Książki z ruchomymi elementami
Książki z ruchomymi elementami to prawdziwe skarby dla małych odkrywców. To nie tylko książki, ale interaktywne zabawki, które zachęcają do aktywnego uczestnictwa w czytaniu.
Czym charakteryzują się książki z ruchomymi elementami?
Dlaczego warto sięgać po takie książki?
-
“A to kto?” – Tristan Mory – recenzja
Jedną z bardziej wymagających grup czytelników są Ci najmniejsi. Bo jak tu stworzyć coś co zaciekawi ich na dłużej, sprawi, że się uśmiechną i przy okazji czegoś nauczą. Przyznacie to dość trudne wyzwanie. Niemniej podjął je Tristan Mory i oddał w ręce najmłodszych czytelników książeczkę “A to kto?” “A to kto?” to książeczka dość gruba. Wykonana z grubego kartonu, z zaokrąglonymi rogami, skrywa w sobie kuszącą tajemnice. Mianowicie ruchome obrazki, które przyciągają każdego malucha. Układ książeczki jest dość prosty, każda para stron poświęcona jest jednemu zwierzakowi. Na jednej stronie mamy pytanko, odpowiedź i wyrazy dźwiękonaśladowcze a na drugiej to co maluszki lubią najbardziej czyli ruchome elementy. Wyciągamy uszka bądź głowę,…
-
“Strachy! Magiczne koło” – Agnese Baruzzi, Gabriele Clima – recenzja
No dobrze, kto jest na tyle odważny by zakręcić magicznym kołem? Poczuć tą chwilę niepewności co może wyczarować. Pewnie myślicie, że nie ma czego się bać ale powiem Wam w sekrecie, że owe koło skrywa w sobie straszne strachy… Boicie się? To dobrze, ale mam nadzieję, że nabierzecie trochę odwagi i zakręcicie owym kołem i wyczarujecie… no właśnie, ciekawi co? “Strachy! Magiczne koło” skrywa w sobie aż pięć strasznych tajemnicy. Do ich odszyfrowania potrzebne są dwie rzeczy, odrobina odwagi i paluszek, który to wprawi koło w ruch. Już pierwsza strona sprawi, że nakryjecie się kocem po sam nos bo o to straszna wiedźma na miotle się tam skrywa. Chwilę potem…
-
“Czas na choinkę” – Patricia Toht – recenzja
Z czym Wam się kojarzą Święta Bożego Narodzenia? No dobrze, po materialnym skojarzeniu z prezentami i tym “poprawnym” czyli spotkaniami rodzinnymi, pada w końcu odpowiedź z choinką! No właśnie, to bożonarodzeniowe drzewko stanowi nieodzowny element świąt, nie tylko pod nim znajdują się owe wyczekiwane prezenty ale także a chyba przede wszystkim nadaje domu ten wyjątkowy urok i otula magicznym zapachem świąt. Nie wyobrażam sobie świąt bez niej. I właśnie owa choinka stała się główną bohaterką książeczki dla dzieci “Czas na choinkę” autorstwa Patricia Toht. “Czas na choinkę” opowiada historię zwykłego drzewka, które przeistacza się w świąteczną choinkę. By się tak stało to najpierw wraz z czteroosobową rodzinę musimy wybrać się…
-
“Kolorowy potwór” – Anna Llenas – książeczka pop-up – recenzja
Emocje to dość trudny i skomplikowany temat. Nam dorosłym czasem ciężko je zrozumieć i określić a co dopiero dzieciom, które dopiero je poznają. Na szczęście z pomocą przychodzą nam książeczki, które potrafią zobrazować emocje i pomóc je zrozumieć. Przykładem takiej pozycji, która (jak dla mnie) w fantastyczny sposób zabiera dziecko w podróż po emocjach jest “Kolorowy potwór” Anny Llenas w wersji pop-up. Przyznam się szczerze, że zakochałam się w owej pozycji. “Kolorowy potwór” to książeczka, w której spotkamy tytułowego kolorowego potwora, któremu zrobił się bałagan w emocjach. Na szczęście z pomocą przychodzi mu mała dziewczynka, która proponuje zrobić porządek i poukładać emocje w odpowiednich pojemniczkach. I tak oto poznajemy z…
-
“Wesoły rekin i przyjaciele” – Gareth Lucas – recenzja
Jednym z ulubieńców naszego smyka ostatnio stał się rekin. W związku z tym wszystko co się z nim wiąże przynosi mu wielką frajdę. Tak więc gdy tylko na stronie księgarni wypatrzona została pozycja z rekinem na okładce, nie było szansy aby nie trafiła do nas. I tak w naszej biblioteczki pojawiła się książeczka “Wesoły rekin i przyjaciele” autorstwa brytyjskiego ilustratora dziecięcego Gareth’a Lucas’a. “Wesoły rekin i przyjaciele” to wesoła książeczka, w której spotykamy morskie stworzenia. Przygodę rozpoczynamy od wyścigu z dwoma małymi żółwiami. Chwilę później poznajemy kolczatkę, ale uważajcie bo coś w złym humorze jest. Wśród małych bohaterów nie mogło zabraknąć oczywiście tytułowego rekina. Na plaży spotykamy kraba a w…
-
Książki aktywizujące i interaktywne, Książki dla dzieci, Książki z gadżetami, Książki z ruchomymi elementami
“Nakręcany statek piracki” – Louie Stowell – recenzja
Ahoj na lądzie! Kapitan Czarny Jack poszukuje załogi na swój piracki statek. Jeśli kochacie przygody, skarby i papugi to jest to niepowtarzalna okazja by się zaciągnąć do pirackiej załogi. Nie wiem jak Wy ale ja i mój smyk jesteśmy gotowi na niesamowitą podróż i poszukiwanie wielkiego skarbu. Sięgamy zatem po dużą pozycję o dźwięcznym tytule “Nakręcany statek piracki”, gdzie na pokładzie wita nas kapitan. “Nakręcany statek piracki”, jak już wspomniałam, jest dość dużą i ciężką książeczką. Wynika to z tego, że skrywa w sobie niespodziankę dla małych pirackich miłośników. Mianowicie, poza piracką historią otrzymujemy mały nakręcany statek, który może się poruszać po ukrytych w środku książki trzech torach. Tak o…
-
“Kto się kryje w wodzie?” i “Kto się kryje w lesie?” – Eryl Norris i Andy Mansfield – książeczki pop-up – recenzja
Kupując dziecięce książeczki często bazuje na doznaniach wzrokowych a także tym czym może mnie owa książeczka zaskoczyć. Tak wiem, że powinnam większą uwagę zwracać na treść ale w tym dziecięcym wieku jednak bardziej liczy się obraz, a treść, cóż zawsze można skorzystać z własnej twórczości. Wracając jednak do książeczek, to zarówno ja, jak i nasz smyk uwielbiamy pozycję z ruchomymi elementami bądź pop-up’ami. Owe “urozmaicenia” sprawiają, że książkowa przygoda jest o wiele bardziej atrakcyjniejsza i ciekawsza. Nic więc dziwnego, że prawie bez zastanowienia się sięgam po takiej książeczki. Tym razem nie było inaczej i magiczny napis na okładce “pop-up” sprawił, że w naszej biblioteczce pojawiły się dwie pozycje “Kto się…
-
Książki aktywizujące i interaktywne, Książki dla dzieci, Książki kontrastowe i obrazkowe, Książki z ruchomymi elementami
„Pierwsze słowa” – Akademia Mądrego Dziecka – recenzja
Od dawna wiadomo, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty. Z tego znanego faktu postanowiło skorzystać wydawnictwo Egmont i oddać w rączki małych czytelników serię książeczek, które odkryją przed nimi świat. Seria “Pierwsze słowa”, bo o niej mowa, to cztery tematyczne książeczki, które w swoim wnętrzu kryją kolorowe obrazki, zachęcające maluszki do poznawania otaczającego świata. A także ruchome elementy, które wspomagają sprawność manualną i wydobywają uśmiech na ustach szkraba. Do zabawy zachęca nas już okładka, w której znajdziemy ruchome elementy. Same książeczki wykonane są z grubego kartonu i składają się z zestawu pięciu stron. Na lewych stronach mamy parę małych, kolorowych obrazków, dobranych tematycznie. Pod każdym z nich znajduje się…
-
“Gdzie jest Spot? – Eric Hill [recenzja]
W 1980 roku Eric Hill wydawał uroczą książeczkę “Where’s Spot?”. Owa pozycja bardzo szybko zyskała wielką popularność, którą cieszy się do dziś. Dzięki Wydawnictwu Mamania, po trzydziestu ośmiu latach w końcu możemy mieć w swojej biblioteczce polskie wydanie przygód Spot’iego zatytułowane oczywiście “Gdzie jest Spot?”. Głównymi bohaterami książeczki są pieski, a dokładnie, niesforny szczeniaczek Spot i jego mama Sally. “Gdzie jest Spot?” opowiada historię, którą prawie każda mama mogłaby przytoczyć, a no obiad podano a dziecka nie ma. Tak o to mama Sally rozpoczyna wędrówkę po domu w celu znalezienia swojego synka. Razem z nią zaglądamy za drzwi , do zegara i fortepianu oraz pod schody. Szukamy w szafie, pod…
-
“Na wsi” – rozkładanka ze zwierzątkami od Wydawnictwa Olesiejuk – recenzja
Od pewnego czasu cieszą się u nas powodzeniem wszystkie książeczki, które mają ruchome elementy. Czymś się da pokręcić, coś się otwiera i zaskakuje, czyli wszystko to co może urozmaicić nudną książeczkę, w której nic się nie dzieje. No cóż, maluszki na to zwracają uwagę a dopiero potem interesuje je treść. Dlatego też wyszukuje pozycję, które mają coś w sobie. Tak o to przez przypadek trafiłam na pozycję od wydawnictwa Olesiejuk “Na wsi”, która kusiła rozkładanką ze zwierzątkami. Rozkładanka ze zwierzątkami “Na wsi” to książeczka, o dość nietypowym kształcie. Mianowicie ma ucięty róg, co już może intrygować małego smyka. W środku znajdziemy cztery rozkładanki, z pełno stronicowymi ilustracjami przedstawiającymi życie na…
-
Seria “Przesuń paluszkiem” – Gabriele Clima – recenzja
Książeczki stanowią nieodłączny element poznawania świata. Dzięki nim małe smyki odkrywają nieznane, uczą się i poznają to co my już znamy. Kolorowe ilustracje zachęcają do zabawy i zapoznania się z coraz to nowszymi rzeczami. Na rynku wydawniczym jest masa tego typu książeczek, które barwnymi ilustracjami kuszą maluszki. Wśród nich znajdziemy także pozycje, które zachwycają magią. Wystarczy mały paluszek a obrazek ożywia zmieniają się na naszych oczach. Przykładem takich interaktywnych książeczek jest seria “Przesuń paluszkiem” autorstwa Gabrieli Clime. Seria “Przesuń paluszkiem” od Grupy Wydawniczej Foksal składa się z czterech tematycznych książeczek, które zabierają maluszka w świat interaktywnej zabawy. Dzięki paluszkowi, smyk może przesuwać elementy sprawiając, że obrazek ożywa i się zmienia.…
-
“Wszyscy ziewają” – Anita Bijsterbosch – recenzja
Książeczki dla maluszków powinny być kolorowe, zabawne i mieć coś co zachęci małego czytelnika do zabawy i poznawania otaczającego świata. Przykładem takiej pozycji jest książeczka autorstwa Anity Bijsterbosch “Wszyscy ziewają”, która zauroczyła mnie już sama okładką. A informacja o tym, że zawiera “okienka”, spowodowała, że musiała znaleźć się w naszej biblioteczce. “Wszyscy ziewają” to książeczka o ziewaniu, które jak wiadomo prowadzi do usypiania. W tej drodze prowadzącej do krainy snów towarzyszą nam kolorowe zwierzęta. Spotkamy tutaj kotka, świnkę, hipopotama czy węża. W sumie jest tu dziewięcioro czworonożnych bohaterów. Wśród tego zwierzyńca nie mogła też zabraknąć dość niepasujące postać bo maluszka, ale w końcu owa pozycja ma zadanie uśpić owego…
-
Seria „Przesuń, baw się, pociągnij” – Jo Lodge – recenzja
Książeczki są ważnym elementem w rozwoju naszych maluszków. Nie tylko pozwalają na poznawania świata, ale także uczą i dostarczają zabawy. Mali odkrywcy uwielbiają gdy poza kolorowymi obrazkami mogą dotknąć, pociągnąć czy przesunąć a gdy jeszcze przy tym tajemnicza siła sprawi, że obrazek się zmieni, to frajda murowana. Taką niespotykaną zabawę zaserwowała nam Jo Lodge tworząc serię książeczek “Przesuń, baw się, pociągnij”, wydaną przez wydawnictwo Olesiejuk. Seria składa się z sześciu książeczek, każda o innym małym bohaterze. Mamy zatem “Ojej! Mały kurczak”, która opowiada o pierwszej przechadzce dopiero co wyklutego kurczaczka i jego przygodach. “Bęc! Mała sówka”, gdzie mała sówka próbuje latać i niestety upada, ale nie ma co się smucić…
-
Bajki, Opowiadania, Wiersze, Książki dla dzieci, Książki dźwiękonaśladowcze, Książki z ruchomymi elementami
“Kotku, kotku, co widzisz?”, “Piesku, piesku, jak się masz?” – Jo Lodge – recenzja
Książki dla maluszków często zawierają elementy dzięki którym, mogą się wyróżnić na tle bogatego rynku książeczek dziecięcych. Autorzy stawiają na takie elementy, których zadaniem jest zaciekawienie i przyciągnięcie na dłużej małego odkrywcę. Bo musicie przyznać, że same kolorowe obrazki często szybko się nudzą ale gdyby na przykład się ruszały? A to co innego, ciekawszego. Wydawnictwo Olesiejuk postanowiło sprostać oczekiwaniom małych czytelników i wydało serię “Ruchome obrazki” autorstwa Jo Lodge. W skład serii wchodzą dwie książeczki. “Kotku, kotku, co widzisz?”, to wbrew tytułowi historia muszki, która spotyka na swojej wędrówce zwierzaczki, zaczynając od tytułowego kotka a kończąc na lisku. Niestety to ostatnie spotkanie nie kończy się dla niej dobrze (zostaje zjedzona).…
-
“Kurczak Karolek idzie do przedszkola” – Nick Denchfield i Ant Parker – recenzja
Rynek książeczek dla dzieci pełen jest kolorowych obrazków, ciekawych historyjek i wesołych bohaterów. Coraz to częściej historyjki urozmaicone są niespodziankami kryjącymi się pod okienkami, dziurami o dziwnych kształtach a także ruchomymi obrazkami, które chyba najwięcej frajdy sprawiają dzieciom. No bo kto się nie uśmiechnie, jak tytułowy bohater nagle wyskakuje z książeczki? Takie ruchome elementy zawiera w sobie książeczka “Kurczak Karolek idzie do przedszkola” autorstwa Nicka Denchfielda i Anta Parkera. Książeczka opowiada prostą historię kurczaczka, który po raz pierwszy idzie do przedszkola. Razem z Karolkiem wstajemy gdy dzwoni budzik, jemy szybko śniadanie i biegniemy do przedszkola. Tak o to w pośpiechu przechodzimy przez ową historię. Wszystko to w otoczeniu kolorowych ilustracji,…