

Data premiery: 13-02-2016

Wydawnictwo: Słowne / Bruda Media Polska

Opis: Dzieciaki,
Przedstawiam Wam Kostkę i Brunka, dwoje rezolutnych przyjaciół.

 • Jak sobie radzić z porażką?
 • Czy Święty Mikołaj istnieje?
 • Po co się przeklina?
 • Czy grubas i gruby to znaczy to samo?
 • Na czym polega prawdziwa pomoc?

Dzieci w czasie swoich szkolnych przygód znajdują odpowiedzi na te i inne pytania. Jeżeli Wy też chcecie je poznać, poproście rodziców, żeby przeczytali Wam tę książkę. A może spróbujecie przeczytać ją sami?

Rodzice,
każda minuta spędzona z dzieckiem, jest jak poszukiwanie skarbu. Z tą tylko różnicą, że kiedy szukamy skarbu, mamy mapę i brak pewności że go znajdziemy. Wychowując dziecko nie mamy mapy, za to 100% gwarancji, że znajdziemy w przyszłości skarb – mądrego, dobrego, wartościowego człowieka. Ta książka jest drogowskazem w tych poszukiwaniach.

 • 15 bajek dla dzieci
 • 15 problemów wychowawczych
 • 15 komentarzy psychologicznych z poradami dla rodziców

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

12. „Franklin idzie do szkoły” –  Bourgeois Paulette

Data premiery:12-05-2021

Wydawnictwo: Debit

Opis: Nadszedł początek roku szkolnego i żółwik po raz pierwszy ma iść do szkoły. Nie wie, jak to jest być uczniem i ma ogromnego stracha.

Każdy tom klasycznej serii o Franklinie to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia każdego kilkulatka. Postacie wykreowane przez autorki są wzorcem nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców a ich przeżycia pozwalają odnaleźć się w niełatwych życiowych sytuacjach.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

13. „Billy w szkole” – Stenberg Birgitta Lepp Mati

Data premiery: 03-09-2014

Wydawnictwo: Eneduerabe

Opis: „Billy w szkole” to kolejna część kultowej serii o Billym i jego przyjaciołach. Znakomicie zilustrowana przez Mati Leppa opowieść o małych wielkich sprawach, które dzieją się w życiu sympatycznego chłopca. Billy podbił serca małych i dużych, stał się ulubieńcem polskich Czytelników. 

 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

14. „Praktyczny poradnik ucznia. Twoja szkoła bez tajemnic” – Marcin Przewoźniak

Data premiery: 21-09-2011

Wydawnictwo: Papilon

Opis: Fantastyczna książka, którą powinien przeczytać każdy uczeń i każda uczennica. Jeśli rozpoczynasz przygodę w szkole i nie wiesz, co cię w niej czeka, nasz poradnik-przewodnik jest właśnie dla ciebie. Znajdziesz w nim cały worek wskazówek i odpowiedzi na ważne pytania, m.in.:

 • Co to jest szkoła?
 • Dlaczego trzeba do niej chodzić?
 • Do czego służy tornister, a do czego nie powinien?
 • Z kim siedzieć w ławce?
 • Na co najczęściej chorują zeszyty?
 • Jak nie dostać uwagi do dzienniczka?
 • Jak nie zostać kujonem i skarżypytą?
 • Jak nie zwariować w świetlicy?

Dzięki naszej książce szybko oswoisz się ze szkołą i dowiesz się, jak fajnie być uczniem. A jeśli masz przed szkołą obawy, wspólnie wygonimy stracha, który cię obleciał. No, proszę ucznia i proszę uczennicy, ruszamy!

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

15. „Szkoła dla początkujących” – Elżbieta Pałasz

Data premiery: 18-03-2016

Wydawnictwo: Adamada

Opis:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

16. „Ciocia Jadzia. Szkoła” – Eliza Piotrkowska

Data premiery: 22-03-2023

Wydawnictwo: Media Rodzina

Opis: Ciocia Jadzia ma nową pracę. Została woźną w szkole! Dobrze się składa, bo jej bratanica właśnie zaczyna naukę w pierwszej klasie i obecność cioci Jadzi dodaje jej odwagi. Ciocia Jadzia zajmuje się też kotłownią i często przebywa w piwnicy. A tam są rury, w nich pogłos i czasem można poznać szkolne tajemnice, więc ciocia Jadzia jest świetnie zorientowana i czasem może wpływać na bieg wydarzeń… a wtedy wszystko zmienia się na lepsze.

Trzecia już książka z ciocią Jadzią w roli głównej skierowana jest do dzieci, które właśnie nauczyły się czytać i same mogą się zapoznać z tymi zabawnymi historyjkami.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

17. „Co się stało z Albertem?” – Gunilla Bergstrom

Data premiery: 10-09-2014

Wydawnictwo: Zakamarki

Opis: Albert jest już duży. Jutro rozpoczyna szkołę. Tylko dlaczego nagle zrobił się taki cichy i posłuszny? Tata domyśla się, że Alberta coś dręczy. Czyżby się bał pierwszego dnia szkoły?
Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

18. „Moje szczęśliwe życie” – Eva Eriksson, Rose Lagercrantz

Data premiery: 26-04-2012

Wydawnictwo: Zakamarki

Opis:  Dunia nie może zasnąć. Tata każe jej liczyć owce, ale Dunia woli policzyć wszystkie te razy, kiedy była szczęśliwa. A do liczenia ma dużo, bo od kiedy poszła do pierwszej klasy, wydarzyło się tyle dobrych rzeczy. Przede wszystkim poznała swoją przyjaciółkę Fridę! Ale choć Dunia jest chyba najszczęśliwszą osobą na świecie, to przecież i ona bywa czasem smutna. Jak wtedy, kiedy…

Pogodna opowieść o szkole i przyjaźni z perspektywy pierwszoklasistki – w sam raz dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

19. „Hedwiga” – Frida Nilsson

Data premiery: 01-11-2017

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Opis: Skrząca się łobuzerskim dowcipem opowieść o rezolutnej dziewczynce i jej pierwszym roku w szkole.

Hedwiga ma 7 lat. Mieszka w małym czerwonym domku z rodzicami, psem, dwoma kotami i tysiącem pająków, które siedzą w piwnicy i tylko czekają, żeby wejść jej pod koszulkę. W sąsiedztwie nie ma żadnych dzieci, więc często się nudzi.

Wszystko się zmienia, kiedy zaczyna chodzić do szkoły. Czekała na nią całą wieczność!
Już pierwszego dnia zaczynają się przygody. Hedwiga zaprzyjaźnia się z Lindą, która ma z przodu krzywy ząb, biały jak kostka cukru. Razem wywołują duchy w toalecie, próbują zemścić się na pani ze stołówki za wątróbkę i o mało nie zabijają Rickarda mydłem w płynie… Ich pomysły często doprowadzają do katastrofy (albo prawie) – ale nigdy nie jest nudno!

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

20. „Kółko hiszpańskiego. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 2” – Agnieszka Mielech

Data premiery: 19-02-2015

Wydawnictwo: Wilga

Opis: Tornistry spakowane? Drżyjcie szkolne mury! Tajny Klub Superdziewczyn wyrusza do szkoły!

Co spodoba się Emi najbardziej – długa przerwa, zielona szkoła czy kółko hiszpańskiego? Przeczytajcie o tajemniczej historii papugi Gaduły i Pani Glorii Carlos Flamenco, która po prostu uwielbia gadające ptaki!

 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

21. „Mikołajek. Nowy rok szkolny” – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé

Data premiery: 31-08-2020

Wydawnictwo: Znak ekmotikon

Opis: „Pani zadała nam na jutro strasznie trudne zadanie z arytmetyki, gdzie mowa o gospodarzu, który ma mnóstwo kur znoszących mnóstwo jajek. Bardzo nie lubię zadań z arytmetyki, bo kiedy je dostaję, to w domu zawsze są kłótnie”.

Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku.

Bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej!

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

22. „Nelka i jej prawdziwa przyjaciółka” – Abby Hanlon

Data premiery: 19-10-2016

Wydawnictwo: Muza

Opis: To urokliwa i zabawna seria opowieści o małej dziewczynce, która z pomocą wyobraźni próbuje oswajać swoje lęki. Książki mają formę pośrednią między komiksem i tradycyjną bajką.

W „Nelce i jej prawdziwej przyjaciółce” poznajemy przygody Nelki, która zaczyna chodzić do szkoły. Nieustraszona dziewczynka, która nie boi się żadnego trudnego zadania i z pomocą wyimaginowanego przyjaciela oswajała swoje lęki, tym razem zaprzyjaźnia się z dziewczynką w swoim wieku. Przyjaźń z realną rówieśnicą a nie wymyśloną postacią to nowe wyzwanie dla Nelki. Jak sobie z nim poradziła? Zobaczcie sami.

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

23. „Isadora Moon idzie do szkoły” – Harriet Muncaster

Data premiery: 05-09-2018

Wydawnictwo: Akapit Press

Opis:  Isadora to niezwykła sześcioletnia dziewczynka. Jej ojciec jest wampirem, a mama elfką. Za chwilę zaczyna naukę w pierwszej klasie, ale staje przed trudną decyzją: powinna pójść do szkoły wampirów, czy elfów? Magiczna różdżka i różowe sukienki kontra nocny świat pełen tajemnic.

Co wybierze Isadora? A może wcale nie musi wybierać?

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

24. „Ja też chcę chodzić do szkoły” – Astrid Lindgren

Data premiery: 10-01-2008

Wydawnictwo: Zakamarki

Opis: Peter chodzi do szkoły – ma elementarz, zeszyt, piórnik i teczkę. Jego siostra Lena ma dopiero pięć lat i nie chodzi jeszcze do szkoły, chociaż bardzo by chciała. Bawi się czasem, że ona też ma swoją panią, ale byłoby to o wiele łatwiejsze, gdyby wiedziała, jak naprawdę jest w tej szkole. I wyobraźcie sobie, pewnego dnia Peter zabiera Lenę ze sobą!

 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

25. „Self-regulation. Szkolne wyzwania” – Agnieszka Stążka – Gawrysiak

Data premiery: 28-10-2020

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Opis: Szkolne wyzwania wymagają wsparcia.

Naucz swoje dziecko, jak sobie radzić, gdy emocje biorą górę, a wszystko wokół się zmienia.

Poznaj historie, które mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Opowiadają o powszechnych trudnościach takich jak: 

 • odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły
 • niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych
 • dokuczanie ze strony rówieśników
 • silne emocje i zmiana zachowania związana z graniem w gry komputerowe

Ramki dla dorosłych opiekunów pozwalają zrozumieć trudności dziecka i wesprzeć je tak, aby radziło sobie coraz lepiej i rozwijało zdolność do samoregulacji (ang. self-regulation), czyli przywracania równowagi w obliczu stresorów. Treść ramek powstała we współpracy z dr Jagodą Sikorą, psychologiem dziecięcym i facylitatorką podejścia Self-Reg.

Po ogromnym sukcesie książki „Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” czas na nowe wyzwania i nowe wskazówki.

Opowiadania dla dzieci i dorosłych

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

Opisy i okładki pochodzą ze stron wydawnictw.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *