“Czarni” - Paweł Reszka - Kot, kawa i książki Kot, kawa i książki
Czerwone i Czarne,  Książki,  Reportaż,  Reszka Paweł

“Czarni” – Paweł Reszka – recenzja

W ostatnim czasie dość głośno jest o klerze i to w tym gorszym ujęciu. Z ust wielu nie schodzi kwestia pedofilii i zamiatania wszystkiego pod dywan. Nic więc dziwnego, że coraz to więcej dziennikarzy przypatruje się kościołowi, tworząc książki poświęcone owym skandalom. Wśród owych pozycji możemy znaleźć takie, które nie zostawiają suchej nitki na klerze, ale także takie, które w reporterskim ujęciu oddają to co kryje się za zamkniętymi drzwiami. Przykładem takiej książki jest reportaż “Czarni” autorstwa Pawła Reszki.

Paweł Reszka jest polskim dziennikarzem, który ma na swoim koncie współpracę z takimi tytułami jak “Rzeczpospolita”, “Dziennik”, “Tygodnik Powszechny”, “Newsweek Polska” czy “Polityka”. Jest także autorem książek “Mali bogowie”, w których pokazał świat lekarzy od wewnątrz. “Czarni” to jego kolejny reportaż, w którym przyjrzał się z bliska klerowi. Przeprowadził wiele rozmów z duchownymi i osobami z nimi związanymi a ich wypowiedzi zamieścił w swej książce. Także sam spróbował zaznać tego co czują księży przebierając się w sutannę. 

“Czarni” to zbiór wypowiedzi księży, zakonników ale także tych co zrzucili sutannę i związali się z księżmi. To wycinki otwartych listów i pamiętników, również historii, które przeżył autor będą księdzem. Celibat, chciwość, homoseksualizm, samotność, posłuszeństwo, wiara, to tylko jedne  z nielicznych tematów, które zostały poruszone w owej książce. Poczytamy o zwątpieniu księży, dyktatorskim zarządzaniu instytucją zwaną Kościołem, o zamiataniu pod dywan skandali i przyzwoleniem na grzeszne rzeczy. Dowiemy się o rodzinach księży i o ich życiu, które wcale nie bywa tak radosne jakby się wydawało. Poznamy osoby, które porzuciły stan duchowny a także tych, dla których bycie księdzem jest pracą a po pracy są zwykłymi ludźmi z rodzinami.  Tak jak możecie się domyślić, przytoczone wypowiedzi są tak samo różne jak różni bywają ludzie. Czasem szokują i sprawiają, że szeroko otwieramy oczy i się bulwersujemy a czasem ogrzewają ciepłem i przywracają wiarę w księży. 

“Czarni” - Paweł Reszka - Kot, kawa i książki Kot, kawa i książki

Paweł Reszka nie ocenia ani nie komentuje. Czytelnik czytając wypowiedzi księży sam może dokonać oceny i wyciągnąć wnioski. To nie jest książka, która atakuje czy wybiela kler. To prawda opowiedziana słowami, tych, którzy do niego należą. Momentami brutalna, szczera i obdarta ze złudzeń a czasem dająca nadzieję i wiarę. “Czarni” zmuszają do myślenia, otwierają oczy i pokazują z bliższa ten szczelnie zamknięty świat. Przyznam się, że książka Reszki to pozycja, która swoją prostotą mocno uderza w czytelnika. Ciężko będzie przejść obok niej obojętnie. Tym oddanym kościołowi, będzie bardzo trudno uwierzyć, że to prawda i mogą pojawić się silne emocje. Reszcie, cóż pozwoli spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy, może sugerować czemu tak się dzieje, choć to żaden powód do akceptacji czy też zrozumienia. 

“Czarni” to książka, która zabiera nas za zamknięte drzwi kościoła. To pozycja, które zmusza do myślenia, podnosi emocję i pozostawia po sobie głowę pełną myśli. Jeśli szukacie skandali to się zawiedziecie, znajdziecie tu tylko proste historie księży, którzy zaufali autorowi i powiedzieli co mieli powiedzieć. Polecam. 

O książce:
Tytuł: Czarni
Autor: Paweł Reszka

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne

Data wydania: 2019
Liczba stron: 336

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Czarni” to książka, która zabiera nas za zamknięte drzwi kościoła. To pozycja, które zmusza do myślenia, podnosi emocję i pozostawia po sobie głowę pełną myśli. Jeśli szukacie skandali to się zawiedziecie, znajdziecie tu tylko proste historie księży, którzy zaufali autorowi i powiedzieli co mieli powiedzieć. Polecam. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *