"Duma i uprzedzenie" - Jane Austen
Austen Jane,  Książki,  Literatura piękna,  Świat Książki

„Duma i uprzedzenie” – Jane Austen – recenzja

„Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony”.  Skoro tak to udajmy się w pewną podróż, do dziewiętnastoletniej Anglii gdzie u Państwa Benett jest aż pięć córek na wydaniu. Fakt ten przysparza ich matce wiele zmartwień, bo jak tu znaleźć odpowiedniego męża dla nich gdy „Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci”.

W ową podróż zabierze nas angielska pisarka Jane Austen. Weźmie nas za rękę i poprowadzi po ścieżkach angielskiej klasy wyższej czyniąc z nas ufnego obserwatora. Wciągnie nas w temat zamążpójścia i zwali na głowę ówczesne problemy z tym związane. Uwiedzie nas swoją „Dumą i uprzedzeniem” tak, że obecny świat przestanie dla nas istnieć.

„Zachowaj tylko te wspomnienia, które dają ci radość.”

Swoją angielską przygodę rozpoczynamy w momencie kiedy to posiadłość Netherfield Park, położona obok Państwa Benettów zostaje wynajęta przez młodego, bogatego kawalera Charlesa Bingley’a. Kandydat na męża idealny. Nie trzeba czekać długo aby Pani Benett z pełną klasą zamieniła się w swatkę swej najstarszej córki Jane, która poza niespotykaną urodą ma także piękne serce przepełnione dobrocią. Poznajemy także Elżbietę, drugą w kolei córkę na wydanie a także główną bohaterkę powieści. Dziewczę także urodziwe, ale przy tym inteligentne z ciętym językiem. To jej oczyma obserwujemy jak kiełkuje miłość jej siostry, której kibicuje. Zaglądając jednak do serca Elżbiety, zobaczymy, że przyspiesza ono na widok przyjaciela Pana Bingleya – Fitzwiliama Darce’go, bogatego, dumnego i wyniosłego kawalera. Pytanie tylko czy to szybsze bicie spowodowane jest uprzedzeniami czy może miłością?

„Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.”

„Duma i  uprzedzenie” to przepiękna powieść, nie tylko o miłości ale także o życiu. O życiu bohaterów, którym autorka nadała odpowiednie charaktery i ubarwiła. To oni nadają tej powieści niepowetowany smak, który z przyjemnością się kosztuje. Bo czy można utrzymać uśmiech w ryzach słuchając rozmów Pani Benett z Panem Benettem? Obawiam się, że nie. Jane Austen przeniosła nas na początek XIX wieku i pokazała całą jego angielską okazałość. Bale, flirty, zwyczaje i obyczaje a także główny temat zamążpójścia i tego jakie powodował ówcześnie problemy.

„Im więcej poznaję świat, tym mniej mi się podoba, a każdy dzień utwierdza mnie w przekonaniu o ludzkiej niestałości i o tym, jak mało można ufać pozorom cnoty czy rozumu.”

Książka Jane Austen uznawana jest za romans, bo jakby nie patrzeć kręci się wszystko wokół miłości. Ale to nie wszystko. Na kartach swojej powieści autorka ukazała pewną prawdę. Nie powinno się oceniać nikogo na podstawie pierwszego wrażenia a już na pewno nie na podstawie plotek, gdyż możemy bardzo się pomylić. Wyrobienia zdania słuchając czyjś szeptów czy też tylko po zamienieniu paru zdań może doprowadzić do błędnej oceny, na której to my możemy stracić. Często przy bliższym poznaniu dochodzimy do wniosku jak bardzo się myliśmy i jak nie słusznie ocenialiśmy daną osobę. Jest to główne przesłanie owej powieści, której pierwotnie tytuł miał brzmieć „Pierwsze wrażenie”.

„Ostatecznie żyjemy po to, aby zapewniać rozrywkę sąsiadom i sami ich wyśmiewać”

„Duma i uprzedzenie” to powieść ponadczasowa, która podbije prawie każde serce. Niepowtarzalni bohaterowie, lekki i kuszący styl, humor mieszający dowcip i ironie sprawiają, że jest to książka idealna na oderwanie się od rzeczywistości powodując uśmiech. To książka, do której będzie się wracało, pomimo, że znamy koniec. Liczy się jednak to, że możemy być pewni, że za każdym razem ugości nas po angielsku, poprawi humor i otuli niepowtarzalnym klimatem pachnącym romansem z wyższej półki. Czy potrzeba nam czegoś więcej?

O książce:
Tytuł: Duma i uprzedzenie
Tytuł oryginalny: Pride and Prejudice
Autor: Jane Austen

Tłumaczenie: Anna Przedpełska – Trzeciakowska
Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania: 07-04-2015
Liczba stron: 368

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

„Duma i uprzedzenie” to przepiękna powieść, nie tylko o miłości ale także o życiu. Niepowtarzalni bohaterowie, lekki i kuszący styl, humor mieszający dowcip i ironie sprawiają, że jest to książka idealna na oderwanie się od rzeczywistości powodując uśmiech.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *