
Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2025: Poznaj nominowanych do tegorocznej edycji!
Wielkopolscy czytelnicy ponownie wzięli sprawy w swoje ręce. Zakończyło się głosowanie na nominacje do Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. To wyjątkowe wyróżnienie, bo o jego kształcie i ostatecznym werdykcie decydują ci, dla których książki powstają – sami czytelnicy. Czytelnicy z klubów książki działających przy bibliotekach publicznych i szkolnych w całej Wielkopolsce wskazali najciekawsze ich zdaniem tytuły, które ukazały się w 2024 roku.
O to nominowani:
Nominacje w kategorii “Literatura dla dorosłych”:
- Sławek Gortych – “Zagubiony w Karkonoszach. Schronisko, które spowijał mrok”, Wydawnictwo Dolnośląskie (więcej o książce)
- Magdalena Grzebałkowska – “Dezorientacje: biografia Marii Konopnickiej”, Wydawnictwo Znak (więcej o książce)
- Jul Łyskawa – “Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”, Wydawnictwo Czarne (więcej o książce)
- Jakub Małecki – “Korowód”, Wydawnictwo SQN (więcej o książce)
- Dorota Masłowska – “Magiczna rana”, Wydawnictwo Karakter (więcej o książce)
Nominacja w kategorii “Literatura dla dzieci i młodzieży”:
- Cezary Harasimowicz – “Chłopiec z lasu”, Wydawnictwo Agora (więcej o książce)
- Boguś Janiszewski, Agnieszka Jankowiak-Maik – “Skąd się wzięła Polska?”, Wydawnictwo Agora (więcej o książce)
- Emilia Kiereś – “Cacko”, Wydawnictwo BIS (więcej o książce)
- Adam Mirek – “Glutologia”, Znak Emotikon (więcej o książce)
- Judyta Nadziejko-Walter – “Gonito po Poznaniu z Rogalowym Mistrzem”, Rogalowe Muzeum Poznania (więcej o książce)
Łączna pula nagród w tegorocznej edycji wynosi imponujące 50 tysięcy złotych. Każdy z dziesięciorga nominowanych autorów otrzyma gratyfikację w wysokości 3 tysięcy złotych. Co więcej, docenione zostaną również biblioteki, które zgłosiły nominowane książki – dziesięć z nich otrzyma po 3 tysiące złotych na zakup nowych wydawnictw.
Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi 6 maja podczas specjalnej gali, która uświetni Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. Jury, po wnikliwej lekturze, wyłoniło po pięć tytułów w dwóch kategoriach, które teraz powalczą o uznanie wielkopolskich czytelników.
źródło: wbp.poznan.pl
Więcej o książkach:
“Schronisko, które spowijał mrok” – Sławek Gortych
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Opis: Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać.
Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie.
Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…
Co było przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.
“Dezorientacje: biografia Marii Konopnickiej” – Magdalena Grzebałkowska
Wydawnictwo: Znak
Opis: MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA NA TROPIE KONOPNICKIEJ
BEZKOMPROMISOWA BIOGRAFIA POETKI
Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję.
Autorka bajki O krasnoludkach i o sierotce Marysi chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym.
Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka.
Postać migotliwa, niejednoznaczna, nieuchwytna. Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę.
Decyzje, dylematy i rozterki Konopnickiej – buntowniczki, feministki, artystki, pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.
Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka bestsellerowych biografii (Beksińskich, Komedy, ks. Twardowskiego) i reportaży historycznych. Mieszka w Gdańsku.
“Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” – Jul Łyskawa
Wydawnictwo: Czarne
Opis: Literacki pocisk, językowa bomba, powieść totalna.
„Welcome to Copperfield!” Wjeżdżacie do miasta wirtuozów stolarki, mistrzyń ciasta z wiśniami i zachwycających daglezji.
W pozornie sennym miasteczku stojącym hartem ducha i siłą drwalskich mięśni powstaje Jeffrey Waters. Z prowincjonalnych lasów trafia na pierwsze strony gazet i do kartotek FBI. Jego istnienie i nagła popularność budzą gorące emocje w amerykańskim społeczeństwie, a do matecznika Watersa zjeżdżają dziennikarze z całego kraju, ciekawscy fani i uduchowieni wyznawcy drzew. Szukają jego korzeni, za wszelką cenę starając się dociec, kim tak naprawdę jest on i jego stwórca oraz co to znaczy dla przyszłości świata. Ale to przecież Ameryka, sny się tu spełniają, a niewiarygodne historie stają się rzeczywistością.
Szalony i odważny debiut Jula Łyskawy jest groteskową sagą o przedziwnych mieszkańcach pewnej mieściny – rodzinach drwali i stolarzy, ukrywającym się przed światem rzeźbiarzu czy tajemniczym irlandzkim księdzu, któremu Matka Boska objawiła się pod postacią foki. To polifoniczna, pełna literackiej werwy powieść i przewrotna próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy świadome istnienie jest darem, czy brzemieniem?
“Korowód” – Jakub Małecki
Wydawnictwo: SQN
Opis: „Kim jest ten trzeci, który zawsze idzie obok ciebie?”
Mężczyzna z dzieckiem w ramionach uciekający przez zamarznięty Bałtyk. Zakochany Feliks i jego listy pisane na statku podczas sztormu. Barbara Brzozowska, autorka poczytnych międzywojennych powieści oraz genialny matematyk Tomasz Wilczewski. Wreszcie pisarz Jakub M. Co ich łączy?
W „Korowodzie” oglądamy rozciągnięty na stulecia taniec, w którym kolejni bohaterowie prowadzą się za ręce, a ich losy splata coś, co w milczeniu podąża śladem każdego z nich…
Nowa powieść Jakuba Małeckiego opowiada o granicach prawdy i fikcji, o strachu i wielkich, często szalonych marzeniach. To odważna, zaskakująca historia, która pędzi, wiodąc czytelnika przez wieki.
“Magiczna rana” – Dorota Masłowska
Wydawnictwo: Karakter
Opis: Długo oczekiwany prozatorski powrót Doroty Masłowskiej.
Trashowa powieść, która w obłąkańczo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny sposób chwyta kawał współczesnej rzeczywistości. Przez karty książki przewijają się osobliwe, choć jakby skądś nam znane postaci: kobiety w rozsypce i bywalcy siłki, wystylizowani mieszczanie i świadome swoich praw małolaty. Widzimy je w najróżniejszych miejscach – w ekskluzywnych mieszkaniach, na wege weselu, w craftowej piekarni i przeznaczonym do rozbiórki hotelu. Postaci te napędzane są przez rozmaite fantazmaty, mniej lub bardziej wygórowane aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia. Autorka w niepodrabialny i sobie tylko właściwy sposób tropi popkulturowe schematy i językowe klisze tworzące ich sztucznie wygenerowany świat. I hakuje ten świat wyobraźnią, która podpowiada także surrealistyczne scenariusze.
Rewelacyjna proza, napisana z ogromnym literackim szwungiem. Mistrzostwo Polski w obserwowaniu Polski oraz krajów zagranicznych.
“Chłopiec z lasu” – Cezary Harasimowicz
Wydawnictwo: Agora
Opis: Ala – tylko nie Alusia! – to dziewczynka jakich wiele, a zarazem taka… inna. Świetnie liczy w pamięci, nie lubi, jak się ją przytula, prowadzi rozmowy z płotem, łyżką i psem Asem. Mieszka w wesołym i ciepłym domu na granicy lasu, który zdaje się czasem groźny i ciemny. Pewnego dnia znajduje wśród drzew zniszczony dziecięcy but, a niebawem natrafia na drugi. I na jego właściciela – chłopca jakich wielu, a zarazem takiego… innego. Przemoczonego, zziębniętego i samotnego. Tak zaczyna się znajomość, która na zawsze zmieni życie, nie tylko Ali.
„Chłopiec z lasu” to niezwykła opowieść o przyjaźni, odwadze i zaufaniu. Jej autorami są Cezary Harasimowicz (tekst) i Marta Kurczewska (ilustracje) – duet, który ma na koncie między innymi bestsellerową „Mirabelkę” oraz „Tygrysa”.
„Chłopiec z lasu” to ważna opowieść, w której tak aktualny dziś temat migracji został sprowadzony do ludzkiego wymiaru – spotkania z drugim człowiekiem. Cezary Harasimowicz opowiada z niezwykłą delikatnością o lęku, różnorodności i oswajaniu tego, co inne. Ten leśny spacer z Alą polecam wszystkim – małym i dużym – czytelnikom, którzy tak jak ja wierzą, że drugi człowiek jest największą przygodą, jaka może się nam przydarzyć. Kinga Wojaczek – psycholożka, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”
“Skąd się wzięła Polska?” – Boguś Janiszewski, Agnieszka Jankowiak-Maik, Max Skorwider
Wydawnictwo: Agora
Opis: Co wiemy o powstaniu Polski, a czego nie przeczytamy w podręcznikach szkolnych? Zapraszamy w fascynującą podróż przez mroki dziejów. TO NIEZŁA HISTORIA JEST!
Skąd się wzięła Polska? Jak ochrzcić całe państwo? Komu Mieszko podarował żywego wielbłąda? Co się stało z wiarą naszych przodków? Czy anonimowym francuskim kronikarzom można wierzyć na słowo? I czy Popiel nie był aby dziadersem? Opowieści o początkach państwa Polskiego: dowcipnie, współcześnie i z pazurem. W dodatku w komiksowej formie!
“Cacko” – Emilia Kiereś
Wydawnictwo: BIS
Opis: Srebrna bombka z cienkiego dmuchanego szkła pojawiła się na choince podczas pierwszej Wigilii po przeprowadzce rodziny Jacynów do Poznania w 1911 roku. W niemal magiczny sposób spełniło się wtedy marzenie małego Ambrożego, który kilka godzin wcześniej dostrzegł ją na wystawie sklepowej i nie mógł oderwać od niej wzroku.
Od tej pory srebrne cacko stanie się najważniejszą bożonarodzeniową ozdobą, rodzinnym amuletem przechodzącym z pokolenia na pokolenie i gromadzącym w sobie pamięć o kochającej się rodzinie, jej szczęśliwych i trudnych chwilach, przywiązaniu do polskości i zwykłym byciu dobrym człowiekiem.
Czytelnik uczestniczy w świętach Bożego Narodzenia kolejnych pokoleń tej rodziny w latach ważnych dla historii Polski: 1918, 1944, 1981 i całkiem współcześnie; obserwuje, jak zmienia się świat, a jednocześnie niezmienne pozostaje to wszystko, czym promieniuje cacko.
Piękna i wzruszająca opowieść o poznańskiej rodzinie na przestrzeni stulecia.
“Glutologia” – Adam Mirek
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Opis: Nowa książka Adama Mirka, autora bestsellerowych „Bebchów”, książki, którą uwielbiają dzieci w całej Polsce. „Glutologia” to ponad 500 stron nowych ciekawostek i faktów o mikropaskudach, wstrętnych robalach i podstępnych chorobach.
Założę się, że wiesz, jak to jest chorować. Z nosa ciągną się gluty, twoje czoło jest gorące jak piekarnik, a ty nie masz siły nawet na ulubiony serial czy ukochaną książkę.
Co tu się dzieje?! To twoje ciało broni się przed najazdem szpiegów i wysłanników chorób: wrogich wirusów i bakterii. Ale nic się nie martw! Twój mózg już wysłał na odsiecz armię odważnych superkrwinek. A gdy one same nie dadzą rady, wtedy do walki wkroczą lekarze i farmaceuci.
Wyrusz w podróż do tajemniczego świata glutologii.
Z książki dowiesz się między innymi:
– skąd tabletka wie, gdzie boli,
– dlaczego niektórzy po wypiciu szklanki mleka pędzą do toalety,
– kim jest cichy złodziej kości,
– dlaczego wirus jest wredniejszy niż bakteria
– oraz jak nie dać się chorobom, wstrętnym robalom i mikropaskudom.
Niech zdrowie będzie z tobą!
“Gonito po Poznaniu z Rogalowym Mistrzem” – Judyta Nadziejko-Walter
Wydawnictwo: Rogalowe Muzeum Poznania
Opis: Publikacja autorstwa Justyny Nadziejko – Walter przygotowana dla najmłodszych przez Rogalowe Muzeum Poznania. Książka opisuje perypetie Rogalowego Mistrza, który podczas poszukiwania swojej cukierniczej czapki pokazuje najciekawsze miejsca w Poznaniu w zabawny sposób zapoznając czytelników z gwarą poznańską. Książka ta jest przewodnikiem, albumem i obrazkowym słownikiem w jednym.

