
17 książek na długiej liście nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2025
6 kwietnia ogłoszona został długa lista nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2025. Liczy aż 17 znakomitych tytułów. To prawdziwe święto polskiego kryminału, a tegoroczna selekcja prezentuje się niezwykle obiecująco. Wśród nominowanych znajdziemy zarówno uznane nazwiska, laureatów i stałych bywalców długich list Nagrody Wielkiego Kalibru, jak i debiutantów, dla których to pierwsze tak znaczące wyróżnienie
Z ogromną radością przedstawiamy listę autorów i ich powieści, które powalczą o to prestiżowe wyróżnienie:
- Wojciech Chmielarz – „Rodzinny interes” (Wydawnictwo Marginesy)
- Mariusz Czubaj – „Krótkie pożegnanie” (Wydawnictwo Znak / Znak Crime)
- Jakub Ćwiek. Dosłownie. – „Sues Dei” (Pulp Books)
- Ryszard Ćwirlej – „Pocałunek Judasza” (Wydawnictwo MUZA SA)
- Jarek Dobrowolski – „Zły Samarytanin” (Sinister Project)
- Tomasz Duszyński – „Człowiek bez przyszłości” (Wydawnictwo SQN)
- Małgorzata i Michał Kuźmińscy – „Ruiny” (Wydawnictwo Dolnośląskie)
- Stefan Górawski – „Obsesja powziętej zemsty” (Wydawnictwo CM)
- Anna Klejzerowicz – „Turnia” (Purple Book Wydawnictwo)
- Małgorzata Łatka – „Nie zaznasz spokoju” (HarperCollins Polska)
- Weronika Mathia – „Szept” (Czwarta Strona Kryminału)
- Jędrzej Pasierski – „Kły” (Wydawnictwo Czarne)
- Jędrzej Pasierski – „Źródło” (Wydawnictwo Czarne)
- Maciej Rożen – „Zła krew” (Wydawnictwo Znak)
- Małgorzata Oliwia Sobczak – „Żółć” (Wydawnictwo W.A.B.)
- Joanna Ufnalska – „Psy gończe” (Pulp Books)
- Kinga Wójcik – „Trzcinowisko” (Prószyński i S-ka)
O tym, które z tych siedemnastu tytułów przejdą do finałowej siódemki, zadecyduje jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, Piotr Kofta oraz dr Anna Marchewka. Ich werdykt poznamy najpóźniej 5 maja 2025 roku. Kulminacyjnym momentem będzie uroczysta gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Odbędzie się ona 31 maja we Wrocławiu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2025.
Tradycyjnie zostanie również wręczona Nagroda Czytelników. Szczegółowe informacje dotyczące plebiscytu zostaną ogłoszone po wyłonieniu finałowej siódemki.
źródło: facebook.com / Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Więcej o książkach:
„Rodzinny interes” – Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Opis: Nie ma nic ważniejszego niż rodzina. Chyba że w grę wchodzą wielkie pieniądze.
Wyspa Wolin, Międzyzdroje. Styczeń. Po sezonie nad polskim morzem pustki. Po plażach wędrują okoliczni mieszkańcy i nieliczni turyści. Wśród nich Bezimienny, który poszukuje zaginionego pięć lat temu chłopaka, ale coraz bardziej skłonny jest się poddać i zostawić sprawę.
Wtedy przypadkiem poznaje niejakiego Wikta. Następnego dnia mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach, a Bezimienny postanawia dowiedzieć się, o co chodzi.
Tymczasem w ośrodku ukrytym w głębi Wolińskiego Parku Narodowego uwięziona zostaje młoda dziewczyna. Nieustannie pilnowana przez ludzi ojca Barabasza, planuje ucieczkę. Wkrótce jej ścieżki przetną się ze ścieżkami Bezimiennego. A jakby tego było mało, na Wolinie wszyscy poszukują pendrive’a. Pendrive’a wartego pięćset milionów dolarów.
Czwarta część cyklu powieści sensacyjnych o Bezimiennym. Pierwsza część – Prosta sprawa – została zekranizowana, a w roli głównej wystąpił Mateusz Damięcki.
„Krótkie pożegnanie” – Mariusz Czubaj
Wydawnictwo: Znak / Znak Crime
Opis: Nazywam się Błażej Janczar. Po ojcu pozostała mi kolekcja winyli, po dawnej pracy – koszmary senne, a po siostrze – zagadka jej śmierci.
Nigdy nie wierzyłem w to, że jeden dzień, godzina, czy nawet sekunda mogą wywrócić całe życie do góry nogami. A jednak – stało się. Dokładnie dziewięć lat temu, dwudziestego czerwca, zabiłem człowieka.
Jest 2023 rok. Trwa wojna, Iga Świątek wygrywa kolejny turniej, partie polityczne prężą muskuły przed wyborami. A ja w dniu krwawego jubileuszu otrzymuję propozycję nie do odrzucenia.
To los daje mi jedyną szansę, abym pomścił zamordowaną siostrę.
„Sues Dei” – Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Pulp Books
Opis: Proboszcz kinomaniak i młody wikary z nowym przydziałem.
Wdowa po legendarnym policjancie.
Funkcjonariusz z ciemną przeszłością.
Ich losy połączy brutalny napad rabunkowy na autokar pielgrzymów.
Sues Dei to osadzona na Podlasiu, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, przewrotna opowieść sensacyjno- kryminalna, obrazująca stare porzekadło: „dobrymi chęciami wybrukowane jest całe piekło”.
„Pocałunek Judasza” – Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: MUZA SA
Opis: Rok 1991 to czas, kiedy zmienia się wszystko dookoła. Polska Ludowa przestała istnieć, ale jej duch mocno się trzyma, a ludzie jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę, że na ich oczach rodzi się demokratyczny kraj. Milicja Obywatelska zmienia się w policję, choć nową służbę tworzą byli milicjanci, którzy nie bardzo potrafią, a często wcale nie chcą przystosować się do nowej rzeczywistości. Tymczasem zmienia się także świat przestępczy, a bandyci, walcząc o wpływy i wielkie pieniądze, działają coraz brutalniej i stosują coraz bardziej bezwzględne metody.
Na leśnym parkingu zostają znalezione zwłoki dwóch młodych mężczyzn. Wszystko wskazuje na to, że była to zaplanowana i zrealizowana z zimną krwią egzekucja. Nie wiadomo, kim są zabici, bo przy zwłokach nie było żadnych dokumentów. Na domiar złego na miejscu zbrodni zostaje znaleziony obcięty palec. Problem w tym, że oba ciała nie mają żadnych okaleczeń. Szybko okazuje się, że wyjaśnienie sprawy przerasta możliwości lokalnych policjantów. Dlatego młoda i ambitna prokuratorka Brygida Bocian zwraca się z prośbą o pomoc do swojego dawnego znajomego komisarza Mariusza Blaszkowskiego z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.
Ryszard Grubiński, dawny cinkciarz a obecnie właściciel i prezes Banku Ziemskiego w Poznaniu, chce zamknąć swoje dotychczasowe interesy, by odtąd zajmować się tylko legalnym biznesem. Planuje pozbyć się należącego do niego warsztatu samochodowego, w którym legalizuje się kradzione w Niemczech samochody. Jest już bliski podjęcia decyzji, gdy nieoczekiwanie okazuje się, że dwaj jego ludzie, którzy sprowadzają do kraju kradzione samochody, zostają zastrzeleni, a auta ukradziono. W tej sytuacji musi najpierw wyjaśnić, kto i dlaczego wszedł mu w drogę. Prywatne śledztwo na zlecenie Grubińskiego prowadzi jego przyjaciel, odchodzący właśnie z policji Mirek Brodziak.
Szybko okazuje się, że Blaszkowski i Brodziak muszą połączyć siły, by doprowadzić do ujęcia bezwzględnych morderców. Na szczęście w śledztwie mogą liczyć na pomoc podkomisarza Teofila Olkiewicza, który niedawno przeszedł pomyślnie weryfikację i może z zapałem włączyć się w budowanie nowej lepszej policji.
„Zły Samarytanin” – Jarek Dobrowolski
Wydawnictwo: Sinister Project
Opis: Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którym wystarczy odpowiedź na pytanie, kto zabił, oraz na tych, którzy chcą wiedzieć, dlaczego. Kiedy w podwarszawskim sierocińcu zostają zamordowane trzy zakonnice, Policji Państwowej niemal natychmiast udaje się schwytać mordercę. Nie jest to jednak zwykły człowiek, a jego dziwny wygląd i tajemnicze pochodzenie stanowią zagadkę nie do rozwiązania.
Dla wychowanego w cieniu praskich kamienic Romana Burego stopień przodownika w Policji Państwowej wydaje się szczytem możliwości. Jednak jego doświadczenie wojskowe, ciężka ręka oraz talent do wydobywania z ludzi informacji sprawiają, że zostaje wciągnięty do śledztwa, które odmieni jego życie już na zawsze.
Poznaj brutalne oblicze ulic Warszawy okresu międzywojennego. Zanurz się w pełnej tajemnic historii, w której prawda jest ważniejsza niż prawo. Uważaj jednak, ponieważ, by do niej dotrzeć, należy rozwikłać tajemnicę szaleństwa Złego Samarytanina.
„Człowiek bez przyszłości” – Tomasz Duszyński
Wydawnictwo: SQN
Opis: Warszawa. Upalny sierpień 1939 roku. Koniec lata, powroty z wakacji i nerwowe oczekiwanie na to, co będzie dalej. Czy wybuchnie wojna? Oto pytanie, które zadają sobie – i jasnowidzowi Ossowieckiemu – wszyscy. W tym czasie na warszawskich śmietnikach odnajdywane są zmasakrowane zwłoki mężczyzn. Co łączy denatów? Co motywuje zabójcę? Zanim komisarz Wróbel znajdzie odpowiedzi na te pytania, wybucha wojna. Warszawa przez kolejne lata żyje w koszmarze terroru i oczekiwania na coś wielkiego.
W sierpniu 1944 roku echa sprawy sprzed pięciu lat powracają. Tym razem jednak wróg podbija stawkę. Komisarzowi Wróblowi przychodzi prowadzić śledztwo w ruinach umierającego miasta, a Stefan Ossowiecki próbuje przechytrzyć… własną śmierć.
Tomasz Duszyński pozwala nam poznać luksusy obrosłej legendą „Ziemiańskiej” i poczuć zapach bigosu w spelunie dla robotników. Odwiedzić teatry, w których występował Adolf Dymsza, i noclegownie dla bezdomnych. Przeżyć spotkanie z premierem i zwykły dzień z życia drobnego złodzieja.
Walka o wyjaśnienie sprawy tajemniczych morderstw, walka o przetrwanie swoje i bliskich, walka o wolność na tle pełnej kontrastów panoramy Warszawy tuż przed wojną i w jej trakcie.
„Ruiny” – Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Opis: Kryminał, którego bohaterowie mierzą się z gwałtowną śmiercią i własną przeszłością.
To nie mogło być samobójstwo. Marzena była pełna życia, zwariowana, spełniała swoje marzenie o karierze aktorskiej. A przynajmniej tak ją zapamiętała Sylwia Nowak, gdy lata temu urwał im się kontakt. Doświadczona policjantka i agentka ABW, a dziś prywatna detektywka, nie wierzy w wersję prokuratury. Żeby odkryć prawdę o śmierci przyjaciółki z dzieciństwa, wyrusza na Dolny Śląsk, gdzie w ruinach poniemieckiego domostwa alternatywna grupa teatralna – w której grała Marzena – przygotowuje się do spektaklu. Zwłoki znaleziono w stawie nieopodal ruin. A śmierć Marzeny to nie jedyna tragedia związana z tym miejscem…
Gdzie kończy się gra, a zaczyna rzeczywistość? Jak głęboko trzeba szukać, by zamiast maski zobaczyć prawdziwą twarz bliskiej osoby? Jak się nie zgubić, klucząc między faktami a fikcją, między brutalną prawdą a zwodniczą pamięcią?
I kto to wszystko wyreżyserował?
„Obsesja powziętej zemsty” – Stefan Górawski
Wydawnictwo: CM
Opis: Obsesja to powracająca, prześladującą często myśl, ale – w zależności od natężenia – bywa też jednostką chorobową. Sierżant Hieronim Wrosta, bohater powieści kryminalno-obyczajowej „Obsesja powziętej zemsty”, z uporem szuka mordercy swojej matki. Czy jego konsekwencja w realizacji chłopięcego postanowienia jest jeszcze determinacją, czy już psychozą? Warto podejmować najważniejsze życiowe decyzje, aby zdemaskować dawną zbrodnię? Takie dylematy towarzyszą funkcjonariuszowi od wielu lat. Zresztą policjantem też został wyłącznie w jednym celu: żeby znaleźć zabójcę.
Teraz powoli, krok po kroku, zmierza do wykrycia bestii, która uśmierciła jego mamę.. Równocześnie życie stawia go przed innymi wyborami, także uczuciowymi. Dwie kobiety budzą jego szczególne zainteresowanie, z jedną się wiąże. Dobrze robi? Potrafi wypośrodkować pomiędzy miłością a pragnieniem zemsty? Uwolni się wreszcie z emocjonalnego klinczu i zbuduje normalny związek z kobietą?
„Turnia” – Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo: Purple Book
Opis: Zakopane, lata dziewięćdziesiąte – w rejonie Czerwonych Wierchów znika bez śladu Karolina Olszańska: artystka, dziennikarka i do niedawna ratowniczka górska.
Trzydzieści lat późnej w Tatry przyjeżdża jej siostrzenica Lena – studentka dziennikarstwa – by rozwiązać tajemnicę zaginięcia krewniaczki i napisać o niej reportaż. Stara się odtworzyć ostatnie chwile Karoliny, poznać ludzi, z którymi Karo była związana, a także zrozumieć jej życiowe wybory.
Wkrótce jednak Lena dostanie się w wir dziwnych zdarzeń i sama znajdzie się w niebezpieczeństwie.
Czy uda jej się poznać sekrety przeszłości?
Czy powrót do źródeł jest jeszcze możliwy?
Okazuje się, że prawda została ukryta bardzo głęboko.
Czy to górskie turnie kryją zło, czy może jednak ludzie?
„Nie zaznasz spokoju” – Małgorzata Łatka
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Opis: Niemirowo, 1992 rok
Spokojnym dotąd miasteczkiem na południu Polski wstrząsa tragedia: uprowadzone zostają dwie dziewczynki, mają zaledwie siedem i osiem lat. Tylko jednej udaje się przeżyć. Brutalność sprawcy poraża nawet policjantów.
Niemirowo, trzydzieści lat później
Julia Lenarczyk, znana krakowska prokuratorka, wraca do domu rodzinnego. Oskarżenie skorumpowanego policjanta, Leszka Maksymiuka, wiele ją kosztowało. Julia jest twarda, ale potrzebuje czasu, by dojść do siebie. Spokój zaburza nieoczekiwany przyjazd jej sióstr. Trudne dzieciństwo naznaczone tragedią i wręcz wojskowe wychowanie łączą, ale nigdy nie skłaniały do sentymentalnych wspomnień. Od lat nie są ze sobą blisko. Wszystko zmienia szokująca wiadomość o ucieczce Maksymiuka i realne zagrożenie dla osób powiązanych z jego procesem.
Czy siostry zostawią przeszłość za sobą?
Do czego będą musiały się posunąć, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo najbliższych?
„Szept” – Weronika Mathia
Wydawnictwo: Czwarta Strona Kryminału
Opis: By poznać prawdę, stań na brzegu jeziora i wsłuchaj się w jego…SZEPT
Iława. Na brzegu jeziora znaleziono martwą nastolatkę.
Młodsza inspektor Dominika Sajna po trzech latach przerwy ma nadzieję powrócić do wydziału kryminalnego i przyjrzeć się sprawie morderstwa Kai Dolnej. Tym bardziej, że znajomy kapelan więzienny podaje w wątpliwość winę aresztowanego Piotra Janika.
Żyjący w swoim świecie wyobcowany chłopak jest łatwym celem. Ale czy to oznacza, że jest zabójcą? Jedno jest pewne: on i jego rodzina mają wiele tajemnic. Jesienią 1973 roku zaginęła ciotka Piotra, osiemnastoletnia wówczas Anna Janik. Do tej pory los dziewczyny pozostaje nieznany.
W tej powieści nic nie jest oczywiste i niełatwo ocenić, kto tak naprawdę jest winnym, a kto ofiarą. Chęć odkrycia prawdy zaprowadzi bohaterów nad brzeg iławskiego jeziora… Weronika Mathia zachęca, by wnikliwie wsłuchać się w jego szept.
„Kły” – Jędrzej Pasierski
Wydawnictwo: Czarne
Opis: Łemkowskie Boże Narodzenie. Śmierć charyzmatycznej działaczki Kaliny Koryckiej zburzy spokój doliny Brzennej. Tropy rozsiane na zboczu góry poprowadzą Ninę Warwiłow do starcia z myśliwymi Beskidu Niskiego, a przeszłość ofiary w odległe zakątki, gdzie żyje więcej watah niż ludzi. Jakie tajemnice kryją beskidzkie lasy i sielska dolina mieszcząca ledwie sześć domów? Nina, powracająca do pracy po przerwie, błądzi i nie widzi, że zaśnieżone góry stają się pułapką. W cieniu legend o wilkach kryje się drapieżca, jakiego jeszcze nigdy dotąd nie spotkała…
„Źródło” – Jędrzej Pasierski
Wydawnictwo: Czarne
Opis: W wąwozie w Beskidzie Sądeckim pasterz znajduje ciała słynnego podróżnika i jego żony. Do doliny Popradu zostaje ściągnięta komisarz Nina Warwiłow. Nad potokiem na miejscu zbrodni brakuje plecaka i aparatu Łazęgi – tak w okolicy nazywają podróżnika. Co zaś oznaczają szarfy na drzewach w wąwozie położonym między schroniskiem a wsią Rytów? Śledztwo sięga od zaułków Nowego Sącza po dawne opuszczone hale pasterskie. Nieuchronnie prowadzi Ninę do samego Rytowa, osady położonej wysoko w górach, gdzie osiedliła się nietypowa społeczność. Tu wiedzie najszybsza droga, jaką mógł podążyć sprawca po morderstwie. Wiejska zasłona milczenia kryje starą prawdę, że zabójca zawsze wraca na miejsce zbrodni. Zwłaszcza gdy u źródła zostawił po sobie szczególny ślad…
„Zła krew” – Maciej Rożen
Wydawnictwo: Znak
Opis: To miasteczko jest jak przedsionek piekła,
Trucizna sączy się do żył każdego, kto tu mieszka
Topice, 31 stycznia 1998 roku. Rozdziobana twarz młodej dziewczyny przypomina maskę. Ofiara to córka miejscowego prominenta, którego zakłady chemiczne utrzymują przy życiu całe miasto. Potwór, który dopadł Julię, dusił ją bez opamiętania, a po wszystkim pozbawił dziewczynę oczu.
Mieszkańcy każdego dnia spotykają mordercę w dusznym korytarzu bloku z wielkiej płyty albo mijają w drzwiach wypożyczalni kaset wideo. I choć wszyscy świetnie go znają, nie mają pojęcia, kim jest naprawdę.
Zagadkę brutalnych zabójstw ma wyjaśnić Ada Heldisz. Podkomisarz zamieniła Komendę Stołeczną na prowincjonalny posterunek, aby uciszyć narastające ataki paniki. I żeby nie postradać zmysłów.
Zaślepiona ambicją policjantka nie dostrzega, że z każdym krokiem zbliża się do przepaści. A diabelnie inteligentny morderca tylko czeka na moment, aż sama wpadnie w jego sidła.
Złamana bohaterka, której nie zapomnisz
Zbrodnie, które będą ci się śniły po nocach
I finał, którego nie jesteś w stanie przewidzieć
„Żółć” – Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Opis: Sopot. W wynajmowanym mieszkaniu odnalezione zostają zwłoki mężczyzny z podciętymi żyłami. Ślady kryminalistyczne wskazują, że nie było to samobójstwo, a nad wyraz okrutna zbrodnia, której ofiara – prowadzący szkołę uwodzenia Błażej Konarski – do końca zachowała świadomość. Prokurator Leopold Bilski wraz z policjantami Pająkiem i Kitą próbują dotrzeć do prawdy. W toku śledztwa wychodzą na jaw liczne sekrety o denacie oraz dręczonych przez niego kobietach – rzeźbiarce z darem synestezji oraz pewnej popularnej instatrenerce. Tropy śledcze się mnożą, prowadząc do gangu samochodowego, nielegalnych substancji, klubów nocnych i przemocowych związków. A także tajemniczych włosków odnalezionych na ciele denata…
„Psy gończe” – Joanna Ufnalska
Wydawnictwo: Pulp Books
Opis: Łódź roku 1922 to fabryczne miasto próbujące poskładać się po wojnie. Jakub, funkcjonariusz Łódzkiego Urzędu Śledczego, prowadzi sprawę morderstwa księdza. Oprócz tego w świeżym grobie znaleziono kilkanaście urn z prochami, a młody chłopak z dobrego domu znika. Co łączy te sprawy? I jak lekarz sądowy o ciekawej przeszłości pomoże je rozwikłać?
Przekrój społeczeństwa, mnóstwo ciekawostek umiejętnie wplecionych w fabułę kryminału utrzymującego się w kanwie gatunku, ale niosącego nową jakość. Sporo życia codziennego zwykłych łodzian i uliczki, które porywają urokiem.
Ufnalska jest mocno związana ze swoim miastem, a efekt tej fascynacji, przykładnego researchu i wielkiej pasji trzymacie w rękach. Łódź to najciekawszy nieosobowy bohater literacki ostatnich lat.
„Trzcinowisko” – Kinga Wójcik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Opis: Jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć, aby chronić swoich bliskich i ich dobre imię?
Pierwsza część serii z detektywem Aleksandrem Zamojskim.
We wrześniu 1999 roku Ewa Ostaszewska wychodzi na spotkanie z przyjaciółką. Rankiem następnego dnia w trzcinowisku policjanci odnajdują zwłoki dziewczyny. Śledztwo prowadzi Jakub Sułecki. Na miejscu zbrodni nie ma żadnych śladów prowadzących do sprawcy. Tygodnie zamieniają się w lata, a rodzice zamordowanej wciąż nie mogą poznać tożsamości mordercy córki.
Po dwudziestu czterech latach Waldemar Ostaszewski, ojciec Ewy, podejmuje kolejną próbę i decyduje się wynająć jednego z najlepszych prywatnych detektywów w Polsce. Aleksander Zamojski ma przed sobą trudne zadanie.
Świadkowie zdarzenia zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, a mieszkańcy miasta boją się rozmawiać o wydarzeniach sprzed lat, bo wieść niesie, że w śmierć dziewczyny byli zamieszani policjanci. Do Zamojskiego dołącza dziennikarz i córka Jakuba Sułeckiego. Czy uda im się odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się przed laty?

