“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” - Ben Brooks - Kot, kawa i książki
Atlasy Encyklopedie Słowniki,  Książki dla dzieci,  Literatura dziecięca

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” – Ben Brooks – recenzja

Każdy  nas chce być wyjątkowy, niezwykły i niepowtarzalny. Wyróżniać się z tłumu, być kimś kto czegoś dokonał. Nie pomylę się zapewne dużo, gdy stwierdzę, że w tych pragnieniach przodują matki, które chcę aby ich wyjątkowe dzieci stały się także wyjątkowe dla całego świata. Są dla nich podporą, inspiracją i motywacją do każdego kolejnego kroku. Niemniej jak to bywa z dziećmi, zawsze nasuwa się myśl “co ta matka może wiedzieć”. Wtedy z pomocą może przyjść książka “Opowieści dla chłopców, którzy chcę być wyjątkowi”, w której to autor Ben Brooks zebrał “sto historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat”.

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” - Ben Brooks - Kot, kawa i  książki

W “Opowieściach dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” znajdziemy historię tak całkowicie od siebie różne, że aż ciężko na pierwszy rzut oka je ze sobą połączyć. Niemniej we wszystkie występują bohaterowie, którzy byli lub są niezwykłymi osobami na swój sposób. Bohaterami, którzy wierzyli w siebie i dążyli do postawionych sobie celów. Nie poddawali się.  Każdemu z nich poświęcone są dwie strony na jednej znajdziemy historię z jego życia, na drugiej zaś ilustrację, która wyszła spod ręki Quintona Wintera, brytyjskiego ilustratora. Owe grafiki oddają charakter postaci a lekkie doprawienie ich odrobiną humoru sprawia, że uzupełniają spisaną historię idealnie.

W książce znajdziemy znane wszystkim postacie takiej jak pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który zbierał komiksy o Spider-Manie i grał w koszykówkę. Twórcę Microsoftu, Billa Gatesa, który w wieku 14 lat napisał i sprzedał swój pierwszy program. Jednego z najważniejszych fizyków na świecie, Stephena Hawkinga, który pomimo stwardnienia zanikowego bocznego oddał się pasji nauki. Mamy tu także artystów, których dzieła możemy podziwiać. Wystarczy wspomnieć o Ludwigu van Bethovenie, który pomimo przeciwności losu i trudnego dzieciństwa stał się wybitnym kompozytorem. Stevena Spielberga, który mimo prześladowań stał się znanym na całym świecie reżyserem. Louisa Armstronga, który nauczył się grać na kornecie w poprawczaku czy też Salvadora Dali, który wszystko zawdzięcza byciu sobą.

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” - Ben Brooks - Kot, kawa i  książki

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sportowców, tych mniej znanych jak i nazwisk, o których każdy słyszał: Lionel Messi czy Muhammad Ali. Poczytać możemy także o wynalazcach, chociażby takim jak Louise Braile, który stworzył Alfabet Braill’e na maszynie, która wcześniej go oślepiła. Usłyszymy o tym co spowodowało, że Dynamo zapragnął chodzić po wodzie i jak Jim Henson stworzył Kermita. Wśród owej setki znalazły się także osoby, które nie są zbyt znane a jednak wniosły dużo dobrego. Mamy Boana Slat, chłopca, które postanowił zawalczyć o ocean czy też Christiana McPhilamy, który chciał pomóc innym, mimo, że spotkał się z wielką krytyką. Oczywiście nie zabrakło tu także dość kontrowersyjnych postaci, które budzą mieszane uczucia, chociażby Rock Genest “Chłopak Zombi” czy Jefree Star, którego pasją był make-up. Mogłabym wymieniać i wymieniać ale najlepiej samemu zajrzeć do książki by przekonać się kto jeszcze tam się znajduje.

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” - Ben Brooks - Kot, kawa i  książki

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” to książka, która może stać się inspiracją dla wielu młodych umysłów. Owe historie pokazują, że warto wierzyć w siebie, dążyć do swoich celów i nie poddawać się pomimo przeciwności losu. To od nas zależy kim będziemy i co osiągniemy. To nic, że inni teraz się śmieją czy wytykają palcami, kiedyś mogą zazdrościć i zamiast krytykować podziwiać. To książka, która z historii na historię buduje wiarę w siebie samego,tak ważną w młodym wieku. Nieważne jak daleko zajdziesz, możesz coś robić dla siebie samego, dla paru osób czy dla całego świata, ważne aby było to Twoją pasją, być w to wierzył i oddał się temu. Byś był szczęśliwy.

Książka Brooksa to pozycja, która pomoże małemu chłopcu dowiedzieć się czegoś o zwykłych ludziach, którzy stali się wyjątkowi. O tym jak walczyli z przeciwnościami, jak robili to co kochali. Te historie mogą rozpalić w młodym umyślę iskrę, która utwierdzi o wyjątkowości każdego małego chłopca. Pokaże, że może osiągnąć wszystko co chcę i tylko on sam jest przeszkodą. W końcu jego matka wie o tym od jego pierwszego oddechu.

“Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” - Ben Brooks - Kot, kawa i  książki

O książce:
Tytuł: Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi
Tytuł oryginalny: Stories For Boys Who Dared to Be Different
Autor: Ben Brooks
Tłumaczenie: Julia Tokarczyk
Wydawnictwo: KE Liber
Data wydania: 19-09-2018
Liczba stron: 208
Wiek: 9 – 12

 

Oficjalna recenzja portalu:

Lubimyczytac.pl

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Ocena:
  • Książeczka zainteresowała nas:
  • Ilustracje zaciekawiły nas:
  • Wydanie urzekło nas:
  • Treść uwiodła nas:
4

Podsumowanie:

„Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi” to pozycja, która pomoże małemu chłopcu dowiedzieć się czegoś o zwykłych ludziach, którzy stali się wyjątkowi. Historie w niej zawarte mogą rozpalić w młodym umyślę iskrę, która utwierdzi o wyjątkowości każdego małego chłopca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *