Kot i kawa

Literacka Nagroda Nobla 2023 przyzna

W czwartek, 5 października sekretach Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosić zwycięzcę Literackiej Nagrody Nobla 2023. Został nim norweski pisarz Jon Fosse a nagrodzony został „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Jon Fosse urodził się w 1959 roku w Haugesund. Jest norweskim pisarzem i dramaturgiem. Pisze w języku nynorsk, który jest jednym z dwóch oficjalnych standardów piśmienniczych języka norweskiego.  Zadebiutował w 1983 roku powieścią „Czerwone, czarne” (Raudt, svart) a jego pierwsza sztuka „I nigdy się nie rozłączymy” (Og aldri skal vi skiljast) pojawiła się na deskach teatru w 1984. W swoim dorobku ma powieści, poezję, eseje, dramaty ale także książki dla dzieci i oczywiście sztuki teatralne. We wrześniu tego roku, w polskim przekładzie, ukazała się jego książka „Drugie imię. Septologia” i na chwilę obecną jest to jedyna dostępna jego książka w naszym rodzimy języku. W antykwariatach można jeszcze znaleźć „Sztuki teatralne” wydane w 2005 roku, w której znajdziemy jego wybrane sztuki.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku. Wśród 120 nagrodzonych znajduje się pięcioro polskich autorów: 1905 – Henryk Sienkiewicz, 1924 – Władysław Stanisław Reymont, 1980 – Czesław Miłosz, 1996 – Wisława Szymborska i 2018 – Olga Tokarczuk.

Sprawdź, gdzie możesz kupić książkę laureata Literackiej Nagrody Nobla 2023:

 

Wideo z ogłoszenia wyników:

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *