"Zima, której nie było" - Katarzyna Minasowicz - Kot, kawa i książki
Bajki Opowiadania Wiersze,  Książki dla dzieci

„Zima, której nie było” – Katarzyna Minasowicz – recenzja

Z tą naszą śnieżną zimą bywa różnie. Zamiast zawitać do nas z uśmiechem i pokryć świat białym puchem to częściej bawi się z nami w chowanego i tylko czasem pokazuje kawałek swej śnieżnej szaty. I jak tu ją poznać gdy się jej nie widziało? Przed takim wyzwaniem stoi Mała, bohaterka książki Katarzyny Minasowicz “Zima, której nie było”.

"Zima, której nie było" - Katarzyna Minasowicz - Kot, kawa i książki

Mała wciąż słyszy, że zima idzie ale nie wie o co z nią chodzi. Mama postraszyła ją gryzącymi rajstopami, Tata odśnieżaniem a Duży końcem wszystkich letnich zabaw. Mała wywnioskowała, że zima to nic miłego.  Pewnego dnia tata przyniósł wielkie pudło z napisem “zimowe” a w nim znalazły się czerwone śniegowce. Tak oto Mała zmieniła zdanie i wraz ze śniegowcami czekała z utęsknieniem na zimę, która niestety nie nadchodziła.

"Zima, której nie było" - Katarzyna Minasowicz - Kot, kawa i książki

Pewnej soboty Tata postanowił, że skoro zimy nie ma to sami sobie ją zrobimy i zasypał dzieci lawiną styropianowych kulek. Za chwilę zaś rozpętała się bitwa na papierowe śnieżki i budowanie poduszkowego igloo. Nie mogło zabraknąć salonowego hokeja i jedzenia sopli wyczarowanych przez Mamę.  Dzień zakończyło wspólne oglądanie filmu o misiu polarnym.

"Zima, której nie było" - Katarzyna Minasowicz - Kot, kawa i książki

Niestety zima nie przyszła następnego dnia ani kolejnego. Nastała wiosna, lato a potem jesień. Pewnego dnia Mała wyjrzała przez okno a tam padał śnieg. Mama, Tata i Duży wybiegli ucieszeni na dwór aby lepić bałwany, robić orły i prowadzić bitwę na śnieżki. Tylko Mała się zastanawiała, jak to jest, najpierw narzekają a teraz szaleją z radości.

"Zima, której nie było" - Katarzyna Minasowicz - Kot, kawa i książki

Za tekst i ilustracje odpowiada Katarzyna Minasowicz, polska graficzka, która prowadzi studio graficzne Para-Buch. “Zima, której nie było” jest jej pierwszą książeczką dla najmłodszych, którą wydała w 2013 roku. O owej książeczce, można powiedzieć, że jest skromna zarówno w ilustracje jak i tekst. Na białych stronach wkomponowane są pojedyncze, stonowane kolorystycznie  obrazki i parę zdań tekstu. Historia ciekawa i niosąca pewien morał dla rodziców, którzy to często najpierw narzekają a potem cieszą się jak dzieci. W końcu, każdy z nas lubi czasem porzucać się śnieżkami. 

"Zima, której nie było" - Katarzyna Minasowicz - Kot, kawa i książki

“Zima, której nie było” to ciekawa i przyjemna w odbiorze historia, w sam raz do poczytania w okresie zimowym. Może też stać się inspiracją do zimowych zabaw w domu, kiedy to zima nie przychodzi albo szkrab nie może wyjść. Dla mnie minusem niestety są owe minimalistyczne ilustracje, gdyż nasza pociecha lubi jednak świat rozbudowanych i kolorowych obrazków, które dokładnie obrazują jej słowo czytane. Polecam, wszystkim tym, którzy szukają zimowych pozycji.

 

O książce:
Tytuł: Zima, której nie było
Autor: Katarzyna Minasowicz
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2014
Liczba stron: 32

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książeczka zainteresowała nas:
  • Ilustracje zaciekawiły nas:
  • Wydanie urzekło nas:
  • Treść uwiodła nas:
3

Podsumowanie:

“Zima, której nie było” to sympatyczna i prosta książeczka, która w okresie zimowym przyniesie parę chwil uśmiechu i zaciekawienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *