Agnieszka Graca, Juliusz Machulski i Marek Stelar laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru 2024 źródło: festiwal.portalkryminalny.pl/
Świat Literatury

Agnieszka Graca, Juliusz Machulski i Marek Stelar laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru 2024

W niedzielę, 9 czerwca 2024 roku, zakończyła się 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. 8 czerwca obyła się uroczysta gala w Teatrze Polskim, podczas której poznaliśmy laureatów  Nagrody Wielkiego Kalibru.

Nagrodę główną za najlepszą polską powieść kryminalną roku 2023 otrzymała Agnieszka Graca za swój debiutancki thriller „Czarny poniedziałek” (Wydawnictwo Agora). Jury, w skład którego weszli: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka i Piotr Kofta, doceniło autorkę „za odważne poruszanie istotnych kwestii społecznych i realistyczne przedstawienie codziennego życia w powieści”. Laureatka otrzymała statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka.

Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za całokształt dorobku w dziedzinie literatury kryminalnej odebrał Juliusz Machulski. Znany reżyser, twórca takich filmów jak „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Vinci”,  zadebiutował powieścią kryminalną „Wisząca małpa” (Wydawnictwo Sonia Draga).

Z kolei laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru został Marek Stelar za powieść „Milczenie” (Wydawnictwo Filia). Zwycięzcę wyłonili internauci w drodze głosowania. Jest to jego druga statuetka Wielkiego Kalibru. Rok temu odebrał główną nagrodę.

Wręczenie nagród można obejrzeć TUTAJ.

W gronie finalistów Nagrody Wielkiego Kalibru 2024 znaleźli się:

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, promujące gatunek kryminału i jego twórców. Tegoroczna edycja festiwalu z pewnością na długo pozostanie w pamięci miłośników mrocznych historii.

źródło: Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Więcej o książkach:

 

 

„Półmistrz” – Mariusz Czubaj

Mariusz Czubaj - "Półmistrz"Wydawnictwo: Znak Crime

Opis: W tej rozgrywce każdy zły ruch będzie śmiertelny

W przededniu drugiej wojny światowej z Gdyni do Buenos Aires polska reprezentacja wyrusza na olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku „Przyszłość”. Wkrótce na statku dochodzi do wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion.

Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody, aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej.

Wśród znakomitych pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski.

W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.

 

 

 

„Małomiasteczkowy” – Tomasz Duszyński

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Opis: Wrocław. Młoda dziewczyna – Joanna Wasiak – nie wraca do domu z wieczornego biegu i znika bez śladu. W poszukiwania zaginionej angażuje się aspirant Anna Rzecka, jednak jej wysiłki nie przynoszą rezultatu.

W tym samym czasie do małego dolnośląskiego miasteczka, po ponad dwudziestu latach, powraca policjant Konrad Cichecki. Spotkanie z ojcem i dawnymi przyjaciółmi nie jest dla niego łatwe. Ożywają wspomnienia, a przy tym dawna sprawa zaginięcia, którą żył przed laty Wiązów.

Gdy podczas rewitalizacji rynku ujawnione zostają zwłoki kobiety, sprawa wydaje się być przesądzona.

Czy łączy coś zaginięcie z ostatnich dni z zaginięciem sprzed ponad dwudziestu lat? Czy powrót Cicheckiego do miasteczka, właśnie w tym momencie, jest tylko przypadkiem?
W tym małomiasteczkowym kryminale nic nie jest oczywiste, a skrywanych tajemnic nie da się łatwo pogrzebać.

Tomasz Duszyński, zdobywca Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, Złotego Pocisku Publiczności i nagrody na festiwalu Kryminalna Piła powraca z nowym, wciągającym i pełnym niedopowiedzeń i nagłych zwrotów akcji kryminałem!

 

 

 

„Gangway” – Grzegorz Dziedzic

Wydawnictwo: Agora

Opis: Nowy kryminał autora najlepszego debiutu ostatnich lat.

Walka o władzę w gangsterskim podziemiu Chicago i wyścig z czasem, by odnaleźć zaginionego przyjaciela.

Teodor Rucki wraca do Chicago po trzech latach tułaczki, żeby wykonać ryzykowne zlecenie. Jeśli mu się powiedzie, do Wietrznego Miasta popłynie strumień szmuglowanej whisky, a Rucki stanie się bogaczem. Jest tylko jeden problem: tę whisky trzeba najpierw ukraść bossowi włoskiej mafii Johnny’emu Torrio i jego prawej ręce, niejakiemu Dużemu Alowi Capone.

Ale Rucki przybywa do Chicago też z innego powodu: w podejrzanych okolicznościach zniknął jego przyjaciel, były ksiądz Roman Ogorzałek. Teo zaczyna śledztwo w sprawie, którą nie chce się zainteresować nikt inny. Trop prowadzi do środowiska miejscowej bohemy, spirytystów i głosicieli nowych teorii społecznych, które mają zmienić oblicze świata.

„Gangway” to tętniąca jazzem, rozegrana w gangsterskich zaułkach kontynuacja doskonale przyjętego i nagradzanego kryminału Żadnych bogów, żadnych panów. Od lat nie było w polskiej literaturze twórcy, który potrafiłby tak sugestywnie i tak wartko jak Grzegorz Dziedzic opisać rzeczywistość mafijnych porachunków, kryminalnych zagadek i tonących w stylowym mroku miast.

 

 

„Czarny poniedziałek” – Agnieszka Graca

Wydawnictwo: Agora

Opis: Ile zrobisz, by odwrócić wzrok?

Październik 2016, Kraków. Wczesnym rankiem po Czarnym Proteście znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Nikt nie widział jej śmierci, nikt nie słyszał krzyku. Ewa Zielińska popełniła samobójstwo, skacząc z ósmego piętra. Taką wersję przyjmuje prokurator prowadzący śledztwo, nie wierzy w nią jednak siostra zmarłej. Wydaje się, że Ewa coś ukrywała – pod maską ułożonej i profesjonalnej tłumaczki wiodła drugie, niebezpieczne życie.

Aby dotrzeć do prawdy, Iga Bagińska, ekspolicjantka, która właśnie została prywatną detektywką, będzie musiała zagłębić się w świat kobiecej dominacji, zdrad, zazdrości i wybujałych ambicji. A wszystko to w cieniu kryzysu, jaki właśnie przechodzi jej własne małżeństwo.

„Czarny Poniedziałek” to przesiąknięta nastrojowym krakowskim spleenem opowieść o niespełnionych pragnieniach. Kryminał, w którym rzeczywistość jest niepokojąco podobna do tej za oknem.

 

 

„Wisząca małpa” – Juliusz Machulski

Wydawnictwo: Sonia Draga

Opis: Przezabawna czarna komedia retro

Ta książka jest tak inna niż wszystkie współczesne kryminały, że nie przeczytać jej byłoby prawdziwą zbrodnią! Krzysztof Varga

Jeremi Felicki właśnie zaczął pracę jako kierowca w II Departamencie MSW.  W niedzielę 13 sierpnia 1961 roku zawozi ministerialną delegację do siedliska Gadastruga na Kaszubach. Tam pułkownik Henke i major Poletyło mają wręczyć Order Budowniczych PRL towarzyszowi Karolowi Podkalickiemu, który właśnie kończy 50 lat. Gospodarza nie można jednak nigdzie znaleźć. Wkrótce obsługa siedliska odkrywa jego zwłoki w schronie przeciwatomowym, a obok… powieszoną małpę. Zagadkę morderstwa mogą wyjaśnić taśmy z podsłuchu…

 

 

„Kat” – Anna Potyra

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Opis: Tomasz Branicki jest wyszkolony do tego by wytrzymać wszystko i poradzić sobie w każdej
sytuacji. Niestety splot niesprzyjających okoliczności przekreślił jego dalszą karierę w wojsku.

Teraz jako były operator jednostki specjalnej zarabia na życie, przyjmując najbardziej nietypowe zlecenia. Sądził, że po dziesięciu latach nic już go nie zaskoczy. Mylił się. Podczas przyjęcia w luksusowej rezydencji ginie dwójka nastolatków. Chociaż lista podejrzanych jest krótka, organom ścigania nigdy nie udało się ustalić, kto stał za tą wyjątkowo brutalną zbrodnią. Od tamtych wydarzeń minęło już czternaście lat, ale Barbara Karpińska, matka zamordowanego chłopaka, wciąż nie może pogodzić się z tym, że zabójca nie został ukarany. Kiedy dostaje tajemniczą wiadomość od jednego z uczestników fatalnego przyjęcia, budzi się w niej nowa nadzieja na to, że uda się wreszcie wyjaśnić zagadkę śmierci syna. Powierza to zadanie Branickiemu. Labirynt tajemnic zawiedzie byłego komandosa do Portugalii, gdzie na zlanych deszczem ulicach Lizbony pozna nowe oblicze zła.

 

 

„Milczenie” – Marek Stelar

Wydawnictwo: Filia

Opis: Najwięksi bohaterowie to ci nieznani. Niektórzy z nich nie chcą nawet pamiętać, że nimi zostali.

Aspirant Przeworski wraca do pracy w policji w Szczecinie. Pierwszą sprawą jest zabójstwo Niemki, Helene von Zussow. Właścicielka berlińskiej firmy deweloperskiej zostaje znaleziona martwa w pokoju w jednym ze szczecińskich hoteli. Praktycznie od samego początku tropy nieoczekiwanie prowadzą Przeworskiego do Nowego Warpna, bo właśnie tam kobieta planowała najnowszą inwestycję: kompleks termalno-sanatoryjny nastawiony głównie na klientelę niemiecką.

To oraz niespodziewana wizyta izraelskiego historyka wprowadza śledztwo na nowy tor: ojciec zamordowanej, Moryc Apfelbaum, uczestnik powstania w getcie żydowskim spędził w Nowym Warpnie kilka pierwszych powojennych lat, po czym zniknął bez śladu. Krąg podejrzeń zacieśnia się wokół Władeczka Strapko, osiemdziesięciosześcioletniego mieszkańca Nowego Warpna, mruka i dziwaka.

Co wspólnego z ojcem ofiary ma on sam i jego ojciec, weteran wojenny i osadnik, zamieszkały w miasteczku na końcu świata tuż po wojnie?

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *