“Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić” - Richard MacLean Smith - Kot, kawa i książki
Książki,  Literatura faktu

“Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić” – Richard MacLean Smith – recenzja

Interesujemy się tym co niewyjaśnione i wykraczające poza nasze rozumowanie. Zjawiska paranormalne, bliskie spotkania trzeciego stopnia czy też duchy fascynują ludzkość od dawna. Próbujemy je wyjaśniać, tłumaczyć racjonalnie ale nie zawsze to się udaje. Takimi niewyjaśnionymi historiami zainteresował się Richard MacLean Smith, autor podcastu, w którym opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które nie doczekały się racjonalnego wyjaśnienia. Swoje słowo mówione postanowił przelać na papier i tak oddał w ręce czytelników książkę “Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić”. 

“Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić” to zbiór dziesięciu historii, które do tej pory stanowią zagadkę dla ludzkości. W pierwszym rozdziale autor porusza kwestię reinkarnacji na przykładzie Heinricha Richtera i Carla Edona. Następnie zanurzamy się w wierzenia o opętanych przedmiotach i czytamy o skrzynce, w której zamieszkał żydowski demon dybuk. Trzeci rozdział to temat dość obszerny i mających swoich wiernych fanów, czyli UFO, tym razem widziane przez żołnierzy. Chwilę potem czytamy o opętaniu na przykładzie Anneliese Michel, by zaraz potem z detektywami szukać tożsamości pewnych zwłok, odkrytych w Somerton Beach. Szósty rozdział opowiada o bliskim spotkaniu trzeciego stopnia, które miało miejsce w szkole Ariel, w małym miasteczku Ruwa w RPA. Następnie poznamy historię hotelu Cecil, który był inspiracją do jednej z powieści Stephena Kinga . Będąc przy opętanych miejscach poznamy historię rancza znajdującego się na pradawnej ziemi ludu Nuche. Dziewiąty rozdział przybliży nam zjawisko creeypasta i Slender Mana, który ma niewyobrażalny wpływ na ludzi. Całość zakończą odwiedziny w starej posiadłości Hannath Hall, nawiedzonego domu, w którym grasuje duch. 

Richard MacLeane Smith oddał w ręce czytelników książkę, w której poznamy wydarzenia mogące powodować gęsią skórkę. Każda opisana historia ma formę opowiadania, w którą autor tchnął ducha literatury. Fakty ubrał w fabułę i przedstawił czytelnikowi jako historię opowiadaną po ciemku w świetle latarki. Wprowadza nas w klimat tajemnicy, prowadzi za rękę a potem próbuje tłumaczyć, wyjaśniać, dywagować. Można powiedzieć, że w każdej historii mamy dwie części, najpierw zapoznajemy się z literacko przedstawionymi faktami a potem czytamy o tym co autor myśli i uważa. Przyznam, że czasem owe wywody były dość nudnymi wstawkami, momentami odbiegającymi od całości. Po każdym rozdziale mamy bogatą listę źródeł, z której korzystał autor. 

Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź książki Richarda MacLeana Smitha wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Pełna oczekiwań zabrałam się za ową lekturę i chyba ciut się zawiodłam. Przyznam, że pierwszy rozdział mocno mnie zniechęcił ale ciekawość zwyciężyła i czytałam dalej. Autor zafundował mi przygodę po rollercoasterze, raz było ciekawie i wciągająco, raz senno i nudno. Nie zawsze wynikało to z przytoczonej historii, często wywody autor mnie zniechęcały. Może nie oczekiwał tyle dzielenia się przemyśleniami. 

“Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić”  zaintrygowały mnie i chciałabym więcej. Część przytoczonych wydarzeń jest znana bardziej, część mniej. Jeśli nie siedzicie w świecie paranormalnych zjawisk może to być ciekawa przygoda w nieznane. Dla reszty może być to powtórka historii, które już znali uzupełniona o słowa znanego autora podcastów. Osobiście polecam bo mimo minusów podobała mi się i była ciekawa. 

O książce:
Tytuł: Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić
Tytuł oryginalny: Unexplained: Supernatural Stories for Uncertain Times
Autor: Richard MacLean Smith
Tłumaczenie: Aleksandra Żak
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 29-07-2019
Liczba stron: 400

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić”  zaintrygowały mnie i chciałabym więcej. Osobiście polecam bo mimo minusów podobała mi się i była ciekawa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *