"Kot w domu. Instrukcja obsługi" - Barbara Sieradzan - kot kawa i ksiazki
Książki,  Poradniki

„Kot w domu. Instrukcja obsługi” – Barbara Sieradzan – recenzja

Kot, stworzenie budzące różnego rodzaju emocje. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez nich a drudzy… jeszcze nie poznali swojego kota. Chodzący swoimi ścieżkami, wielki indywidualista, który łaskawie godzi się dzieli z nami lokum, potrafi podbić swoim mruczeniem wiele serc i uwieść niepowtarzalnym wdziękiem. O tych uroczych czworonogach powstało wiele poradników i książek, które mają pomóc nam a to we wspólnej egzystencji a to w poznaniu owych futrzaków. Tym razem mam dla Was książkę, która nie jest poradnikiem o wychowaniu kota, bo kto widział by próbować go wychować? “Kot w domu. Instrukcja obsługi”, bo to o niej mowa, to książka, która ma pomóc Wam zrozumieć kota i pomóc w dogadaniu się z nim.

Barbara Sieradzan to autorka paru książek o zwierzętach a także wielu artykułów w  czasopismach o zwierzętach. W “Kocich sprawach” publikowała satyryczne opowiadania “Między nami kocurami” a także prowadziła rubryki tematyczne czy cykle wydawnicze takiej jak na przykład “Koty z warszawskiego zoo”. Od lat dzieląca swoje życie z czworonogami a przez jej dom przewinęło się wiele kocich istnień. Dzięki temu bogatemu doświadczeniu mogła oddać w nasze ręce książkę o kotach, w której poza poradami możemy poznać kocich bohaterów, związanych z autorką. 

"Kot w domu. Instrukcja obsługi" - Barbara Sieradzan - kot kawa i ksiazki

“Kot w domu. Instrukcja obsługi” to pozycja, która została podzielona na pięć tematycznych rozdziałów. Pierwszy z nich zabiera nas w szybką wędrówkę po kocich losach a także po jego anatomii. W końcu trzeba poznać zwierzę, z którym planuje związać swoje losy. Mamy tu także część o tym jakiego kota powinniśmy wybrać. Kolejna część przybliża nam owego czworonoga pod względem zachowania, tego jakim jest zwierzęciem, co jest dla niego najważniejsze i jakie ma rytuały. Trzeci rozdział  poświęcony jest temu co najczęściej ściera sen z powiek potencjalnych właścicielom kotów czyli “złe” zachowanie. Poznamy tu problemy związane z kuwetowymi sprawami a także z umiłowaniem do niszczenia poszczególnych elementów domowego wyposażenia. 

Przedostatni rozdział porusza tak zwane trudne tematy, które wcześniej czy później spotkają właściciela. Bo czy ktokolwiek nie słyszał już legend o podaniu kotu tabletki? Dowiemy się także o tym jak przeżyć wizytę weterynarza czy podróż z kotem a także żałobę.  Ostatnia część związana jest z poradami na temat “rozmowy“ z kotem i tym jak dogadać się z tym hedonistycznym czworonogiem. To pewnego rodzaju zbiór zagadnień, które pozwolą nam wejść do jego świata i żyć razem w zadowalającej symbiozie. Na samym końcu znajdziemy listę polecanych lektur i stron internetowych, dzięki, którym możemy pogłębić naszą wiedzę. Mamy także listę fundacji, które możemy wspomóc.  Niewątpliwy atutem owej książki są ilustracji Magdaleny Gałęzi, którą możecie znać z profilu “Milozwierz” na Facebooku. Przezabawne a jednocześnie urocze sprawiają, że ciężko się przy nich nie uśmiechnąć.  

"Kot w domu. Instrukcja obsługi" - Barbara Sieradzan - kot kawa i ksiazki

Barbara Sieradzan stworzyła książkę, która w prosty sposób przekazuje nam wiedzę o kocie. Znajdziemy tu masę anegdotek sytuacyjnych o jej kotach, które stają się tak naprawdę bohaterami owej książki. Opisane przez nią sytuacje, często u właścicieli spowodują uśmiech, bo przecież ich kot robi tak samo. Lekki styl autorki prowadzi nas po kocim świecie, zdradza niektóre ich tajemnice. Da się tu wyczuć ciepło i miłość bijącą od pisarki do tych czworonogów. I choć jest to krótka lektura i nie zawiera pełnej wiedzy, bo Sieradzan przekazuje nam najważniejsze informacje to na pewno stworzona przez nią instrukcja obsługi sprawi, że owy kot nie będzie dla nas wielką tajemnicą a wręcz łatwiej będzie go zrozumieć nawet aktualnym posiadaczom. 

“Kot w domu. Instrukcja obsługi” to przyjemna lektura, która opowiada o kocim świecie widzianym oczami doświadczonej kociej właścicielki  a raczej ich współlokatorki. To właśnie anegdotki o owej kociej gromadce pozwalają lepiej poznać świat tych czworonogów. Pozycja ta pomaga zrozumieć je a także lepiej przygotować się na wspólne życie z kotem. Lektura ta nadaje się zarówno dla osób, które chcą zamieszkać z kotem ale także dla obecnych właścicieli, którzy nie zawsze mogą się dogadać z kocim współlokatorem. Jest to ciekawa instrukcja obsługi, którą warto przeczytać.

"Kot w domu. Instrukcja obsługi" - Barbara Sieradzan - kot kawa i ksiazki

 

O książce:
Tytuł: Kot w domu. Instrukcja obsługi. Wyd. 3
Autor: Barbara Sieradzan

Wydawnictwo: RM

Liczba stron: 160

Za egzemplarz serdecznie dziękuje wydawnictwu RM 🙂 

 

Sprawdź, gdzie kupić:

"Kot w domu. Instrukcja obsługi" - Barbara Sieradzan - kot kawa i ksiazki

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
5

Podsumowanie:

“Kot w domu. Instrukcja obsługi” to przyjemna lektura, która opowiada o kocim świecie widzianym oczami doświadczonej kociej właścicielki  a raczej ich współlokatorki. Pozycja ta pomaga zrozumieć je a także lepiej przygotować się na wspólne życie z kotem. Jest to ciekawa instrukcja obsługi, którą warto przeczytać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *