"Nadzieja w spiżarni ukryta” - Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz
Książki,  Literatura obyczajowa

„Nadzieja w spiżarni ukryta” – Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz – recenzja

Jesteśmy zabieganym społeczeństwem. Ciągle w biegu, ciągle zapracowani i ciągle do czegoś odliczamy. Z jednej strony mamy wszystko a z drugiej brakuje nam czasu aby tym wszystkim się cieszyć. Może czasem przelatuje nam myśl, że warto zwolnić albo wręcz zatrzymać się ale jest to tak ulotny moment, że nie ma szans przebicia. Czasem jednak los decyduje za nas i wypycha z tego kołowrotka. Tak właśnie było z jedną z bohaterek książki “Nadzieja w spiżarni ukryta”, której to zabiegane życie powiedziało stop. 

Magdalena Witkiewicz, jedna z bardziej znanych polskich autorek powieści obyczajowych, która swymi książkami motywuje i wzrusza czytelników oraz Joanna Jax, autorka powieści historycznych, chwytających za serce, postanowiły połączyć siły i oddać w ręce powieść, która łączy teraźniejszość z przeszłością. Tak oto powstała “Nadzieja w spiżarni ukryta”, książka, która zabiera nas na wieś by poznać siłę kobiet a także do XIX wieku by zobaczyć jak ta kobieca siła się kształtowała. 

“Nadzieja w spiżarni ukryta” miesza w sobie teraźniejszość i przeszłość. Poznajemy historię dwóch różnych kobiet, które nie mają ze sobą nic wspólnego a jednak coś ich łączy. Łucja, bohaterka teraźniejszości, zabiegana i wiecznie zapracowana, nie ma czasu cieszyć się swoim wiejskim domem i życiem z mężem. Los jednak sprawia, że musi zwolnić. I choć wcześniej nie wyobrażała sobie tego, to z dnia na dzień coraz bardziej odkrywa uroki sielskiego życia, w którym czas płynie tak jakoś inaczej. Zaczyna cieszyć się z drobnostek, poznaje sąsiadów a za namową jednej z sąsiadek zaczyna uczęszczać do Koła Gospodyń Wiejskich. Bohaterką przeszłości jest Filipina Płaskowicka. To z nią przenosimy się do XIX wieku i poznajemy ciężki los kobiet ale i nie tylko. Filipina już od najmłodszych lat musiała sobie radzić sama, mimo to nie poddawała się i wyrosła na młodą kobietę pełną idei i marzeń. To właśnie im poświęciła to co miała najlepsze. Nauczycielka, działaczka socjalistyczna i założycielka pierwszego Koła Gospodyń Wiejskich. 

Magdalena Witkiewicz i Joanna Jax stworzyły powieść, w której historię umiejętnie się przenikają. Połączyły historię z teraźniejszością. Czytając ich powieść przenosimy się płynnie poznając losy Łucji i Filipiny. Dwie różne bohaterki, które łączy coś nieuchwytnego. Może owa nadzieja na przyszłość? Autorki stworzyły powieść, która pokazuje siłę kobiet, życzliwość ludzi i wiarę. To historia przyjaźni i oddania ale także walki i poświęcenia. Dzięki owej książce poznajemy zarys biograficzny odważnej kobiety, kobiety, która pokazała, że dla idei może poświęcić wszystko. Druga historia zaś pokazała jak ważne są chwile, momenty, w których warto się zatrzymać. Że czasem nie warto biegnąc na oślep za… no właśnie za czym?

“Nadzieja w spiżarni ukryta” to książka, która uczy i porusza. Budzi pewne emocje i zachęca do zastanowienia się, zatrzymania. To pozycja, którą warto przeczytać oraz dowiedzieć się i zrozumieć, czemu owa nadzieja jest w spiżarni ukryta. 

O książce:

"Nadzieja w spiżarni ukryta” - Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz

Tytuł: Nadzieja w spiżarni ukryta
Autor: Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Flow
Data premiery:  20-09-2023
Liczba stron: 336
Gatunek:  Literatura obyczajowa

 

Sprawdź, gdzie kupisz:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Nadzieja w spiżarni ukryta” to książka, która uczy i porusza. Budzi pewne emocje i zachęca do zastanowienia się, zatrzymania. To pozycja, którą warto przeczytać oraz dowiedzieć się i zrozumieć, czemu owa nadzieja jest w spiżarni ukryta. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *