"W sieci pająka" – James Patterson
Albatros,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki,  Patterson James

„W sieci pająka” – James Patterson – recenzja

Kiedyś, bardzo dawno temu w mojej biblioteczce pojawiło się kilka powieści Jamesa Pattersona. Pamiętam, że idealnie nadawały się do czytania w tramwaju. Niezbyt duże, wciągające a na dodatek „szybko czytające”. Po tych nastu latach postanowiłam powrócić do Pattersona i spróbować przeczytać trochę jego książek. Jest ich co prawda sporo ale grunt to do czegoś dążyć. Tak więc niedużo myśląc sięgnęłam po pierwszą z serii o Alexie Crossie – „W sieci pająka”.

James Patterson jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, specjalizujący się w thrillerach i powieściach kryminalnych. Na swoim koncie ma ponad 70 pozycji. Wiele z nich znalazło się na szczytach list bestsellerów w New York Times. Zdobył między innymi nagrodę im. Edgara Elana Poe przyznawaną przez organizacją Mystery Writers of America. „W sieci pająka(Along Came the Spider) jest pierwszą powieścią z cyklu o czarnoskórym policjancie i psychologu Alexie Crossie. Wydana w 1992 roku przyniosła sławę Pattersonowi. W 2001 roku doczekała się swojej ekranizacji, w której wystąpili Morgan Freeman i Monica Potter.

Wracając jednak do książki, Alex Cross jest czarnoskórym detektywem z Waszyngtonu. Posiada także dyplom z psychologii. W trakcie gdy prowadzi śledztwo odnośnie morderstwa czarnej rodziny, z luksusowej szkoły zostaje porwanych dwoje białych dzieci, dziewczynka i chłopczyk. Przełożony Alexa, mimo jego sprzeciwów oddelegowuje go do tej sprawy. Niechętny Cross powoli zagłębia się w tą sprawę. W śledztwie bierze także udział agentka Secret Service – Jezzie Flanagan, która ubarwia książkę nie tylko swoim doświadczeniami służbowymi.  Sprawa przyśpiesza w momencie znalezienia zmasakrowanych zwłok chłopca. Alex postanawia zrobić wszystko aby odnaleźć i ocalić porwaną dziewczynkę.  Zagłębiając się coraz bardziej odkrywa, że nie wszystko jest takie jak powinno być.

W sieci pająka” jest jednym z wielu thrillerów, w których tematyka jest podobna. Mamy złego bohatera, w tym przypadku porywacza oraz dobrego glinę, tutaj detektywa Alexa Crossa. To pomiędzy nimi dzieje się akcja, jeden chce przechytrzyć drugiego. Taka pospolita zabawa w kotka i myszkę. Dużo tu nowości nie ma. Może tylko otoczka całej sprawy i chęć wniknięcia w umysły bohaterów.

Tak jak już wspomniałam książkę czyta się bardzo szybko, wręcz pochłania stronę za stroną. Akcja utrzymana jest w odpowiednim tempie, przez co niema zbyt wielu nudnych momentów i chętnie się po nią sięga.  Autor poza standardowym scenariuszem wciągnięcia nas w akcję, próbuje też zobrazować to co dzieje się w umyśle porywacza i Alexa.

W sieci pająka” jest powieścią, która według mnie nie jest pozycją wysokich lotów. Ot taki thriller, który czyta się bardzo szybko i szybko się też zapomina. Jakoś nic ciekawego nie wnosi w życie czytelnika. Mimo to jest to pozycja godna polecenia i jak tylko macie chwilę czasu to zachęcam do sięgnięcia po nią i poznania Alexa Crossa.

O książce:
Tytuł: W sieci pająka
Tytuł oryginalny: Along Came a Spider
Autor: James Patterson

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 30-11-2007
Liczba stron: 430
Cykl: Alex Cross (tom 1)

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

„W sieci pająka” to thriller, który czyta się bardzo szybko i szybko się też zapomina. Jakoś nic ciekawego nie wnosi w życie czytelnika. Mimo to jest to pozycja do polecenia i jak tylko macie chwilę czasu to zachęcam do sięgnięcia po nią i poznania Alexa Crossa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *