“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” - Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik - Kot, kawa i książki
Książki,  Literatura faktu,  Mieśnik Magda,  Mieśnik Piotr,  Reportaż,  W.A.B

“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” – Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik – recenzja

Prostytucja to  najstarszy zawód świata, który budzi różnego rodzaju emocje. Jedni starają się go wykluczyć z zakresu swojego postrzegania, część poprzestaje na zaszufladkowanych stereotypach a jeszcze inni zaciekawieni starają się poznać powody, które skłoniły do wykonywania owego zawodu. Z pomocą może przyjąć książka Piotra i Magdy Mieśnik “Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, który wprowadza czytelnika w podziemny świat prostytucji. 

“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” to zbiór różnego rodzaju historii, opisów, wywiadów oraz komentarzy z for czy też ogłoszeń dotyczących owego najstarszego zawodu świata. Poznamy tu kulisy pracy prostytutek, zarówno tych stojących przy drogach (zwanych tirówkami), pracujących na “domówkach”, burdelach czy wysokiej klasy agencjach. Usłyszymy historię ekskluzywnych towarzyszek imprez, pracownic salonów masażu erotycznego czy też seksasystentek. Spotkamy zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe a nawet emerytowane prostytutki. Uczennice, żony, matki a nawet babcie, narkomanki i zadbane, wykształcone kobiety. Trafią się także chłopcy i mężczyźni, pracujący w zawodzie męskich prostytutek. Za każdą z tych osób stoi inna historia, która popchnęła je do tego zawodu. Czasem jest to jedyna możliwość zarobienia pieniędzy na życie, czasem chęć życia w luksusie,  niekiedy na ten krok decydują się ze względu na osoby trzecie czy nieodpowiednią miłość a często niestety są to osoby z handlu ludźmi. Każda historia jest inna i za każdą stoją inne emocje, dramaty czy decyzje. 

Poznamy tu także historię osób związanych z branżą czyli znanych każdemu alfonsów. Zapoznamy się z aktami głośnych spraw z seksbiznesu i to tego ciemniejszego, brutalniejszego ale także tego na poziomie, świadczącego usługi dla znanych osobistości (chociażby hostessy z Dubaju). Zajrzymy do klubu swingersów by porozmawiać chwilę z tamtejszą wodzirejką. Posłuchamy lekarzy, którzy opiekują się prostytutkami, poczytamy o statystykach a także o fundacjach pomagającym owym kobietom. Kolejną grupą, którą poznamy to klienci, to czemu się decydują na usługi prostytutek a także poczytamy komentarze z for tematycznych, w którym “szwagrowie” (tak siebie nazywają) wymieniają się opiniami o poszczególnych paniach. 

Piotr i Magda Mieśnik prostym językiem przedstawiają cały ten świat. Nie oceniają, nie szufladkują, po prostu pokazują czytelnikowi fakty. Fakty, które mogą szokować, zadziwiać a czasem sprawić, że inaczej spojrzymy na ten najstarszy zawód świata. Jak wszędzie nic nie bywa czarno – białe, a w tym zawodzie szarości jest więcej niż byśmy myśleli. Książkę czyta się bardzo szybko i jest wciągająca. Przyznam, że dla mnie było tego za mało, czasem niektóre tematy były opowiadane dość pobieżnie, chciałoby się więcej. Znudził mnie też rozdział poświęcony historii alfonsa, jakoś nie pasował mi do całości. Mimo tego uważam, że warto po ową książkę sięgnąć, aby móc wyjść poza stereotypy, spróbować zrozumieć decyzje niektórych kobiet. 

“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” to książka, która zabiera nas w świat najstarszego zawodu świata. Razem z autorami poznamy różnego rodzaju historie osób, które zdecydowały się na tą branżę, zarówno jako prostytutki, sutenerzy i klienci. To książka, która pozwala na przybliżenie prostytucji, podważy pewne stereotypy i pozwoli szerzej przyjrzeć się tematowi. Spędzicie z nią chwilkę czasu i choć w pewnym sensie możecie czuć pewnego rodzaju niedosyt wiedzy to jednak warto po nią sięgnąć. 

O książce:
Tytuł: Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości
Autor: Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik
Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania: 29-01-2020
Liczba stron: 320

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” to książka, która zabiera nas w świat najstarszego zawodu świata. To pozycja, która pozwala na przybliżenie prostytucji, podważy pewne stereotypy i pozwoli szerzej przyjrzeć się tematowi. Spędzicie z nią chwilkę czasu i choć w pewnym sensie możecie czuć pewnego rodzaju niedosyt wiedzy to jednak warto po nią sięgnąć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *